Pemsko pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet sij 05, 2018 7:18 pm

Sve sam prao sa izosanom (kasnije sam vidio da se mora isprati, ja ga nisam ispirao) i stvarno sam jako pazio na cistocu. Plastiku ni ne koristim. Cfc sam dvije noci prije napunio sa vodom i alk octom i ostavio. Noc prije ga napunio sa izosanom i vodom. A prije hladenja sam proterao 5 litara kipuce vode. Izlaz iz cfc spalio upaljacem. Fermentor isto kao cfc. Tako ako mi se podkrala infekcija, jebo joj ja mater!

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » pet sij 05, 2018 8:32 pm

Polako svakom je tako u pocetku. Prvo prekini dezinfekciju octom taj dio smatraj da nije dezinficiran, koristi izosan ili Starsan kao sto jesi (u tom slucaju sve što dolazi u kontakt s pivom moras dobro isprati nakon dezinfekcije; boce, fermentor, cfc itd). Za pocetak ne radi startere i ne hidriraj kvasac nego suhi ubaci jer i tu je jedan korak prema infekciji. Cfc ima jednu dobru stavku a to je da posto sladovina iz cijevi direktno ide u fermentor s odredjene visine te tako mucka vodu i daje joj dovoljno kisika tako da ti aeracija ne treba. Sto se tice onog dijela kompenziranja sladovine onog sto ishlapi radije dodaj vode pipovace i nadopuni do vrha prije hladjenja. Sto se tice vrenjace moj ti je savijet obicna voda ne alk, a infekcija ne mora krenuti od cfc-a mogla je doci i od lose opranih boca ili boce, od kvasca kad si hidratizirao ...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pet sij 05, 2018 9:22 pm

Haha ma ovaj dio sa psovanjem, to je zajebancija, nisam ja nista ljut.

Zasto ne raditi starter? Lonac je isto dezinficiran sa izosanom, prokuhano, dodan kvasac, ohladeno na zraku i prelito u ferm.

Sljedece, zasto ne alk u vrenjacu vec vodu? Stavljam nekih 20l u 34l ferm, tako da pjena nema doticaj sa tim, jedino da je previse zraka u ferm (nesto sam citao da moze zbog vise zraka biti sranje)?

Ocat u cfc stavim da skine oksidaciju, zato to radim prije dezinfekcije, noc prije. Svakako poslije ide dezinfekcija.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » sub sij 06, 2018 6:42 am

Tu ti je Ferdin post, ja sam uglavnom njegove postove čitao kad me zanimalo nešto o kemikalijama vezano uz proizvodnju piva jer mi se čini da je po struci kemičar.

Postao/la Ferdo » sri vel 09, 2011 9:06 am
Treba isprati,pogotovo varikinu.
Iz dva razloga,prvi je stvaranje nepoželjnih aroma (klorofenol,aroma po spaljenoj plastici ili jeftinom vinilnom namještaju)drugi razlog je opasnost da neisprani dezinficijensi ubiju kvasce u našem pivu pa da ne dođe do gaziranja u boci.
Kad "sumporamo" vino kalijmetabisulfitom i flaše dezinficiramo istom otopinom ili sumporastom kiselinom ne ispiremo jer želimo zaustaviti rad kvasaca ostaviti malo neprevrelog šećera u vinu.Sumpor dioksid će ionako ishlapiti kad odčepimo butelju i pustimo da vino diše.
Dezinficirati treba jer je pivo puno lakše kvarljivo od vina.U mikrobiologiji podloge za razvoj mikroorganizama se rade od ječmenog slada i želatine.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Tu ti je link na cijelu diskusiju
viewtopic.php?start=30&t=1547

Tu objašnjava i miris i negaziranost piva, ja inače nisam koristio izosan nikad. Vidim da ovi koji ga koriste odrade s njim samo par minuta i isperu ga.
Ja bih na tvom mjestu zakuhao dosta vode i izgurao taj miris van iz cfc-a, i taj alkoholni ocat koji se safta cijelu noć u cijevi ostavi miris (nekom ko je vinar to vjerojatno isto ne smeta).

Ja ti mogu poslat jedno načeto pakovanje starsana, imam dva, samo javi adresu na pm. To koristiš s destiliranom vodom, inače se zamuti. Općenito ga možeš spremati nakon upotrebe dok god se ne zamuti, malo ga ide u otopinu tako da ti to jedno pakovanje može potrajati sto godina. I ne mora se ispirati.

