Prva pa all grain

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » čet tra 13, 2017 12:49 am

Poljo je napisao/la:
tomislav86 je napisao/la:e sad pitanjce, koliko dugo je najbolje fermentirati, koristio sam isti kvasac (us-05)
Nemoj citat previse gluposti.. Ostavi pale ale minimalno 3 tjedna u primaru, ili 3 u kombinaciji primar+sekundar ako mislis radit sekundar.
Vise vremema mu nece skodit, a sa manje riskiras masu off-flavora
Ako ti je stvarno kriza i ne mozes docekat da pivo dozori skoci do konzuma i spasi ivicu. Popij nesto s police.
heheh, nije problem cekati. sam neznam, pa pitam iskusne, hvala na info Poljo. biti ce 3 tjedna
:wink:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet tra 13, 2017 8:06 am

tomislav86 je napisao/la:
Poljo je napisao/la:
tomislav86 je napisao/la:e sad pitanjce, koliko dugo je najbolje fermentirati, koristio sam isti kvasac (us-05)
Nemoj citat previse gluposti.. Ostavi pale ale minimalno 3 tjedna u primaru, ili 3 u kombinaciji primar+sekundar ako mislis radit sekundar.
Vise vremema mu nece skodit, a sa manje riskiras masu off-flavora
Ako ti je stvarno kriza i ne mozes docekat da pivo dozori skoci do konzuma i spasi ivicu. Popij nesto s police.
heheh, nije problem cekati. sam neznam, pa pitam iskusne, hvala na info Poljo. biti ce 3 tjedna
:wink:
Čitaj što god hoćeš, ništa nije glupost.
Betadine , je nepotreban (jodna proba) nakon 45 min u temperaturnom okviru 65 +-5 stupnjeva reakcija je uvijek neutralna (ne plava).
nakon što je fg tri dana u željenom okviru ideš na refermentaciju šećerom u bocama i tada okusom prati promjene u pivu nakon 7,15,30......666
dana odležavanja ako hoćeš.
slijedeće pivo drži 3 tjedna u ferm. pa uspoređuj sa ovim.
po meni ovo trotjedno ti nudi 90% mogućeg sranja (infekcije i offova ) i 10 % vjerojatnoće vrhunskog piva.
US 05 je kvasac koji ukoliko ima optimalane uvijete (broj gljiva,temperatura i razuman OG u startu ) posao odradi u 7 dana bez problema.
Usporedbe radi WLP645 sa OG 1.102 nakon 33 dana vidljive fermentacije srušio na FG 1,018 a ostatak će preraditi i pivo utaboriti u bocama tijekom bar 6 mjeseci

Generalno: kušaj, kuhaj , i ne slušaj previše druge nego zaključuj na osnovu nepca svojih i piva svojih i tuđih.





Uglavnom kuhaj što češće ,
:hmelj: :pivo3:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet tra 13, 2017 8:30 am

dečki malo pretjeruju s 3 tjedna, ali ono što je naravoučenije je ovo:

kad vrenjača prestane bučkati onako živo (obićno 3-7 dana), povisi temperaturu fermentacije za 2-3C (na 20C za us-05) kad skroz prestane bučkati, počni mjeriti i vidi da ti je FG bar 3 dana zaredom isti. onda probaj uzorak (ako znaš prepoznati diacetyl bilo bi korisno) i flaširaj. rijetko će sve to trajati 3 tjedna, osim ako nemaš jaču pivu ili si ubacio premalo kvasca ili nisi aerirao, itd...

sve u svemu, 10-14 dana za pive od 5-6% bi trebalo biti dovoljno u 99% slučajeva
save a tree - drink beer

