Ninoid - biab no boil no chill

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » čet ožu 15, 2018 4:39 pm

Danas 7. dan u bocama, pa da probam jedno (zadnja punjena boca koja je bila dosta ozračena radi problema sa punjenjem).

Kvasac se još dosta osjeti (još radi), dobro gorko, puna usta okusa, osvježavajuće, dobra boja, nema nikakvih čudnih okusa, pjena dobra. Ima malo taloga, ali ne izlazi u čašu kod točenja. Da ne miriše na kvasac rekao bih da je super.
Za sedam dana druga proba. Tada bi i taj miris trebao nestati.

pivo3 - 7.dan.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: ninoid, dana/u pon ožu 19, 2018 1:03 pm, ukupno mijenjano 1 put.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pet ožu 16, 2018 11:42 pm

Novo kuhanje po istoj metodi.

Ovaj put nešto drugačiji recept:
4,5kg Pale Ale + 200g Crystal 120L, 50g Magnum (kuhano u 1L vode 3 min i bačeno u Mash 20 minuta prije kraja).
Nakon što je komina ugrijana na 75'C prelivena u fermenter i sutra čeka US-05 kada se ohladi.

Očekivano po BrewMate: OG=1,045, FG=1,011, ABV=4,8%, IBU=42, SRM=8,9

Uočio sam da se na električni grijač plastičnog kotla navukla smeđa patina. Vjerojatno karamelizirana komina. Zakuhao u malo vode sa limunskom kiselinom, ostavio pola sata da se natapa i očistio četkicom za zube. Da sam bar i poslije prvog puta to napravio jer sada nema miris ječma kao prošli put.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sub ožu 17, 2018 2:10 pm

Danas mjeren OG=1,046. Malo je bolji od očekivanom. Vjerojatno zato jer je mash trajao 80 minuta umjesto 60, koliko sam planirao. Dehidrirao vrećicu US-05 pola sata u 3 deca vode na 26'C.

Zbog nekih obaveza planiram ga pretočiti u boce za 7 dana, ako završi fermentaciju (prošlo sa S-04 je za 4 dana završio). Što vi mislite o tome?
Negdje sam čitao da je tjedan u fermenteru i dva u bocama sasvim dovoljno. Alternativa je da ga ostavim tri tjedna u fermenteru.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » sub ožu 17, 2018 8:20 pm

nema ti generalnog pravila koliko je kvascu potrebno da obavi posao, ako fermentiras nisko moze potrajat puno duze nego ako fermentiras na 23 C. vidi gravitaciju dan prije nego planiras punit i ako je planirana, nadaj se najboljemu :D
moj savjet - ostavi 3 tjedna, barem ces bit siguran oko fg i diacetila
Beauty is in the eye of the beer holder!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » sub ožu 17, 2018 10:38 pm

Znam i ja da si u pravu i da svaka žurba donosi razočarenje, ali nekako bih želio da za tjedan dana bude spremno. Ako FG nije dobar, ostaviti ću ga tri tjedna. Neću riskirati.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pon ožu 19, 2018 1:06 pm

Drugi dan mi diglo vrenjaču. Prethodna tura nije uopće micala vrenjaču.

pivo4 - vrenjača.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pon ožu 19, 2018 9:38 pm

na kojoj temp vrije? i koliko imas headspacea?
Beauty is in the eye of the beer holder!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pon ožu 19, 2018 10:04 pm

Imam nekih 6 do 7 centimetara prostora do čepa. Vrije na 20'C (22 pokazuje mjerač na fermentoru).
Nije mi čudno da diže vrenjaču i bučka, ali prethodno sa 8 jedinica slabijim OG-om i S-04 kvascem nije ni u jednom trenutku pomaknuo tu vrenjaču.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pon ožu 19, 2018 10:15 pm

koliko ti je tih 6-7cm od sveukupnog? preporuceno ti je 20-40% cjelokupne zapreme fermentora
ako ti 22C pokazuje na stranici fermentora, znaci da je unutra vise od toga, sta ti je malo previse, bit ce fusilnih alkohola i estera na bacanje
Beauty is in the eye of the beer holder!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pon ožu 19, 2018 10:22 pm

Prethodna tura desetak dana u bocama, Jednu bocu sam dva dana držao u hladnjaku. Čisto da vidim hoče li se smanjiti miris kvasca. Danas sam ju probao. Miris se smanjio, ali još uvijek se osjeti (samo miris, nema utjecaj na okus). Sve se razmišljam da to nije utjecaj Target hmelja, ali mislim da se ne bi smanjivao vremenom i hlađenjem da je hmelj u pitanju. S obzirom da je bio smanjen kod točenja u boce, a dodatkom priming šečera se znatno pojačao (probano drugi dan nakon flaširanja) gotovo sam siguran da se ipak radi o aktivnom kvascu i da mu treba samo dati vremena. Taloga u bocama je i do 3mm pa pretpostavljam da ga i to drži duže aktivnim.

