Darklands pakleni stroj - probni

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » uto srp 06, 2010 9:37 pm

I nije mi dao vrag mira pa sam danas isprobao .Iskustvo je izmedju radosti i razocarenja.Prvo pumpa radi super , i kako sam predpostavio odvrtanjem ventila - pipe mogu regulirati protok .Drugo:nakon minut pocela je da salje tekucinu bez krupnih cestica. Trece: posto sam isprobao na 4 kg slada korpa je dovoljno velika da sve super stane .I peto :nigdje ne pusta vodu hehehehehehehehehe. Sad ono lose .Prvo :slad mi se ukiselio - juce nasuo ga u vodu da se smeksa i danas kisel, scheisse. valjda stajao predugo u vodi a i voda je bila topla . Zato nisam ni kuhao samo na hladno provjerio dal funkc. Drugo : ispumpao sam slad u pol minute (PREKO PUMPE) , izvadio korpu i bi ocjedjena za minutu . E sad problem - na dnu posude se skupio mulj , sitne cestice su bile na dnu pa posto je grijac integriran u dnu moglo bi mi da zagori. Znaci moracu napraviti jedno kuhanje uz rizik da sve zagori da vidim da li se sitni mulj poslije rada pumpe spustio ili je u toku ispiranja strujanje vode preko dna preslabo pa se tu lageruje . Znaci moracu konstruirati novu korpu sa otvorom samo na dnu i sav protok napraviti od gore prema dole a ne i kroz bocne zidove. bomo jos vidli

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » uto srp 06, 2010 11:32 pm

Sve smo bliže rješenju problema filtracije....nabavio sam komad mesingane mrežice kojoj je teško izmjeriti gustoću ....oko 0,5mm..ako je stavim na dno korpe frka me da li će uopće moći filtrirati ili će se zapuniti sa sitnim česticama pa će onda filtracija potrajati ......

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri srp 07, 2010 12:47 am

Po svemu kaj sam ja pokopcao iz literature i iskustva nekih manji pivovara poanta je u laganoj cirkulaciji sladovine tokom ukomljvanja i tome da slad sam stvori prirodni filter. Pre sitna sita se lako i cesto zapunjavaju pa se zato najcesce i koristi ploča sa rezovima 0.5-1mm koja zapravo slabo filtrira sama po sebi no omogučuje da slad sam stvori filter...

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » sri srp 07, 2010 6:19 am

Alivio je napisao/la:Sve smo bliže rješenju problema filtracije....nabavio sam komad mesingane mrežice kojoj je teško izmjeriti gustoću ....oko 0,5mm..ako je stavim na dno korpe frka me da li će uopće moći filtrirati ili će se zapuniti sa sitnim česticama pa će onda filtracija potrajati ......
kod mene se dogadja da kad pumpa radi da ja voda pored korpe manjeg nivoa nego u korpa za oko 2-3 cm pa ce mozda i ta razlika pogurati slobodnim padom filtraciju tako da se ne bi zacepilo

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » sri srp 07, 2010 6:25 am

admin je napisao/la:Po svemu kaj sam ja pokopcao iz literature i iskustva nekih manji pivovara poanta je u laganoj cirkulaciji sladovine tokom ukomljvanja i tome da slad sam stvori prirodni filter. Pre sitna sita se lako i cesto zapunjavaju pa se zato najcesce i koristi ploča sa rezovima 0.5-1mm koja zapravo slabo filtrira sama po sebi no omogučuje da slad sam stvori filter...
ma to kuzim ali se bojim da preslaba cirkulacija nece vrsiti izmjenu topline te da ce na dnu zagoriti ili temperatura 5-10 stupnjeva biti veca sto bi moglo dovesti do pregrijavanja slada zato sam juce odvrnuo protok na max. ma moram prvo jednu turu skuriti pa cemo vidjeti

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri srp 07, 2010 9:54 am

darkland je napisao/la:
admin je napisao/la:Po svemu kaj sam ja pokopcao iz literature i iskustva nekih manji pivovara poanta je u laganoj cirkulaciji sladovine tokom ukomljvanja i tome da slad sam stvori prirodni filter. Pre sitna sita se lako i cesto zapunjavaju pa se zato najcesce i koristi ploča sa rezovima 0.5-1mm koja zapravo slabo filtrira sama po sebi no omogučuje da slad sam stvori filter...
ma to kuzim ali se bojim da preslaba cirkulacija nece vrsiti izmjenu topline te da ce na dnu zagoriti ili temperatura 5-10 stupnjeva biti veca sto bi moglo dovesti do pregrijavanja slada zato sam juce odvrnuo protok na max. ma moram prvo jednu turu skuriti pa cemo vidjeti
Upravo sam na ovakve "slatke brige" mislio kad sam rekao da imamo jako kreativan hobby.
Svaki od nas će neki problem riješiti na svoj način i to će utjecati na buduću aromu piva.A svako će biti dobro!

