Vossaøl

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
macgywer
Postovi: 22
Pridružen/a: pon vel 24, 2020 9:07 pm

Vossaøl

Post Postao/la macgywer » sri pro 21, 2022 7:49 pm

Pozdrav.
Interesira me da li je netko kuhao vossaøl i ako ima recept ili kakve smjernice za podijeliti. Ima dosta izvora na internetu ali se dosta razlikuju. Svima je isto da se mash radi sa infuzijom od borovice i traje nekoliko sati. Slad je obično pilsner ili neki drugi bazni, eventualno mali dio munich. Boli traje dugo, tradicionalno u loncu od bakra na vatri, cilj je ishlapiti 25-50 % i doći do dovoljne gustoće da se na kraju dobije više od 7% alkohola, ponekad i preko 10. Kvasac je neizostavno kveik, po samom nazivu iz Voss regije. Ono što se jako razlikuje je dodavanje hmelja. Neki dodaju samo na početku bila, neki u mash i na početku, neki dodaju i na 15 ili 10 i 5 min.

Planirao sam pripremiti 200 gr grančica borovice i potopiti u vodi na ~80°C na 3 sata.
Slad je 6 kg pilsner + 1 kg munich.
Sa infuzijom od borovuce napraviti mash na 69°C i ostaviti dva do tri sata, prekinuti prije ako padne ispod 60°C. Isprati sa dovoljno vode od borovice da dobijem cca. 33 L sladovine i kuhati dok ne ispari na 22 L. Sve sa trubom prebaciti u fermenter na 35-40°C i dodati paketić Voss kveik.
Što mislite o tome?
I kako da dodam hmelj? Imam Hallertau Mittelfruh 5%aa.
Stavim 25 g u mash, 25 g na početku boila ili imate kakve druge preporuke?
Imam i 30 gr EKG.

Odgovori