Prvi BIAB

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Bero
Postovi: 4
Pridružen/a: pon stu 21, 2016 11:50 pm
Lokacija: Split

Prvi BIAB

Post Postao/la Bero » uto stu 22, 2016 12:44 am

Pozdrav svima!

Malo sam stalkao po forumu pa reko da se javim i predstavim :D!

Cijelo ljeto citam po internetu o homebrewingu i nema cega nisam procitao, ali nisam nesto puno napravio po pitanju same izrade piva :D

Dosad sam tek napravio 3 piva, s tim da 4. sutra ide u boce. Prvo je bilo Coopers kit pivo. Normalno da sam izabrao lager i kupio dodatno lager kvasac i to usred ljeta u Splitu, al ok je ispalo (bice pocetnicka sreca). Drugo je bilo korak dalje sa LME i hmeljom (Styrian Golding) i bilo je ok. A trece je bilo pola pola jer pola boca nisam dobro ocistio od zadnjeg koristenja pa su neke bile kisele i ne karbonizirane, a druge ok. Al ok, ucis dok si ziv :D

Trenutacno 4. mi se cini najbolje. Neka vrsta irish red ale-a sta sam nasa na internetu. Isa sam tehnikom LME + BIAB. Ukupno 14 litara - uz to da je jedno 3 litra vode nadodano u fermenter jer sam dosad imao samo lonac od 14 litara

Recept je:
1kg Pale ale malt
0.5kg Crystal 120
0.5kg Carared
0.3kg zobenih pahuljica
1.5kg pale liquid extract
10g east kent goldings 60min
10g east kent goldings 20min
10g east kent goldings 5min
30g Styrian goldings 5min
1 pkg SafAle S-04

Kako stvari stoje u fermentoru - vrlo dobro, iako i dalje ima taj razvodnjeni feeling kao i sva ostala piva do sad. Cita sam da je razlog tome mozda naknadno dodavanje vode. I jos jedna stvar - nizak OG - lose iskoristen pale ale malt :(. Zna li mozda tko ima li to veze s kolicinom pocetne vode za mashing?

Sad imam lonac od 50 litara ( :malosamsipopil: ) pa sam mislio radit full BIAB. Cilj mi je napravit neku vrstu pale ale-a sa Saazom.
Otprilike bi ovako izgledalo:

5.0kg Pale Malt
0.5kg Carared
40g Saaz 60min
10g Saaz 30min
30g Saaz 5min
1pkg Safale S-04 za 20 L piva

Mislite li da bi moglo bit dobro? Imam jos mogucnost mijesanja Saaz-a s Fugglesom ali ne znam kako bi moglo ispast...
Da radim sparge ili ne sad vec kad imam dovoljno prostora za manerviranje?

i jos jedno pocetnicko pitanje xD ima li gdje kupit dobar hidrometar? imam vec vinomjer po babou, ali ne pokazuje mi dovoljno pa trebam gađat otprilike i imam refraktometar, ali on mi nista ne znaci za FG i kolicinu alkohola koliko sam procita po internetu...

Hvala puno svima!

Edit: E i zaboravih. Imate li kakav dobar recept za kakav gusti Stout a da nije nesto previse gorak? Nekako mi je to bas za zimu, a winter is coming. :D

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Post Postao/la Luksa » uto stu 22, 2016 9:47 am

pozdrav, ja sam također novi pa uzmi moje komentare s rezervom.

Naravno da nizak OG može imati veze s početnom količinom vode za mashing, ali i sa nizom drugih stvari koje nisi naveo. Kolika ti je bila početna količina vode za mashing, na koliko si stupnjeva ukomljavao, koliko često miješao, jesi li ispirao i kako, pH, itd. Dakle, fali podataka...

Koliko ja znam, uvijek radi sparge, moĹžeĹĄ samo dobiti. Neki izbjegavanje sparga smatraju bogohuljenjem :D

Ja sam hidrometar kupio u Sve za pivo, zasad zadovoljan.