I meni se u sličnoj posudi skupi fini talog na dnu, točno ocrtava oblik grijača.
Ja ne kuham u toj posudi,samo ukomljavam i cijedim u njoj,pa mi ne smeta toliko.
Palo mi je na pamet da se u cilju sprječavanja zagaranja na dno postavi malo odignuta najfinija mrežica.Slično kao u rakijskim kotlovima...

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » čet srp 08, 2010 6:19 am

[

Upravo sam na ovakve "slatke brige" mislio kad sam rekao da imamo jako kreativan hobby.
Svaki od nas će neki problem riješiti na svoj način i to će utjecati na buduću aromu piva.A svako će biti dobro!

I meni se u sličnoj posudi skupi fini talog na dnu, točno ocrtava oblik grijača.
Ja ne kuham u toj posudi,samo ukomljavam i cijedim u njoj,pa mi ne smeta toliko.
Palo mi je na pamet da se u cilju sprječavanja zagaranja na dno postavi malo odignuta najfinija mrežica.Slično kao u rakijskim kotlovima...[/quote] JOS JEDNA MREZICA HM HM

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » ned srp 11, 2010 2:55 pm

evo danas sam skuhao prvu rundu u mom "expres loncu" heheheeh. evo sad jos kuham hmelj i gotovo. smanjio sam vremenski proces za vise od 50 % : I FILTRIRANJE I ZAJEBANCIJA SA PRESIPANJEM I MJESANJE SU SADA PROSLOST.postoji vec plan usavrsavanja . sve u bakru ponovo sloziti , korpu napraviti sa protokom gore - dole bez rupa sa strane , time cu smanjiti protok i nece dolaziti do virpoola te ce se jecam super filtrirati . pumpa radi savrseno , koliko pustim dotok toliko ce ona i da salje .samo , mislim da sam preterao sa ispiranjem jer je tekucina nekako tamnija nego kad sam rucno mjesao i cjedio kroz gazu. bit ce da je jeb..ki isprano .

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » pet srp 16, 2010 2:20 pm

Darkland, možeš napraviti nekoliko varijanti:

1. razdvojiš crijevo razdjelnikom na dva crijeva: jedno tanje u kojem će biti manji protok i veći tlak i koje će voditi wort iz pumpe na dno lonca kroz nekakav lajtung (bakrena ili kromova cijev) koji će na dnu biti smotan u krug (kraj lajtunga treba začepiti) i na unutarnjem obodu bude izbušen, dovoljno velikih rupica da se ne zaštopa, kao da ima malene dize koje će vrtložiti sitnočestičast mulj i neće dozvoliti da se kao talog zapeče na grijač, a drugo crijevo većeg promjera koje bi trebalo imati ventil (najbolje isti kuglasti kao i ovaj koji je sad prije usisa pumpe) čijim ćeš zatv./otvaranjem regulirati tlak na tanjoj cjevi i protok kroz tu deblju cijev koju uguraš gdje ti je i sad već postojeća;
ili
2. napraviš tanki strugač za dno s polugom učvršćenom na unutarnju stijenku kotla (izgled kao kormilo kod malih jedrilica) i kad ukomljuješ, postružeš češće s njim iznad grijača kako bi uskovitlao mulj da ne zagori;
ili
3. ako već radiš novi kotao, napravi grijač na plaštu kotla, od doljnjeg ruba dna do 1/2 visine, pa nećeš imat problema oko zagorjelog dna i potrebu za cirkulacijom radi razlike temperature od dna do vrha. Tako su u principu napravljeni rakijski kotlovi. Ako te zanima, mogu potražiti adresu radionice u ZG koja proizvodi grijače po narudžbi, i nisu skupi, provjereno.
ili
4. probaj modificirati cjedilo da nema rupe na samom dnu i od dna nekih 2 cm te da se u tom području kad recirkuliraš wort zadrži mulj, a da ne padne na dno kotla. Možda bi bilo najbolje da to područje zatvoriš jako sitnim sitom, kao što je netko već predložio?

