Obarada inox bačve

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Braxator
Postovi: 70
Pridružen/a: ned sij 09, 2011 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Braxator » pet sij 28, 2011 7:08 pm

admin je napisao/la:U cijenu ne bi ulazio, vjerujem da je jeb... pozatvarati rucke i sve one rupice i odrezati bacvu tik do ruba stijenke. Koja je realna korist od toga nemam pojma.. volumen naraste vjerojatno 7-10l što i nije nešto... a više nemaš ručke za nošenje :)

Ja isto prerađujem bačve i ne idem za zatvaranje rupa nego na volumen kojii sada imaju. Osim toga, u tom slučaju odrezani dio bačve i dalje može služiti kao poklopac (samo se navare 3 komadica inoxa da ne pada u bacvu) što smanjuje trošak prerade.

Ako bu vam to komovnik, jel planirate neku recirkulaciju ili nešto? Gdje ide pipa u odnosu na lažno dno?
Pitam sve ovo čisto zato da razmislite jer sam ja morao probušiti bačvu i staviti fitting da skužim da mi to i nije najbolja opcija... srecom imam jos dvije pa bu ova vjerojatno lonac ili lonac za grijanje vode za ispiranje... :)
Na Jakuševcu smo gledali jednu obrađenu pivski bačvu gdje je odrezani dio bačve iskorišten za poklopac ali nam se nije svidilo jer je sve nekako izgledalo kao amaterski sfušano. Pa smo odlučili ipak dati to nekom da to napravi "profesionalnije" jer bi mo to sfušali gore veg što smo vidjeli na Jakuševcu, a +130KN za poklopac koji će točno leći na vrh bačve nam se nije učinilo puno, ako ništa gledano estetski i profesionalnije će izgledati:)
Miješanje će za sada ići ručno dok ne odlučimo kako će mo taj dio riješiti. A pipa će ići cca dva prsta od lažnog dna, imati će 2mm rupice kao i tvoja pa ćemo vidjeti kako će biti u praksi. Danas sam zvao Fresala, rekao je da bi do danas moglo biti gotovo ali ipak nije stigao. Idući tjedan bude sve gotovo, pa budemo vidjeli. Oko ne bude dobro onda će služiti za za grijanje vode...
Konačni cilj je složiti sve sa policom u tri nivoa kako bi imali gravitacisko pretakanje. Jer prvo pivo koje smo kuhali smo pravo nespretno odradili, pa sam se na kraju i sam iznenadio da smo ipak napravili pravo pivo :lol:

Avatar
Braxator
Postovi: 70
Pridružen/a: ned sij 09, 2011 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Braxator » pet sij 28, 2011 7:21 pm

Evo iskopao sam i sliku drugog piva kojeg smo radili, nešto sam masnije jeo šteta što čašu prije nisam uslikao ili bar očistio...
Pivo je rađeno školski korak po korak po knjizi od Wolfganga Vogela: Pivo iz vlastitog podruma
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pet sij 28, 2011 9:51 pm

Evo kako sam riješio taj problem.
Prvo sam imao izlaz iz bačve pri dnu ali bočno i cijeđenje je išlo preko pletenog metalnog bužira (ostalo nešto tekućine na dnu).
Kada sam nabavio rupičasti lim dao sam napraviti rupu na samom dnu.
To sad radi odlično.
Sad imam dva izlaza iz bačve jedan ispod lima a drugi iznad.
Sad je na redu recirkulacija , gruntam na tu temu.

:zivjeli2:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet sij 28, 2011 10:03 pm

Koliko ti dugo moze zadrzati temperaturu? Koliko dugo stoji na 65?

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet sij 28, 2011 10:06 pm

I jos jedno pitanje. Vidim da ti ova bacva koristi kao mash tun, zar ne? Ako je tako zanima me nesto. Kada ukomljavas nasipas vode ajmo reci 65, stavis slad i recimo da ostane komina na toj temp. Kada zelis povecati na 75, da li zagrijes vodu i dodajes u mash tun? Ako je tako onda ti se povecava ukupan volumen, zar ne? Da li mi mozes malo pojasniti tehniku?
Hvala

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pet sij 28, 2011 10:42 pm

Posuda drži temp sat vremena bez problema, ako ju ne otvaram, ako ju otvorim onda malo izgubi, ali zanemarivo.

