MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la marinho991 » čet stu 30, 2017 12:23 am

Pozdrav svima !
Susjed i ja već dugo razmišljamo o kuhanju pive jer oboje obožavamo pivu (i vino, ali to smo već svladali) pa smo napokon krenuli u nabavku opreme i već kroz tjedan-dva imat ćemo sve za kuhanje. Već mjesec-dva čitam forume i radim si jednu skriptu koja će mi u početku biti pomoć pri kuhanju. Obzirom da mi neke stvari kao početniku nisu jasne htio bih dobiti odgovore na njih:

1. Jasna mi je razlika između ale (gornje vrenje, viša temperatura) i lager (donje vrenje, niža temperatura) pa me sad zanima koja su zapravo sve ale piva, a koja lager piva i da li se u kućnom pivarstvu rade koja lager piva i koja ako da ? Da li su zapravo sva ova kućna piva ale ili ?
2. Vrijeme kuhanja - koliko dugo kuhate pivo ? Ako sam dobro pročitao, neovisno koja se piva kuha (osim određenih iznimki) uglavnom svi ovdje kuhaju 60 min obzirom da već u prvih cca 30 minuta dolazi do ispuštanja šećera pa me zanima da li je 60 min dovoljno za svaku pivu i što se dobije dužim kuhanjem ?
3. Temperatura ukomljavanja i količina vode te temperatura ispiranja?
4. Pretakanje u fermentor - prilikom pretakanja pročitao sam da se prvih 2-3 dl ili možda čak i više ispusti jer je tu taloga i ostalog otpada, da li je to točno ili? Ili to nema veze obzirom da će se nakon fermentacije sve staložiti na dnu ?
5. Karbonizacija - nakon primarne fermentacije kada pretočimo pivo u boce i dodamo šećer, na kojoj temperaturi pivo treba dozrijevati ? Da li postoji neka standardna temperatura ili ovisi o vrsti piva/receptu ? Negdje piše 2-3 dana držati na sobnoj temperaturi, a nakon toga 2-3 tjedna na nekih 5 stupnjeva, a negdje piše da pivo dozrijeva na sobnoj temperaturi cijelo vrijeme nakon pretakanja u boce pa mi nije jasno o čemu to ovisi ?
6. Pretakanje u boce - na koji način nakon fermentacije (ili cold crasha ako se radi) pretačete pivu iz fermentora u boce? Da li pomoću crijeva ili se može pretakati i na pipu obzirom da imam bačvu s pipom samo me strah da ne povuče talog?
7. Što utječe na boju piva ? Da li se može pojačavati/smanjivati ili nam boju određuje slad ?
8. Koja su tamna piva, a koja svijetla piva koja se kuhaju u craft pivarstvu?
9. Knjiga Johna Palmera - da li je netko ima i da li je korisna ?

Znam da su neka pitanja za vas iskusne banalna, ali meni kao početniku će odgovori biti od velike pomoći. Odgovori na neka od ovih pitanja sam pronašao na forumu no postoji puno oprečnih mišljenja pa zbog toga ponavljam ta pitanja. Unaprijed hvala prijatelji pivari i pozdrav iz Drivenika kraj Crikvenice!

velesila
Postovi: 35
Pridružen/a: sri lis 04, 2017 1:39 pm
Lokacija: Zaprešić

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la velesila » čet stu 30, 2017 1:09 am

