Klarstein kotao prvo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » sri ožu 14, 2018 11:00 am

Pozdrav ljudi, evo da se pohvalim odradio sam prvo kuhanje (uz pomoć frenda koji to već duže vrijeme radi, iako je i njemu bilo prvi put ovako u Klarstein kotlu od 30 litara)

kuhali smo:
Bazni slad: Nova gradiška 9kg, Munich 1-2kg
Hmelj:gorčina:Magnum
Aroma:Chinook,Saaz
Kvasac: Fermentis Safale S-04 x2
Irska mahovina

kad smo počeli skužili smo da imamo previše slada, pa je nakraju u njega išlo 4 kg Nove gradiše i 2 kg Munich
I premalo vode smo stavili, a kasnije nismo dodavali već bu ispalo jače pivo

pivo kotal.jpg
kako je vreća bila preteška sjela je prejako na mrežu i onda pumpa nije htjela vući pa smo improvizirali.
pivo hladjenje.jpg
pivo slad.jpg
Slad se kuhao sat vremena, a nakon toga smo izvadili ocjedili smo ju u drugoj posudi tako da smo ju preljevali s vodom na 76 stupnjeva, pa onda to u kotal i još 1 vremena kuhanja.

Kako su mi najdraža crna piva, želja mi je za slijedeće kuhanje skuhati neko dobro tamno pivo, pa evo za prijedloge i naročito provjerene recepte tu sam
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la stane2006 » sri ožu 14, 2018 6:53 pm

Dobro je pa ste smanjili slad, koji OG je na kraju ispao i koja količina?, dvije vrećice kvasca na predpostavljam 22-3 litre sladovine je overpitching ali Šta je tu je.
Kuhao slad sat vremena?, ili ukomljavao pa onda kuhao?

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » sri ožu 14, 2018 7:01 pm

Ispalo je na kraju 1052,
nismo ubacili dvije, samo jednu
prvo sat vremena ukomljavao, pa sat vremena kuhali
na kraju je ispalo 15 litara, jel smo premalo u kotal stavili, a i posebno smo premalo zagrijali vode za ispiranje slada
bu bolje drugi put, sad znamo koliko ide kud, a i koliko ispari
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la stane2006 » sri ožu 14, 2018 7:07 pm

Dobro je to, jest malo sladovine ali ste pogodili OG, zapisujte sve i u narednim turama popravljati na osnovu svoje opreme i svojih iskustava :pivo3:

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Pemac » sri ožu 14, 2018 8:15 pm

Stane ti dobro kaže. Kao početnik početniku i moj savjet je da si sve zapisuješ (pa čak i kada si išao pišati). Ja si uvijek napravim dan, dva ranije kad gledam sve što i kako budem malu "to do" listu sa bitnijim stvarima i vremenima i opet uvijek nešto preskočim...

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Toples » sri ožu 14, 2018 8:22 pm

stane2006 je napisao/la:
sri ožu 14, 2018 7:07 pm
Dobro je to, jest malo sladovine ali ste pogodili OG, zapisujte sve i u narednim turama popravljati na osnovu svoje opreme i svojih iskustava :pivo3:
što znači da su neš sjebali jer ako dobiješ 15 litara piva 1.052 gustoće s 6 kila slada onda ti je iskoristivost u banani. 60% ili manje, što je za klarstein jako malo.
save a tree - drink beer

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la erda » sri ožu 14, 2018 8:32 pm

Tomyslav je napisao/la:
sri ožu 14, 2018 11:00 am
Pozdrav ljudi, evo da se pohvalim odradio sam prvo kuhanje (uz pomoć frenda koji to već duže vrijeme radi, iako je i njemu bilo prvi put ovako u Klarstein kotlu od 30 litara)

kuhali smo:
Bazni slad: Nova gradiška 9kg, Munich 1-2kg
kad smo počeli skužili smo da imamo previše slada, pa je nakraju u njega išlo 4 kg Nove gradiše i 2 kg Munich
I premalo vode smo stavili, a kasnije nismo dodavali već bu ispalo jače pivo
kako je vreća bila preteška sjela je prejako na mrežu i onda pumpa nije htjela vući pa smo improvizirali.
Slad se kuhao sat vremena, a nakon toga smo izvadili ocjedili smo ju u drugoj posudi tako da smo ju preljevali s vodom na 76 stupnjeva, pa onda to u kotal i još 1 vremena kuhanja.
Kako su mi najdraža crna piva, želja mi je za slijedeće kuhanje skuhati neko dobro tamno pivo, pa evo za prijedloge i naročito provjerene recepte tu sam
I ja u subotu kuham na Klarsteinu 50l, pripremu vršim putem software-a, što preporučam i tebi--moraš znat šta praviš, koliko ide slada (skužit usred kuhanja da imaš previše slada :)), koliko vode i sve ostalo, s ovom količinom ste trebali dobit min 25l sladovine.
Bar na netu imaš informacija kolko hoćeš o svemu ovome, imaš i ovdje temu o KS-u: viewtopic.php?f=4&t=5776&hilit=klarstein

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Puyol » sri ožu 14, 2018 8:38 pm

Koja je bila temp ukomljavanja? Stvarno, 6kg slada i 1.052 na 15 litara...ja na 5 kg slada i 23 litre imam toliki og..i na GF i na 50L KS.

