Pivo bez glutena

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Pivo bez glutena

Post Postao/la Svarun » uto ruj 13, 2016 10:58 pm

OK...kako i od čega...kukuruz? proso? nešto treće? Treba li mi kukuruzni slad ili obični drobljeni kukuruz?
Uglavnom nešto bi za ženu skuhao pošto joj ne leži baš gluten u zadnje vrijeme i to bi brutalno natrpao hmeljem da zamaskira sve eventualne nedostatke takve pive samo ne znam kako i sa čime bi to bilo najbolje izvesti.

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » uto ruj 13, 2016 11:05 pm

iskreno nemam pojma


sretno

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto ruj 13, 2016 11:21 pm

Teško, a da ispadne dobro, za želje s ovog podneblja.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Re: Pivo bez glutena

Post Postao/la mali badem » sri ruj 14, 2016 12:57 am

Svarun je napisao/la:OK...kako i od čega...kukuruz? proso? nešto treće? Treba li mi kukuruzni slad ili obični drobljeni kukuruz?
Uglavnom nešto bi za ženu skuhao pošto



i to bi brutalno natrpao hmeljem da zamaskira sve eventualne nedostatke takve pive samo ne znam kako i sa čime bi to bilo najbolje izvesti.

ako nisam grubo promašio sječanjem i pobrkao pojmove ... pred par godina je naš poštovani kolega 400d posumnjao na celijakliju ..probaj s pretražnikom .. i onda smo bili zabrinuti ishodom do konačne negativne dijagnoze....................... ili ga probaj kontaktirati na

http://volimpivo.ba/forum-6.html

pod --pivska mušica

po čemu znam - ne znam . valjda po pametnim i korisnim eksperimentima i postovima , njemu svojstvenim , nama na zadovoljstvo.. :pivo3:

ili google pod-- gluten free beer
srdač poz . Ž


ps...........joj ne leži baš gluten u zadnje vrijeme .......
ovo mi je sumnjivo , hm

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri ruj 14, 2016 8:22 am

Koliko sam ja čuo - heljda! :o Navodno su slovenci izbacili nekakvo pivo od heljde baš za ljude s celijakijom, jer heljda ne sadrži gluten. E sad, tehnologiju dobivanja normalno teško da znam...

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » sri ruj 14, 2016 2:37 pm

Da, vidim da ima pivi od heljde http://www.ratebeer.com/beer/lasko-spec ... at/329168/

http://www.ratebeer.com/beer/mongozo-bu ... er/303373/

Znači može se nešto, samo pitajboga dal može neslađena heljda ili baš treba heljdeni slad, ako tako nešto i postoji.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » čet ruj 15, 2016 2:15 pm

U fermentaciji je spas.

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet ruj 15, 2016 8:50 pm

Prilikom izrade seitana nusprodukt je voda puna škroba a seitan je gluten. takvu vodu možeš koristiti za pivo. Nisam probao ali sigurno hoću. Od 50kg brašna dobiješ 2,2kg seitana a škrob se s vodom ua ispiranje najčešče baci. Ta voda se može prokuhati sa recimo 5kg kuruzne krupice i želatinizirati. Silaznom infuzijom osd 74°C dodati 12,5% slada i ukomljavati dok se ne spusti temperatura do 60. Zakuhati do vrenja da ponovno postane tekuće i ohladiti na 70°. Ponoviti;2kg slada i ukomljavati 1h. Jodna proba bi trebala pokazati gdje smo a vjerujem da bi bila jodna proba pozitivna. Slično sam radio kad sam radio viski, samo bez pšenice. Čisto kukuruz, ječmeni slad i raž.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 15, 2016 9:04 pm

Nisam baš skužio da li si ti "skužio" naslov teme. A i spominješ i još dodavanja slada ... ili ? Gdje je opis kako ukloniti gluten iz svega?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » čet ruj 15, 2016 10:47 pm

Da piješ viski raumio bi. :oops:
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » pet ruj 16, 2016 11:21 am

Don Genovese je napisao/la:Nisam baš skužio da li si ti "skužio" naslov teme. A i spominješ i još dodavanja slada ... ili ? Gdje je opis kako ukloniti gluten iz svega?
Piše gore da je nusprodukt kod proizvodnje seitana škrob koji namatzreba a seitan je gluten koji u ovom slučaju želimo izbjeći. Znači da u vodi za ispiranje seitana ostaje samo škrob. Nadalje, kukuruzvo brašno nema glutena. Navedenim postupkom unosimo gluten samo sa sladom 12% od sveg zrnja ili raditi pretvorbu sa kupljenim enzimima a ne iz slada. O proizvodnji seitana imaš pun internet. Probaj sa kolom brašna pa će ti biti jasnije kako se izdvaja gluten iz brašna.

http://www.vegetarijanstvo.net/vegetari ... seitan.htm

Edit: ne 50kg brašna/ 2,2 kg seitana nego 5 kg brašna/2,2kg seitana

sori, pobjeglo

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » pet ruj 16, 2016 11:28 am


Odgovori