Real ale

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Real ale

Post Postao/la čof » uto ožu 29, 2016 9:17 pm

Jel se iko probo bavit real ale pivom, kolko je to zahtjevno tocno, interesira me takav nacin proizvodnje i karbonizacije, ali kolko sam cito jako puno strucnog znanja je potrebno za tako nesto, ali rezultat je nezamjenjiv

Edit:edukacija za znatizeljne

Ak mozda niste upoznati sa real aleom, to je britanski stil kuhanja alea koji je skoro izumro dok se nisu organizirali i probudili pucantsvo i sad ga ima puno

Ukratko postupak
Piva se stavlja u primar i fermentira dok krausen ne dođe do vrhunca, ovisi o kvascu i kolicini slada, tu je potrebna praksa, kad je na vrhuncu, tik prije nego kaj pocne padat na dno fermentatora, taj isplivali svjezi kvasac se vadi sa sefljom il necim slicnim i piva se prebacuje u bacvu, nekoc drvene, sad malo manje se prakticiraju drvene pa onda inoxice u obliku drvenih (deblje u sredini, tu ce se kasnije nakupit talog kvasca i hmelja),
u bacvu se stavlja kad je zeljena gravitacija za dva stupnja (stupnja? Jedinice? Neznam kak se veli) visi od zeljenog FG, npr ak je zeljena 1.010 u bacvu ide na 1.012, tad se dodaje jos malo kvasca ili samo secer da se pokrene fermentacija ponovo kako god, ovisi o majstoru kaj radi i tipu pive, uglavnom ta dva stupnja su dovoljna za neku prosjecnu britansku karbonaciju,

bacva se onda dostavlja u podrum pivnice di 'podrum-majstor' odlucuje kad i kako koju bacvu otvorit, to odlucuje tak da uzima uzorke iz one rupe na vrhu bacve, kad on odluci da je dobra piva, ide na tocenje, s obzirom da se ne koristi pritisak kod tocenja a piva nije gazirana nego lagano fermentira i tako se prirodno karbonira u pipi je sito koje pokrece tu specificnu karbonaciju i napravi laganu pjenu na vrhu,

Osim podrum-majstora u tim pivovarama/pivnicama zaposleni su i majstori tocenja koji moraju znat na koji nacin odrzat konzistenciju te pive kod svake nove bacve, jer je sasvim moguce da piva ne zeli razbistrit ili se previse/premalo gazirala, fermentacija je stala itd

Tu se puno mora gledat na temperaturu i gravitaciju da bi se dobila sto bolja kvaliteta i da se izbjegne mutna boja i neki nezeljeni okusi kvasca a opet da se fermentscija propisno odradi

Prednost ovog dosta kompleksnog nacina je ta da ce se potencijal ale pive u potpunosti iskoristit, rodit ce se okusi koji se nemogu nikako drugacije, piva ima jebenu teksturu kaj se vidi i kod samog tocenja, kak bi reko rundek 'kak zeravica, vlece k sebi blize', stari britanci koji su odrasli na ovakvoj starinskoj pivi danasnju pivu nazivaju 'fizzy beer' ili ti ga gazirana piva jer bilo kakav force carbonating ili kegging oduzima jako puno od karaktera pive, pretjerana i umjetna karbonacija ne dopustaju ale pivi da dostigne svoj vrhunac

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto ožu 29, 2016 11:37 pm

ja tu iskreno ne vidim nista posebno... Pivo refermentirano u bačvi?? I to je isto ono sto nijemci otvaraju na svojim festivalima ceremonijalno nabijajući čekićem drvenu pipu u bure pa onda bude svega... Nije to sto si opisao nista posebno...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sri ožu 30, 2016 12:10 am

slawoner je napisao/la:ja tu iskreno ne vidim nista posebno... Pivo refermentirano u bačvi?? I to je isto ono sto nijemci otvaraju na svojim festivalima ceremonijalno nabijajući čekićem drvenu pipu u bure pa onda bude svega... Nije to sto si opisao nista posebno...
Da, njemacke tradicionalne su lager verzija ovog, ne tvrdim da je ista specijalno nego pitam jel se neko bavi tak necim, jedna stvar je kad se krausening obavi u boci staklenoj a druga kad se radi u bacvi od 500L, keg je puno popularnije rjesenje za skladistelnje pive ali tu se tubi taj neki karakter koji nemozes okusiti u okruzenju pivnice osim ako odes u englesku ili eventualno na takvim tradicionalnim festivalima

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » sri ožu 30, 2016 8:15 am

Bio sam prije nekoliko mjeseci u Londonu i u svim pubovima imaju cask-tap ručne pumpe točionike za craft piva. Piva su dobra, prvenstveno okus ovisi o recepturi, nisam primjetio nešto spektakularno vezano uz cask način čuvanja i posluživanja piva. Jedino je činjenica da su sva slabo vrlo karbonizirana.

