Bačva

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri srp 27, 2011 10:01 pm

Budući da je primarna fermentacija trebao bi ostavit bar 15-20% slobodnog prostora u bačvi.
Znači bačva od 30 L, šarža od nekih 25 L.

Ne znam baš kako će gaziranje ispast u toj bačvi.. i svakako ćeš morat pretočit pivu negdje da izbaciš smeće i kvasac s dna.
Radije posudi čepilicu i napuni 2 gajbe ili puni u plastične boce (od nekog gaziranog pića).

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet srp 28, 2011 1:23 am

Ja sam pivske bacve koristio iskljucivo kao sekundar kada je pivo vise manje cisto. Kada odlezi, nadrukam co2 u roku od 3-5 dana i moze na tocenje.

tom
Postovi: 61
Pridružen/a: uto srp 19, 2011 2:08 pm

Post Postao/la tom » čet srp 28, 2011 11:45 am

ma ja si nekak ovak zamisljam. zemem tri te bacve. u dvije napunim 25 litara kak je spomenuo diS. nakon primarnog vrenja pretocim drugu u trecu, prvu u drugu (riesim se taloga). e sad kad bi islo flasiranje, u prvu bacvu koja je prazna natocio bi punu (prva+druga kolko stane ostatak bi isel u boce) i "zasecerio" i pustio da odlezi. sad je pitanje jel bi ta bacva dobro dihtala (rupa za vrenjak) da ne pusta co2 ili da ne eksplodira :D.

sad mene zanima kolko ta moja ideja drzi pivu :)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet srp 28, 2011 12:00 pm

Loša ideja.
Plastične bačve su fermentori.Za tlačne posude koristiti inox.
Ako ne vjeruješ meni pitaj Željka.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » čet srp 28, 2011 12:08 pm

Mislim da ti to kako si zamislio neće ići.Ako ti ta plastična bačva i dihta dobro,od tlaka bi ti eksplodirala pa vidi belaja.
frici

tom
Postovi: 61
Pridružen/a: uto srp 19, 2011 2:08 pm

Post Postao/la tom » čet srp 28, 2011 12:42 pm

negdje je fero napisal ovo "Ako sekundarnu fermentaciju želiš izvršiti pod tlakom u "kegu" tad montiraj nekakav sigurnosni ventil na bačvu.Ako želiš normalno gazirano pivo namjesti ventil na 1.5 Bar-a i sav višak tlaka će taj ventil ispuštati u atmosferu" samo bi ja radio "flasiranje"

ako sam dobro shvatio treba mi bacva koja dihta s sigurnosnim ventilom :)

zgleda da budu za sad i boce posluzile

uglavnom sad sam rijesio dilemu oko flasiranja sad ocekujte pitanja iz drugig podrucja

hvala za sad i zivjeli

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » čet srp 28, 2011 1:13 pm

Keg je sasvim drugo,keg je pivska bačva.
frici

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet srp 29, 2011 9:51 am

zeljko je napisao/la:Točno takvu zelenu bačvu sam kupio. 60 litara, 219 kn. Bilo je i od 100 litara (oko 350 kn) i od 210 litara (479 kn). Našao sam i stakleni demižon od 54 litre (259 kn) i premišljao se da to uzmem, ali vjerojatno bi bilo teško očistiti ostatke vrenja. Radije bi imao pivu u staklu nego u plastici, možda jednog dana uzmem demižon za drugu fermentaciju.
bauhaus (jankomir)-28.7.11 60l-219kn s tomrazlikom što je u ponudi osim zelene i BIJELA(HDPE) .poklopac i oprema isti
30l-180kn sa vrelnjačom i pipom-BIJELA baumax-120l-zelena sa opremom -240kn

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon kol 22, 2011 12:29 pm

Kako dezinficirate pipu prije pretakanja. Nekoliko puta sam puštao na pipu radi mjerenja i naravno pipa je prljava. Ja sam do sada pipu okretao prema gore i sipao čistu varikinu na pola sata sat i izvana isto prao varikinom. Jel ima tko boljih ideja?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 25, 2011 1:37 pm

na oglasu sam našao ovaj točionik za povoljnu cijenu. zanima me kakav je ovo tip točionika, da li je pogodan za homebrew pivo i šta mi još od opreme treba da bih zaokružio sistem?

je li mogu na ovaj točionik priključiti ovu bačvu o kojoj se priča na ovoj temi koju bih mogao prati i otvarati po potrebi?



slika
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » čet kol 25, 2011 5:07 pm

