Hladjenje sladovine

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Hladjenje sladovine

Post Postao/la timi » pon tra 18, 2016 12:51 pm

Pozdrav ljudi,

imam priliku relativno povoljno kupiti rashladni uredjaj tocionika (a imam i tocionik, samo sto ce on biti potreban pa ne zelim "rastavljati" komponente) pa me je zanimalo bi li imalo smisla vrucusladovinu hladiti chillerom kroz ciju spiralu bi isla voda hladjena rashladnim uredjajem? Pomocu slavine se elegantno moze kontrolirati i brzina protoka.

Ne znam tocno na kom principu to sve skupa sljaka ali mislim da bi se za ljetnih mjeseci temperatura vode iz vodovoda mogla znacajno sniziti pomocu rashladnog uredjaja. Pitanje je samo jesu li dizajnirani za neprekidni protok od par desetaka litara "necega".

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Re: Hladjenje sladovine

Post Postao/la jonathan livingston » pon tra 18, 2016 2:04 pm

grg4 je napisao/la:Pozdrav ljudi,

imam priliku relativno povoljno kupiti rashladni uredjaj tocionika (a imam i tocionik, samo sto ce on biti potreban pa ne zelim "rastavljati" komponente) pa me je zanimalo bi li imalo smisla vrucusladovinu hladiti chillerom kroz ciju spiralu bi isla voda hladjena rashladnim uredjajem? Pomocu slavine se elegantno moze kontrolirati i brzina protoka.

Ne znam tocno na kom principu to sve skupa sljaka ali mislim da bi se za ljetnih mjeseci temperatura vode iz vodovoda mogla znacajno sniziti pomocu rashladnog uredjaja. Pitanje je samo jesu li dizajnirani za neprekidni protok od par desetaka litara "necega".
Za ovo ti neće valjat. Nema dovoljno vremena i snage da hladi toliku količinu vode koju ti trebaš.
Mi smo jedno vrijeme koristili veliki točionik u koji stane 50l vode. Uglavnom sladovinu iz CFC-a smo hladili kroz spiralu uronjenju u točionik u kojem smo prethodno već ohladili vodu na 5C. To je relativno ok za pedesetak litara sladovine i temperaturu sladovine od 40C na izlazu iz CFC-a.
Ali vrela sladovina bi prebrzo zagrijala vodu u točioniku, a on ne može u tako kratkom roku ohladiti toliku količinu.

Sada koristimo točionik samo za održavanje temperature fermentacije. :zivjeli2:

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon tra 18, 2016 2:13 pm

Hmm... Sad razmisljam jesam li dovoljno dobro obrazlozio sto hocu, ili ne shvacam odgovor. :D :D :D

Rashladni uredjaj tocionika bi sluzio iskljucivo za hladjenje vodovodne vode (na ulazu bi bila vjerojatno oko 20 stupnjeva) na temperaturu od cca 5 stupnjeva a koja bi nakon toga isla u spiralu uronjenu u sladovinu i poslije toga drugu bacvu, za zalijevanje biljcica. ;)

EDIT: zaboravih napomenuti da ce mi ture biti cca 50 litara.

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » pon tra 18, 2016 3:29 pm

Ja sam probao hladiti cca 50 litara sladovine sa točionikom...spirala uronjena u sladovini i kroz nju krugotok vode iz točionika...prvih 30-40 stupnjeva skine relativno brzo, ali kasnije, kad zagrije vodu u točioniku ide jako sporo...sve u svemu oko 3 sata smo hladili...doduše, može se ubrzati da ubacuješ led ili izmjenjuješ vodu hladnom...sve u svemu, nema kapacitet baš zadovoljavajući ako tako koristiš...ovako kako ti misliš koristiti će sigurno samo bolje biti nego čistom vodom iz pipe
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pon tra 18, 2016 4:05 pm

znaci, ipak ne bi sljakalo, nisu dizajnirani za konstantni protok... :(

onda ce se ici na kombinaciju s ledom i vodom.

