Low Carb Beer...

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 1:25 pm

... ili ti ga pivo s malo ugljikohidrata.

Pokušao sam malo istražiti kako napraviti pivo s malo kalorija i što manje ugljikohidrata. Nisam baš po netu naletio na previše informacija o tome, ali ima ih dovoljno da se neke stvari povežu i napravi recept.
Postoji i kalkulator kalorija i ugljikohidrata u pivu:
http://www.mrgoodbeer.com/carb-cal.shtml

Mash bi trebalo raditi do 64.5°C maksimalno plus Mash Out od 10 min. do 76°C
OG bi trebao biti od 1.028-1.040. Ja ću ciljati na 1.030 i ABV do 3.5%
Bitno je da se pivo kod vrenja što više isuši, pa bi FG od 1.006-1.001 bio idealan. Do sada nisam koristio previše vrsta kvasaca, a koliko sam uspio shvatiti US-05 je OK dok bi neki Saison kvasac bio bolji. Mislio sam na WLP 590 French Saison Ale Yeast. Ima li netko iskustva s njime i do koliko može spustiti FG? Ili neku drugu preporuku!?!?
Recept bi trebao ići u smjeru American Light Lager stila ali Ale vrenje. Odlučio sam ići na malo veći IBU i EBC.
Na nekim mjestima se za profil vode navodi da je čisti RO. Dakle sve na "0" ili vrlo blizu tome. Da li je to OK ? Ili sam krivo shvatio?!?! Može li to ispasti dobro?

Ovo je u grubo recept koji sam uspio sklepati:

2,70 kg Pale Ale (6,0 EBC)
0,30 kg Crystal Malt (13,0 EBC)
0,20 kg Wheat Malt Light (4,0 EBC)
10,00 g Simcoe [11,50 %] - Boil 30,0 min
20,00 g Simcoe [11,50 %] - Boil 15,0 min
1,0 pkg French Saison Ale (White Labs #WLP 590)

Mash In: 9,60 L - 64,4 C, 60 min
Mash Out: 76,0 - C 10 min
Sparge: Fly sparge with 19,64 L - 76,0 C

Est Original Gravity: 1,031 SG
Est Final Gravity: 1,005 SG
Estimated Alcohol by Vol: 3,4 %
Bitterness: 26,0 IBUs
Est Color: 7,2 EBC
Est pH: 5.5
Calories per 0.35L: 100
Carbs per 0.35L: 8.4

Vrlo rado bih čuo vaša mišljenja, ideje i prijedloge.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Pemac » ned stu 18, 2018 3:00 pm

1g secera ima 4 kalorije, dok 1g alkohola ima 7 kalorija ako se dobro sjecam. Znaci cilj je dobiti sto vise fermentabilnih secera i sto manje alc. Korelacija ja to i za niski og i fg sa sto manje alc. Posljedica bi moglo biti jako suho pivo.

Znaci recept za to bi trebao imati sto manje ili nista karameliziranih sladova. Dobar primjer za to je pivo od krumpira. Gdje ide dio baznog slada i dio krumpira u ukomljvanje gdje seceri iz krumpira ne ostaju vec ih kvasac sibne u alkohol. To sam prije vec gledao i uskoro bi mogao i kuhati to pivo jer je moj karakteristican po krumpiru pa dio sladovine koje ostane nakon ispiranja pomijesati sa ukomljenim krumpirom i napraviti pivo sa nekih 5% alc koje nece biti toliko kvalitetno ali sigurno bude zanimljivo.

Mozda nisam u pravu, ali sto sam citao to sam napisao ;)

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la svabac » ned stu 18, 2018 3:36 pm

kolicina kalorija u pivu ovisi jedino i iskljucivo o OG-u, tj pocetnoj kolicini secera. konacni omjer secera i alkohola je nebitan, jer kao sto pemac rece, 1g secera ima 4kcal, a 1g alkohola 7, medjutim tokom fermentacije ne dobivamo 1g alkohola iz 1g secera. tako da ako zelis dijeltalno pivo, bitno je jedino da imas nizak OG, a FG konstruiraj po ukusu.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 5:07 pm

Hvala dečki na uključivanju komentarima.