Uglavnom, ako zanemarim miris, pivo je ispalo jako dobro, s obzirom da je No Boil.
Gorčine ima prilično (možda i previše), punog je okusa, dobre boje (chill haze je prisutan, ali ne puno više nego kod prethodnog kojeg sam pravio od kita iz konzerve), nema nikakvog čudnog okusa (DMS-a - kuhanog povrća/kukuruza - nema ni malo, s obzirom da se radi o Pilsner sladu bez kuhanja i prirodno hlađeno), pjena je dobra i čvrsta (bolja nego kod prethodne ture iz konzerve) niti išta što bi ovo pivo razlikovalo od drugih kuhanih koje sam probao.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » pon ožu 19, 2018 10:29 pm

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
pon ožu 19, 2018 10:15 pm
koliko ti je tih 6-7cm od sveukupnog? preporuceno ti je 20-40% cjelokupne zapreme fermentora
ako ti 22C pokazuje na stranici fermentora, znaci da je unutra vise od toga, sta ti je malo previse, bit ce fusilnih alkohola i estera na bacanje
Fermentor je od 30L, a unutra je 23L. Prethodno je isto tako fermentiralo sa S-04, koji je navodno osjetljiviji na temperaturu od ovoga US-05 pa nema fusela, a za estere ako ih i ima ne prave probleme u okusu. Kod prethodne ture se nakon tri dana temperatura smanjila na temperaturu okoline (20'C), a i kod ove vidim da ide tako. Čitao sam da, posebno kod US-05, čak temperature i do 28'C ne prave nikakav problem i dovedu do odličnog piva nakon dva tjedna u fermenteru i tri u bocama. S obzirom da nemam baš nekih uvjeta za regulaciju temperature morati ću se zadovoljiti sa time, a kasnije kada zatopli preći na Saison kvasac koji ide i preko 30'C.

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pon ožu 19, 2018 11:18 pm

te gornje granice su ti tu samo da kazu do koliko kvasac moze jos uvijek radit, ali boze pomozi
S-05 je zvijer, meni osobno najdrazi kvasac, moze rokat nerehidriran, underpitchan ali sve preko 23C vec nema veze sa nekim dobrim pale aleom.
gledaj, i moje prve 2-3 pive su patile zbog nemogucnosti hladenja, bio sam zadovoljan pivom (svakoj materi je njeno dijete lijepo i pametno, makar bio škrbav) ali znao sam da moze puno bolje. piva koju radim sad kad sam sredio temperaturu ferme, profil vode, ph masha i par sitnica nema veze s pivom koju sam kuhao na pocetku
ukratko, nemoj se zadovoljavat s onime sta dobijes, uvijek pokusaj napravit bolju pivu, korak po korak i onda ces jednog dana moc rec da si zadovoljan! ja sam tek negdje na 10-15 turi bio napokon zadovoljan
Beauty is in the eye of the beer holder!

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » pon ožu 19, 2018 11:22 pm

sta se tice odrzavanja temp - u lonac u kojem si kuhao rokni vode i fermentor, imaj par boca leda i redovito mjenjaj da drzis temp barem 20C, najbitnija su ti samo prva par dana, onda se stvara najvise diacetila i estera
Beauty is in the eye of the beer holder!

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » uto ožu 20, 2018 4:23 pm

Pale sam-na-svijetu Ale je napisao/la:
pon ožu 19, 2018 11:18 pm
te gornje granice su ti tu samo da kazu do koliko kvasac moze jos uvijek radit, ali boze pomozi
S-05 je zvijer, meni osobno najdrazi kvasac, moze rokat nerehidriran, underpitchan ali sve preko 23C vec nema veze sa nekim dobrim pale aleom.
gledaj, i moje prve 2-3 pive su patile zbog nemogucnosti hladenja, bio sam zadovoljan pivom (svakoj materi je njeno dijete lijepo i pametno, makar bio škrbav) ali znao sam da moze puno bolje. piva koju radim sad kad sam sredio temperaturu ferme, profil vode, ph masha i par sitnica nema veze s pivom koju sam kuhao na pocetku
ukratko, nemoj se zadovoljavat s onime sta dobijes, uvijek pokusaj napravit bolju pivu, korak po korak i onda ces jednog dana moc rec da si zadovoljan! ja sam tek negdje na 10-15 turi bio napokon zadovoljan
Znam ja da si ti u pravu i da kvaliteta raste sa iskustvom. Za sada nemam uvjeta za bolje. Kuham u plastičnoj kaci u koju sam ugradio grijač iz kuhala za vodu, a fermentor mi je plastično burence za vino. Imam jedno mjesto u stanu u kome može stajati i tako će morati biti do daljnjeg. Temperatura nije idealna, ali se nadam da će stajanjem kvasac to očistiti. Posebno jer nemam namjeru praviti piva sa više od 5% ABV (OG do 1,045).

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ninoid - biab no boil no chill

Post Postao/la ninoid » uto ožu 20, 2018 4:46 pm

Možda bih ja trebao razmisliti o ovome kvascu:
http://brulosophy.com/2016/04/18/fermen ... t-results/

Po ovome ispada da daje dobro pivo od 9'C do 30'C.

Odgovori