Da volumen se mjenja, ako povećavam temp.
Evo primjer.



30 min Protein Rest Add 11,82 L of water at 57,0 C 50,0 C
60 min Saccrification Add 10,53 L of water at 91,8 C 67,8 C
10 min Mash Out Add 9,19 L of water at 96,4 C 75,6 C

Taj izračun napravi softwer, samo moram izabrati u koliko koraka želim raditi pretvorbu.
:zivjeli2:
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet sij 28, 2011 10:47 pm

To bi bilo za sarzu od 30L? Podijeljeno na 3 dijela od po cca 10l. Jel bi to onda znacilo da u prvoj turi sipas samo 10L vode? Jesam li u pravu?

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pet sij 28, 2011 11:04 pm

Da, evo jednostavniji primjer gdje je samo jedan korak u pitanju.


6 kila ječma polijem sa 15,66 litara vode temp 77 C kada to promješam temp padne na 70 C, poklopim i tako stoji 60 minuta (promješam 2-3 puta).
I to je to.

60 min Mash In Add 15,66 L of water at 77,0 C - 70,0 C

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=1745

:zivjeli2:
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pet sij 28, 2011 11:09 pm

Jasno ko dan :) Hvala!

Avatar
Braxator
Postovi: 70
Pridružen/a: ned sij 09, 2011 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Braxator » sub sij 29, 2011 12:23 am

Zrinski moram ti se prvo zahvaliti na slikama!
I imam pitanje za tebe, izolaciju si radio od styirosola ili drugog materijala kako se već zove?
Razmišljao sam o izolaciji bačve i prije ali sam od styirisola u startu odustao jer sam mislio da ne podnosi veće temperature tj. da se topi već pri manjim temperaturama.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sub sij 29, 2011 12:32 am

i mene zanimakaj si za izolaciju koristio i kako se ponaša

ovo kako si izveo izlaz na dnu je mrak... meni uopce nije palo na pamet i mislio sam navariti fitting pa sve dalje navojima i bakrom rješavati no ovo da je sve u komadu i od inoxa i da je još u nivou ruba je super... to su ti po naruđbi savijasli cijev ili kako?? ja bi tako...

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sub sij 29, 2011 12:48 am

zbilja odlično riješenje.. nevjerovatno kako čovjek može zapeti u okvirima razmišljanja, kao npr da posuda "smije" imati samo jednu pipu :D


živili!

Avatar
Braxator
Postovi: 70
Pridružen/a: ned sij 09, 2011 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Braxator » sub sij 29, 2011 1:38 am

Stvarno znamo zapet u svoje okvire razmišljanja... Mislim da bih mogao da zovem Fresla da mi dodatnu pipu navari :lol:

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » sub sij 29, 2011 10:00 am

Izolacija je od stirodura 5 cm, to je tvrdi stiropor, kupio sam ga u gramatu.
Problem ga je saviti oko bačva, ali to sam riješio tako što sam zapilio svakih pet cm cirkularom po širini i savinuo.
Mislim da drži temp do 90 stupnjeva što je dovoljno za moje potrebe.

Tekućina zagrijana na 55 c bila je u posudi 8 sati temperatura je pala za 6 stupnjeva. :zivjeli2:
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
Pajdo
Postovi: 454
Pridružen/a: pon pro 07, 2009 1:58 am
Lokacija: zg

Post Postao/la Pajdo » sub sij 29, 2011 9:40 pm

Braxator je napisao/la:Bačve smo nabavili preko oglasnika, nudile su se 30l za 200 KN i 50l za 250KN. Uzeli smo veće da nam ne bi ubrzo postale male:) Na kraju smo dobili 3 za 700KN + poštarina.
koji je to oglasnik :shock:

ja kad god pogledam bačve od 50L su oko 500kn, a nikad ispod 400kn.

Odgovori