Sunčani Breg - A je to metoda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » sri svi 06, 2020 3:20 pm

Mjehurići na vrenjači. Najbeskorisniji i najnepouzdaniji pokazatelj ičega.

Jel ti proizvodiš pivo ili mjehuriće? :mrgreen:
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub srp 25, 2020 12:49 pm

slika

Pšenica iz prošlog pokušaja je ispala vrlo dobro. Najbolja je bila bas sada kada je ponestalo. Korijandar se skroz blago osjetio, naranča se osjetila ali nije prevladavala. Dobar je bio savjet da stavim puno manje korijandera nego što piše u receptu (stavio sam oko 7-8grama).
Ispada da je ipak proizvodnja piva, a ne mjehurića bila uspješna :D
Hvala na savjetima
Zadnja izmjena: breg, dana/u sub srp 25, 2020 12:50 pm, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub srp 25, 2020 12:50 pm

A jučer je skuhano i nešto što ide u smjeru black IPA-e. Iako zbog malo vremena nije uloženo baš puno vremena u planiranje i slaganje recepta.

Na kraju je to ispalo ovako:

VODA: 33L (15 L destilirane+18 bunarske); 25l strike i 8 sparge

SLAD:
5 kg Badass pale ale
1 kg Munich
150g Black Malt
50g special B

Ukomljavano 70min na 66'c.

HMELJ:(od kad je krenulo ključat) 200g
0' 35g Magnum
30' 15g Magnum
25' 25g Cascade
15' 25g Cascade
10' 25g Cascade
5' 25g Cascade
5' 50g Simcoe

KVASAC: US-05

Ohlađeno novo sklepanim immersion chillerom. Doduše, loše iskorištenim jer mi pola zavojnice uopće ne uđe u wort, ali pokušat ću to nekako preplesti u duplu zavojnicu da bude manje visine pa će i brže ohladiti. Za 45min ohladilo na 25', ubačen kvasac. Bez puno aeriranja, samo pretakanje iz lonca u fermentor sa cca 2m visine. Stavljeno na fermentaciju u podrum u kojem je 20'.
Kako bi ipak snizio početnu temp, stavio sam fermentor u lonac u koji sam nalio vodu s ledom na temp cca 18'c.

slika slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la erda » sub srp 25, 2020 3:05 pm

breg je napisao/la:
sub srp 25, 2020 12:49 pm
Pšenica iz prošlog pokušaja je ispala vrlo dobro. Najbolja je bila bas sada kada je ponestalo. Korijandar se skroz blago osjetio, naranča se osjetila ali nije prevladavala. Dobar je bio savjet da stavim puno manje korijandera nego što piše u receptu (stavio sam oko 7-8grama).
To je bio Wit?

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » sub srp 25, 2020 9:27 pm

da, tako je rekao recept

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » ned srp 26, 2020 11:06 pm

Ovako odokativno ovo bude neki American Brown Ale. Teško da će 150g blacka dovoljno zafarbat za Black IPA. A i tanko je s hmeljem. Možda da podebljaš s još nekih 100g Simcoe-a u dry hopu. :?: :wink:
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » pon srp 27, 2020 9:34 am

Poljo je napisao/la:
ned srp 26, 2020 11:06 pm
Ovako odokativno ovo bude neki American Brown Ale. Teško da će 150g blacka dovoljno zafarbat za Black IPA. A i tanko je s hmeljem. Možda da podebljaš s još nekih 100g Simcoe-a u dry hopu. :?: :wink:
da, plan je ubaciti jos 150ak grama cascade i ostatak simcoe-a u dry hop na 3 dana.

a što se tiče boje, kako je smisljanje recepta i kuhanje islo na brzinu, tako sam poslusao savjet iskusnijeg frenda da bi mojih 350g blacka i više speciala mozda dalo presladnu pivu. ovako je ideja bila dobiti samo crno pivo izgledom, ali opet, meni najbitnije je da bude pitka i hmeljena, a boja mi ovaj put nije visoko na listi prioriteta.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » pon srp 27, 2020 10:10 am

Vjerojatno ti je frend dobro rekao.

Zato se Black IPA obično radi cold steepom carafe3 special. Koja je pržena bez ljuske pa ne daje gorčinu/kavastost. U cold steepu ne prolazi mash pa više manje dobiješ samo boju iz nje koju onda dodaješ ili na vorlauf ili na kraj kuhanja.

