No Chill brewing i Real wort starter

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

No Chill brewing i Real wort starter

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet vel 24, 2017 2:39 pm

Najveci problem mi trenutno predstavlja hlađenje vrelog worta, jer banjica s ledom mi spusti sa 100 na 60 dosta brzo ali nakon toga se mogu propucat. Nemogu vise leda stvorit u skrinji jer nema mjesta. Radim ture 22 ili 44 litre i sa 44 izgubim 80-90-100 minuta na hlađenje do pitch temp. Citao sam malo o australskoj No Chill verziji di u stvari oni prebace sladovinu u fermentator i puste preko noci da se ohladi a usput naprave starter od svjeze sladovine. Citao sam sve i svasta i nitko zapravo nije u nista 100% siguran, od DMSa do vise hop utilizationa do 3pm. Planiram to napravit sljedeci tjedan uz par preinaka ali imam i par pitanja za iskusnije.
U mojoj verziji, ja bi ohladio sladovinu u banjici na 60ak pa onda prebacio i tako se rjesio pitanja hop utilizationa i dmsa.
RWS - starter bi zapravo imao samo 24 sata sto mnogi na forumu pljuju. I zanima me dal bi morao starter imat OG 1.040 ili ako radim nesto sa 1.050 da starter ima isto toliko?
Ima li tko iskustva s time i da moze udijelit savjet? Nisam pametan ni sam.
IC je u planu ali zasad bi probao s ovime
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet vel 24, 2017 2:47 pm

Startere nisam nikad radio tako da to mogu i preskocit i ic na klasicnu rehidraciju
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pet vel 24, 2017 2:58 pm

U teoriji sve bi trebalo biti OK ako je sve čisto i dezinficirano.
Očekuj mutniju pivu jer nema cold brake-a
Što se tiće DMS-a tu nema problema jer se on riješava u kuhanju i isparavanju a ne hlađenjem.
A što se tiče startera on ima smisao da se podigne broj stanica za bude onoliki koliki je potreban za pivo.
Koristiš suhi kvasac? Ako da preskoči starter samo ga rehidriraj 15-tak min do 30 min prije nego što ga ubaciš u pivu.

Svaka metoda hlađenja je dobra i ima svoje prednosti i mane. Nema univerzalne koja je najbolja za sve. Ovisi što se želi postići.
Ako je sve sterilno i čisto onda ne vidim problem da to probaš.
Javi rezultate.

P.S. ja hladim chillerom koji uroniš i uvijek mi traje hlađenje cca sat i pol.
I još poslje toga fino sve promiješam i ostavim još cca 30-40 min da sve se slegne u sredinu da imam čistu sladovinu. Nikada problema s metodom imao nisam.

Online
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet vel 24, 2017 3:06 pm

Imaj na umu da gubis cold break (kojeg vjerojatno nisi bas imao ni u ice bathu) pa ako zelis razbistrit pivu, zelatina nebi bila losa ideja.

Druga i bitnija stvar koju trebas imati na umu je rizik kontaminacije. Bas na tim temperaturama ispod 60°C dosta je visok rizok kontaminacije pa je vrijeme do pocetka fermentacije pozeljno sto vise smanjiti. Ako to ne mozes preporucam da ekstra pripazis na sterilnost i cistocu svega.
slika

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pet vel 24, 2017 3:54 pm

https://www.youtube.com/watch?v=0Bxt6QI ... =BradSmith

Eto pogledaj ovaj video i budeš se educirao oko hlađenja i što kako zašto.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pet vel 24, 2017 3:58 pm

Mogwai - ma citam na svakom forumu nesto novo al generalno se slazem s tobom.
Sto se tice startera, dosta eksperimentiram sa kvascima pa su uglavnom suhi al oprao sam koji put i nebi mi stajao duze od dan dva pa nisam ni radio startere. Trenutno nemam oprani al me zanima za ubuduce radi startere.

Poljo - nije mi bed da je malo mutnija.
A kontaminacija - znam, pazit cu ko manijak.
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Post Postao/la lijepimisko » pet vel 24, 2017 4:05 pm

Mogwai je napisao/la:U teoriji sve bi trebalo biti OK ako je sve čisto i dezinficirano.
Očekuj mutniju pivu jer nema cold brake-a
Što se tiće DMS-a tu nema problema jer se on riješava u kuhanju i isparavanju a ne hlađenjem.
A što se tiče startera on ima smisao da se podigne broj stanica za bude onoliki koliki je potreban za pivo.
Koristiš suhi kvasac? Ako da preskoči starter samo ga rehidriraj 15-tak min do 30 min prije nego što ga ubaciš u pivu.

Svaka metoda hlađenja je dobra i ima svoje prednosti i mane. Nema univerzalne koja je najbolja za sve. Ovisi što se želi postići.
Ako je sve sterilno i čisto onda ne vidim problem da to probaš.
Javi rezultate.