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » pet tra 14, 2017 1:30 pm

ok, onda ću ovog puta pratiti FG, a na iducem kuhanju odraditi ferm 3 tjedna.
kaj se tice temp mogao bi je povisiti, odnosno prenjeti fermentor u drugi dio podruma gdje je oko 20C. trenutno je na stabilnih 17-18C u dubokom podrumu i lijepo idu baloncici na vrenjacu.
nisam izdrzao pa sam danas otklopio vrenjaču pa lagano snifnuo kroz rupu i miris je odlican (osjete se neke vocne i citrusne note ali i lagano po alkoholu vec), nadam se da je sve kako treba.

malo offtopic, al da ne otvaram novu temu bezveze, bavim se poljoprivrednom proizvodnjom i ne bi mi bio problem uzgojiti ječam, ali koliko se isplati ili koliko se kvalitetno doma iz ječma može napraviti slad?
(mislim na naklijavanje i ponovnu dehidraciju)

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » pon tra 17, 2017 10:20 am

za pocetak sretan Uskrs svima koji slave, nadam se da ste se prezivjeli napad velike kolicine sunke i francuske salate :D

kaj se tice pivice ili kako se u trenutnoj fazi naziva, cini se sve ok. izmjerio sam danas FG i iznosi recimo 1.012 (malo iznad 1.010 na skali)

kako je zahladilo, fermentacija se odvija na nekih 17C. ''pivu'' nisam probao ali mislim da se osjeti neki lagani miris po kokicama i putru. citao sam neku vecer o diacetilu, ne sjecam se kako ide tema al mislim da je slawoner to lijepo objasnio kako nanjusiti, pa pretpostavljam da je to to.

e sad, kako se toga rješiti, da li da fermentor na dan-dva prebacim na nekih 20C kako bi izgubio taj miris?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon tra 17, 2017 10:25 am

nisam te htio zamarati s time kad sam pisao, ali da, zbog diacetila povisiš malo temp. fermentacije i pustiš neka 3 dana
save a tree - drink beer

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » sri tra 19, 2017 8:54 am

pozdrav ekipica, evo doslo je i do flasiranja. prvo, hvala svima na pomoći i korisnim informacijama.

FG se ustabilio (1.010, +/-1), diacetil rest je valjda odrađen (2 dana na 20C) i ne osjetim nikakav putrast niti miris po kokicama. boce su oprane četkom pa dezinficirane asepsolom. zaboravio sam reci, ubacio sam po 15g cascadea i stytian wolfa zadnja 2 dana fermentacije ;)
prije punjenja sam rastopio šećer u 3-4dcl vode (6g/l), ohladio to i ubacio u ''pivu''. ispalo je 58 boca :D
ostalo je samo cekati da prođe karbonizacija. javim kako je prošlo i popratim fotkama... nadam se da nece zavrsiti u odvodu ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri tra 19, 2017 8:56 am

sad slijedi najgori dio-čekanje pive da bude spremna

strpi se bar 2 tjedna ako ikako možeš, a najbolja će biti tek nakon mjesec dana
save a tree - drink beer

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri tra 19, 2017 9:13 am

Stavi par boca kraj jastuka pa prije spavanje ih prekobacuj svako veće i onda u subotu stavi jedno u hladnjak (ujutro) a navečer kušaj. :P
tek toliko da si olakšaš porođajne muke :loce: :hmelj: :zivjeli2:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

tomislav86
Postovi: 36
Pridružen/a: pon tra 03, 2017 11:36 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la tomislav86 » sri tra 26, 2017 1:44 pm

evo nekako sam izdrzao tjedan dana. fermentacija u boci je na nekih 19-20C i piva se počela bistriti. jucer ujutro sam par bocica stavio u frizider i danas probao. aroma je fina, gorcina je za moj ukus na gornjoj granici, karbonizira dobro reko bi (ima puno sitnih mjehurica dok se pije), pjena jos nije nesto ekstra (mozda i zato kaj je tocena skoro pa drito iz frizidera). sve u svemu, za prvo kuhanje reko bi da sam zadovoljan i da sam nesto naucio za drugo.

za iduce kuhanje skratio bi kuhanje hmelja ili ga manje stavljao (za 60 i 45 min) a vise pred kraj kuhanja. ubacio bi i vise hmelja u dry hopp i mozda na duze od 2 dana kolko je sad bio.

evo slikica pivice, a i da skopiram jednog od osam pa i ja stavim etiketu ;)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » sri tra 26, 2017 3:55 pm

sakrij par boca na tri mjeseca i vjeruj mi isplatit će se čekati.