Ti si stavio gomilu slada za tako malo piva, to je moralo puno jače ispast da je kvasac odradio kako treba. I karamelu dodaješ i za pjenu, to mora stajat ko pasja muda s pola kile karamele u receptu.
Zadnja izmjena: lijepimisko, dana/u sub sij 06, 2018 7:19 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » sub sij 06, 2018 7:11 am

Znači BG (boiling gravity) mjeriš nakon što završi ukomljavanje i prije kuhanja - to ti je za neko obično pivo s oko 5% alkohola oko 1,040.

OG (original gravity) mjeriš nakon kuhanja, 1,055 ti je neka prosječna brojka za obično pivo. Razlika je radi tekućine koja ispari, ako kompenziraš tu iskuhanu vodu dodavanjem nove onda si mjeriš stvarni OG nakon što si dodao vodu. Meni se čini da si ti zbrljao nešto kod mjerenja OG i BG i/ili kod dolijevanja vode u fermentor.

FG (final gravity) mjeriš nakon fermentiranja, ovisno koliko je fermentabilan wort i koji je kvasac u pitanju dobit ćeš cca 1,010, od ovih osnovnih ale kvasaca us-05 ti je fermentabilniji od s04 tako da ćeš dobiti niži FG kod us-05 (tipa 1,011 u odnosu na 1,014).

I svakako ako koristiš hidrometar moraš kompenzirati razliku u temperaturi ili ohladiti uzorak na sobnu temperaturu. Refraktometar obično ne treba kompenzaciju, ali s njim ne možeš pouzdano mjeriti FG. Ja imam jedno i drugo, ali koristim samo hidrometar, pustim da mi se ohladi na 30 - ak stupnjeva i onda preračunam na sobnu temperaturu.

Iz razlike OG i FG računaš alkohol.

Većinu kalkulatora imaš tu, kao i alate za izradu recepata, ako ti neka veličina nije jasna vezano uz tvoj sistem radije pitaj prije kuhanja:
https://www.brewersfriend.com/

Pivo ti se najprije gazira do te razine (nekih tjedan dana i to ako imaš stabilnu temperaturu karbonizacije da ne ide gore - dolje), pjena ona pivarska ti dođe kasnije, i onda ti i pivo dobije puni okus. Meni je uvijek trebalo barem 3 tjedna za pravo gazirano pivo, iako ljudi pišu svašta.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » sub sij 06, 2018 8:12 am

Ovo su ti brojke za prvi recept, kako god da si ukomljavao to ti je 6% alkohola minimum i IBU preko 60, BG blizu 1,050 (ne 1,040)

https://www.brewersfriend.com/homebrew/ ... pemac-test

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » sub sij 06, 2018 11:23 am

Momci, prije svega hvala na ovako opsirnim odgovorima.

Ovaj dio sto si stavio za ferdino opisivanje ispiranja izosana sam bas procitao neki dan (cijeli taj post).

Ovaj dio za OG i FG mi je takoder jasan. Radio sam bas kako je opisano. Tocno u korak. Ja sam se isto zabrinuo kada sam vidio 1040. Ne znam. Evo danas ide nova tura, pobrinut cu se da zapisujem sto vise kako i sto radim pa vam postam poslije kako je i sto bilo.

Nadam se da bude bolje jer ste se stvarno potrudili da mi pomognete koliko mozete.

Zivjeli.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la lijepimisko » sub sij 06, 2018 11:59 am

Meni moje prvo pivo nije isfermentiralo do kraja, pola boca mi je eksplodiralo kod karbonizacije.
Meni se samo čini da previše kompliciraš kod čišćenja i s korištenjem nekih praksi koje su više za vinare i za zimnicu.

Ofuriš sve vrućom vodom nakon kuhanja da se riješiš smeća i da ti se ne skori, steriliziraj kratko na dan kuhanja ili punjenja u boce samo ono što stvarno dolazi u dodir sa sladovinom (cfc, fermentor, boce) i nema šanse da ti se bilo što pokvari.

To pusto natapanje u izosanu i pogotovo u alkoholnom octu ti je nepotrebno. I svakako zapisuj korak po korak ispočetka da znaš kasnije analizirati gdje si zeznuo, ovako je nagađanje bez veze.

Sretno i lp

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon sij 08, 2018 5:50 pm

Skuhana je i druga tura piva. Bila je gotova u subotu popodne, ali zbog burnog vikenda stavljam post danas.

