Lager prvi pokušaj

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la kajser » čet tra 16, 2020 11:18 am

Moze se lager raditi i bez diacetyl resta, ali ga treba pustiti duze na nizoj temperaturi ili jako dug lagering. Mislim da i dosta poznatih njemackih pivovara ne prakticira diacetil jer imaju duge fermentacijske cikluse i uvijek pitchaju dobru kolicinu vitalnog kvasca, sto je nama homebrewerima uvijek neka nepoznata varijabla sa dobrom dozom nagadanja.
Mislim koliko ljudi obraca paznju na preporuke da se na nizoj temperaturi od preporucene pitcha vise kvasca. Vecina lager suhih kaze 12°C pa bi na 10°C vec trebalo ubaciti vise od te 2 vrecice na 20l.

Ja uvijek odradim diacetil rest pa kad i ne kuzim prisutnost diacetila u uzorku iz fermentora, a volim i "overpitchat". Taman tih par dana na visoj temperaturi spusti tih 1-2 gravitya koji bi se mogli razvlaciti jos tjednima.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la PBR » čet tra 16, 2020 2:24 pm

Ok, da refraziram: korektno odradjena fermentacija rijetko kad proizvodi kolicinu diacetila u toj mjeri da bude osjetni problem.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la WexZG » čet tra 16, 2020 7:49 pm

Ja ne znam cemu toliko rasprave kad Tu sve pise. I daaa.. svi znamo za ovu stranicu! :D braukaiser ftw.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la Poljo » pet tra 17, 2020 9:05 am

PBR je napisao/la:
čet tra 16, 2020 2:24 pm
Ok, da refraziram: korektno odradjena fermentacija rijetko kad proizvodi kolicinu diacetila u toj mjeri da bude osjetni problem.
Uzmi u obzir da je moguće i tvoj organoleptički prag na osjet diacetyla možda viši od prosjeka. Je li ijedan od tako korektno odrađenih tvojih lagera probao netko tko je prošao off-flavor školu, zna izolirat diacetyl i ima niži prag osjeta?
slika

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la kajser » pet tra 17, 2020 9:16 am

WexZG je napisao/la:
čet tra 16, 2020 7:49 pm
Ja ne znam cemu toliko rasprave kad Tu sve pise. I daaa.. svi znamo za ovu stranicu! :D braukaiser ftw.
jes, odlican resurs za lagere!

I ovo sto Poljo kaze, ja imam dosta visok prag tolerancije i diacetil nemrem tako lako skuziti kod nekih piva za koje drugi govore da vidno izbija. Ergo Diacetil rest fur alles!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la PBR » pet tra 17, 2020 12:37 pm

Poljo je napisao/la:
pet tra 17, 2020 9:05 am
PBR je napisao/la:
čet tra 16, 2020 2:24 pm
Ok, da refraziram: korektno odradjena fermentacija rijetko kad proizvodi kolicinu diacetila u toj mjeri da bude osjetni problem.
Uzmi u obzir da je moguće i tvoj organoleptički prag na osjet diacetyla možda viši od prosjeka. Je li ijedan od tako korektno odrađenih tvojih lagera probao netko tko je prošao off-flavor školu, zna izolirat diacetyl i ima niži prag osjeta?
Kužim, ali ne smatram sebe niti većinu ljudi kao mjerilo za išta, ravnam se prema naputcima struke. Imamo toliko vrhunske literature, a nitko ju nije savladao nego svi radimo po svoju :)

Poznam lika kojem su rekli da je supertaster na off-flavorsima, lik hejta diacetil do zla boga a fermentira na 8C bez d-resta.

Opet, nisam turbo protiv diacetil resta, nego je bitno da ljudi znaju zasto ga rade umjesto dogmaticnog "tako se to radi". I shvatiti da problem s diacetilom nije samo tako pao s neba i sad treba dizat temp. Nego to ukazuje na probleme u procesu i treba se orijentirati na izbjegavanje problema a ne kasnije popravljanje. Jer ako se sve korektno odradi, kvasac ce uglavnom razgradit diacetil i pri tih 10-12C, bez potrebe za pretjeranim dizanjem.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la WexZG » pet tra 17, 2020 10:35 pm

Sve kaj pricas sam takodjer cuo u jednom od podcastova ekipe iz Bierstadt lagerhausa. Dosta slicno kaj pisu o fermentaciji svaba... jednostavno fermentacija je na toliko niskim temp. i toliko dugo ostavljaju pivu da lagerira i cisti se da nikad ne rade diacetil rest i jednostavno nemaju problema s tim.

Edit: kolko se sjecam, rekli su da na tim niskim temp. Kvasac ni ne izbaci znacajnu kolicinu diacetila.