P.S. ja hladim chillerom koji uroniš i uvijek mi traje hlađenje cca sat i pol.
I još poslje toga fino sve promiješam i ostavim još cca 30-40 min da sve se slegne u sredinu da imam čistu sladovinu. Nikada problema s metodom imao nisam.
Kolike kuhaš ture i kakav ti je chiller?
Ja sam natukao krupne opreme da mogu kuhat 50, 60 litara, osim par lako dobavljivih sitnica, u biti se ne usudim samo radi manjeg inox chillera koji hladi nekakvih 20-ak litara za cca pola sata pa se držim onda tih manjih tura.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » pet vel 24, 2017 4:19 pm

lijepimisko je napisao/la:
Mogwai je napisao/la:U teoriji sve bi trebalo biti OK ako je sve čisto i dezinficirano.
Očekuj mutniju pivu jer nema cold brake-a
Što se tiće DMS-a tu nema problema jer se on riješava u kuhanju i isparavanju a ne hlađenjem.
A što se tiče startera on ima smisao da se podigne broj stanica za bude onoliki koliki je potreban za pivo.
Koristiš suhi kvasac? Ako da preskoči starter samo ga rehidriraj 15-tak min do 30 min prije nego što ga ubaciš u pivu.

Svaka metoda hlađenja je dobra i ima svoje prednosti i mane. Nema univerzalne koja je najbolja za sve. Ovisi što se želi postići.
Ako je sve sterilno i čisto onda ne vidim problem da to probaš.
Javi rezultate.

P.S. ja hladim chillerom koji uroniš i uvijek mi traje hlađenje cca sat i pol.
I još poslje toga fino sve promiješam i ostavim još cca 30-40 min da sve se slegne u sredinu da imam čistu sladovinu. Nikada problema s metodom imao nisam.
Kolike kuhaš ture i kakav ti je chiller?
Ja sam natukao krupne opreme da mogu kuhat 50, 60 litara, osim par lako dobavljivih sitnica, u biti se ne usudim samo radi manjeg inox chillera koji hladi nekakvih 20-ak litara za cca pola sata pa se držim onda tih manjih tura.

20 Litara ture kuham. Moj chiller je dug cca 3 metra pa je ajko neefikasan. Planiram se preselitit na counter flow ali ne da mi se sad trošiti novce na to. Iskoristim svu vodu koja ode van na pranje itd tako da ne osijećam s još koda baš trošim stvari uzalud.
Problem je kaj sam škrt za to trošiti pare. Ah...

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: No Chill brewing i Real wort starter

Post Postao/la Svarun » pet vel 24, 2017 8:20 pm

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:NCitao sam malo o australskoj No Chill verziji di u stvari oni prebace sladovinu u fermentator i puste preko noci da se ohladi a usput naprave starter od svjeze sladovine.
Napravio sam točno ovako bar 7-8 šarži, nema nikakvog problema. Čak je bilo i kristalno bistrih piva samo sa mahovinom, bez želatine. Pretpostavljam da je veći rizik od infekcije al eto, u nekih 50-60 šarži koje sam skuvao dosad još infekciju vidio nisam, radio na ovaj ili na onaj način, tako da ako paziš nemaš brige nikakve.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » uto vel 28, 2017 10:29 am

vjerojatno cu ovu nedjelju napravit jednu takvu turu pa kad bude vrijeme vam javim svoje dojmove
a za startere sam se educirao malo vise, al cudi me da na ovom forumu ne mogu nac topic o tome, imam taman MJ M44 i jako mi pase za ipe pa cu ga oprat
Beauty is in the eye of the beer holder!

hrcimir
Postovi: 54
Pridružen/a: sri kol 14, 2013 2:52 pm

Post Postao/la hrcimir » sri ožu 01, 2017 2:32 pm

Evo iz iskustva, osobno sam skuhao 20ak turi na ovaj način. Direktno sam iz lonca pretočio sladovinu na 100° u fermentor (stakleni demižon, nikad nije pukao). Preko noći bi se to vani taman ohladilo na temperaturu i pitchao bi s klasično rehidriranim kvascem. Nikad nisam imao problema s ni jednom pivom tako. Pošto sam radio sa sekundarom dobro mi se i izbistrilo pivo na kraju.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sri ožu 01, 2017 6:22 pm

hrcimir je napisao/la:Evo iz iskustva, osobno sam skuhao 20ak turi na ovaj način. Direktno sam iz lonca pretočio sladovinu na 100° u fermentor (stakleni demižon, nikad nije pukao). Preko noći bi se to vani taman ohladilo na temperaturu i pitchao bi s klasično rehidriranim kvascem. Nikad nisam imao problema s ni jednom pivom tako. Pošto sam radio sa sekundarom dobro mi se i izbistrilo pivo na kraju.
tebe sam cekao - jos je i plus sta vrela sladovina sterilizira fermentator! Sad sam siguran, ovaj vikend ide jedna
Beauty is in the eye of the beer holder!

Online
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 01, 2017 7:10 pm

Ja nebi baš 100°C sipao u stakleni demižon.. mislim da si samo imao dosta sreće..
slika

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri ožu 01, 2017 11:12 pm

Poljo je napisao/la:Ja nebi baš 100°C sipao u stakleni demižon.. mislim da si samo imao dosta sreće..
poljo , i ja isto čekam krc , pardon - rezultat. uvijek je premalo podataka o tehnici izvedbe a ona je bitna i različita ponaosob.
ah te imrovizacije....su puno duži put do uspjeha... Ž

Online
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » sri ožu 01, 2017 11:23 pm

Neki očito nikad nisu probali skuhat čaj u staklenoj čaši :) Ako baš žele naučit na teži naćin kako izgleda 30l pive na parketu dnevnog boravka tko sam ja da im branim :D
slika

Odgovori