Pivo sa puno meda

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Pivo sa puno meda

Post Postao/la ninoid » čet vel 08, 2018 1:33 pm

Našao sam ovaj recept sa ekstraktom i meda skoro koliko i ekstrakta.
Viđao sam recepte sa medom, ali je išlo prilično malo meda.
Je li itko kuhao ovako što?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la *igor* » čet vel 08, 2018 3:05 pm

Med ti jako izgubi aromu kad ga kuhaš. Ja sam najbolje rezultate dobio kad sam ga dodavao u fermentator.

Avatar
Toples
Postovi: 2020
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Toples » čet vel 08, 2018 3:13 pm

*igor* je napisao/la:
čet vel 08, 2018 3:05 pm
Med ti jako izgubi aromu kad ga kuhaš. Ja sam najbolje rezultate dobio kad sam ga dodavao u fermentator.
That

i upotreijbi neki aromatičniji med ako hoćeš da okus/miris bude ok
save a tree - drink beer

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la *igor* » čet vel 08, 2018 4:59 pm

Potpis!
Zadnje sam koristio med ok kestena i ful mi se bolje osjetio od cvijetnog.

Avatar
Toples
Postovi: 2020
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Toples » čet vel 08, 2018 5:04 pm

*igor* je napisao/la:
čet vel 08, 2018 4:59 pm
Potpis!
Zadnje sam koristio med ok kestena i ful mi se bolje osjetio od cvijetnog.
kesten je i meni prvi pao na pamet. Samo neki ga ne vole
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Poljo » čet vel 08, 2018 5:25 pm

Med bi se trebao pasterizirati. U njemu ne može raditi nikakva bakterija zbog visoke koncentracije šećera, ali kad se razrijedi divlji kvasci i bakterije ako ih je bilo mogu se prenijeti na pivo.
Pasterizaciju je najbolje raditi na 75°C pola sata, otopljeno u vodi kako bi se izgubilo što manje aroma.

Med je najbolje u pivo dodavati u primar kad je fermentacija najaktivnija. Ne u početak, treba pustiti kvascu da se malo razvije prije dodavanja meda.
slika

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la ninoid » čet vel 08, 2018 8:07 pm

OK za med.
Mene samo čudi njegov odnos sa DME koji je skoro jednak.

a ka ta g na eee
Postovi: 227
Pridružen/a: pon sij 23, 2017 8:45 pm
Lokacija: zagorje zelene

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la a ka ta g na eee » čet vel 08, 2018 8:47 pm

Poljo je napisao/la:
čet vel 08, 2018 5:25 pm
Med bi se trebao pasterizirati. U njemu ne može raditi nikakva bakterija zbog visoke koncentracije šećera, ali kad se razrijedi divlji kvasci i bakterije ako ih je bilo mogu se prenijeti na pivo.
Pasterizaciju je najbolje raditi na 75°C pola sata, otopljeno u vodi kako bi se izgubilo što manje aroma.

Med je najbolje u pivo dodavati u primar kad je fermentacija najaktivnija. Ne u početak, treba pustiti kvascu da se malo razvije prije dodavanja meda.
koji bi recimo omjer preporucio med:sladovina?

*igor*
Postovi: 212
Pridružen/a: uto stu 18, 2014 7:13 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la *igor* » pet vel 09, 2018 8:24 am

Ja sam kestena stavio 0.5 kg na 15ak litara sladovine. To mi se taman osjetilo.

A cvijetnog oko kilu na 20 litara. Puno slabije se osjetilo, al kao da smo pola stavili za vrijeme kuhanja, a pola u fermentator. To se Dost slabo osjetilo. Da smo stavili kilu u fermentator mislim da bi bilo taman.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la ninoid » pet vel 09, 2018 2:30 pm

Bi li se med pravilno pomiješao ako ga staviš direktno u fermenter?

Avatar
Toples
Postovi: 2020
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Toples » pet vel 09, 2018 2:35 pm

ninoid je napisao/la:
pet vel 09, 2018 2:30 pm
Bi li se med pravilno pomiješao ako ga staviš direktno u fermenter?
probaj otopiti žličicu meda u hladnoj vodi pa ćeš znati odgovor. Iako ovdje je pitanje fermentacije meda, tj šećeri će otići u alkohol.

svejedno nije dobro da negdje bude prevelika koncentracija meda (gustoća će biti velika na t om mjestu i kvasac će imati problema računam)

mislim da se da otopiti med bez beda u vodi ako sdigne temp na 50-tka stupnjeva
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la ninoid » pet vel 09, 2018 4:17 pm

U fermenteru je 20'C zato mislim.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Poljo » pet vel 09, 2018 5:34 pm

Zaboravio si na cinjenicu da med ima bakterija i divljih kvasaca u sebi?
slika

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la ninoid » pet vel 09, 2018 6:24 pm

Što bi bilo da se zamijeni šečerom?
Vjerojatno bi previše osušilo pivo.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo sa puno meda

Post Postao/la Poljo » pet vel 09, 2018 10:45 pm

Ma stavi samo secer. Bit ce za popit..
slika

Odgovori