Flasiranje - oxidation free tehnika

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
mazdan
Postovi: 23
Pridružen/a: ned svi 03, 2015 11:27 am
Lokacija: Split

Flasiranje - oxidation free tehnika

Post Postao/la mazdan » uto kol 01, 2017 1:25 pm

Bok ekipa,
Nakon analize vasih savjeta na temu pive u kojoj se stvara offlavor nakon odredenog vremena u boci (http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=5822) zakljucio sam da je sljedeci korak eliminirati oksidaciju gdje god je moguce.
Za pocetak cu izbjegavati sekundar i dry hop nakon primarne.
Problematicni dio mi se cini flasiranje. U vecini slucajeva mi se stvara mali sloj pjene prilikom flasiranja. Smanjili smo promjer cijevi, provjerili stapic za flasiranje (da negdje ne pusta zrak), smanjivali razliku u visini fermentatora i boce, ali bez nekog uspjeha.
Postoji li neki trik ili tehnika flasiranja koji sam propustio, a da 100% eliminiram mogucnost oksidacije (bez kegiranja)? Ili jednostavno potrosit ~1500kn na opremu za kegiranje i beer gun pa bit kralj?

tomomoto
Postovi: 157
Pridružen/a: pet ruj 12, 2014 11:52 am
Lokacija: Zagreb - Maksimir

Post Postao/la tomomoto » sri kol 02, 2017 11:45 pm


Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet kol 03, 2017 1:18 am

prvo moraš biti siguran da je tvoj problem oksidacija !potraži iskusnije kolege pivare u Splitu pa im ponudi pivu.....može biti još off-a .
ne spominješ cold crash-hlađenje do 3-4 c nakon fermentacije ! ako to radiš, svakim postupkom nakon vađenja ferma iz friža prema flažiranju - diže se temp i otplinjava CO2 iz pive- koji ju kolko-tolko čuva pa u toj fazi nema oksidacije. ako pretakanje i flaširanje-bociranje ide glatko piva nema vremena oksidirati jer se nijedan proces ne događa u sekundi ili par minuta....
friž i kontrolirana temp ferme bi trebala biti norma, iza toga cc i dalje kako je več pisano.

Ž :hmelj:

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » čet kol 03, 2017 7:30 am

Beergun ti neće puno pomoći. Ja sam mislio da je najbolje prvo pustiti da u se kegu karbonizira i odmori pa ga flaširati. Beergun radi samo ako su piva jako slabo gazirane. Sve ostale kombinacije padaju u vodu ili pjeni ko ludo. Ne pomaže čak ni ohladiti keg na 2°C zajedno s bocama u koje flaširaš. Čim počneš pretakati i dođeš do trećine boce krene pjeniti.
STRIBOR7

mazdan
Postovi: 23
Pridružen/a: ned svi 03, 2015 11:27 am
Lokacija: Split

Post Postao/la mazdan » čet kol 03, 2017 8:24 am

@badem - Po dosta simptoma bih rekao da je oksidacija (tamnija boja, gorki bajami). Piva je dosla i do ekipe koja je ucila za sudce, ali oni u toj fazi nisu primjetili neki veci off.
@stribor - Promasio sam pojam, mislio sam na counter pressure filler, on bi trebao biti potpuno oxigen free tehnika

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Flasiranje - oxidation free tehnika

Post Postao/la goramljak » sri stu 15, 2017 10:03 am

Evo da ne otvaram novu temu pa samo da provjerim prije nego flasiram. Sad nakon fermetancije planiram staviti pivo u hladnjak (u istom fermentoru) i uraditi cold crash 4-5 dana. Nakon toga mislim prebaciti pivo u sekundar i vratiti u primar cisto da se rijesim mulja kojeg imam (a imam dosta jer mi je prva piva) i onda sam mislio tociti u flase. E sad dosta sam citao da secer ljudi ubace na temperaturi od 20C sudeci po onim kalkulatorima medutim nisam siguran da li da to radim prije Cold Crasha ili nakon. Imam 21l piva a kolicina secera prema kalkulatoru bit ce sljedeca:

https://www.dropbox.com/s/vz4jc7y9imlph ... 6.png?dl=0

CO2 in Beer:
0.86 volumes
Priming Sugar Options:
Table Sugar: 120.8 g
Corn Sugar: 132.8 g
DME: 177.7 g