Za to ti još nije ni kasno. Ako nemaš carafu, možeš probat i s blackom. Tih 200-300g što ti fali za boju razmuti u 0.5-1l hladne vode i ostavi nekih 24h. Nakon toga procjedi dobro, prokuhaj kratko radi sterilizacije, ohladi i dodaj u fermentor.
slika

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet kol 27, 2020 12:28 pm

ovo mi ne izgleda dobro...

slika slika

danas nakon sto sam se vratio s mora (zbog cega je kanta stajala cca 2,5 tjedna duze, na moguce višoj temperaturi u rasponu 20-25' max), sam isao otvoriti da bi suho hmeljio i ugledah ove neke bjelkaste tockice po vrhu! vjerujem da je znak pokvarenog?

dodavanje boje iz Poljinog savjeta sam izbjegao upravo da smanjim mogucnost infekcije, a i dryhop je visio u zraku. po mirisu cak se cini ok, ne smrdi i ne baca na kiselo/pokvareno, ali tih tockica po vrhu nikad nisam imao. ovaj put i nisam nigdje fusario kao sto sam znao koji put u zurbi. standardno sam pazio na higijenu, starsan, rukavice, itd... jedina novost je da sam hladio immersion chillerom, koji se par minuta prokuhao u wortu.

jesu li to gljvice, bakterije? ili je moguce da kvasac pliva po vrhu jer je dosta toplo pa se nije istalozio?!

suho hmeljit sad necu vise sigurno, nego ili stavit ovo u boce ili odmah sve baciti.

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Ivan35 » čet kol 27, 2020 12:42 pm

Probaj pivo. Dogodilo se i meni jednom na porteru to ili nešto slično pa je ispao sasvim dobar.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Poljo » čet kol 27, 2020 1:07 pm

Oko je na miris/okus sve ok, onda su najvjerojatnije samo floateri kvasca i proteina koji se nisu istalozili.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Pemac » čet kol 27, 2020 1:17 pm

breg je napisao/la:
čet kol 27, 2020 12:28 pm
ovo mi ne izgleda dobro...

slika slika

danas nakon sto sam se vratio s mora (zbog cega je kanta stajala cca 2,5 tjedna duze, na moguce višoj temperaturi u rasponu 20-25' max), sam isao otvoriti da bi suho hmeljio i ugledah ove neke bjelkaste tockice po vrhu! vjerujem da je znak pokvarenog?

dodavanje boje iz Poljinog savjeta sam izbjegao upravo da smanjim mogucnost infekcije, a i dryhop je visio u zraku. po mirisu cak se cini ok, ne smrdi i ne baca na kiselo/pokvareno, ali tih tockica po vrhu nikad nisam imao. ovaj put i nisam nigdje fusario kao sto sam znao koji put u zurbi. standardno sam pazio na higijenu, starsan, rukavice, itd... jedina novost je da sam hladio immersion chillerom, koji se par minuta prokuhao u wortu.

jesu li to gljvice, bakterije? ili je moguce da kvasac pliva po vrhu jer je dosta toplo pa se nije istalozio?!

suho hmeljit sad necu vise sigurno, nego ili stavit ovo u boce ili odmah sve baciti.
Ako na prvu okus nije nešto, flaširaj i ostavi do Božića, ako ne valja, ostavi do drugog Božića, ako ne valja ostavi do trećeg Božića itd. za 20 Božića piva više ne bi trebalo biti...

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la breg » čet kol 27, 2020 2:55 pm

ok, flasirat cu sutra pa usput probat kakvo je na okus.

sad ne mogu niti cold crashat da to probam spustit s povrsine. ici ce lagano u bottling bucket i pomijesat sa secerom pa cemo vidjet sta ce bit.

planiram standardno 6 g/l dekstroze (imam ju).

nadam se da ne bu propalo

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la Ivan35 » čet kol 27, 2020 4:42 pm

Pa ako izvlačiš pivo sa nekakvim crijevom iz kante u bottling bucket nemoj ni povući to što ti ostane na dnu u kanti.

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: Sunčani Breg - A je to metoda

Post Postao/la miljek » čet kol 27, 2020 8:50 pm

breg je napisao/la:
čet kol 27, 2020 2:55 pm
planiram standardno 6 g/l dekstroze (imam ju).
Samo pazi da te Poljo ne cuje :shock:
BREWeRAJ

Odgovori