Sunčani Breg - A je to metoda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Pemac » čet kol 27, 2020 8:57 pm

miljek je napisao/la:
čet kol 27, 2020 8:50 pm
breg je napisao/la:
čet kol 27, 2020 2:55 pm
planiram standardno 6 g/l dekstroze (imam ju).
Samo pazi da te Poljo ne cuje :shock:
Pa u pravu je. Napisao je da nece raditi cc sto mozemo uzeti da je cca 20C i dekstroza je slicna obicnom seceru i 6g/l daje 2.3-2.4 VoCO2 sto je OK za IPE i meni se pokazalo odlicno za crne IPE ohladene jebacki.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto ruj 01, 2020 11:26 am

flaširao prekjučer.
pivo je mirisalo i izgledalo dobro. i taman kad mi se vratila nada da nece bit za baciti, skuzim da mi je uletjela muha u bottling bucket! jebiga, ne znam kak, bilo je poklopljeno, kad sam otklopio skuzim muha pliva.

flasirao svejedno nekih 18,5 l. vidjet cemo za cca 2 tjedna sta kaze prva boca.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pet ruj 25, 2020 6:50 pm

pivo ipak nije bilo pokvareno. poljo je opet bio u pravu - kako je pivo stajalo na višoj temperaturi nego inace, flokulirani kvasac je plutao po povrsini i nije se istalozio.

s obzirom da sam ciljao na crnu ipu pivo je stilski potpuno fulano, ali ipak pitko i uspjelo tako da nisam nezadovoljan. nisam suho hmeljio (iako sam prvotno planirao), u okusu ima trunku vise sladne note nego sto bi htio ( koliko god stereotipno zvucalo, od svih sarzi do sad, ovo cak i ima neke slicnosti s tomislavom) sto znaci da iduci put jos manje specijala i malo vise blacka. od hmelja se osjeti najviše gorčina a manje arome, ali nije u smjeru neugodnosti.
ispao je neki brown ale.

pjena dosta krupnih, deterdženastih mjehurića. ako nije jako ohlađeno, kroz minutu nakon otvaranja lagano počinje kipit pa je moguće mrvu previse secera.

sve u svemu, jos jedna lazna uzbuna oko pokvarenosti i jos jedno popijeno pivo. vjerujem kad bi uspjelo odstajat da bi bilo puno bolje, ali sada je moja neka subjektivna ocjena 2,5/5.

slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon ruj 28, 2020 2:19 pm

Ideja za sljedeće pivo je - najsvjetlije pivo do sad, cca 50+ IBUa.

Je li Heidelberg BEST slad dovoljan sam da iznese to pivo? (enzimi,proteini,tijelo,pjena i kako to vec ide)
http://www.beershop.hr/?str=proizvod&g= ... 161&id=537

U opisu mu stoji da se moze koristiti do 100% mjesavine, da je dobrog profila, a i brewers friend daje nekih 5,4% ABV, s cca 6 kg na 20 l koliko ciljam u fermentor.
Ako tko ima iskustva, ili misli da ce tijelo biti preslabo pa bi trebao pojačati s još nekim sladom volio bi cuti misljenje.

Ići ću na sigurno s us-05.

Pitanje #2 - zašto ''moram'' kuhati 60 minuta? Šta od toga dobivam, i šta bi se desilo da to jednostavno prepolovim? Ako i tako stavljam prvi hmelj recimo na 30', ne bih li mogao jednostavno i kuhati 30' min?
...neka kemija ne stima, proteini, šta? :-| :?:
Razmišljam da je ukomljavanje već i tako odrađeno, onu protieinsku pjenu i tako bude gotova nakon 15ak minuta. Je li skraćivanje boilanja greška koja će me stajati lošeg piva, ili minorna razlika koju ne osjeti svatko?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon ruj 28, 2020 2:23 pm

Možeš bez problema radit sa 100% Heidelbergom. Mislim da čak ima više enzima od običnog pilsa. Super je slad.

Nitko ne kaže da moraš kuhat 60 min. Možeš kuhat i 0 min i 270min ako želiš. Tih 60 je nekako samo lakše za objasnit nekome tko tek počinje kuhat i slaže neki recept za standardno obično pivo koje se često hmelji na 60min za gorčinu.
slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la erda » pon ruj 28, 2020 2:27 pm

breg je napisao/la:
pon ruj 28, 2020 2:19 pm
Ideja za sljedeće pivo je - najsvjetlije pivo do sad, cca 50+ IBUa.
Pitanje #2 - zašto ''moram'' kuhati 60 minuta? Šta od toga dobivam, i šta bi se desilo da to jednostavno prepolovim? Ako i tako stavljam prvi hmelj recimo na 30', ne bih li mogao jednostavno i kuhati 30' min?
...neka kemija ne stima, proteini, šta? :-| :?:
Razmišljam da je ukomljavanje već i tako odrađeno, onu protieinsku pjenu i tako bude gotova nakon 15ak minuta. Je li skraćivanje boilanja greška koja će me stajati lošeg piva, ili minorna razlika koju ne osjeti svatko?
Mislim da nema problema s kuhanjem od 30'... Zadnjih par kuhanja jednostavnih piva sam kuhao 30' i piva su ok, ne primjetim razlike.