Nije mi za sada palo više od ovoga na pamet.
No, ove spominjane varijante pumpi su me ponukale da se pohvalim kako mi u firmi u kojoj radim imamo takvu pumpu koja ima tako dobar i usis i potis da može u pol sekunde usisat svakog ferarija u blizini, i ispuhat ga kod susjeda na auto-gmajnu :lol:
Eto, i malo šale. Ništa osobno.
Baš se veselim novim komentarima onih koji su me nedavno superdobro popljuvali, ne čitajući što sam napisao kritizirajući adminove poslovne planove već su zabrijali da ga vrijeđam osobno, što mi uopće nije bila namjera, jer ga i ne poznajem. Pritom su zaboravili da ni oni mene ne poznaju, i nisu provjerili da sam ipak na ovom forumu dulje od svih njih, a kamoli koliko dulji staž, istina s puno prekida imam u proizvodnji domaće pive.
Domaća piva=piva proizvedena doma. :!: Ako tko ne razumije, mogu i pojednostavniti.
Ne mogu vjerovat' da ti se slad za samo jedan dan ukiselio. Moralo je biti nešto sa strane.?. Meni se desilo isto jednoč davno, no nakon barem pet dana.
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet srp 16, 2010 3:06 pm

AnteKnj je napisao/la:Darkland, možeš napraviti nekoliko varijanti:
2. napraviš tanki strugač za dno s polugom učvršćenom na unutarnju stijenku kotla (izgled kao kormilo kod malih jedrilica) i kad ukomljuješ, postružeš češće s njim iznad grijača kako bi uskovitlao mulj da ne zagori;
Ne razumijem kako mislis da bi se ovo moglo izvesti kada darkland ima u locan ubaceno sito u kojem je slad i koje leži na dnu? Di bi bi se ta poluga i sve ostalo trebalo ugurati da s time mozes manevrirati i mijesati ispod sita?
AnteKnj je napisao/la: 3. ako već radiš novi kotao, napravi grijač na plaštu kotla, od doljnjeg ruba dna do 1/2 visine, pa nećeš imat problema oko zagorjelog dna i potrebu za cirkulacijom radi razlike temperature od dna do vrha. Tako su u principu napravljeni rakijski kotlovi. Ako te zanima, mogu potražiti adresu radionice u ZG koja proizvodi grijače po narudžbi, i nisu skupi, provjereno.
Mozda, no ipak je cesca praksa kod RIMS sustava koji darkland kreira da je grijac odvojen od lonca u posebnom izmjenjivacu topline te se preko njega prepumpava sladovina i na taj nacin dogrijava...
AnteKnj je napisao/la: Baš se veselim novim komentarima onih koji su me nedavno superdobro popljuvali, ne čitajući što sam napisao kritizirajući adminove poslovne planove već su zabrijali da ga vrijeđam osobno, što mi uopće nije bila namjera, jer ga i ne poznajem.
Mene zanima na koga si ti to konkretno mislio ako ne na mene osobno kada si naslovio svoj post sa "Eh, moj "admine"! " ??
AnteKnj je napisao/la: Pritom su zaboravili da ni oni mene ne poznaju, i nisu provjerili da sam ipak na ovom forumu dulje od svih njih, a kamoli koliko dulji staž, istina s puno prekida imam u proizvodnji domaće pive.
Staž na ovom forumu se ne mjeri od datuma registracije već sa time koliko si pomogao drugim pivarima svojim znanjem i iskustvom. U trenutku kada si pisao post se po tvojim prethodnim postovima dalo zakljuciti da nemas ni znanja ni iskustva. Da imas ne bi pisao gluposti o divljem (apotekarskom) hmelju i kvascu iz apoteke. Da je to ok, ne bi hmeljari stotinama godina radili na tome da uzgoje sortne vrste hmelja ili mikrobiolozi na specijalnim sortama kvasaca isključivo za potrebe pivarske industrije.

Gle, smiri, popij neko fino domace pivce, skuhaj nesto, javi kaj si kuhao i kako je ispalo da svi skupa ovdje budemo pametniji i ne ucimo iskljucivo na vlastitim greskama...