OG je po ovom receptu 1.031 što bi trebalo biti dovoljno nisko za Low Carb. Dakle prvenstveni cilj je smanjiti ugljikohidrate koji u ovom slučaju padaju na 8.4 što je bitna razlika od klasičnih piva koje imaju 25 Carbs.
Ako se poigrate kalkulatorom koji sam linkao, velika je razlika u Carbs-u ako FG završi na 1.005 i 1.010 (8.4/12.2), a kalorije ostanu skoro iste.
Dakle meni se čini da uz nizak OG vrlo je bitno di i FG završi vrlo nisko i da malu gramažu ugljikohidrata jer to je u ovom slučaju bitnije. Možda griješim ali Saison kvasci bi tu trebali najbolje sušiti pivo i rušiti FG.
Po ovom mom receptu bi bilo najbolje da FG padne na recimo 1.001 što bi dalo 5.4 g ugljikohidrata.

Nit vodilja ovom projektu je KETO (LCHF) prehrana gdje dnevni unos ugljikohidrata treba držati od 25-50g.
Dakle trebam pivo koje bi dozvolilo uživanje u ispijanju i pomoglo u početnoj fazi ovog načina prehrane.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Pemac » ned stu 18, 2018 5:28 pm

svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 3:36 pm
kolicina kalorija u pivu ovisi jedino i iskljucivo o OG-u, tj pocetnoj kolicini secera. konacni omjer secera i alkohola je nebitan, jer kao sto pemac rece, 1g secera ima 4kcal, a 1g alkohola 7, medjutim tokom fermentacije ne dobivamo 1g alkohola iz 1g secera. tako da ako zelis dijeltalno pivo, bitno je jedino da imas nizak OG, a FG konstruiraj po ukusu.
Nisam bas siguran. Ne znam koliko secera treba fermentirati za koliko alkohola, ali sigurno je omjer u korist secera (npr 10:1 serem bezveze). Ali ako teoretski napravis pivo sa 1050 i ono zavrsi na 1040 (naprimjer visoka temp ukomljavanja, neki utamanski kvasac, puno karamele) ti imas puno secera koje unosis u tijelo i nisu otisli u alc. Ali ako isto to pivo zavrsi na 1001 tih secera nema, vec su oni otisli u alc. i ako je omjer secera i alkohola veci od omjera kalorija uh i alkohola, dobijes manje kaloricno pivo. Ovo je marginalni slucaj da pokazem da je i fg bitan.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 5:34 pm

Evo i opisa kvasca koji sam u kombinirao u recept.

WLP590 French Saison Ale Yeast
"One of our most popular saison strains, it produces flavors and aromas of pear, apple and cracked pepper.
This strain is a high attenuator producing a very dry and drinkable finishing beer."

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 5:40 pm

Pemac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 5:28 pm
Nisam bas siguran. Ne znam koliko secera treba fermentirati za koliko alkohola, ali sigurno je omjer u korist secera (npr 10:1 serem bezveze). Ali ako teoretski napravis pivo sa 1050 i ono zavrsi na 1040 (naprimjer visoka temp ukomljavanja, neki utamanski kvasac, puno karamele) ti imas puno secera koje unosis u tijelo i nisu otisli u alc. Ali ako isto to pivo zavrsi na 1001 tih secera nema, vec su oni otisli u alc. i ako je omjer secera i alkohola veci od omjera kalorija uh i alkohola, dobijes manje kaloricno pivo. Ovo je marginalni slucaj da pokazem da je i fg bitan.
Baš to sam i ja skužio (bold/red) i zbog toga sam istraživao kvasac koji će FG spustiti što niže, a WLP590 bi to mogao.

Puno toga se razjasni kroz onaj kalkulator.

