Ukomljavanje BIAB

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
hugo1111
Postovi: 17
Pridružen/a: sri lis 21, 2020 7:22 am
Lokacija: Vela Luka

Ukomljavanje BIAB

Post Postao/la hugo1111 » pet vel 04, 2022 9:25 am

Pozdrav,
radim pivo BIAB metodom, tako da u loncu od 50 l
u vrećicu iz DM-a stavim slad.
Pri usipanju miješam da se ne zgruda.
Pitanje je koliko često treba i dali uopće treba miješati slad tijekom ukomljavanja.
Zato jer svako miješanje snižava temperaturu.
Također pitanje u vezi ispiranja, zagrijem pola vode od planirane na 70 C i u nju stavim vrećicu sa sladom.
Miješam cca 1-2 min i ocijedim rukama.
Dali je to OK?
Kako vi ocijedite, pošto je slad vruć :)
Dali samo obijesite da se cijedi ili kako već?

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Ukomljavanje BIAB

Post Postao/la Ivan35 » pet vel 04, 2022 8:42 pm

Nekad dok sam radio BIAB metodom cijedio sam u onim gumenim rukavicama za zaštitu od kiseline. Dosta su debele pa ne počnu odmah peći ruke. I sa strane kanta vode u kojoj ih ohladim. Mislim da bi mogao vodu za ispiranje zagrijati do 80-85 stupnjeva, jer kad ubaciš slad on će spustiti temperaturu na 75.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Ukomljavanje BIAB

Post Postao/la ninoid » čet ožu 31, 2022 11:17 pm

Ugrijem vodu na 75'C (mjereno na vrhu) i miješam svakih 15 minuta, a dogrijavam na povini ukomljavanja od 60 minuta. Ne koristim izolaciju lonca, ali kuham u zatvorenom tako da nije hladno.
Iscijedim blago rukama (ne bude baš toliko vruče da peče) kada dignem vreču, ostavim u kanti i kada počne kuhati izlijem što se iscijedilo u kantu i još jednom iscijedim vreču koliko mogu rukama (bez rukavica). Ne ispirem nego dodam litru ili dvije hladne vode prije pretakanja u fermenter. Tu vodu uvijek unaprijed uračunam tako da nemam neplaniranog smanjenja OG-a.

Odgovori