Karbonizacija po stilovima

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Poljo » pon stu 26, 2018 8:28 am

To sto je netko dobar android developer, ima smisla za design i volje za prekopirat masu formula u aplikaciju ga ne cini all knowing strucnjakom za karbonizaciju piva 🤣
Samo primjera radi, wort za hmelj ubacen s ugasenim plamenom racuna 0 IBU, a opceprihvacena i dokazana je vec cinjenica da se alfa kiseline izomeriziraju dok god je sladovina topla. Proprocijalno s temperaturom.

Sam brewersfriend kalkulator navodi da se kod duljeg cold crasha co2 otapa natrag u pivo, ali da ne postoji konkretno istrazivanje kojom brzinom i koliko ce ga se otopit kroz vrijeme.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Puyol » pon stu 26, 2018 12:09 pm

Sto znaci dulji cold crash? Ja cold crasham cca 1 dan, nekad i krace. Govorim o alovima, sa lagerima nemam nekog iskustva jos. Par puta je CC bio 2-3 dana, nikad dulje od toga..

Nisam citao orevise o tome, ali ovito ima raznih tvrdnji o kolicini secera za karbonizaciju, o temperaturama..i svi drugacije tumace. Ja se vodim iskustvom, do sada jedino prehazirano pivio je bio lager, koji sam gazirao sa mjericom za 0.75 po boci od 0.5 (tada sam jos na taj nacin gazirao, danas otopim secer u vrucoj vodinoo kalkulatoru)., Ostalo je sve bilo unutar granica, cak nije ni pregaziralo u podrumu.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Toples » pon stu 26, 2018 12:14 pm

Puyol je napisao/la:
pon stu 26, 2018 12:09 pm
Sto znaci dulji cold crash? Ja cold crasham cca 1 dan, nekad i krace. Govorim o alovima, sa lagerima nemam nekog iskustva jos. Par puta je CC bio 2-3 dana, nikad dulje od toga..

Nisam citao orevise o tome, ali ovito ima raznih tvrdnji o kolicini secera za karbonizaciju, o temperaturama..i svi drugacije tumace. Ja se vodim iskustvom, do sada jedino prehazirano pivio je bio lager, koji sam gazirao sa mjericom za 0.75 po boci od 0.5 (tada sam jos na taj nacin gazirao, danas otopim secer u vrucoj vodinoo kalkulatoru)., Ostalo je sve bilo unutar granica, cak nije ni pregaziralo u podrumu.
za par dana CC-a se ne može upiti CO2 nazad jer je nemaš pritisak koji bi ga "gurao" u tekućinu. i imaš ograničenu količinu CO2 u headspaceu
save a tree - drink beer

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Pemac » pon stu 26, 2018 12:56 pm

El postoji neki idealni omjer tekucine u kojem se otapa xy grama secera? I temp u kojoj se otapa. Recimo na 1,5l ide 500g šećera u temp 90°C.. I jel bolje u RO vodi otapati ili moze i tvrda pipovaca?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Poljo » pon stu 26, 2018 2:17 pm

Uvijek je tu pritisak koji "gura" kolicinu koja se moze otopit na toj temperaturi. Provjeri prognozu za sutra ;) Ali treba vremena naravno. Koje je to vrijeme ne znam tocno, vjerojatno slicno vremenu za karbonizaciju u kegu, samo tada se s povecanim pritiskom ide na otapanje vece kolicine od one koju tekucina moze imati otopljenu bez pritiska, pa se dobije takozvana karbonizacija, koja se krene oslobadjat nazad cim se taj pritisak odpusti (natoci pivo u casu nazad na atmosferski pritisak npr).
To što u headspaceu nema dovoljno co2 ne znači ništa, znači samo da će tekučina upiti zrak, odnosno plinove koji se nađu na površini. To je i dalje plin otopljen u pivu i makar nije 100% co2 treba ga uzet u obzir za karbonizaciju.
Puyol je napisao/la:do sada jedino prehazirano pivio je bio lager
To upravo potvrđuje teoriju po kojoj se ja ravnam. Lager je na niskoj temperaturi stajao duže i uspio je upiti više plina pa je rezultat na kraju bila prekarbonizacija. U 1-2 dana se vjerojatno upije neka puno manja količina.
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Toples » pon stu 26, 2018 2:31 pm

Zašto misliš da se CO2 koristi? zato jer zrak se puno teže otapa u tekućini nego CO2. N2 pogotovo. Zato je bitno naglasiti koliko je ostalo CO2. Ne želiš kod lageriranja valjda oksidirati pivo? to bi se dogodilo svaki put da se CO2 upija brzo