Napominjem, meni je bitan dobar okus piva i niska gramaža ugljikohidrata.
Kalorije mogu skinuti sa OG, ali ne bi išao ispod 1.030 jer onda dobijem vodu.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la svabac » ned stu 18, 2018 6:14 pm

Pemac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 5:28 pm
svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 3:36 pm
kolicina kalorija u pivu ovisi jedino i iskljucivo o OG-u, tj pocetnoj kolicini secera. konacni omjer secera i alkohola je nebitan, jer kao sto pemac rece, 1g secera ima 4kcal, a 1g alkohola 7, medjutim tokom fermentacije ne dobivamo 1g alkohola iz 1g secera. tako da ako zelis dijeltalno pivo, bitno je jedino da imas nizak OG, a FG konstruiraj po ukusu.
Nisam bas siguran. Ne znam koliko secera treba fermentirati za koliko alkohola, ali sigurno je omjer u korist secera (npr 10:1 serem bezveze). Ali ako teoretski napravis pivo sa 1050 i ono zavrsi na 1040 (naprimjer visoka temp ukomljavanja, neki utamanski kvasac, puno karamele) ti imas puno secera koje unosis u tijelo i nisu otisli u alc. Ali ako isto to pivo zavrsi na 1001 tih secera nema, vec su oni otisli u alc. i ako je omjer secera i alkohola veci od omjera kalorija uh i alkohola, dobijes manje kaloricno pivo. Ovo je marginalni slucaj da pokazem da je i fg bitan.
omjer je takav da su razlike zanemarive. npr za OG. 1.050 - ako pivo zavrsi na 1.010, 0.33 ce imat oko 165 kcal. ako ga osusis na 1.000, ista kolicina piva imat ce 160kcal. kao sto vidis razlika je zanemariva, te se treba skoncentrirat na nizak OG ako zelimo niskokaloricno pivo. na tako niskom OG se itekako isplati ostavit tijela, inace cete pit vodu.
Zadnja izmjena: svabac, dana/u ned stu 18, 2018 6:16 pm, ukupno mijenjano 1 put.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la svabac » ned stu 18, 2018 6:15 pm

Stefano je napisao/la:
ned stu 18, 2018 5:40 pm
Pemac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 5:28 pm
Nisam bas siguran. Ne znam koliko secera treba fermentirati za koliko alkohola, ali sigurno je omjer u korist secera (npr 10:1 serem bezveze). Ali ako teoretski napravis pivo sa 1050 i ono zavrsi na 1040 (naprimjer visoka temp ukomljavanja, neki utamanski kvasac, puno karamele) ti imas puno secera koje unosis u tijelo i nisu otisli u alc. Ali ako isto to pivo zavrsi na 1001 tih secera nema, vec su oni otisli u alc. i ako je omjer secera i alkohola veci od omjera kalorija uh i alkohola, dobijes manje kaloricno pivo. Ovo je marginalni slucaj da pokazem da je i fg bitan.
Baš to sam i ja skužio (bold/red) i zbog toga sam istraživao kvasac koji će FG spustiti što niže, a WLP590 bi to mogao.

Puno toga se razjasni kroz onaj kalkulator.

Napominjem, meni je bitan dobar okus piva i niska gramaža ugljikohidrata.
Kalorije mogu skinuti sa OG, ali ne bi išao ispod 1.030 jer onda dobijem vodu.
zasto ti je bitna niska gramaza ugljikohidrata? jednako deblja 1kcal iz alkohola i 1kcal iz ugljikohidrata.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 6:42 pm

Našao sam još ideja.
Mash raditi oko 2h na 60-62°C za beta i nakon toga 1h na 64-65°C za alfa, a na kraju mash out na 75 15min. To bi pomoglo isušivanju piva.

Postoje i neke Beano tablete čiji enzimi pretvaraju lance složenih ugljikohidrata koje kvasac ne može konzumirati u jednostavne, koje kvasac može konzumirati i samim tim snizi FG. No to mi je rezervna opcija. Za sada ne bih to koristio.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 6:49 pm

svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 6:15 pm
zasto ti je bitna niska gramaza ugljikohidrata? jednako deblja 1kcal iz alkohola i 1kcal iz ugljikohidrata.

E za odgovor na to treba pročitati nešto o LCHF prehrani. To ti je ono... jedem hrpu mesa i masti uz hrpu salate/povrća....
Unosim puno kalorija no bez slatkoga i sa što manje ugljikohidrata. Uz stvarno obilnu prehranu i po jedno moje pivo dnevno gubim 3kg mj. što je meni odlično. ...a htio bi barem dvije pive dnevno pa trebam to s manje Carbsa.

