Lepinjica- kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pet ožu 17, 2017 9:21 pm

Uz iskrene čestitke na napretku ako može odgovor; jel kuhaš sa 100 % RO vodom?
Ako ne koji omjer i koji profil (analiza) vode pipovače uzimaš kao vjeodostojan? :pivo3: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » pet ožu 17, 2017 9:44 pm

grga-osijek je napisao/la:Uz iskrene čestitke na napretku ako može odgovor; jel kuhaš sa 100 % RO vodom?
Ako ne koji omjer i koji profil (analiza) vode pipovače uzimaš kao vjeodostojan? :pivo3: :hmelj:
Hvala Grga.Za sad sam ova dva tri zadnja kuhanja od kad sam počeo sa vodom eksperimentirati radio sa 100% Ro jer nemam sve podatke za vodu što sam našao na netu pa sam nešto sam računao po formulama koje sam pronašao i nisam siguran jel točan izračun pa mi je sigurnije ovako 100% Ro. Možda probam jednom i zamješati malo možda 10 ili 20% ali za sad ovako. Podatke o vodi sam pronašao na holdingovoj stranici.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » uto tra 04, 2017 8:18 pm

Za vikend posađen fuggles od Baltazara :P
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » uto tra 04, 2017 8:19 pm

Pogled iz dvorišta
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto tra 04, 2017 8:43 pm

ovo nije Novi Zagreb a pogotovo Sopot . slutim da nam tajiš pravu lokaciju ( gdje će se brati hmelj )

:D :hmelj:

Una ?
Zadnja izmjena: mali badem, dana/u uto tra 04, 2017 9:17 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » uto tra 04, 2017 8:47 pm

mali badem je napisao/la:ovo nije Novi Zagreb a pogotovo Sopot . slutim da nam tajiš pravu lokaciju ( gdje će se brati hmelj )

:D :hmelj:
haha nije Sopot,ovo je u Hrvatskoj Kostajnici kod mame :D

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » uto tra 04, 2017 11:44 pm

Bravo :D

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » pet svi 12, 2017 4:25 pm

Nakon kratke euforije zbog nabavke škrinje/zamrzivača za kontrolu fermentacije, moram reći da je euforija naglo opala kad sam saznao da škrinja ne radi.Kad sam ju prvi put upalio na 10 min da vidim jel radi učinilo mi se da radi jer sam stavio ruku unutra na onaj srebrni aluminijski dio ali je to bio zajeb jer je škrinja bila lagano hladna zbog hladnije temperature podruma kako je vani i vrijeme bilo hladnije pa sam pomislio da radi.
Danas je ja lijepo upalio na dva sata da je malo konkretnije provjerim, i vidim ništa nije ohladila.Mjerio još termometrom unutra, a unutra još toplije nego vani.Pogledam one tri led lampice i sve tri su upaljene: gumb za paljenje, drugi je ona pahuljica za brzo smrzavanje i neprestani rad i treća je onaj trokut i uskličnik u krugu i crveno svijetli.Gledao sam po uputama i piše da to znači da škrinja nije postigla željenu temperaturu.Čujem da se škrinja pali i glasi svake dvije ili tri minute i lagano zuji kad se upali.Mislim da je možda kompresor otišao jer nema onog glasnijeg trzaja kako to zna kod frižidera biti kad se upali nego tiho sve zuji.Zvao sam i nekog servisera i on isto kaže da je kompresor vjerovatno otišao i da bi popravak koštao 800-900kn.Kaže da bi se možda moglo još nešto napraviti ako je kompresor danffos i ako je neki sklop otišao unutra pa da se to zamjeni i ako je to onda bi koštalo oko 300 kn i još dolazak 70 kn. Mislim da mi se to baš i ne isplati. Katastrofa.Još ja jučer cijeli dan ribao škrinju i sve dezinficirao.Eto mi kad je nisam odmah provjerio kak treba. Nažalost morat ću do daljnjega odgoditi velebno spajanje stc-1000 kontrolera dok ne budem u mogućnosti nabaviti novi frižider :(