marinho991 je napisao/la:
čet stu 30, 2017 12:23 am

1. Jasna mi je razlika između ale (gornje vrenje, viša temperatura) i lager (donje vrenje, niža temperatura) pa me sad zanima koja su zapravo sve ale piva, a koja lager piva i da li se u kućnom pivarstvu rade koja lager piva i koja ako da ? Da li su zapravo sva ova kućna piva ale ili ?
2. Vrijeme kuhanja - koliko dugo kuhate pivo ? Ako sam dobro pročitao, neovisno koja se piva kuha (osim određenih iznimki) uglavnom svi ovdje kuhaju 60 min obzirom da već u prvih cca 30 minuta dolazi do ispuštanja šećera pa me zanima da li je 60 min dovoljno za svaku pivu i što se dobije dužim kuhanjem ?
3. Temperatura ukomljavanja i količina vode te temperatura ispiranja?
4. Pretakanje u fermentor - prilikom pretakanja pročitao sam da se prvih 2-3 dl ili možda čak i više ispusti jer je tu taloga i ostalog otpada, da li je to točno ili? Ili to nema veze obzirom da će se nakon fermentacije sve staložiti na dnu ?
5. Karbonizacija - nakon primarne fermentacije kada pretočimo pivo u boce i dodamo šećer, na kojoj temperaturi pivo treba dozrijevati ? Da li postoji neka standardna temperatura ili ovisi o vrsti piva/receptu ? Negdje piše 2-3 dana držati na sobnoj temperaturi, a nakon toga 2-3 tjedna na nekih 5 stupnjeva, a negdje piše da pivo dozrijeva na sobnoj temperaturi cijelo vrijeme nakon pretakanja u boce pa mi nije jasno o čemu to ovisi ?
6. Pretakanje u boce - na koji način nakon fermentacije (ili cold crasha ako se radi) pretačete pivu iz fermentora u boce? Da li pomoću crijeva ili se može pretakati i na pipu obzirom da imam bačvu s pipom samo me strah da ne povuče talog?
7. Što utječe na boju piva ? Da li se može pojačavati/smanjivati ili nam boju određuje slad ?
8. Koja su tamna piva, a koja svijetla piva koja se kuhaju u craft pivarstvu?
9. Knjiga Johna Palmera - da li je netko ima i da li je korisna ?

Znam da su neka pitanja za vas iskusne banalna, ali meni kao početniku će odgovori biti od velike pomoći. Odgovori na neka od ovih pitanja sam pronašao na forumu no postoji puno oprečnih mišljenja pa zbog toga ponavljam ta pitanja. Unaprijed hvala prijatelji pivari i pozdrav iz Drivenika kraj Crikvenice!
1. Ako je ale kvasac onda je ale, ako je lager kvasac onda je lager. Ako imaš mogućnosti da ti pivo fermentira na ~8-14 stupnjeva, možeš raditi lager i kod kuće/garaži/podrumu.
2. Dužim kuhanjem možeš i ne moraš dobiti nešto veću količinu ekstrakta u sladovini, vjerojatno ćeš to postići. 60 minuta nije dosta za ukomljavanje ako radiš dekokciju. Režim s 2 dekokcije traje do 4 sata, režim s 3 dekokcije traje do 6 sati. S 2 dekokcije možeš dobiti do 5% veću efikasnost što se tiče iskorištenosti slada(brewhouse efficency) i samim time slađu sladovinu i jače pivo s punijim okusom.
3. Pročitaj "Pivo iz vlastitog podruma" Wolfganga Vogela
4. Filtriraš kuhanu sladovinu npr. kroz gazu i dobar si
5. Kad pročitaš knjigu o nekom stilu piva, vjerojatno će pisati kako je najbolje da dozrijeva
6. Na lijevak spojiš plastičnu cijevčicu koja može dosegnuti dno flaše i tako natočiš kroz lijevak da se minimalno pjeni. Može i s kutlačom ako te strah da će pipa potegnuti talog.
7. Tamniji slad daje tamniju boju. Dekokcija daje tamniju boju. Manji omjer glavnog naljeva prema količini slada daje tamniju boju.
8. Kuhaš pivo za koje možeš nabaviti sastojke.
9. Ne znam za to. Vogel je bio koristan.

Ali ništa nije zapisano u kamen i moguće je i u knjigama naći oprečne tvrdnje tako da ćeš morati sam donositi neke odluke između ponuđenih mogućnosti.

