Stranica: 1/1.

Propagiranje kvasca

Postano: čet svi 13, 2021 2:54 pm
Postao/la koljo
Je li tko pokušao dobiti dovoljno kvasca iz jedne male vrećice tekućeg, za turu od recimo 200L? Ne da fermentira pa se ispere, nego da ostane 1. generacija. Zanimaju me tehničke izvedbe, u koliko koraka ste to radili, što ste koristili od posuđa, jeste imali DIY Stir plate ili bez toga?

Cheers! :pivo3:

Re: Propagiranje kvasca

Postano: čet svi 13, 2021 7:30 pm
Postao/la PBR
O kojem kvascu govorimo?

Najjednostavnije ti je napraviti starter od 2 litre. Njega ubaciti u batch od 20L te za dan dva sve u 200L

Re: Propagiranje kvasca

Postano: pet svi 14, 2021 2:48 pm
Postao/la koljo
Recimo WLP300. Mada bi i s drugim tekućim kvascima radio isto. Batch od 20 L mi je možda prevelik. Definitivno bi prije ubacivanja u glavni fermetnor odvajao kvasac od tekućine, je inače ubacujem 15% tekućine samo od propagacije, što mi bitno mijenja recept. To znači da moram CC-at tih 20L, a i ne mogu napraviti tako veliki stir plate. Tražim još neko prikladnije rješenje...

Re: Propagiranje kvasca

Postano: pet svi 14, 2021 8:29 pm
Postao/la Ivan35
A ne mora nužno biti stir plate. Možda dobro aeritati prije ubacivanja i pustiti ga da se tako namnoži. Možda nije efikasno kao sa stir plateom ali jbg.

Re: Propagiranje kvasca

Postano: sub svi 15, 2021 10:42 am
Postao/la chus
Mislim da je PBR mislio da skuhaš to pivo i odvojiš 20l i ubaciš kvasac, preostala sladovina čeka... nakon dan-dva, kada je kvasac u najboljoj formi, namnožen i gladan, ubaciti u preostalu sladovinu.

Postoji ona metoda James Bond, Shaken not stirred.... znači, promučkano, ne promiješano. Nikad nije bilo diskusije na ovom forumu o tome. To je isto na tragu ovog gore, da nije bitno koliko kvasca, nego da kvasac bude u najboljoj formi.
Da li je netko kada probao taj SNS princip? Izmučkati kao lud starter da bude samo pjena (jako puno kisika), i čekati da kvasac uđe u burnu fermentaciju (12-18h), u tom trenutku pitchati.

Re: Propagiranje kvasca

Postano: sub svi 15, 2021 1:00 pm
Postao/la Pemac
chus je napisao/la:
sub svi 15, 2021 10:42 am
Mislim da je PBR mislio da skuhaš to pivo i odvojiš 20l i ubaciš kvasac, preostala sladovina čeka... nakon dan-dva, kada je kvasac u najboljoj formi, namnožen i gladan, ubaciti u preostalu sladovinu.

Postoji ona metoda James Bond, Shaken not stirred.... znači, promučkano, ne promiješano. Nikad nije bilo diskusije na ovom forumu o tome. To je isto na tragu ovog gore, da nije bitno koliko kvasca, nego da kvasac bude u najboljoj formi.
Da li je netko kada probao taj SNS princip? Izmučkati kao lud starter da bude samo pjena (jako puno kisika), i čekati da kvasac uđe u burnu fermentaciju (12-18h), u tom trenutku pitchati.
Nije dobro da sladovina stoji dva dana, napravi se 2l starter, pa skuhas turu od 20l u koji ide taj starter, pa skuhas 200l u koji izlijes turu od 20l. Uvijek gledati da je kvasac po nekim pretpostavkama u top formi..

Re: Propagiranje kvasca

Postano: sub svi 15, 2021 5:51 pm
Postao/la Stefano
PBR je napisao/la:
čet svi 13, 2021 7:30 pm
Najjednostavnije ti je napraviti starter od 2 litre. Njega ubaciti u batch od 20L te za dan dva sve u 200L

I to je to!
Tak i ja radim, od jednog pakiranja bilo kojeg kvasca.
Starter 2L riješi većinu OFFova iz kvasca, a 20L batch pokrene i tenk, a ne samo 200L.
Nije potrebna, a možda ni poželjna aeracija kod dodavanja 20L u 200L

Re: Propagiranje kvasca

Postano: pon svi 17, 2021 10:06 am
Postao/la koljo
Jel odvajate tekućinu od slurryja u tom batchu od 20L?

Re: Propagiranje kvasca

Postano: pon svi 17, 2021 1:14 pm
Postao/la PBR
kad kuhas turu od 20L kuhas isti recept ko od 200 i ubacujes svih 20 unutra na vrhuncu aktivne fermentacije