Fermentacija u Kegu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » pet pro 16, 2016 1:21 pm

Kada koristim klasične fermentore u škrinji mi ima mjesta za samo 1 šaržu. No sa corny kegovima mogu fermentirat 2 šarže koristeći 6 kegova koji stanu u škrinju kao da je po njihovoj mjeri napravljena.

Guglajući vidim da ameri dosta koriste kegove za fermentaciju. Ima njih koji fermentiraju pod pritiskom te tako odmah i karboniziraju bez dodavanja šećera. Neki spominju prednost pretoka bez oksidacije i sl...

Mene zanima tko se od vas koristi kegovima za fermentaciju, koje su prednosti, mane, neki DIY...
Kad sam bio kod Varionice oni također fermentiraju pod pritiskom. Što mislite o tome?
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet pro 16, 2016 1:44 pm

NAUTILIS Home Brewery

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pet pro 16, 2016 2:50 pm

nepotrebno kompliciranje procesa, IMHO.

ukoliko bi se keg prepravio pa napravio dolje totalni ispust prica bi imala nekakvog smisla.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet pro 16, 2016 3:05 pm

Pa svaki keg ima totalni ispust ;)
Ne trebaš tu nikakve pipice samo malo dobrog starog pritiska da potjera van

Evo još jedan dobar domaći primjerak iz HOĆU PIVO:
https://www.youtube.com/watch?v=Vu72r9lQVMM
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pet pro 16, 2016 3:08 pm

mislim da bi trub i kvasci zacepili taj "totalni ispust" u roku odmah. :D

u slucaju da ima totalni ispust moglo bi to biti dosta solidno. fermentacija i gaziranje u jednom! nakon zavrsetka se ispuste kvasci (ili bar velika vecina) i spremno je za tocenje. :D :D :D

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet pro 16, 2016 3:21 pm

u kegovima koji se koriste za fermentaciju neki izrežu cca 2 cm cijevi koja ide skroz na dno kako se kvasci prilikom pretoka u čisti keg nebi povlačili već da ostanu na dnu.
neki savijaju tu cijev...
Uglavnom ima načina kako se rješava taj problem i definitivno ne treba ispust - nije to 2000l

na kraju krajeva i klasični način lako je izvediv no sa crijevom dolazi do kakve takve oksidacije koja u tom trenutku nije poželjna.

Meni su oni zbopg manjka prostora škrinje nužno zlo kako bih mogao povećati kuhanja a zadržati dobru kontrolu fermentacije s postojećom opremom.

Načine na koji ću raditi još istražujem i vidim da sam si otvorio potpuno nove mogućnosti u pivarenju. A isto tako i troškove
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
timi
Postovi: 460
Pridružen/a: ned svi 05, 2013 7:07 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la timi » pet pro 16, 2016 3:23 pm

kako god bilo, zelim ti, kako don kaze, srece pune vrece a svakako sve dokumentiraj i "lijepi" ovdje. ;)

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet pro 16, 2016 3:46 pm

ne kužim vas stvarno...
kakvi totalni ispusti kakve cjevčice...
radim u fermentoru od 250 lit i nemam totalni ispust ni cjevčice

na prvim kuhanjima sam radio sekundar u kegu kad mi u lonac od 100 lit nije stalo sve

povadio sam iz kega cjevčice da nemam zezanja sa dezinfekcijom
i deri miško
pretakanje smo radili sa crijevom koje je prije toga potopljeno u kipućoj vodi na 10 min

keg kao fermentor/sekundar super
lako se ubacuje co2
lako se prenaša
lagana dezinfekcija sa kipućom vodom..kad ga začepiš i promućkaš nabije pritisak
meni u škrinju stane 7 kom pin lock ili 8 ball lock
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la crna guja » pon pro 25, 2017 6:19 pm