Uzivaj i kuhaj
manje priče, više kuhanja

Avatar
Bero
Postovi: 4
Pridružen/a: pon stu 21, 2016 11:50 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Bero » uto stu 22, 2016 1:11 pm

Hvala na odgovoru :D ma cinilo mi se da sam vec previse napisao u prvom postu pa nisam isao u velike detalje.
Ph nisam mjerio, iako znam da bi idealno trebao biti 5.2. Mozda cu se nekom drugom prilikom i time pozabavit, ali za pocetak mi se malo cinilo overkill :D ipak je tek 4. homebrew. Mali lonac i manjak vode me 100% zeznija. Javio mi se jedan kolega preko pm pa mi objasnio vise :D (hvalaaaaaa)

Ali evo moje muke:

Sav slad sam stavio u otprilike 11ak litara vode, i razina vode se popela skoro do samog vrha. To je malo bio problem, ali nece vise bit sad s velikim loncem :D. Temp od 65 do 70 kroz sat vremena s tim da sam nakon toga digao temp na 75, izvadio vrecu i napravio sparge s mozda 2 litre vode temp 75 stupnjeva. Izmasiao vrecu i dobio jos nesto malo sladovine.

Nakon toga ubacio jos 1.5kg LME i dosao opet do skoro samog vrha lonca pa sam se satra gledajuci u lonac da ne pokipi. OG je na kraju uz dodanu vodu u fermentor bio svega oko 1.044 (11 brix) sta mi se cini premalo kad se uzme u obzir da je na kraju ispalo samo 14 litara piva...

Zato mi se cini da bi problem mogao bit u premaloj kolicini pocetne vode pa reko da vidim kod iskusnijih ljudi :D

U svakom slucaju hvala na odgovoru :D vidim da je dosta vazno sve navest jer problem moze biti i u najmanjim stvarima kao sta si naveo. Hidrometar narucujem odma! Hvala na preporuci!

Stavit cu i sliku danas tokom dana ovog svog red ale-a :D

Luksa
Postovi: 34
Pridružen/a: pon lis 31, 2016 4:45 pm
Lokacija: Cavtat

Post Postao/la Luksa » uto stu 22, 2016 2:42 pm

hm, ne znam. koliko vidim 2.3 kila slada (zajedno sa zobenim) na 11 litara vode, to je omjer skoro 1:5, sto bi trebalo biti i vise nego dovoljno vode. koliko ja znam za BIAB preferiraju 1:4 omjer.
Ja sam tek jednu turu skuhao (iskljucivo BIAB) i isti problem imao. medutim ja sam nabio 6 kila slada u 20 l vode i kad se slad napuhao od vode zauzeo je skoro cijeli lonac. moja procjena je bila, budući nisam miješao nego na samom početku, da voda nije prodirala do zrna u sredini vreće.
Ja bih na tvom mjestu napravio sljedeće:
- držao se omjera između 1:4 i 1:5
- mijeĹĄao kominu svakih 10-15 min
- provjeravao OG više puta (nakon ukomljavanja, nakon dodavanja extrakta, nakon kuhanja i u fermentoru) tj između bilo koje radnje.
- izbacio dodavanje vode u fermentor

To ću manje-više i ja ubaciti u svoja iduća kuhanja :D
manje priče, više kuhanja

Avatar
Bero
Postovi: 4
Pridružen/a: pon stu 21, 2016 11:50 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Bero » uto stu 22, 2016 10:41 pm

Will do :D!

Evo i nekoliko slika od tocenja. ispalo je nazalost samo 11.5litara, al okus odlican. za 10ak dana radim cold crash i valjda bi to trebalo biti to.

a sljedece kuhanje sve dokumentiram pa cu podijelit

http://imgur.com/a/bX8YS

pajdoman2511
Postovi: 60
Pridružen/a: uto tra 26, 2016 6:31 pm
Lokacija: Istra

Post Postao/la pajdoman2511 » uto stu 22, 2016 11:48 pm

Bero je napisao/la:
http://imgur.com/a/bX8YS
Pivica baš paše uz noktiće 8)

Avatar
Bero
Postovi: 4
Pridružen/a: pon stu 21, 2016 11:50 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Bero » sri stu 23, 2016 1:16 am

hahaha :D djevojka pripomogla :D. "ne ne, ovako ce bolje slika ispast!" I ispalo je bolje! prije se skroz slabo vidilo.

ee al eto mozda novi trend za cure s foruma - kad rade neki novi stil nek u stilu mijenjaju i boju noktiju :D

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » sri stu 23, 2016 7:01 am

Bero je napisao/la:Will do :D!

Evo i nekoliko slika od tocenja. ispalo je nazalost samo 11.5litara, al okus odlican. za 10ak dana radim cold crash i valjda bi to trebalo biti to.

a sljedece kuhanje sve dokumentiram pa cu podijelit

http://imgur.com/a/bX8YS
Sve super izgleda, ali nemoj drĹžati boce na osvjetljenom mjestu (polica u pozadini), vec na tamnom mjestu.
STRIBOR7

Odgovori