Pivopi ovdje sam našao razlika
STRIBOR7

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet tra 28, 2017 3:22 pm

Gorann je napisao/la:Hm pa da ja konacno , posto niko nije :D odgovorim na tvoju nedoumicu kako najlakse rehidrirati kvasac .
Kupis bocu JANE negazirane , steriliziras bocu , ruke , kvasac vrcicu , skare
Naime sve umocis u recimo starsan
Otvoris polulitarsku JANU , i vrecicu kvasca otvoris skaricama i ubacis sadraj u bocicu ( e da prolij vode prvo jedno dec van )
Zatvoris bocicu, promuckaj dobro i stavis sastrane dok kuhas , na sobnu temp.

Kad je sladovina spremna otvoris i picis u fermentor

Znam da se voda obicna moze prokuhat itd, ali ovako je jednostavnije pocetnicima
Provjerno radi :D
Znam da je ovo već staro, ali bolje napisati kasno nego nikada. Uglavnom, istraživao sam malo teoriju oko rehidracije neki dan i naišao na zanimljiv podatak:
northernbrewer je napisao/la:The idea behind rehydrating dry yeast is that it reacclimates the cells to a liquid environment. In their dried state, yeast cells are dormant, which is ideal for storage but not for fermentation. Hydrating them “wakes them up” and this in turn allows the yeast to ferment with less trouble. However, as dried yeast reconstitute, their cell walls lose the ability to regulate what passes through them, so at nonoptimal temperature ranges, the yeast can actually leach their innards through their cell wall. Sounds gruesome. And it can be. Hydrating at temperatures which are too cool can reportedly cause 60% loss in viable cells. That’s a massacre
northernbrewer je napisao/la:Yeast need to be hydrated between 95 and 105 degrees (it varies by strain and manufacturer) and it needs to be hydrated in tap water with some hardness. None of this bottled/filtered crap. Just good, old fashioned, American tap water. Distilled or filtered water will decrease cell viability.
Dakle rehidracija ako se radi bi se trebala raditi u običnoj vodi na 35-40°C
Ova fora s Janom ako ju nisi zagrijao praktički ubije duplo više vitalnih kvasaca nego direktan pitch u sladovinu.
Samo podsjetnik, treba razmislit o postupcima koje uvodiš u brewday, a ne rediti nešto bez razumjevanja jer je to rekao Mirko ili Pero.
slika

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Gorann » pet tra 28, 2017 4:19 pm

Poljo meni se cini da je tebi glavno pokazat koliko si pametan a ne pomoč početniku jednostavnim savjetom , kojeg on trazi u datom trenutku .

Kontekst mojeg teksta kojeg si naveo , stavi u takav trenutak .
A onda lijepo potrazi kemijski sastav Jane i razmisli .

Ma neda mi se dalje , odustajem
Jbga ja imam i pametnijeg posla nego se natezat sa tobom po forumu

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » pet tra 28, 2017 4:28 pm

Kemijski sastav je potpuno ok. Ono što mene muči je što je Jana kakvu imaš vjerojatno na sobnoj temperaturi i prehladna, i ako u takvoj rehidriraš napravit ćeš više štete nego koristi.
Bez ljutnje.. samo dodatak da bi takvu bocu trebalo zagrijati na 35 ako želiš ikakav koristan učinak rehidracije. :zivjeli:
slika

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » pet tra 28, 2017 6:55 pm

Zar ne bi više trebali vjerovati instrukcijama proizvođača nego opet nekome na nekom forumu? Konkretno za US05 su instrukcije 27°C +- 3°C.

Odgovori