Zivio

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet srp 16, 2010 11:27 pm

Kad bi naši najveći proizvođači piva koristili više vrsta hmelja i kvasca koji se unapređivao stotinama godina to bi bilo zanimljivo....meni se čini da bih od divljeg hmelja i pekarskog kvasca napravio bolje pivo......probat ću jednom iz principa....šteta što nemamo zakon o čistoći piva-ječmeni slad,hmelj, kvasac,voda,,,,ovako nam prodaju pivo napravljeno od kukuruza i pšenice koji su puno jeftiniji .....zbog tog treba ljude potaknuti da pokušaju napraviti svoje pivo pa da vide razliku .....većina nije ni probala ona skuplja uvozna piva pa misle "žuja je zakon".....PS.svaka čast tomislavu za kojeg mislim da je najbolje hrvatsko komercijalno pivo....živili... 8)

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » pet srp 16, 2010 11:35 pm

AnteKnj je napisao/la:Darkland, možeš napraviti nekoliko varijanti:

1. razdvojiš crijevo razdjelnikom na dva crijeva: jedno tanje u kojem će biti manji protok i veći tlak i koje će voditi wort iz pumpe na dno lonca kroz nekakav lajtung (bakrena ili kromova cijev) koji će na dnu biti smotan u krug (kraj lajtunga treba začepiti) i na unutarnjem obodu bude izbušen, dovoljno velikih rupica da se ne zaštopa, kao da ima malene dize koje će vrtložiti sitnočestičast mulj i neće dozvoliti da se kao talog zapeče na grijač, a drugo crijevo većeg promjera koje bi trebalo imati ventil (najbolje isti kuglasti kao i ovaj koji je sad prije usisa pumpe) čijim ćeš zatv./otvaranjem regulirati tlak na tanjoj cjevi i protok kroz tu deblju cijev koju uguraš gdje ti je i sad već postojeća;
ili
2. napraviš tanki strugač za dno s polugom učvršćenom na unutarnju stijenku kotla (izgled kao kormilo kod malih jedrilica) i kad ukomljuješ, postružeš češće s njim iznad grijača kako bi uskovitlao mulj da ne zagori;
ili
3. ako već radiš novi kotao, napravi grijač na plaštu kotla, od doljnjeg ruba dna do 1/2 visine, pa nećeš imat problema oko zagorjelog dna i potrebu za cirkulacijom radi razlike temperature od dna do vrha. Tako su u principu napravljeni rakijski kotlovi. Ako te zanima, mogu potražiti adresu radionice u ZG koja proizvodi grijače po narudžbi, i nisu skupi, provjereno.
ili
4. probaj modificirati cjedilo da nema rupe na samom dnu i od dna nekih 2 cm te da se u tom području kad recirkuliraš wort zadrži mulj, a da ne padne na dno kotla. Možda bi bilo najbolje da to područje zatvoriš jako sitnim sitom, kao što je netko već predložio?