Jer vidim, ovo je onaj KS generacija niže, možda vam nije dobro pokazivao temperaturu, ili je bila različita temp na dnu kod sonda, a različita u vreći sa sladom. Takodjer, veličina mljevenja je bitna, AK je bilo prekrupno, i to može bit razlog.

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » čet ožu 15, 2018 9:35 am

Hvala svima na savjetima, super je ovo kak pomažete,
temp je bila 67 stupnjeva kod ukomljavanja, mjereno na uređaju, Brko je samljeo :D
ovo s 15 litara je zato kaj smo u početku stavili premalo vode jel nismo znali koliko će se dignuti razina kad stavimo vreću i slad.
Drugi put ćemo pametnije, a fala bogu i vama imam tu sve piše
jedino mi dio s softverom nije jasno, koji softver, negdje sam vidio na nekoj temi da se spominje softver za kuhanje, bum potražio ako ste mislili na to

još jednom hvala, puno, u subotu ide u boce, pa drugi tjedan drugo kuhanje
bum napisal kak je prošlo

skužio sam ovo s bocama nije fora, moram si složiti u kegove s škrinjom, a ostavim s po par boca svake serije s etiketom da arhivu
živili vi meni svi :pivo3:

Avatar
EsArt
Postovi: 248
Pridružen/a: sri ruj 06, 2017 7:58 pm
Lokacija: Novi Marof

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la EsArt » čet ožu 15, 2018 1:41 pm

pa za početak se posluži sa ovim Grainfater kalkulatorom .. biti ce ti od pomoći a kad pređeš na program Beersmith onda budeš u istom trebao ispodesiti neke stvari ali piči za sad po ovome jer ti koliko vidim ukomljavanje radiš u vreći .... i ako fermentiraš u ovim plastčnima na otvorenom pokrivaj ih crnom vrečom jer svjetlost pogotovo sunčana smeta sladovini u fazi fermentiranja i kao psnovu za kuhanje za sad uzimaj najviše 6,5 kg slada za taj uređaj

https://www.grainfather.com/brewing-calculators

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la stane2006 » čet ožu 15, 2018 6:41 pm

Kada je kuhana ova tura?

Tomyslav
Postovi: 89
Pridružen/a: ned pro 10, 2017 12:14 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Tomyslav » čet ožu 15, 2018 7:28 pm

Kuhanje je bilo prije dva tjedna, u subotu. Sutra ide u boce.
Hvala na savjetu za kalkulator

Avatar
craft
Postovi: 76
Pridružen/a: pet vel 23, 2018 9:37 pm

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la craft » čet ožu 15, 2018 8:18 pm

Vidim da imas samo kuhalo, prodaj ga i kupi Klarstein mundshenk iliti submarine od 50 l preporodit ces se, pa ce ti stati sav taj slad iz prvog posta. Ionako ce ti za mjesec dana to postati premalo

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la Puyol » čet ožu 15, 2018 9:40 pm

Ne prodat ovaj, super će mu bit za sparge. Uz submarinu, KS, naravno 😀

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein kotao prvo kuhanje

Post Postao/la petro » čet ožu 15, 2018 10:21 pm

Ovaj uređaj izgleda kao moj Klarstein beerfest 30 litarski samo kaj ima mali displej za temperaturu pa da napišem koji savjet. Meni je lončić zakon i bio sam napisao na temi Klarstein beerfest da je krepao nakon godine dana ali nije nego su klinci vrtili timer koji nije bio vraćen u položaj ON pa kad sam ga uključio on mrtav a nisam na timer uopće gledao jer ga ne koristim.

Ukoliko se pouzdaš u njegovu preciznost mjerenja temperature to ti je greška jer grijač je ispod dna i senzor vjerojatno isto mjeri dolje temp. Ja cirkuliram sladovinu povremeno s pumpom i imam stc kontroler i sonda je negdje na polovici lonca tako da imam što precizniju temperaturu.
Primjetio sam da vam je sladovina prilično mutna a cirkulirate sladovinu s pumpom ali koristite vreću. Ja ne koristim vreću nego ukomljavam u loncu i cijedim preko njegovog sita i nakon ukomljavanja i ispiranja skupim svu sladovinu u fermentor privremeno i za 5 min izbacim slad van iz lonca i malo isperem s vodom i prepumpam nazad sladovinu. Probao sam jedom ukomljavati u vreći kao da budem brži sa procesom ali nije vrijedno tih 5 min esktra posla a bolji su rezultati kad ukomljavam u loncu. Iskoristivost vam je isto dosta slaba jer ja npr. od 4.5 kg slada dobijem oko 21-22 l sladovine sa OG 1.048-1.050 i iskoristivost ukomljavanja mi je 77-82%, najčešće oko 78-80.
Za bolju iskoristivost slijedeći put pazit na mljevenje da nije možda prekrupno, paziti dobro na temperaturu i mjeriti u sredini lonca i nakon mješanja ili cirkuliranja dok se ne ujednači temperatura i probati ukomljavati bez vreće.

Odgovori