Kegiranje - početnička pitanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
putkas
Postovi: 3
Pridružen/a: pon vel 21, 2022 4:49 pm

Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la putkas » sub srp 29, 2023 2:02 pm

Pozdrav,

nakon 9 skuhanih rundi i flaširanja (koje mi nije tako strašno), za desetu sam odlučio počastiti se s 2 kega. Prvo kegiranje je prošlo dobro, no nakon nekoliko tjedana me dočekala prazna CO2 boca. Kad povučem PRV, ništa se ne čuje, pa je pretpostavka da je keg puštao (spojeve sam ranije provjeravao sa sapunicom), ali mi nije jasno da mu je onda toliko dugo trebalo. Ima li tko ideju što je pošlo po krivu?

A evo i ostalih pitanja:

1. Treba li keg non stop biti spojen na CO2 bocu ili ga mogu odspojiti nakon npr. tjedan dana na 11-12 psi te ponovno priključivati kad želim točiti?

2. Koristim škrinju i inkbird za održavanje temperature. Kao izvor topline koristim grijaču foliju omotanu oko kega. Što mi je najbolje činiti ako u škrinji imam dva kega (ili npr. fermentora)? Na jednom je sonda s omotanom folijom, ali hoću li imati prevelike fluktuacije u temperaturi kod drugog kega ili još bitnije, fermentora?

Hvala na odgovorima i svaki drugi savjet je dobrodošao.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la Puyol » sri kol 02, 2023 8:15 am

Vjerojatno ti je pustalo negdje na spoju od boce do kega. Ponekad, kada jako zavrnes cijevi, moze pustati iz brze spojke ili iz pin/ball prikljucka (jer se cijevi istegnu i ne sjede dobro), a ponekad poklopac ne sjedne dobro pa tamo moze minimalno pustati. Pravilo je, da poklopac ne fixiras dok ne natlacis keg, pustis da ga tlak smjesti u najbolji polozaj prvo.

Idelano je da je keg spojen cijelo vrijeme na co2, no opet, nista znacajno se nece dogoditi (barem po mom iskustvu) ako ga ostavis otpojenog neko vrijeme.

Ja koristim skrinju i stc-1000, sonda slobodno lezi u samoj skrinji. Mislim da za te detalje nije bitna super preciznost kod cuvanja i istakanja, vise kod fermentacije. A realno, ako nemas fermentacije, tada ce biti svejedno je li mjeris na jednom, isti su uvjeti tada za oba kega u skrinji jer piva miruje.

putkas
Postovi: 3
Pridružen/a: pon vel 21, 2022 4:49 pm

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la putkas » pet kol 04, 2023 6:11 pm

Hvala na savjetima, pogotovo ovo za fiksiranje poklopca.

Ovo pitanje za keg koji nije stalno spojen na CO2 je išlo u smjeru da recimo napravim dvije runde u dva dana. Oba kega su u škrinji, ali prvo jednog držim spojenog tjedan dana, a onda drugog. Znam da je rješenje za to regulator s dva izlaza, ali me zanima čisto teorijski jel bi funkcioniralo.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la Puyol » sub kol 05, 2023 11:43 am

Premostis cijev sa brzom spojnicom koja ima 2 izlaza, pa imas za 2 kega. I kupis 2 pin/ball lock konektora. Gaziras odjednom oba.

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la TripleS » čet kol 17, 2023 7:53 pm

Da ne otvaram novu temu, jel u serving kegu imate skracen dip tube ili nema problema sa sedimentom koji se moze eventualno nakupiti na dnu?

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la WexZG » pet kol 18, 2023 10:30 am

TripleS je napisao/la:
čet kol 17, 2023 7:53 pm
Da ne otvaram novu temu, jel u serving kegu imate skracen dip tube ili nema problema sa sedimentom koji se moze eventualno nakupiti na dnu?
Nakupi se uvijek nesto sedimenta, ali ga ja npr. izbacim u deci pive nakon par mjeseci. I nakon toga krene podosta cista piva. Nikad nije savrseno jer se ne koristi filter i kvasac ce se uvijek lagano spustat na dno... ovisno o soju kvascu naravno.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la Poljo » sub kol 19, 2023 8:18 am

WexZG je napisao/la:
pet kol 18, 2023 10:30 am
Nakupi se uvijek nesto sedimenta, ali ga ja npr. izbacim u deci pive nakon par mjeseci.
Zasto ti u serving kegu pivo stoji par mjeseci? :shock: :-o
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kegiranje - početnička pitanja

Post Postao/la WexZG » ned kol 20, 2023 9:14 pm

Poljo je napisao/la:
sub kol 19, 2023 8:18 am
WexZG je napisao/la:
pet kol 18, 2023 10:30 am
Nakupi se uvijek nesto sedimenta, ali ga ja npr. izbacim u deci pive nakon par mjeseci.
Zasto ti u serving kegu pivo stoji par mjeseci? :shock: :-o
Ne znam zakaj sam napisao par mjeseci. Vj. htio napisati tjedana :D

Mada kad skuham helles il pils, cekam ga cca. 5 tj. da odlezi u kegu prije nego ga spojim na slobodnu pipu. Tak da mi je serving keg ujedno i lagering keg.

Neke pive su mi tak cekale i do 2 mj. tak da i to par mj. onda stoji.

Odgovori