Pivo od krumpira

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Pivo od krumpira

Post Postao/la Pemac » uto sij 22, 2019 10:20 am

Budem prebacio ovdje temu jer sam radio i radit ću dalje nešto pa da si vodim evidenciju...

POTATO BRUT IPA

7kg izrezano na krupnije koce sa korom i prokuhano 10ak min. Ohlađeno i isprano. Zgnječeno onom ručnom "gnječilicom" na sitnije.

Profil vode za ukomljavanje/ispiranje (reverzna osmoza)
CaSo4 - 2 / 1,5
CaCl2 - 2 / 1,5
MgSO4 - 3 / 2,3
Mliječna 3ml / -

U obje vode je dodano manje od 10% vode iz bunara kojoj ne znam profil.

Zagrijana voda na 55°C što bi trebala biti temp želatinizacije škroba u krumpiru i ubačen krumpir na 30min. Digao temp na 60°C dodao 2kg Pilsena i 1kg Pale Ale i nakapano 12ml enzima alfa emilaze iz SVEZAPIVO. Ostavljeno 30 min. Ph je bio prenizak odnosno 6ph pa treba izbaciti mlječnu iz vode za mash. Digao na 65°C i ostavio sat vremena. Završna temp je bila oko 62°C. Dalje dizanje na 75°C i ispiranje koje sam malo zajebao, ali ništa strašno. Svejedno mislim da je trebalo puno više šečera izaći nego što se kasnije pokazalo. Pustio da krene boil, čekao sat vremena (zadnjih 10 min dodao 12g irske mahovine), ugasio plamenik (ph sladovine je bila 6.2) i dodao:
60g Cascade
40g Simcoe
20g Amarillo

Ostavio 10min, ohladio, aerirao, dodao 2 paketa US05. Ubacio 1. dry hop 40g Cascade / 20g Simcoe / 10g Amarilla.

OG je bio prenizak, odnosno 1.032. FG teoretski treba ići ispod 1.000 al tko zna kako bude za prvi put. Nakon 5 dana ide 2. dry hop za koji još nisam odlučio kako bude, ali čini mi se sa 50g citre.

Kasnije sam pričao sa jednim bivšim zaposlenikom Franck Čipi Čipsa i kaže da sam vjerojatno napravio grešku u koracima prokuhavanjem krumpira. Njegova ideje je ribanje krumpira i ispiranje hladnom vodom, jer bi se na taj način škrob odvojio iz krumpira bez da se na njega temp utječe, pa tek onda na želatinizaciju itd... Druga greška koja se meni ukazala je prekrupno mljeven slad. Ali to nema veze sa krumpirom. Treća stvar je ta da nisam siguran mogu li ovi enzmi podnijeti 60°C da se najebu majke ovom škrobu.

Ugl rezultat kuhanje nije obećavajući, ali svakako dobra baza za daljnje eksperimente. Sladovina je imala neki ljutkast/papren okus. Puno izraženije nego recimo raženi slad koji meni ima. Kuhana sladovina je pokazivala nešto manje od 40l u loncu, i oko 5l sam pustio kroz cfc prvo van ferma i ostatak u ferm i u njemu ima oko 22l sladovine. Žao mi je što nemam sekudara da prebacim sladovinu prije drugog dry hopa, ali i ovo bude ok za vidjeti okus hmelja 2 tjedna u sladovini.

Treba primjetiti da nema hmelja za gorčinu, odnosno na 1h jer po stilu preporućuju IBU manji od 30 (neki navode i 20, ali to su neke profinjene pičkice )

Za kraj, treba preporučiti i jebački cold crash jer zaboravite na grain bed koji bi trebao izfiltrirati pivo.

Nakon 5 dana ubacen 2. dry hop u krumpirusu. Ubaceno 40g Cascade / 20g Simcoe / 10g Amarilla. Gravitacija je 1004 mozda 1005. Ipak nije otisla na 1000 kako sam se nadao. Budem vidio jos tjedan dana, mozda stanje bude bolje pa na CC. Okus, hm rijetko pivo, osjetne gorcine sa jebiga tim vocnim notama. Nadam se bistrijoj boji, tj ciscoj zutoj jer sada ima neku smedinu u sebi. Stvarno se nadam da bude otislo nize.


Flasirano

FG je ostala na 1.004. Nije išlo niže. Okus; stari moj. Ja ne znam što je to... Toliko se okusa izvrti, stvarno ima tih voćnih od dry hopa, ali na kraju ostaje odvratni okus zemlje. Ko mali nisam imao računalo pa sam zemlju jeo :D . Ne znam kako bi drugacije opisao. Taj okus se sada pojavio. I gorko je. Ne znam od čega, ali je. Boja je posmeđila. Ne znam koji je to bog se dogodio. Nek to "pivo" stoji u bocama za sada. Nek se s njim događa što hoće (daj bože da se pokvari da ne dolazim u napast to piti ponovno, a budem već danas...)


POKUS

1 kg krumpira naribano na ribež, isprano HLADNOM vodom u omjeru 5l na 0,2kg krumpira. Ta voda skupljena u loncu i ostavljena 10ak min, dekantirana voda i ostao je samo škrob. Taj škrob ukomljen u 3,5l vode na 65 stupnjeva jedan sat, podignuo na 75, ostavio 10ak min, oprano sa 1,5l vode i prokuhano 10ak min. OG je 1.004. Okus prije kuhanja je škrobast, pod prstima se baš osjeti, ali gravitacija niska poslije kuhanja.