Na slici se ne vidi dobro dio sa priključcima. Ja imam drugačiji točionik, moj ima posudu sa vodom, a ovi izgleda da nemaju te posude, oni ih zovu suhi. Ako je taj točionik koji si kupio ispravan (t.j. ako radi)onda je dobar za homebrewing. Uz točionik treba ti još;
1.glava za bačvu i bačva koja odgovara toj glavi. Na lijevoj strani slike, na točionikom nalazi se glava(sa zelenom ručkom), kakvu ima sada Laško pivo i neke češke pive imaju takvu glavu (ja imam bačve od češke pive;černe hore, koje imaju takvu glavu). Druge pivovare imaju drugačiju glavu.
2. boca CO2 + regulator pritiska za bocu. U boci je CO2 pod pritiskom od 50 bara i treba ga regulirati (za točiti je potrebno cca 2bara).
3. Priključci, tj visikotlačna crijeva (fi =8mm) za spajanje: Co2 regulatora i glave, glave sa točionikom, točionika i pipe. Kad se spajaju ova crijeva treba imati posebne inox - šelne. Moguće je koristiti obečne šelne, ali vele meštri da kod toga često dolazi do čupanja crijeva i jasno curenja pive ili CO2 van.
Trebaš nači nekog servisera za točionike(koji radi za neku pivovaru) i od njega možeš nabaviti sve te stvari koje ti trebaju, jer toga nema u prodaji. Pivovare to nabavljaju direktno iz tvornice.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 25, 2011 5:31 pm

mile je napisao/la:Na slici se ne vidi dobro dio sa priključcima. Ja imam drugačiji točionik, moj ima posudu sa vodom, a ovi izgleda da nemaju te posude, oni ih zovu suhi. Ako je taj točionik koji si kupio ispravan (t.j. ako radi)onda je dobar za homebrewing. Uz točionik treba ti još;
1.glava za bačvu i bačva koja odgovara toj glavi. Na lijevoj strani slike, na točionikom nalazi se glava(sa zelenom ručkom), kakvu ima sada Laško pivo i neke češke pive imaju takvu glavu (ja imam bačve od češke pive;černe hore, koje imaju takvu glavu). Druge pivovare imaju drugačiju glavu.
2. boca CO2 + regulator pritiska za bocu. U boci je CO2 pod pritiskom od 50 bara i treba ga regulirati (za točiti je potrebno cca 2bara).
3. Priključci, tj visikotlačna crijeva (fi =8mm) za spajanje: Co2 regulatora i glave, glave sa točionikom, točionika i pipe. Kad se spajaju ova crijeva treba imati posebne inox - šelne. Moguće je koristiti obečne šelne, ali vele meštri da kod toga često dolazi do čupanja crijeva i jasno curenja pive ili CO2 van.
Trebaš nači nekog servisera za točionike(koji radi za neku pivovaru) i od njega možeš nabaviti sve te stvari koje ti trebaju, jer toga nema u prodaji. Pivovare to nabavljaju direktno iz tvornice.
nisam ga još kupio, ali planiram. ono što me buni Mile je to što spominješ da imaš glave i bačve od neke pivovare - kako te bačve čistiš i puniš sa domaćim pivom?
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet kol 26, 2011 12:36 pm

Čep na bačvi se otšarafi i na silu izčupa (jer ima zaštitu da ne izleti nekoj konobarici). Bačvu pereš kako već pereš, vode, varikine, oxija... Napuniš sa pivom i zašarafiš čep.... zapravo jako jednostavno.

Fora je da svaka pivovara ima različiti čep i glavu koja na njega paše pa je dobro imati sve bačve iste da ne bi morao mijenjati glave (grifer). Dobro je da i prijatelji imaju te bačve pa ih možeš posuditi nekome ili od nekoga :) Ja npr imam Karlovačko, Matt isto, možda i mile :)

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet kol 26, 2011 1:11 pm

admin je napisao/la:Čep na bačvi se otšarafi i na silu izčupa (jer ima zaštitu da ne izleti nekoj konobarici). Bačvu pereš kako već pereš, vode, varikine, oxija... Napuniš sa pivom i zašarafiš čep.... zapravo jako jednostavno.

Fora je da svaka pivovara ima različiti čep i glavu koja na njega paše pa je dobro imati sve bačve iste da ne bi morao mijenjati glave (grifer). Dobro je da i prijatelji imaju te bačve pa ih možeš posuditi nekome ili od nekoga :) Ja npr imam Karlovačko, Matt isto, možda i mile :)
na silu iščupa?? pa dobro kako se onda opet vrati na isto mjesto??

ja sam gledao tu jednu bačvu i nikako mi nije jasno kako se taj čep vadi... ja bih neizmjerno bio zahvalan za neki foto tutorial....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pet kol 26, 2011 4:38 pm

Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori