Moj dnevnik

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Moj dnevnik

Post Postao/la EmiliZizi » pet sij 05, 2024 10:01 pm

Pozdrav svima! Nisam se još predstavila iako sam postavila par pitanja po forumu, pa evo...

Ja sam Emili i imam 25 godina. Završila sam biotehnologiju i to je bio moj prvi doticaj s pivom, iako me nije zainteresiralo baš do 5. mjeseca 2023. Tada sam, zajedno s bratom (koji je brzo odustao), uložila u lonac i plastični fermentor i proizveli smo prvo pivo - all grain komplet za Amarillo APA. Oduševilo me i iduće dvije šarže su također bili all grain kompleti. Četvrta šarža je bila pokušaj slaganja recepta za IPU fermentiranu sa Kveikom i nije bio promašaj, ali iskorištenje mi je bilo loše i umjesto željenih 6%, imala sam 4,5% 😂. Ali pivo je bilo jako ukusno, osim što je kvasac preuzeo sve arome i hmelj nije bio u prvom planu. Budući da je bilo ljeto, tj kraj ljeta, a jako volim piti pive s višnjom, htjela sam i proizvesti nešto takvo - nekakav blond ale fermentiran Saison kvascem uz dodatak 1 kg zaleđenih višanja. Rezultat nije bio loš, ali od višnje se osjetio samo miris i kiselost u pivu. Zadnja šarža koju sam radila bila bi nekakva APA sa Amarillom i dry hop sa Solerom fermentirana Mangrove Jack M66 kvascem. Upravo isprobana iako se tek 5 dana karbonizira u bocama, ali nisam mogla čekati duže da probam hehe. Meni se jako sviđa ALIIII , opet ... Nije mi to ono što sam htjela. Imam osjećaj da je slad previše preuzeo i pitam se gdje griješim. Priložit ću recept i otvorena sam za sve kritike i savjete. Moje mišljenje bi bilo - previše Carahell slada jer se baš karamela osjeti, kao da pijem nekakvo belgijsko... No sve u svemu, još treba odstajati i svakako će se popiti jer je ukusno.

Trenutno isprobavam različite pive i stilove što nađem u trgovinama, pa da barem znam kakvog bi okusa koji stil trebao biti.. Ali namjeravam kuhati ono što se meni sviđa i eto tako malo eksperimentirati i slagati receptiće u Brewfatheru jer mi je to zanimljivo :D
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la EmiliZizi » pet sij 05, 2024 10:03 pm

Isto tako, baš mi je krivo što forum više nije toliko aktivan. Nadam se da će se aktivirati opet!

Avatar
mbed
Postovi: 264
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la mbed » sub sij 06, 2024 11:30 am

Ako je to recept za APA-u, definitivno moraš izbaciti i Melanoidni i Carahell slad. Ne trebaju ti uopće, a ako baš želiš da ima malo karamele, onda bi ja osobno stavio samo Carahell, i to max. 1-2%

EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la EmiliZizi » sub sij 06, 2024 10:05 pm

A kako da mu dam boju onda? Mislim, svakako treba manje da, zbog okusa, a i pretamno mi je ispalo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la Jonas » sub sij 06, 2024 11:08 pm

Evo moj recept za APA, ja volim koristiti munich umjesto karamel/crystal sladova

Evo npr APA#6 http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 916#p96953
pa6.PNG
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

EmiliZizi
Postovi: 14
Pridružen/a: pet svi 12, 2023 11:37 pm

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la EmiliZizi » čet sij 18, 2024 5:53 pm

Zanimljivo, svakako bih i to mogla probati :D Probala sam drugu bocu nakon još tjedan dana odležavanja (sveukupno 2 tjedna) i moram priznati da se slad malo staložio i ne osjeti se više karamela jako.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Moj dnevnik

Post Postao/la ninoid » čet ožu 21, 2024 11:43 pm

Do trećine Munich ili upola manje Caramunich type 2 je dovoljno za APA sladni okus i boju.

Odgovori