Sretan Božić svima :pivo3: , evo znam da je tu prošlo puno vremena od kad je isvara zadnji put dodao nešto na ovaj post, ali htio bi da vi iskusniji pogledate kako je istakanje rješeno kod onog Fermentasaurusa
https://www.youtube.com/watch?v=GV7Le3C ... 79&index=3
jbg ja sam još uvijek majstor u pelenama pivar.
inox kugla pliva na vrhu pive u fermentoru, a za nju je prikačen usis koji potone nekih 2-3 cm ispod površine. na taj način istače se čisto pivo. sviđa mi se, ali su im neki naručitelji ipak tražili da ugradi pipu u području konusa.
pitam zato što bi i ja to htio napraviti sa ball lockovima koje imam i fermentirati i sve ostalo kao Fegi i hoću pivo.
Što mislite o ovome rješenju?
hvala :guiness:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » sri pro 27, 2017 10:09 am

ovo je dobra stvar ne samo kod fermentacije već i kod točenja piva iz kega. Problem naših kućnih uradaka je da su nešto mutniji i ako ne radiš sekundar ova alatka je od velike koristi
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la crna guja » sri pro 27, 2017 1:14 pm

Fegi, sve najbolje i hvala na odgovoru :pivo: . Evo mislim raditi bez sekundara - dakle nakon završene burne fermentacije u kegu (približno 3 dana)na kojeg je na gas port-u u tom vremenu spojena vrenjača, skidam vrenjaču i stavljam spund valve (približno 7 dana), a onda slijedi bezobzirni chill na 1 C u trajanju od 3-4 dana. fermentasaurusova kugla sa usisom je već unutra na beer port-u.
ako je nešto od navedenog a) superglupo, b) uobičajeno glupo, c) onako, glupo, ali se da razgovarati i d) gujo, nije glupo, možeš izaći iz jazbine bez straha,e) ostalo....navesti , molim te da postaš odgovarajući odgovor i izvedeš ovog majstora u pelenama pivara na pravi put.
Živio i bože daj još puno medalja :pivo3:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la fegi » čet pro 28, 2017 11:53 am

nikad nisam radio cold crash više od dan - dan i pol. u tom vremenu mi se uvijek izbistrilo dovoljno. Najbolje je isprobati više kombinacija.
A što se tiče fermentacije pod pritiskom radim je samo onda kada pive ne flaširam. Za ape mi se to pokazalo super; pjena je kremastija, osjećaj co2 je blaži nije onako "grub" kao kod dodavanja iz boce, a arome su intenzivnije i naravno pivo je prije gotovo. Doduše imao sam kod svojih pokušaja rezultate kod kojih mi je pivo bilo dovoljno gazirano i pivo koje je trebalo još malo dogazirati. Tu najveću razliku rade kvasci. Sa S33 ne preporučujem raditi pod pritiskom. On brzo odradi svoje i nije baš zahvalan za to. S05 daje najbolje rezultate definitivno. I ne zaboravi da i fermentirano pivo pod pritiskom treba odležati i odraditi svoje...
A kao najveću prednost kod kegova izdvojio bih da ukoliko radiš kako treba oksidacija je smanjena na nulu. Makar i flaširao. Dakle ja kad flaširam iz kega pivo pomoću co2 pumpam u botling buket. Preporučljivo je u tu poosudu isto malo pustit co2. Tamo pomješam šećer i ljepo pretočim u flaše pomoću punjača boca...

Čitao sam da neki imaju kod fermentacije ventil spojen na prazan keg u kojem onda skupljaju "besplatan" co2 koji koriste za istakanje i sl.
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la crna guja » čet pro 28, 2017 1:28 pm

A što da ti kažem nego Fegi - hvala! :pivo: :pivo: :pivo:
odležavanje bi mogao biti veliki problem, poznavajući ovdašnje kapacitete... :malosamsipopil: :malosamsipopil:
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la crna guja » čet pro 28, 2017 10:32 pm

...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

DEDA PEPO
Postovi: 28
Pridružen/a: ned tra 22, 2018 9:53 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: Fermentacija u Kegu

Post Postao/la DEDA PEPO » pet sij 17, 2020 9:13 am

Poštovani kolege,
nastavno na staru temu fermentacije u kegovoma, konačno sam i ja krenuo tom tehnologijom. U fermentaciji imam dvije šarže, svaka mi je u dva kega, postavljeni manometri i pretlačni ventili. Molim od vas, koji već duže radite po tom pricipu, odgovor na kolikom pritisku voditi fermentaciju od početka do kraja, da li na početku niži tlak pa potom povećavati tlak. Radim sa kvascem S-04 BEPA-u. Planiram nakon cca 7 dana fermentacije napraviti cold crash 2 dana pa pretok u prazni keg koji bi mi ujedino bio finalni karbonizator iz kojeg bi pivo istakao bilo u krigle, bilo u flaše.
Uz pozdrav!

Odgovori