Nije mi za sada palo više od ovoga na pamet.
No, ove spominjane varijante pumpi su me ponukale da se pohvalim kako mi u firmi u kojoj radim imamo takvu pumpu koja ima tako dobar i usis i potis da može u pol sekunde usisat svakog ferarija u blizini, i ispuhat ga kod susjeda na auto-gmajnu :lol:
Eto, i malo šale. Ništa osobno.
Baš se veselim novim komentarima onih koji su me nedavno superdobro popljuvali, ne čitajući što sam napisao kritizirajući adminove poslovne planove već su zabrijali da ga vrijeđam osobno, što mi uopće nije bila namjera, jer ga i ne poznajem. Pritom su zaboravili da ni oni mene ne poznaju, i nisu provjerili da sam ipak na ovom forumu dulje od svih njih, a kamoli koliko dulji staž, istina s puno prekida imam u proizvodnji domaće pive.
Domaća piva=piva proizvedena doma. :!: Ako tko ne razumije, mogu i pojednostavniti.
Ne mogu vjerovat' da ti se slad za samo jedan dan ukiselio. Moralo je biti nešto sa strane.?. Meni se desilo isto jednoč davno, no nakon barem pet dana.
e hvala na savjetima . kao prvo razdjeliti crijevo ne moram jer imam jos jednu pumpu koja ima dva izlaza (isto ves masina ali miele) 2. korpa koja sadrzi slad ne moze stajati u zraku vec lezi na dnu naravno samo sto je sito - mreza postavljena vislje da tekucina moze cirkulirtati , tako da mehanicko uklanjanje nije izvedivo. 3.ne radim ja novi kotao vec samo pravim korpu za slad te je kombiniram s pumpom da posto kuham u stanu smanjim posao , sranje pranje i ciscenje i svakako ljutnu zene na minimum hehehhehheeh 4. vec sam nasao novi cilindar za korpu (udjem u aldi kad tamo rostfreina posuda za cvijece u kojoj stoji vaza visine 30cm sirine30cm i odmah mi padne na pamet da je tih dimenzija moja korpa za slad ija odmah kupim-18€) koji ima 5 cm odignuto dno pa cu sad uvesti dotok vode iz pumpe odozdo kroz dno gdje ce upuhivati prema gore kao kod " breumeister" a gore ide 1 mm mrezica koju sam kupio u trgovini kucnih potrebstina - i to rostfreina mrezica koja se stavi na tave da ulje ne sprica . kao sto vidite samo malo maste i sve se nadje . Znaci pravim novu korpu gdje ce tekucina dolaziti odozdo kroz pod koji stoji na 5 cm visine, stranice ce biti pune a gore mrezica 30 cm promjera sa promjerom mreze 1mm HVALA NA SAVJETIMA SUPER SU ALI MORAM DA KAZEM DA SAM SUMNJAO U FUNKCIJU PA SAM PUSTAO PUMPU DA MAKSIMUMA - SAD VIDIM DA NIJE POTREBNO DA SVE FUNKCIONIRA I DA SAMO TREBAM MALO SLOZITI KORPU : Sto se tice slada , mislim da sam ga potopio 24 h u toplu vodu te da je to ubrzalo kvarenje , drugu turu sam stavio sa ledom u vodi i bilo je ok PS: VODITE LJUBAV A NE RAT I PIJ PIVO DA TI SE JEBE ZIVO

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pet srp 16, 2010 11:53 pm

darkland je napisao/la:...sranje pranje i ciscenje i svakako ljutnu zene na minimum ...
prije kuhanja žena opere lonce, poslje kuhanja opere opet, opere flaše za flaširanje i poslje flaširanja opere fermentor ali prije pokupi kvasac za sljedeću rundu... ili je moja žena luda ili ti nešta ne radiš kako treba ;)

darkland
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 04, 2009 9:37 pm
Lokacija: izmedju bosne hr i germany

Post Postao/la darkland » sub srp 17, 2010 12:04 am

buky1 je napisao/la:
darkland je napisao/la:...sranje pranje i ciscenje i svakako ljutnu zene na minimum ...
prije kuhanja žena opere lonce, poslje kuhanja opere opet, opere flaše za flaširanje i poslje flaširanja opere fermentor ali prije pokupi kvasac za sljedeću rundu... ili je moja žena luda ili ti nešta ne radiš kako treba ;)
MA I MOJA JE GRANICARKA - NE KUZIM ?????????????????????????????????????? kako si uspio da je preodgojis , ovaj dresiras . moja vise laje i rezi . aaaaaaaaaaaaaaa kuzim dao si joj da se navuce na pivo ha . ja cu radje da sam perem peglam cistim .... nego da mi popije pivo

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub srp 17, 2010 12:23 am

darkland, u zadnje vrijeme dosta gledam RIMS sisteme i ovo sa korpom mi se cini... hmmm... komplicirano... puno dijelova za ciscenje i slaganje, puno mjesta gdje stvari mogu krenuti po zlu... razmisli o klasicnom sistemu di imas samo lažno dno koje dobro paše i odignuto je od dna posude koji centimetar. Grijač koji se da podešavati imaš tako i tako integriran u posudu, pa jednostavno spojiš pumpu na pipu i sladovinu pumpaš na vrh lonca. Sve što trebaš paziti je da protok nije velik i da ne uzburkava talog. Ljudi obično u tu svrhu spoje nekoliko T komada od bakra pa dobiju 4 izlaza okrenuta prema gore. Mislim da bi jednostavnija varijanta bila da samo kraj crijeva namotas u krug i horizontalno skroz na skroz probušiš rupe pa sladovina curi nježno preko sijele površine slada...

Odgovori