Kuhano je po ovom receptu:
slika

Evo redom sve kako je bilo:

Zakuhano je 20l vode (temp. 75°C) za ukomljavanje i u nju ubačen sav slad + 0.5 kg zobenih pahuljica (neke žute iz lidla, krupnije).

slika
slika

Temperatura vode je bila 69 °C. Nakon pola sata bila je 67°C da bi nakon 65-70min bila 64°C. Zatim smo podigli temperaturu u kotliću na 74°C iscjedili vreću koliko smo mogli i prebacili u drugi lonac u kojem je bilo 16l vode temp. oko 63-64 °C. Sladovinu u kotliću smo pustili na vatru, dok se vreća sa sladom namakala u drugoj vodi nekih 15-20min, zatim smo ponovno iscjedili vreću i prebacili tu sladovinu (ostalo je možda 2l sladovine koja nije stala) u kotlić gdje je temp. ''osnovne sladovine'' bila oko 85°C. Pustili smo da zakuha do boilinga i ubacli prvi hmelj (60min), a onda redom kako je na receptu.

slika

Nakon sat vremena sladovina je skinuta sa vatre i dodano je pipovače koliko je isparilo (ne znam točno koliko, ali 3-4l). Zatim je ohlađeno kroz cfc (izlazna temp. je bila 18-20°C) i ubačen kvasac u fermentor (samo sam isipao iz vrećice bez ikakve pripreme) te mučkanjem aerirano oko 8min.

slika

Nabio sam vrenjaču sa alkoholom i odnesao na mjesto gdje će fermenitrati (dnevna temp je oko 23°C noću pada, ne znam na koliko, ali okvirno da se zna, ložim na centralno (drva) u kući tako da ne pada previše sigurno, prošla tura je isto bila tamo i lijepo je odradilo). Sljedeći dan je vrenjača već jako lijepo bubučkala, a nakon dva dana stanje je ovakvo:

slika

Da ne bude sve sjajno i bajno pobrinuo se moj prijatelj od zadnje ture, jebeni OG koji je ovaj put PONOVNO pokazao 1040. Mjereno je hidrometrom na izlazu iz cfc (tamo sam uzeo uzorak, znači temp. je bila 18-20 °C). Sad, ili nisam dobro stavio podatke u kalkulator pa mi ciljana vrijednost bila previsoka, ili ne znam očitati dobro (a trebao bi, magistar sam strojarstva pa sam valjda znam nekog kurca oko mjerenja) ili sam sjebao u postupku nešto.

Cijelo kuhanje je bila dobra zajebancija jer se pila piva od prošle ture, frendova domaća i

slika

Za kraj, baš taj dan je išao svećenik svetiti kuće pa nek se ova tura (znam da nije u klasifikaciji točno) zove Pemsko pivo - Svećenikova IPA!

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la svabac » pon sij 08, 2018 5:56 pm

Postavio si nerealno visok efficiency. Ja mislim da je nerealno ocekivat od biaba 75%. Izmjeri si kolika ti je sad bila iskoristovost, pa s tim brojem kreni u sljedece kuhanje. Nakon par tura ces imat prilicno tocnu iskoristivost svog sustava.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon sij 08, 2018 6:03 pm

Može pomoć oko određivanja efikasnosti sustava? Ima neki kalkulator, branša ili nešto kako da to utvrdim?

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon sij 08, 2018 6:09 pm

Da mi calc pokaze OG 1040 na ovom receptu, moj BIAB bi trebao biti 50% efficiency.

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la AlkoholUnited » pon sij 08, 2018 6:29 pm

Pemac je napisao/la:
pon sij 08, 2018 6:03 pm
Može pomoć oko određivanja efikasnosti sustava? Ima neki kalkulator, branša ili nešto kako da to utvrdim?
nnabavi si program koji se zove beersmith2 imas za mob a imas i za pc... po meni to je besto najbolje za jednog pivara hobista od svih programa koji imaju i tu imas sve sto ti treba a i na netu imas jasnih prohoda kako koristitj taj program...
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la svabac » pon sij 08, 2018 7:11 pm

Pemac je napisao/la:
pon sij 08, 2018 6:09 pm
Da mi calc pokaze OG 1040 na ovom receptu, moj BIAB bi trebao biti 50% efficiency.
Gle, nije nemoguce. Ja sam znao imat oko 50% na sustavu koji je u teoriji efikasniji od biaba. Sljedeci put stavi 50 ili kreni radit na povecanju iakoristivosti. Ima mali milijon razloga za nisku iskoristivost, imas dobrih tema i na ovom forumu i online.

Btw, jel ti dobivena kolicina piva odgovara kalkulatoru?

edit: kalkulator https://www.brewersfriend.com/brewhouse-efficiency/

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pemsko pivo

Post Postao/la Pemac » pon sij 08, 2018 7:33 pm

Link kada otvorim, calc mi bude prazan, ali kad unesem vrijednosti pokaze mi nesto vise od 50%. Ma nema se sta sljedeci put stavljati ta vrijednost. Odmah se krece na citanje i ka povecanju iskoristivosti. Nisam ni znao koliki je to "problem" zapravo.

Hvala na pomoci momci.

Odgovori