Baldrick
Postovi: 61
Pridružen/a: pet ožu 10, 2017 10:22 am

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Baldrick » pon ruj 28, 2020 2:37 pm

ak ti je manja gustoca od planirane onda kuhas toliko dugo da dio vode ispari i da dođes do željene gustoce, a i zbog same sterilizacije. Kuham nekad 30min, nekad 40min, nekad 60, zavisi.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la FrendPero » pon ruj 28, 2020 8:40 pm

Rekao bi da ekipa kuha sladovinu krace radi ustede vremena. Sladovina od pilsner slada se nekad dulje prokuhavala radi izbjegavanja DMSa,(okus kukuruza iz limenke)danas su ti sladovi vise obradeni pa vjv nema potrebe za tim, ali uvijek mozes, sigurnosti radi, više prokuhati pa dodati vode koliko ti treba do željenog OGa.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto ruj 29, 2020 8:54 am

Hvala svima na odgovorima.

Narudžba je pala :

slad: 7 kg Heidelberg
hmelj: Magnum; nekih 50g od pocetka (malo razradim to prije kuhanja), i za aromu Cascade (koja mi je ostala od neodrađenog dryhopa) na 0' (mislim da cca 100g)
kvasac: S-04; bolje mi odgovara temperaturni range,a ako uz to izbaci i koju mirisnu notu više - odlično.

Skratit cu kuhanje ovaj put na 30ak minuta, pa da vidimo šta će ispasti.
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » uto ruj 29, 2020 9:02 am

breg je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 8:54 am
kvasac: S-04; bolje mi odgovara temperaturni range[/url]
Koji tocno range? I 05 i 04 ti je najbolje držat na donjoj granici preporučenog. 05 kaže 15-22 a 04 15-20. Gornje granice toga su vec dosta problematicne. Za 15 ti treba dobar starter.
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto ruj 29, 2020 11:08 am

Poljo je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 9:02 am
breg je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 8:54 am
kvasac: S-04; bolje mi odgovara temperaturni range[/url]
Koji tocno range? I 05 i 04 ti je najbolje držat na donjoj granici preporučenog. 05 kaže 15-22 a 04 15-20. Gornje granice toga su vec dosta problematicne. Za 15 ti treba dobar starter.
Preko onih linkova za ''vise informacija'' na beershopu pise da je za s-04 15'c-20'c
https://fermentis.com/en/fermentation-s ... fale-s-04/

a za s-05 18'c-28'c
https://fermentis.com/en/fermentation-s ... ale-us-05/.

U podrumu mi u ovo vrijeme i je načešće 14'-18'c. Uz to piše da se može dodati ili direktno sprinklanjem u wort, ili rehidracijom, pa nisam imao u planu raditi starter.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » uto ruj 29, 2020 11:20 am

Ovih 28 zvuči užasno krivo. Ne bi preporučio fermentacije preko 20 s takvim kvascima.

Vjerojatno te zbunjujuće upute proizvođača objašnjavaju zašto svake godine na natjecanju toliko piva ima očite off okuse. Očekivao bi da se neka srednja ukupna kvaliteta podiže iz godine u godinu, ali to na žalost baš i nije slučaj. :-(

I taj dio uputa da starter nije potreban je jedan od uzroka.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Pemac » uto ruj 29, 2020 11:50 am

breg je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 8:54 am

Skratit cu kuhanje ovaj put na 30ak minuta, pa da vidimo šta će ispasti.
Kad skratiš za pola kuhanje, skratio si i ispravanje za pola tako da ti neće ispariti cca 4l već 2l. Krivo si pretpostavio gore.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto ruj 29, 2020 1:20 pm

Poljo je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 11:20 am
Ovih 28 zvuči užasno krivo. Ne bi preporučio fermentacije preko 20 s takvim kvascima.

Vjerojatno te zbunjujuće upute proizvođača objašnjavaju zašto svake godine na natjecanju toliko piva ima očite off okuse. Očekivao bi da se neka srednja ukupna kvaliteta podiže iz godine u godinu, ali to na žalost baš i nije slučaj. :-(

I taj dio uputa da starter nije potreban je jedan od uzroka.
Moguće da je previše, ne mogu to reći. Ali meni je najveći problem zapravo preniska temperatura okoline pa me tu uvijek strah da ne bude dovoljno toplo u prostoriji (zimi), a za sada u jesen mi je podrum oko 15-18, pa mi se s04 činio sigurniji.

Starter je obična sterilna voda s malo šećera?

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » uto ruj 29, 2020 1:23 pm

Pemac je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 11:50 am
breg je napisao/la:
uto ruj 29, 2020 8:54 am

Skratit cu kuhanje ovaj put na 30ak minuta, pa da vidimo šta će ispasti.
Kad skratiš za pola kuhanje, skratio si i ispravanje za pola tako da ti neće ispariti cca 4l već 2l. Krivo si pretpostavio gore.
Ma tu početnu sam zanemario. Ciljam 23l u fermentor, računam da zrnje popije oko 1l/1kg, i da će u pola sata ispariti oko 2 l. Krenut ću s nekih 32 l. 24 strike + 8 sparge (takvi su mi lonci).

Odgovori