Btw, nakon 2 mjeseca poštenog lageriranja nećeš niti trebati šećer jer nećeš imati kvasac ga izgazira išta :mrgreen:

Stvar broj 2: u lager stavljaš manje šećera na kraju ne toliko zbog lageriranja, nego u lageru ostaje oko 20% više CO2 nakon fermentacije jer ti je najviša temperatura bila cca 14-15C (diacetyl rest jelte) a kod Alea povisiš na 20 ili više da dovrši obično. Na 15C jasno je valjda, zadržalo se više CO2 u pivu, pa normalno da trebaš manje šećera.
save a tree - drink beer

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Poljo » pon stu 26, 2018 3:06 pm

Toples je napisao/la:
pon stu 26, 2018 2:31 pm
Zašto misliš da se CO2 koristi?
Jer zrak odnosno kisik iz zraka uništava pivo.
Toples je napisao/la:
pon stu 26, 2018 2:31 pm
u lageru ostaje oko 20% više CO2 nakon fermentacije jer ti je najviša temperatura bila cca 14-15C
Diacetil rest se radi na preko 20°C
slika

Popivopi
Postovi: 143
Pridružen/a: sri sij 13, 2016 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Popivopi » pon stu 26, 2018 3:16 pm

Poljo, pa ti sve znas. :D :wink:

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Toples » pon stu 26, 2018 3:17 pm

Čak izvuči iz konteksta i odgovoriti na retoričko pitanje :mrgreen:

fali mi facepalm za ovo :twisted:
save a tree - drink beer

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Puyol » pon stu 26, 2018 9:48 pm

Poljo je napisao/la:
pon stu 26, 2018 2:17 pm
Uvijek je tu pritisak koji "gura" kolicinu koja se moze otopit na toj temperaturi. Provjeri prognozu za sutra ;) Ali treba vremena naravno. Koje je to vrijeme ne znam tocno, vjerojatno slicno vremenu za karbonizaciju u kegu, samo tada se s povecanim pritiskom ide na otapanje vece kolicine od one koju tekucina moze imati otopljenu bez pritiska, pa se dobije takozvana karbonizacija, koja se krene oslobadjat nazad cim se taj pritisak odpusti (natoci pivo u casu nazad na atmosferski pritisak npr).
To što u headspaceu nema dovoljno co2 ne znači ništa, znači samo da će tekučina upiti zrak, odnosno plinove koji se nađu na površini. To je i dalje plin otopljen u pivu i makar nije 100% co2 treba ga uzet u obzir za karbonizaciju.
Puyol je napisao/la:do sada jedino prehazirano pivio je bio lager
To upravo potvrđuje teoriju po kojoj se ja ravnam. Lager je na niskoj temperaturi stajao duže i uspio je upiti više plina pa je rezultat na kraju bila prekarbonizacija. U 1-2 dana se vjerojatno upije neka puno manja količina.
Nisi ulovio bitno, taj lager sam karbonizirao mjericom za 0.75L, svaku bocu od 0.5L. Mislim da se zatonprekarbonizirao. Ja sam zajebo.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Toples » uto stu 27, 2018 7:15 am

Pa vidiš da se hvata samo za informacije koje njegovoj religiji idu u korist. Riječ simo, rečenica tamo. Ostalo preskače da ne dobije kognitivnu disonancu.

Daj mu dva dana i Poljo će od Mein Kampfa napraviti verziju prikladnu za dječju slikovnicu :mrgreen:
save a tree - drink beer

Avatar
Gorann
Postovi: 315
Pridružen/a: ned lis 04, 2015 2:17 pm
Lokacija: Split

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Gorann » uto stu 27, 2018 9:43 am

:D :D :mrgreen:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Poljo » sri stu 28, 2018 10:42 am

Gorann je napisao/la:
uto stu 27, 2018 9:43 am
:D :D :mrgreen:
Za razliku od tvojih 20 postova ove godine od kojih je 10 sadržaja: "Ja sam preko bare" 3 sadržaja: "Vraćam se od preko bare" i 6 sadržaja: "Gdje mi je grga?" ja barem pokušavam doprinjet nekim korisnim informacijama :pivo:
slika

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la Toples » sri stu 28, 2018 10:44 am

Poljo želi reći: dezinformacijama želim zbuniti sve da moje pivo bude najbolje :mrgreen:
save a tree - drink beer

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Karbonizacija po stilovima

Post Postao/la stane2006 » sri stu 28, 2018 11:08 am

Toples je napisao/la:
sri stu 28, 2018 10:44 am
Poljo želi reći: dezinformacijama želim zbuniti sve da moje pivo bude najbolje :mrgreen:
Znači to je to :pivo3: :D

Odgovori