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Gorann » čet stu 30, 2017 1:45 am

Moj savjet , procitaj Palmera obavezno
imas ga na netu / how to brew
i naci ces odgovore na sva pitanja

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la stribor7 » čet stu 30, 2017 7:13 am

Za početak upiši mjesto u kojem boraviš i vjerojatno će se kolege pivari javiti i pozvat na jedno kuhanje da vidiš proces, te degustiraš koje pivo. To ti je prvi i najvažniji korak. Nakon toga sve je lakše.
Pozdrav mojim mentorima Nikcu i T32.
STRIBOR7

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Zlatko87 » čet stu 30, 2017 8:07 am

Nema potrebe zbunjivati početnika sa dekokcijom. Knjiga od John Palmera How to brew ti ima sve ke trebaš da skuhaš svoju prvu pivu. https://www.bookdepository.com/How-Brew ... 404&sr=1-1
Kreni od literature i osnova.
Napiši od kud si i sigurno budeš našel ekipu koja kuha da vidiš proces uživo.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Poljo » čet stu 30, 2017 8:52 am

Napisao je covjek da je iz okolice Crikve. Ja ne znam nikoga iz tog kraja.
slika

Avatar
Kob
Postovi: 10
Pridružen/a: ned tra 24, 2016 7:32 pm
Lokacija: Slavonski Šamac

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Kob » čet stu 30, 2017 9:14 am

John Palmer-How to Brew, besplatna i javno dostupna prva verzija knjige koja je i više nego dovoljna za početnika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la marinho991 » čet stu 30, 2017 10:05 am

Hvala ljudi, strašni ste, sinoć sam napisao post, jutros već imam odgovore, drago mi je da je ovako dobra atmosfera među pivarima na forumu :D Da, iz okolice Crikvenice sam, točnije Drivenik, 9 km od Crikvenice, 15-20 od Rijeke. Ako ima neki pivar iz Rijeke i okolice to mi je blizu. Uglavnom češljam forume, ima dosta dobrih stvari, ali i nekih zbunjujućih, ali kao što ste i sami rekli neke stvari, odnosno većinu treba steći iskustvom. Nabavio sam sastojke za IPU prema receptu za Braumeister, naišao sam na to i nabavio ove sastojke, valjda se nisam zaje..., obzirom da je to moja prva piva možete mi dati kakve savjete u vezi ovog recepta ? Oprema je slična Braumeisteru, tj. rađena na tu foru, dakle direktno grijanje bačve u kojoj se odvija ukomljavanje/kuhanje pa mislim da ću moći odraditi po ovom receptu.

INGREDIENTS

55 l of brewing water to start with plus sparging water
10.0 kg Pale Ale malt
1.0 kg Carapils
124 g Centennial hops (12.3 % alpha)
250 g Cascade hops (6.8 % alpha)
1 packet Yeast Safale US-05

METHOD

MASH PROGRAMME
63 °C › Start mashing
63 °C › 70 min
73 °C › 5 min
78 °C › 5 min
Boiling › 80 min

HOP ADDITION
62 g Centennial › 70 min before end of boil
62 g Centennial › 55 min before end of boil
100 g Cascade › 40 min before end of boil
75 g + 75 g Cascade › End of boil + cooling

ORIGINAL GRAVITY
12 °P with 52 litres

FERMENTATION
Fermentation temperature at around 22 °C

MATURING
2-3 days at room temperature, followed by 2-3 weeks in the refrigerator at 5 °C

E sad, ovdje piše kuhanje 80 min, da li je to potrebno ?
Druga stvar sa dozrijevanjem, piše 2-3 dana na sobnoj, a zatm 2-3 tjedna na 5 C ? Da li je to ok ili ? Vjerujem da ste skoro svi kuhali IPU pa ćete znat reć iskustva. Nadam se da nisam pogriješio sa izborom prve pive :D