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la kajser » sub tra 18, 2020 6:26 pm

sve 5, ali tko ce tu pustiti lager da fermentira bar 4 tjedna pa onda jos 2 mjeseca lageringa.
3 sa diacetil restom + 1 mjesec lageringa i bok!

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la PBR » ned tra 19, 2020 12:29 pm

Ajme ko bi 3 tjedna cekao da to fermentira. Tjedan dana fermentacije i lageriranje 3 tjedna tj koliko izdrzi :)
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la erda » pon tra 20, 2020 12:06 pm

kajser je napisao/la:
sub tra 18, 2020 6:26 pm
sve 5, ali tko ce tu pustiti lager da fermentira bar 4 tjedna pa onda jos 2 mjeseca lageringa.
3 sa diacetil restom + 1 mjesec lageringa i bok!
Ja :)

kristijankatic
Postovi: 5
Pridružen/a: uto lis 27, 2020 3:13 pm
Lokacija: Karlovac

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la kristijankatic » uto sij 26, 2021 8:36 am

nemam još iskustva s lagerima zbog kompliciranog procesa fermentacije, ali me privlače sve više...pa me zanima:
1. da li je netko probao lageriranje prirodnim putem bez opreme, ko stari germani :D
2. kakvu opremu koristite za kontrolirano hlađenje, može i sličica
pozz

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la Poljo » uto sij 26, 2021 8:57 am

Imas neku spilju u blizini koja odrzava temperaturu 3-5°C kao stari germani? :mrgreen:
Ako je odgovor negativan nabavi neki stari frizider/skrinju i spoji ga na STC.

Btw, i stari germani su imali opremu. Samo je bila primitivnija.
slika

marinho991
Postovi: 61
Pridružen/a: pon stu 06, 2017 3:48 pm
Lokacija: Drivenik

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la marinho991 » pet sij 29, 2021 7:13 pm

Pozdrav svima ! Čitam forum, čitam Palmera i moram reć da se mišljenja razilaze odnosno postoji dosta "savjeta" kako napraviti dobar lager. Radio sam već jedno 5-6 tura lagera, sve na isti način sukladno savjetima koje sam pročito, sad dal su ti savjeti bili 100% dobri ili nisu ne mogu reć, ali pive su sve do jedne ispale odlične. A postupak je bio sljedeći: fementacija 7-10 dana na 9-10°C, dizanje temperature do 18-20 (prvi dan dizanje na 15 °C, drugi dan na 20°C) i držanje na toj temperaturi 3-4 dana, a zatim polako spuštanje do 1-2 °C i držanje na toj temperaturi 2 dana. Nakon toga pretakanje u sekundar i punjenje u boce, a onda na karbonozaciju na 20°C dva tjedna. Nakon karbonizacije piva u frižider na 5-6°C i onda se već polako pijuckala. Evo kažem do sad su sve pive bile odlične. Možda bi uz duže lageriranje bile još bolje ne mogu reć, ali ni s ovim načinom nije bilo problema.

MladenJ
Postovi: 8
Pridružen/a: uto svi 05, 2020 8:58 am

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la MladenJ » uto ožu 29, 2022 11:27 am

Ima li smisla fermentirat lager pod pritiskom?
Munchen Helles sa kvascem W-34/70 na slijedećim temperaturama
10c 5dana
13c 2 dana
15c 1 dan
17c 1 dan
19c 1 dan
5c 3-4 tjedna u kegu?
Gdje god sam gledao svi spominju Helles pod tlakom ali na cca 20c
I koji bi bio najoptimalniji tlak na Spunding valveu?

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Lager prvi pokušaj

Post Postao/la Jonas » uto ožu 29, 2022 1:44 pm

MladenJ je napisao/la:
uto ožu 29, 2022 11:27 am
Ima li smisla fermentirat lager pod pritiskom?
Munchen Helles sa kvascem W-34/70 na slijedećim temperaturama
10c 5dana
13c 2 dana
15c 1 dan
17c 1 dan
19c 1 dan
5c 3-4 tjedna u kegu?
Gdje god sam gledao svi spominju Helles pod tlakom ali na cca 20c
I koji bi bio najoptimalniji tlak na Spunding valveu?
Hladno fermentirani lager je bolji od toplo fermentiranog (tlak ili ne tlak)
Pod tlakom navodno smanjuje ester , eto ja sada fermentiram WLP830 na 15C (amb) i pod 1bar , sada ga dignuo na 2bara i ceka pretakanje u keg. Probao jucer , ne primjecujem razliku s drugim lagerom koji fermentira bez tlaka.

Odgovori