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon tra 18, 2016 11:14 pm

ja sam planirao nesto slicno ali s klimom od 5 kw ali da predhodno s njom ohladim 250 - 500lit vode pa u tu vodu uronit 80 m spirale fi 10 i kroz nju sladovinu
pa mi je kolega nešto sračunao da je to bacanje el energije pošto imam bunar u dvorištu a sad je u njemu temp vode 11 celzijusa valda preko ljeta nece preko 15 dubok je 7 m i do pola je pun vodom kad je najvec suša

e sad on je to meni ovako izracunao npr da mi je tura 150 lit vruce sladovine da mi treba dva puta po 300 litara te vode iz bunara da bi za oko 2 sata skinuo temperaturu na 20 stupnjeva
znaci 300 lit hladne vode do 15 stupnjeva kad se voda zagrije promjenit vodu pa ponovo kruzni tok sladovine kroz spiralu

e sad kad stigne spirala neki dan sam narucio pa ce mo probati sa kipucom vodom on test sistema prije kuhanja piva da vidimo oce to tako raditi
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto tra 19, 2016 7:20 am

Grgili , koja je to relativno povoljna cijena?
Damirb ti dobro kaže . Skidaš temperaturu do 35-40 stupnjeva direktnim protokom vodovodne vode kroz spiralu a nakon toga prešaltaš se na protok kroz hladionik. Probaš prvo krugotok , ako ne ide, prolaz pipovače kroz hladionik pa na spiralu i na kraju mačuhice u vrtu.
Osjećam da bi ovo zadnje bilo ono dobro.
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sub tra 23, 2016 2:18 pm

Bojsi, spiralu bacite u bunar i kroz spiralu sladovina laganini... radi provjereno, jedino se bojim koje bakterije mogu nastat u bunaru prilikom zagrijavanja bunara jer ta mi voda zivot znaci :roll:

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » sub tra 23, 2016 4:10 pm

grga-osijek je napisao/la:Grgili , koja je to relativno povoljna cijena?
¸

radi se o nekih 400 krznavaca...

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » sub tra 23, 2016 10:44 pm

a mozes nekako da to funkcionira al treba mu povecat kapacitet hladne vode da npr tocionika predhodno ohladi npr 100 lit vode pa onda kreces s hlađenjem sladovine
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » ned tra 24, 2016 1:02 am

Smislio sam jednostavniji (i jeftiniji) način a praksa će pokazati je li učinkovit. ;-)

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » ned tra 24, 2016 9:09 am

ja danas testiram svoj novi pogon a posto nisam nabavio hmelja i kvasca skuhat cu vodu pa ju hladit
dupe �enu krasi a tortu orasi,,

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » ned tra 24, 2016 11:16 pm

vidio sam da si napisao da si zadovoljan.

ja sam, nazalost, danas "upoznao" jos jednu kocnicu koja ce mi dodatno produljiti vrijeme do prvog kuhanja. no dobro, glavu gore! ;)

jos cca 2 i pol mjeseca i to je to.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon tra 25, 2016 7:22 am

grg4 je napisao/la:još 2 i pol mjeseca i to je to.
Jebote , kako jurcaš biti će to pravo Božićno pivo. :lol: :lol:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pet lip 10, 2016 3:17 pm

ukoliko netko zeli koristiti kombinaciju slana voda-plasticne boce-zamrzivac evo dolje citirano kako se ponasa...

"For saltwater, the boiling point is raised, and the melting point is lowered. By how much depends on how much salt there is. I'll assume the salt is sodium chloride, NaCl (table salt). The melting point is lowered by 1.85 degrees Celsius if 29.2 grams of salt are dissolved in each Kg of water (called a "0.5 molal solution" of salt. The Na and Cl dissociate right away when dissolved, and so for a 0.5 molal solution of salt, there is a 1.0 molal concentration of ions). The boiling point is raised by 0.5 degrees Celsius for water with 29.2 grams of salt dissolved in each kg of water.

If your concentrations of salt are different, then you can scale the boiling point elevation and melting point depression predictions directly with the concentration.

These numbers come from the CRC Handbook of Chemistry and Physics."

Odgovori