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Poljo » čet stu 30, 2017 11:24 am

marinho991 je napisao/la: 1. Jasna mi je razlika između ale (gornje vrenje, viša temperatura) i lager (donje vrenje, niža temperatura) pa me sad zanima koja su zapravo sve ale piva, a koja lager piva i da li se u kućnom pivarstvu rade koja lager piva i koja ako da ? Da li su zapravo sva ova kućna piva ale ili ?
Pivskih stilova stvarno ima masa + varijacije na temu.
https://www.bjcp.org/docs/2015_Guidelines_Beer.pdf
U kucnom pivarstvu se radi sve sto ti padne na pamet, samo za neke stvari treba imat uvjete. Ale je jednostavniji, lageri zahtjevaju bolju kontrolu fermentacije.
marinho991 je napisao/la: 2. Vrijeme kuhanja - koliko dugo kuhate pivo ? Ako sam dobro pročitao, neovisno koja se piva kuha (osim određenih iznimki) uglavnom svi ovdje kuhaju 60 min obzirom da već u prvih cca 30 minuta dolazi do ispuštanja šećera pa me zanima da li je 60 min dovoljno za svaku pivu i što se dobije dužim kuhanjem ?
Cini mi se da tu malo brkas pojmove. Imas ukomljavanje (gdje se "ispustaju" seceri) sto u prosjeku traje oko sat vremena na 60-70°C. A imas i kuhanje nakon sto si ocjedio slad, sto isto traje 60-90min. U kuhanju se ne ispustaju seceri nego se dogadjaju druge stvari. Najbitnije, dobiva se gorcina iz hmelja i isparavaju nezeljene stvari iz piva.
marinho991 je napisao/la: 3. Temperatura ukomljavanja i količina vode te temperatura ispiranja?
Jako ovisi o stilu piva koje se kuha. U pravilu, za lakse/pitkije pivo temperatura je 63-65. Za pivo punijeg tijela 68-70. Za izmedju negdje izmedju. Temperatura ispiranja oko 75. Kolicina, poigraj se s kalkulatorom.
marinho991 je napisao/la: 4. Pretakanje u fermentor - prilikom pretakanja pročitao sam da se prvih 2-3 dl ili možda čak i više ispusti jer je tu taloga i ostalog otpada, da li je to točno ili? Ili to nema veze obzirom da će se nakon fermentacije sve staložiti na dnu ?
Talog bi trebao bit zadnja 2-3dl koja ce povuc sifon. Ako mislis na pretakanje iz lonca nakon kuhanja, tu mozes ostavit one krupne cestice sto ostanu na dnu. Ne moras, stalozit ce se.
marinho991 je napisao/la: 5. Karbonizacija - nakon primarne fermentacije kada pretočimo pivo u boce i dodamo šećer, na kojoj temperaturi pivo treba dozrijevati ? Da li postoji neka standardna temperatura ili ovisi o vrsti piva/receptu ? Negdje piše 2-3 dana držati na sobnoj temperaturi, a nakon toga 2-3 tjedna na nekih 5 stupnjeva, a negdje piše da pivo dozrijeva na sobnoj temperaturi cijelo vrijeme nakon pretakanja u boce pa mi nije jasno o čemu to ovisi ?
U pravilu 2 tjedna na sobnoj temperaturi za vecinu stilova. Nakon tjedan meni vecinom bude "dovoljno" karbonizirano i pocisceno za prvu probu. Nakon tih 2 tjedna vecinom je najbolje da popijes pivo svjeze. Ako treba duze stajat bolje na nesto nizim temperaturama.
marinho991 je napisao/la: 6. Pretakanje u boce - na koji način nakon fermentacije (ili cold crasha ako se radi) pretačete pivu iz fermentora u boce? Da li pomoću crijeva ili se može pretakati i na pipu obzirom da imam bačvu s pipom samo me strah da ne povuče talog?
Pretocis pivo, koristeci auto sifon ili nesto slicno u kantu za flasiranje. Treba jako pazit da nema buckanja u ovoj fazi. Na tu kantu najbolje je namontirat onaj stapic da se pivo puni s dna prema vrhu boce. Jako dobro i prakticno je izvagat secer za cijelu turu, prokuhat ga kratko i izlit na dno ove kante prije pretakanja (ne moras dodavat u svaku bocu zasebno u tom slucaju)
marinho991 je napisao/la: 7. Što utječe na boju piva ? Da li se može pojačavati/smanjivati ili nam boju određuje slad ?
Recept. Kolicina pojedinih specijalnih sladova odredjuje boju.
marinho991 je napisao/la: 8. Koja su tamna piva, a koja svijetla piva koja se kuhaju u craft pivarstvu?
Sto prije zaboravis podjelu piva na tamna i svjetla to bolje za tebe :) Jos jednom link s pocetka https://www.bjcp.org/docs/2015_Guidelines_Beer.pdf
Moj dojam je da se u "craftu" najcesce kuha 18B American Pale Ale od svjetlih i 13C English porter od tamnih, ali to je jako glupa generalizacija :D
marinho991 je napisao/la: 9. Knjiga Johna Palmera - da li je netko ima i da li je korisna ?
Svaka literatura je korisna. Palmer je medju cjenjenijima
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la marinho991 » čet stu 30, 2017 12:24 pm