Po 2,5l raspoređeno u dva ferm i u jedan dodane alfaamilaze (mislim 2ml). Taj ferm u kojem su dodane čini mi se normalniji od ovog drugog (danas / sutra) izmjerim FG.

Za kraj, uspio sam doći do 10kg čistog krumpirovog škroba, pa se sada sa više volje mogu igrati sa temperaturama, bez prethodnog mučenja sa ribanjem ili rezanjem da bi na kraju dobio goli k*** pa bi trebao češče sada probavati dobiti šečere iz škroba..

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la stribor7 » uto sij 22, 2019 11:51 am

Peme druže, baš zbog takvih Njemci su davni napisali zakon o pivu :D :D :D
STRIBOR7

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la Pemac » uto sij 22, 2019 12:07 pm

stribor7 je napisao/la:
uto sij 22, 2019 11:51 am
Peme druže, baš zbog takvih Njemci su davni napisali zakon o pivu :D :D :D
Znam Stribore, ali ovdje se ne radi o financijama, "natrpaj šečera za alkohol" ili sličnim forama. Ovdje se radi o osobnom zadovoljstvu. Teško je tako opisati. Stvarno mi je cilj napraviti to pivo kako se spada.

To je hobi hobija :mrgreen: :pivo4:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la Poljo » uto sij 22, 2019 12:15 pm

Stribore, po tom zakonu ne smijes skuhat ni psenicno ako nisi georg schneider. Nema ni podesavanja ph komine. Nema refermentacije sa secerom. Nema pahuljica za pjenu... Zakon je bullshit i to je odavno potvrdjeno.
slika

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la AlkoholUnited » ned sij 27, 2019 9:52 am

zanimljiv projekt, sto se og tice dobro si izvukao s obzirom da krumpir nisi ribao, drugi puta ribaj krumpir na rezance tak ce ekstrakcija biti puno bolja. Nije mi jasan onaj dio gdje prilagodis vodu pa onda ulijes 10% bunarske to mi stvarno nema smisla??
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la Pemac » ned sij 27, 2019 11:36 am

AlkoholUnited je napisao/la:
ned sij 27, 2019 9:52 am
zanimljiv projekt, sto se og tice dobro si izvukao s obzirom da krumpir nisi ribao, drugi puta ribaj krumpir na rezance tak ce ekstrakcija biti puno bolja. Nije mi jasan onaj dio gdje prilagodis vodu pa onda ulijes 10% bunarske to mi stvarno nema smisla??
Znam da je zbunjujuce, al to je cista ljenost u pitanju. Napravim donji granicni profil i onda kad mi zafali negdje ili vidim da treba dodati tu, pa tu, pa tu, ili malo podici temp. i slicno onda sibam vodu iz pipe. Zato je tako...

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la Pemac » uto vel 05, 2019 1:00 pm

Da se vratim na početak, ovo prvo pivo od krumpira, sad se je taj okus zemlje iskristalizirao nekako, ali to je ostala takva gorčina da je to užas. Ne znam. Jedino što može biti su tanini iz hmelja, po svemu što sam čitao. Jer prvi dry hop je unutra 2 tjedna, tako da svakako preporučam VAĐENJE tog prvog dry hopa kad mislite da je dosta (tipa 3 dana). Kak to pivo ne budem popio sigurno, opet sam ga dalje iskoristio za neke svoje fiks ideje, pa sam 1,2l prelio u plastičnu bocu od 2l, zamrznuo pa ću danas napraviti eisbock (ako to mogu tako nazvati) pošto i za to imam neku fiks ideju. Ako ima tko želju mogu donijeti tu gorkost na zahmeljeno druženje pa da vidite što ne trebate raditi i zašto :lol:
Još nešto što govori da bi mogli biti tanini je boja, koja se mijenjala od žute/svijetlosmeđe prema smeđoj.

Drugi pokus:

slika

U desnom ferm je dodana amilaza. Vizualno je bistrije, manje ima tog škorba, koji se u lijevom ferm nekako formirao u trakice ili kako bi to opisao. FG je otisao na 1.000 dok u ovome bez amilaze ostao nešto iznad. Pitanje koliko sam to precizno izmjerio. Za kvasac sam bacio samo ono što se istaložilo iz dvije boce (iz svake u jedan ferm) pa je okus bio prekisel da bi mogo nešto više o okusu reci (još sam si tako pomogao da osijetim što je fenolično pivo), ali nema okusa zemlje kako ovo prvo pivo, pa je to još jedna indikacija da je hmelj u pitanju što se te gorčine tiče. Zaključak da amilaza u ferm sigurno "ždere" krumpirov škrob!

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivo od krumpira

Post Postao/la Pemac » sri vel 06, 2019 9:52 am

Kao neki eisbock...
Znači 1.2l ove gorkosti sam stavio u plastičnu bocu i zamrznuo nekih 18h, izvadio iz škrinje i stavio iznad lijevka da polako kapa kroz lijevak u bocu od 0.33l. Kad je iskapalo (treba nekih 2-3h) probao sam to čudo. Miris se je smanjio, onaj fini hmeljni ipak nije toliko istančan kao prije zamrzavanja, ali ga ima i to više nego sam očekivao. Okus, i dalje gorak i čudan, ali manje. Valjda to zamrzavanje i veća količina alkohola u pivu smanji gorčinu. I dalje je to previše, ali opet manje, i to osjetno. Bilo je to fora probati.

Odgovori