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet svi 12, 2017 4:37 pm

Ako ti kompresor (motor) lagano "drnda", onda ti je izašao plin. Ako isti samo zuji i jako se grije onda ti je klip u kompresoru zaštekao i motor se ponaša kao trafo u kratkom spoju. Ako je izašao plin, treba naći rupu, pokrpat ju i onda napuniti sustav ponovo, što je kod starog tipa škrinje neisplativo, jer je vjerojatno čelični lajtung korodirao toliko da se pretvorio u sito/rešeto.
Sve ti ne mora biti previše žao, jer s dvije škrinje sahranjene u nekoliko parova godina homebrewinga skužio sam da je najbolje imati veći hladnjak nego škrinju, jer škrinje nisu za rad u režimu rada iznad 0°C. Često (svakih par dana) se zalede na unutarnjem izmjenjivaču pa do odleđivanja loše hlade, i/ili brzo korodira armatura izolacije i jeftin čelični lajtung (cijev za plin), pogotovo vrlo polovne, i već načete zubom vremena.
Hladnjak će u svom namijenjenom temp. području raditi odlično, čak i uz malo više muke (uz dodatni kontroler) ohladiti pivu za cold-crash, i sav kondenzat će se sliti u za to namijenjen prostor, a sa škrinjama, klasičnim, ladičarima, ili u kombiniranim sustavima u vijek će biti problema, i s kondenzatom, a pogotovo s oscilacijama (korisnosti vs zaleđivanje) u radu.
Zadnja izmjena: Don Genovese, dana/u pet svi 12, 2017 5:00 pm, ukupno mijenjano 1 put.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet svi 12, 2017 5:00 pm

Ako ništa drugo, možeš ju koristiti kao izolacijsku komoru. Ne bude za lager, ali za održavat nekih 18ish stupnjeva s vodom i bocama leda bude funkcioniralo..
slika

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » pet svi 12, 2017 5:07 pm

Don Genovese je napisao/la:Ako ti kompresor (motor) lagano "drnda", onda ti je izašao plin. Ako isti samo zuji i jako se grije onda ti je klip u kompresoru zaštekao i motor se ponaša kao trafo u kratkom spoju. Ako je izašao plin, treba naći rupu, pokrpat ju i onda napuniti sustav ponovo, što je kod starog tipa škrinje neisplativo, jer je vjerojatno čelični lajtung korodirao toliko da se pretvorio u sito/rešeto.
Sve ti ne mora biti previše žao, jer s dvije škrinje sahranjene u nekoliko parova godina homebrewinga skužio sam da je najbolje imati veći hladnjak nego škrinju, jer škrinje nisu za rad u režimu rada iznad 0°C. Često (svakih par dana) se zalede na unutarnjem izmjenjivaču pa do odleđivanja loše hlade, i/ili brzo korodira armatura izolacije i jeftin čelični lajtung (cijev za plin), pogotovo vrlo polovne, i već načete zubom vremena.
Hladnjak će u svom namijenjenom temp. području raditi odlično, čak i uz malo više muke (uz dodatni kontroler) ohladiti pivu za cold-crash, i sav kondenzat će se sliti u za to namijenjen prostor, a sa škrinjama, klasičnim, ladičarima, ili u kombiniranim sustavima u vijek će biti problema, i s kondenzatom, a pogotovo s oscilacijama (korisnosti vs zaleđivanje) u radu.
Ništa ne drnda, samo tiho zuji i pali se i gasi svaku 1-3 min otprilike.A jel se može ovaj klip u kompresoru nekako odštekati da se recimo rastavi kompresor pa podmaže taj klip?

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » pet svi 12, 2017 5:09 pm

Poljo je napisao/la:Ako ništa drugo, možeš ju koristiti kao izolacijsku komoru. Ne bude za lager, ali za održavat nekih 18ish stupnjeva s vodom i bocama leda bude funkcioniralo..
Jedino tako.. :zivjeli2:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet svi 12, 2017 11:58 pm

lepinjica je napisao/la: ... Ništa ne drnda, samo tiho zuji i pali se i gasi svaku 1-3 min otprilike.A jel se može ovaj klip u kompresoru nekako odštekati da se recimo rastavi kompresor pa podmaže taj klip?
U primpicu, klip (bar jedan od dva, najčešće su dva) kad zariba, kupiš novi motor s kompresorom. Jednom je moj ujak (znatiželjan) prerezao kučište, odštekao, ispolirao i klip i cilindar, i od cca 20 bara dobio tek 2 do 3 bara tlak, tek za pumpat' gume na biciklu. Inače, ti kompresori, kad prdne plin iz sistema, a kompresor je dobar/odličan, koriste se za komprimirani zrak, u kojekakve svrhe, s malom dobavom za sitne poslove, mala potrošnja zraka, a visoki tlak, čak i u zubarskim ambulantama (tu naravno, s duplim filterom i tra... la... la... ).
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » sub svi 13, 2017 8:38 am

A hebaji ga :roll:

S tehničke strane Don je sve rekao.

Avatar
lepinjica
Postovi: 212
Pridružen/a: uto lis 04, 2016 7:21 pm
Lokacija: Novi Zagreb, Sopot

Post Postao/la lepinjica » sub svi 13, 2017 9:13 am

A ništa, u smeće ili ovo što je Poljo rekao dok ne nabavim nešto.Hvala dečki!

Odgovori