Hvala ti Poljo ! Imaš pravo za ovo ukomljavanje - kuhanje, mislio sam zapravo na ukomljavanje, ali sam greškom napisao kuhanje. Uglavnom pročitao sam da prilikom ukomljavanja već u prvih 30 min dođe do ispuštanja šećera pa sam zato pitao koliko vremena treba ukomljavati. Daj mi molim te kakav komentar na ovaj recept što sam napisao, da li onda mogu prema tom receptu karbonizaciju provesti bez ovog spuštanja temperature na 5 stupnjeva ? Dakle nakon flaširanja ostaviti na sobnoj temperaturi 2-3 tjedna i to je to. Na koje vremensko razdoblje misliš kad kažeš da je bolje držati pivu na nižim temperaturama ako se neće odmah popiti ? Da li to znači ako će se držati duže od mjesec-dva ili ? I na kojim temperaturama onda držati, možda do 10 stupnjeva ?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Poljo » čet stu 30, 2017 12:54 pm

marinho991 je napisao/la: INGREDIENTS
55 l of brewing water to start with plus sparging water
10.0 kg Pale Ale malt
1.0 kg Carapils
124 g Centennial hops (12.3 % alpha)
250 g Cascade hops (6.8 % alpha)
1 packet Yeast Safale US-05
Vrsta slada super. Ta kolicina je realno za 35l ak planiras pogodit neku donju granicu alkohola za IPA (5.7% s 60% efikasnosti). Vrsta i kolicina hmelja isto pristojno za tih 35l, Centennial i Cascade su odlicni, samo pomalo "isfurani". Recimo da su Citra, Simcoe, Mosaic itd vise "u modi". 2 paketa kvasca na tu kolicinu, ili 1 sa starterom, ali savjetujem da se ne zamaras sa starterom dok ne pohvatas pomalo osnovnije stvari.
marinho991 je napisao/la: METHOD
MASH PROGRAMME
63 °C › Start mashing
63 °C › 70 min
73 °C › 5 min
78 °C › 5 min
Boiling › 80 min
To je to. Pazi da ne pada bas ispod 61 i ne ide preko 65. I pripremi se da ce trebat jos nesto vremena da podignes tu temperaturu na 73/78
marinho991 je napisao/la: HOP ADDITION
62 g Centennial › 70 min before end of boil
62 g Centennial › 55 min before end of boil
100 g Cascade › 40 min before end of boil
75 g + 75 g Cascade › End of boil + cooling
Nekako cudno i na tragu onih staromodnih IPA kad je bila bitna samo gorcina. A kad smo gorcine, nijedan od ova 2 hmelja nije za to. Neki puno bolji plan bi bio:
60min -> neki hmelj s visokim alfama i niskim cohumelonima, ustimat po calc na 60% ciljanog IBUa
15min -> hmelj za "okus" u kolicini za 30% ciljanog IBUa
5min -> hmelj za "okus-miris" za zadnjih 10% ciljanog IBUa
End of boil + cooling -> hmelj za "miris", racunaj da ne daje vise gorcinu. Pola od hmelja sto je ostalo
DryHop -> bez ovog IPA nije IPA. nekoliko dana prije flasiranja isipas direkt u fermentor sve sto ti je ostalo od hmelja. (5 je dobar broj za "nekoliko")
marinho991 je napisao/la: FERMENTATION
Fermentation temperature at around 22 °C
Nije lose, bit ce jos bolje ako uspijes to drzat na 17-18 pa podic na 22 nekoliko dana nakon pocetka fermentacije (5 je opet dobar broj za nekoliko)
marinho991 je napisao/la: MATURING
2-3 days at room temperature, followed by 2-3 weeks in the refrigerator at 5 °C
ovo je jako krivo. sjebat ces pivo ako ga roknes u frizider nakon 3 dana. 2-3 tjedna na sobnoj, a poslje svejedno (nemoj bas kraj stroja za cevape i tak to)
marinho991 je napisao/la: I na kojim temperaturama onda držati, možda do 10 stupnjeva
Idealno bi bilo da za sad zaboravis na taj problem i ostavis pivo na sobnoj dok ga ne popijes. Ili ga preneses u podrum nakon 2-3 tjedna na sobnoj. (ima trenutno drugih stvari koje bi ti trebale uzet fokus istrazivanja)
:pivo:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Poljo » čet stu 30, 2017 12:58 pm