Sto vi mislite da trebam da radim. Hvala unaprijed.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Flasiranje - oxidation free tehnika

Post Postao/la PBR » sri stu 15, 2017 10:25 am

goramljak je napisao/la:
sri stu 15, 2017 10:03 am
Evo da ne otvaram novu temu pa samo da provjerim prije nego flasiram. Sad nakon fermetancije planiram staviti pivo u hladnjak (u istom fermentoru) i uraditi cold crash 4-5 dana. Nakon toga mislim prebaciti pivo u sekundar i vratiti u primar cisto da se rijesim mulja kojeg imam (a imam dosta jer mi je prva piva) i onda sam mislio tociti u flase. E sad dosta sam citao da secer ljudi ubace na temperaturi od 20C sudeci po onim kalkulatorima medutim nisam siguran da li da to radim prije Cold Crasha ili nakon. Imam 21l piva a kolicina secera prema kalkulatoru bit ce sljedeca:

https://www.dropbox.com/s/vz4jc7y9imlph ... 6.png?dl=0

CO2 in Beer:
0.86 volumes
Priming Sugar Options:
Table Sugar: 120.8 g
Corn Sugar: 132.8 g
DME: 177.7 g

Sto vi mislite da trebam da radim. Hvala unaprijed.
Temperature of beer je najvisa temperatura piva no kojoj je pivo ikad bilo. Ako ti je tijekom fermentacije doseglo 22, onda je to 22. Ne trebas prebacivati u sekundar, samo dobro cold crashaj i to je to, ostati ce kvasac na dnu.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
gnomix
Postovi: 237
Pridružen/a: pon ruj 12, 2011 11:59 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Flasiranje - oxidation free tehnika

Post Postao/la gnomix » sri stu 15, 2017 10:43 am

Prebacivanje u sekundar, pa vraćanje u primar su ti dva koraka gdje dovodiš kisik u pivo.
Ako možeš, cold-crashaj u primaru, na dan flaširanja prebaci bistro pivo u bottling-bucket sa šećerom (ili kako već flaširaš) i flaširaj.

Šećer ubacuješ nakon cold-crasha, to sigurno.

E sad koliko šećera?
Razni online kalkulatori u obzir uzimaju temperaturu piva. Što je ok ako ti je pivo cijelo vrijeme više-manje na istoj temperaturi.
Ako fermentiraš na 20 stupnjeva i onda ga cold-crashaš na 2 stupnja, možda nije toliko jednostavno. Na hladnijoj temperaturi pivo ima mogućnost apsorbiranja više CO2 koje će inicijalno biti u pivu, pa bi teoretski trebalo dodati manje šećera za gaziranje. ALI, CO2 od fermentacije je već pobjegao kroz vrenjaču, ako ga nisi nekako skupljao. Kada se pivo hladi, povući će nazad zrak, a ne CO2. Koliko će zapravo CO2 biti otopljeno u pivu, pojma nemam. :D
Za točnije rezultate, valjda bi trebalo prije flaširanja podići temperaturu ponovo na 20, i onda koristiti kalkulator.

Osobno, ne zamaram se time. Ako sam prije flaširanja cold crashao dan-dva samo da kvasac ispadne na dno, ne gledam tu temperaturu, nego uzmem otprilike temperaturu fermentacije ili ovih okvirnih 20.
Nisam primjetio neko over-carbanje zbog toga.
:pivo5:

EDIT: Ili ukratko ovo što je PBR rekao. :D

goramljak
Postovi: 43
Pridružen/a: uto lis 17, 2017 7:34 pm

Re: Flasiranje - oxidation free tehnika

Post Postao/la goramljak » sri stu 15, 2017 11:30 am

Hvala ekipa na brzim odgovorima. Uradim kako mi je rečeno. :)

Btw. Bottling bucket mi primar onaj klasični početni fermentor. Zbog toga mi je mala briga da ne povuče kvasac prilikom flaširanje. :)

Odgovori