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Pemac » ned stu 18, 2018 7:15 pm

svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 6:14 pm
Pemac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 5:28 pm
svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 3:36 pm
kolicina kalorija u pivu ovisi jedino i iskljucivo o OG-u, tj pocetnoj kolicini secera. konacni omjer secera i alkohola je nebitan, jer kao sto pemac rece, 1g secera ima 4kcal, a 1g alkohola 7, medjutim tokom fermentacije ne dobivamo 1g alkohola iz 1g secera. tako da ako zelis dijeltalno pivo, bitno je jedino da imas nizak OG, a FG konstruiraj po ukusu.
Nisam bas siguran. Ne znam koliko secera treba fermentirati za koliko alkohola, ali sigurno je omjer u korist secera (npr 10:1 serem bezveze). Ali ako teoretski napravis pivo sa 1050 i ono zavrsi na 1040 (naprimjer visoka temp ukomljavanja, neki utamanski kvasac, puno karamele) ti imas puno secera koje unosis u tijelo i nisu otisli u alc. Ali ako isto to pivo zavrsi na 1001 tih secera nema, vec su oni otisli u alc. i ako je omjer secera i alkohola veci od omjera kalorija uh i alkohola, dobijes manje kaloricno pivo. Ovo je marginalni slucaj da pokazem da je i fg bitan.
omjer je takav da su razlike zanemarive. npr za OG. 1.050 - ako pivo zavrsi na 1.010, 0.33 ce imat oko 165 kcal. ako ga osusis na 1.000, ista kolicina piva imat ce 160kcal. kao sto vidis razlika je zanemariva, te se treba skoncentrirat na nizak OG ako zelimo niskokaloricno pivo. na tako niskom OG se itekako isplati ostavit tijela, inace cete pit vodu.
Da, ali na 1010 ima 5,2 abv, dok na 1000 ima oko 6,5. Znam sto je keto i znam sto se trazi. Tako da razlika u kalorijama nije znatna, ali je razlika u UH.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la svabac » ned stu 18, 2018 8:13 pm

Stefano je napisao/la:
ned stu 18, 2018 6:49 pm
svabac je napisao/la:
ned stu 18, 2018 6:15 pm
zasto ti je bitna niska gramaza ugljikohidrata? jednako deblja 1kcal iz alkohola i 1kcal iz ugljikohidrata.

E za odgovor na to treba pročitati nešto o LCHF prehrani. To ti je ono... jedem hrpu mesa i masti uz hrpu salate/povrća....
Unosim puno kalorija no bez slatkoga i sa što manje ugljikohidrata. Uz stvarno obilnu prehranu i po jedno moje pivo dnevno gubim 3kg mj. što je meni odlično. ...a htio bi barem dvije pive dnevno pa trebam to s manje Carbsa.
davno je dokazano da low carb dijeta nije ni malo superiornija bilo kojoj drugoj kada je kalorijski unos jednak. no ovo sad izlazi iz okvira ovog foruma pa nema smisla ulazit u raspravu.

tebi ako je psihicki lakse drzati se dijete bez ugljikohidrata onda je to prava dijeta za tebe.

a da pridonesem onda i originalnom pitanju...mangroves jack kvasac m29 (saison) je meni znao pivo osusiti na ispod 1.000 FG, tako da je to zaista dobar izbor za konacno pivo bez tijela. u kvalitetu istog ne ulazim.

pozz

edit: e da, kad spominjes enzime, trenutno je apsolutni hit u americkom craftu brut IPA - to je mozda pivo za tebe, nema nista tijela na kraju. napravi session verziju i eto.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la Stefano » ned stu 18, 2018 8:41 pm

@svabac

LCHF nije dijeta. To je način prehrane.
Da ovo nije mjesto za takve rasprave.

Hvala za info o Brut IPA, daje dobre smjernice koliko vidim.

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: Low Carb Beer...

Post Postao/la svabac » ned stu 18, 2018 9:01 pm

rijec dijeta upravo i znaci nacin prehrane.

Odgovori