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » sri ožu 30, 2016 2:09 pm

Chvembo je napisao/la:Bio sam prije nekoliko mjeseci u Londonu i u svim pubovima imaju cask-tap ručne pumpe točionike za craft piva. Piva su dobra, prvenstveno okus ovisi o recepturi, nisam primjetio nešto spektakularno vezano uz cask način čuvanja i posluživanja piva. Jedino je činjenica da su sva slabo vrlo karbonizirana.
A neznam meni to pase, nevolim kad je piva pregazirana,
Ha mislim da daje nesto cuvanje u bacvi, o drvenoj govorim, piva lagano dise pa mjenja okus malo sa cuvanjem u drvu, a pogotovo ako se koriste koristene bacve od vina za neke belgijske ili barleywine pive, ili recimo u bacvi od viskija,
neki rade i kombinacije za barleywine pa se svasta zna stvorit, a glupo je te razne okuse ne osjetit radi pretjerane gaziranosti,
To mi je zanimljivo kod takvog sladistenja, isto kao i razlika između plastike i stakla tak je razlika između drvene bacve i kega pod pritiskom

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » pet tra 08, 2016 2:19 pm

Pohvala za avanturistički duh, no ne vidim smisao.

Kud je komplicirano kuhati, traži energiju, novce i vrijeme, zašto još to dodatno otežati? Još si i povećati rizik infekcije. Ako želiš avanturu, možeš isprobavati različite recepte sa svakakvim dodacima. Tko zna, možda otkriješ nešto posebno a da se većini ljudi sviđa.

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pet tra 08, 2016 3:02 pm

Nije li real ale svako pivo koje je karbonizirano u boci?
Tj. dobra većina homebrewa...

http://www.camra.org.uk/real-ale-in-a-bottle

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pet tra 08, 2016 3:11 pm

A ako želiš wood-ageat pivo, to možeš i bez bačve, korištenjem "chipsa" od bačava.
Preporučljivo onih u kojima je stajala neka žestica tipa whiskey, sherry itd.
Pogledaj u Brouwlandu, ima toga za kupiti.
I to ispada mrak sa recimo RISovima i sličnim jakim pivima.

Ima za kupiti i samo tostirani chips, al taj daje zbilja jaki (prejaki) drveni miris i okus. Treba jako paziti sa doziranjem istoga. Napravio sam jedan RIS s njim, i još uvijek ima okus kao da cuclaš letvu.
A saison sa tim je bio toliko drven da se nije dao pit.

čof
Postovi: 55
Pridružen/a: sub ožu 19, 2016 10:23 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la čof » pet tra 08, 2016 3:28 pm

gnomix je napisao/la:A ako želiš wood-ageat pivo, to možeš i bez bačve, korištenjem "chipsa" od bačava.
Preporučljivo onih u kojima je stajala neka žestica tipa whiskey, sherry itd.
Pogledaj u Brouwlandu, ima toga za kupiti.
I to ispada mrak sa recimo RISovima i sličnim jakim pivima.

Ima za kupiti i samo tostirani chips, al taj daje zbilja jaki (prejaki) drveni miris i okus. Treba jako paziti sa doziranjem istoga. Napravio sam jedan RIS s njim, i još uvijek ima okus kao da cuclaš letvu.
A saison sa tim je bio toliko drven da se nije dao pit.
A jel se isplati kupovat bacvu od vina, za neki barleywine, jako su jeftine na njuskalu, samo neznam kak se dezinficiraju,
Da, nebi htio da prevlada taj okus drveta, nego samo da da kompleksnost pivi i karakter, znam da se dosta tih kvalitetnih barleywinova britanskih drze u bacvama od vina
Žeđam

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Post Postao/la gnomix » pet tra 08, 2016 3:52 pm

To ti zbilja ne bih znao, u bačvama od vina bi mogle ostati živine koje će ti od piva možda napraviti sour.
I to se radi ponekad namjerno, ali ne znam da li baš na to ciljaš. :)

250 grama wood chipsa od sherryja možeš dobiti za tipa 80 kuna. Što je solidna količina za igranje.
Koristio sam oko 40g na 15 litara RISa, i to ostavi ful jaki trag u pivu. Vjerojatno bi i manje bilo dosta.
Dodao sam ih u sekundar, na 3 tjedna.

Whiskey chips mi je ostavio puno oštriji i grublji okus, taj treba vjerojatno još dulje odležavati. Sherry mi je baš po guštu.

Pa ti vidi...

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » pet tra 08, 2016 7:43 pm

Sa chipsom je tehnika takva da sto manje chipsa duzis sto duze vremena u sekundaru. Bude bolje. Nekih 1g drveta po 1l piva, i manje, al 2-3 mjeseca u sekundaru, bajo moj, pa ti cekaj toliko dugo...
Ko voli citati, evo. Ja osobno nevolim citati.
https://www.morebeer.com/content/using_oak_in_beer
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Odgovori