marinho991 je napisao/la:
čet stu 30, 2017 12:24 pm
Uglavnom pročitao sam da prilikom ukomljavanja već u prvih 30 min dođe do ispuštanja šećera pa sam zato pitao koliko vremena treba ukomljavati.
Recimo da taj dio ovisi o tome na kojoj temperaturi ukomljavas i koliko dobro mjesas, necemo sad u kemiju ali generalno ako si blize 60 treba duze dok je to na 70 prije gotovo, ali vrijedi ono neko pravilo, sporije ali temeljnije. pa ce ti ovo na 70 imat puno vise tjela jer veci dio tog "otopljenog" secera kvasac nece moc razgradit. Za usparat tu minute trebao bi raditi testove josnom tinkturom da vidis kad je tocno gotovo.
Nemoj se ni s tim zamarat za sad. Otvori jos jedno pivo i pusti mash 60min ili duze i miran si.
slika

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Vjeko » čet stu 30, 2017 1:31 pm

marinho991 je napisao/la:
čet stu 30, 2017 12:23 am

8. Koja su tamna piva, a koja svijetla piva koja se kuhaju u craft pivarstvu?
Biraj si boju koji zelis, pronadji ili prilagodi u svom receptu:
https://c2.staticflickr.com/6/5336/1790 ... 6e20_z.jpg

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la marinho991 » čet stu 30, 2017 1:39 pm

Aha, super, hvala ti, jedino mi nije jasno ovo:
Neki puno bolji plan bi bio:
60min -> neki hmelj s visokim alfama i niskim cohumelonima, ustimat po calc na 60% ciljanog IBUa
15min -> hmelj za "okus" u kolicini za 30% ciljanog IBUa
5min -> hmelj za "okus-miris" za zadnjih 10% ciljanog IBUa
End of boil + cooling -> hmelj za "miris", racunaj da ne daje vise gorcinu. Pola od hmelja sto je ostalo
DryHop -> bez ovog IPA nije IPA. nekoliko dana prije flasiranja isipas direkt u fermentor sve sto ti je ostalo od hmelja. (5 je dobar broj za "nekoliko")
Znam da te gnjavim, ali možeš li mi pomoći za prvi put to uštimati obzirom da to još nisam nikad radio (ili mi poslati neki scan ili nešto, koje količine kada dodati) i koji točno hmelj da uzmem ? Što se tiče dryhopa dakle nakon odrađene fermentacije, ubacim preostali hmelj - koja količina točno, misliš 5 peleta ili 5g ? Da li je dovoljno 3-4 dana za to ? I da li se to može raditi u sekundaru ? Trenutno ga nemam, ali koliko sam skužio mnogi pretoče u sekundar pa u njega dodaju hmelj.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: MOLIM POMOĆ - ODGOVORE NA POČETNIČKA PITANJA

Post Postao/la Vjeko » čet stu 30, 2017 1:42 pm

Ovako nekako, ako zavrsis s 35l i eff ti je 60%, kuhanje 80min...

Poigraj se: https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... alculator/
19D06356-C13D-44EA-970F-923300408791.png
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori