hot break / cold break / filtriranje piva

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
the dark knight

hot break / cold break / filtriranje piva

Post Postao/la the dark knight » sri vel 13, 2019 4:12 pm

Utjecaj hot breaka / cold break-a na okus piva. Koja su osobna iskustva?
Jeli mozda netko radija neki test?
Jeli netko porobao filtrirati pivo za vidit razliku?
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Toples
Kontakt:

Re: hot break / cold break / filtriranje piva

Post Postao/la Toples » sri vel 13, 2019 4:32 pm

hor break imaš uvijek, možda te zanima što se dogodi kad ubaciš sve smeće na kraju u fermentor, vs. kad probaš samo čisto fermentirati?

ovdje su rezultati

http://brulosophy.com/2014/06/02/the-gr ... ts-are-in/
save a tree - drink beer

the dark knight

Re: hot break / cold break / filtriranje piva

Post Postao/la the dark knight » sri vel 13, 2019 8:18 pm

Ma da.. na ovaj clanak sam naletija ali ima i drugih objava koje su medusobno kontradiktorne. Brulosophy je odlicno obradija tu temu ali stvar mi se cini dosta kompleksnija. Opce poznato je da hot/cold break ne uzrokuje probleme uvijek. Ocito ovisi od sarze do sarze, kvasca itd..

Nitko normalan nece hot break u fermentor ubaciti to mi je jasno. Ali polemika se vodi i oko cold break-a sta sa njim. Prednosti su da sadrzi mnogo hranjivih tvari za kvasac i da je fermentacija puno bolja tj zdravija a minusi su da zasicene (ili nezasicene) masne kiseline poslje mogu reagirati sa alkoholom i direktno proizvoditi off-ove tipa estere ili slicno.

U masu drugih clanaka objasnjavaju da problem nije samo talog (trubs) od hot break-a vec da je problem i ako je sladovina(lautering) mutna. "Cloudy lautering and poor trub excretion lead to large amounts of free fatty acids in the wort, which the yeast cells require to produce new cell substances, but which can also contribute to a reduction in flavour stability."(lowoxygenbrewing)

Meni se dogadalo ponekad da mi lautering bude mutan.. ocito ovisi o grain bedu

“It is a good idea to remove the hot break (or the break in general) from the wort before fermenting. The hot break consists of various proteins and fatty acids which can cause off-flavors, although a moderate amount of hot break can go unnoticed in most beers.” (Ch. 9, Sec. 1) John Palmer
If You don't know how to do,teach!! :mrgreen:

Odgovori