Askorbinska kiselina

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Askorbinska kiselina

Post Postao/la Steve_O » pet srp 31, 2020 4:30 pm

Da li je neko koristio mozda askorbinsku kiselinu kao antioksidans i kakva su rezultati bili? Hvala. :pivo5:

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la PBR » pon kol 03, 2020 6:39 pm

Moras je koristiti u kombinaciji sa metabisulfitom jer inace postane superoksidant.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la Steve_O » uto kol 04, 2020 8:17 pm

Baš sam čitao o tome po inostranim forumima ali mozda sam video da je jedan lik spomenuo da postoji mogucnost da postane superoxidant ali niko nije pruzio nikakva dodatna objašnjenja
Koliko se dodaje metabisulfit obzirom da na 20l ide jedna kašičica od 3-4g askorbinske?

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la PBR » sri kol 05, 2020 4:51 pm

Obicno 1:1. Ali racunaj da sa metabisultiftom ne mozes refermentirati.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la PBR » sri kol 05, 2020 4:52 pm

Ne putim se u to, ali 3-4 grama mi se cini puno
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la FrendPero » sri kol 05, 2020 9:02 pm

Askorbinske kiseline(vitamin c) ide 5-6 g na 100l, sto bi dalo 1-1.2 g na 20l.

Steve_O
Postovi: 17
Pridružen/a: ned sij 19, 2020 9:31 pm

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la Steve_O » sri kol 05, 2020 9:37 pm

napraviću eksperiment u par flaša samo askorbinska, par flaša askorbinska+vinobran i ostatak regularno bas me interesuje ishod obzirom da se na jednom forumu kunu u samo askorbinsku a od vas sam dobio info da bi trebala kombinacija tako da videćemo šta će ispasti :D

vidpivo
Postovi: 25
Pridružen/a: uto tra 21, 2015 6:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la vidpivo » čet kol 06, 2020 5:13 pm

Čitam ove diskusije o vitaminu C i njegovom dodavanju u pivo. Ovaj vitamin je jaki antioksidans, ali ja prilikom flaširanja piva u plastične boce (recikliram komercijalne boce naših lagera) dodajem 6g/L glukoze i tada preostali kvasci proizvedu dovoljno CO2 da zaustavi svaku daljnju oksidaciju. Imao sam nekoliko boca koje su stajale čak 3 - 4 mjeseca i nisam primjetil nikakvih organoleptičkih promjena ( promjena u smislu okusa i neugodnog mirisa).
Interesira me sve u vezi pravljenja pive: recepti, postupci i sastojci.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la FrendPero » čet kol 06, 2020 7:07 pm

Co2 i DO su dvije odvojene stvari. Ti dodavanjem glukoze prilikom flasiranja stimuliraš refermentaciju u boci i kao posljedicu dobivas željenu količinu C02. Kisik poberes prije toga i imas ga u pivu htio ne htio. Sumnjam da flaširas na nekoj suvremenoj punilici a i da je tako opet bi pobrao određenu količinu kisika koja bi bila osjetna sa vremenom. Isto tako tvoj prag osjeta oksidacije moguce da je veći. :pivo:

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la Stefano » čet kol 06, 2020 7:24 pm

Ne vodim se baš temom, ali me @FrendPero potaknu na pitanje.
Ako kod punjena u fermentor aeririramo wort i prozračujemo ga, zapravo dodajemo zrak a ne kisik u 100%.
Kolko sam upoznat, zrak je poželjan i kvasac se s nim "slaže". Čisti kisik baš i ne. Možda sam krivo pokopčao.
Ako kvasac tokom fermentacije u fermentoru "pojede" kisik i pregazi ga sa co2, zašto to onda isto ne važi i u boci kod gaziranja/refermentacije?
Meni se čini da je šansa za oksidaciju moguća u više koraka kod kuhanja nego kod flaširanja.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la FrendPero » čet kol 06, 2020 8:56 pm

Šanse za oksidaciju rastu prilikom svakog transfera u što spada i flaširanje. Tu zbroji i kisik koji ubacis prilikom dodavanja bilo cega poslije fermentacije(dryhop,voće). Ne vjerujem da ta mala refermentacija u boci pojede sav kisik unesen inace nam boce punjene doma nikad nebi oksidirale, a probaj si neku neipu/ipu/apu 4-5 mjeseci nakon flaširanja :mrgreen: :pivo:

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la PBR » pet kol 07, 2020 1:08 am

Plasticne boce propustaju kisik. Staklene boce tj cepovi propustaju kisik.

@Stefano aeriramo zrakom jer je to jeftinije :D Kvasac treba kisik, 8-12ppm kod pitcha, sto je nemoguce postici za zrakom nego je potreban cisti kisik. Suhi kvasac ne treba kisik.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la FrendPero » pet kol 07, 2020 11:42 am

PBR je napisao/la:
pon kol 03, 2020 6:39 pm
Moras je koristiti u kombinaciji sa metabisulfitom jer inace postane superoksidant.

Ne mora se koristiti sa metabisulfitom. Postaje super oksidant u slucaju kad se veze, ako se ne varam, za slobodne metale od kojih bi se pivari trebali brinuti za magnezij. Znaci nemoj koristiti epsom i to je to. Također natrijev metabisulfit se sam po sebi koristi za prevenciju oksidacije, recimo u vinsrstvu, pa ako ga vec koristis nemoj koristiti askorbinsku.
PBR je napisao/la:
pet kol 07, 2020 1:08 am
Suhi kvasac ne treba kisik.
Ne "treba" ni tekući kvasac kisik, ali, laicki receno, kisik pomaze pri jacanju stjenke kvasca i time pomaze normalnu fermentaciju koja ne rezultira nekim off flavoureom.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la PBR » pet kol 07, 2020 12:28 pm

Da ali MBS se upravo koristi sa AA jer MBS djeluje jako brzo a AA sporije. Tako da si pokriven na ove fronte.


Sto se tice suhog kvasca, on ima zalihe masnih kiselina ili cega vec pa bolje funkcionira anaerobno za razliku od tekuceg.
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Askorbinska kiselina

Post Postao/la FrendPero » pet kol 07, 2020 12:38 pm

Pa zašto bi onda koristio spori aa ako Ce mbs to brzo napravit?

Iskreno negdje sam pročitao kako lallemand tvrdi da je aeracija nepotrebna za njihove suhe kvasce. Nigdje nisam naisao na informacije koje se ticu drugih proizvođača. Za dvije craft pivovare u zgu mogu garantirati da aeriraju wort i za suhe i tekuce

Odgovori