Aeracija sladovine

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

ante-split
Postovi: 170
Pridružen/a: ned tra 28, 2013 4:05 pm
Lokacija: split

Post Postao/la ante-split » čet pro 19, 2013 5:03 pm

koliko je bari natlačena ova boca ..ja vam je mogu provati napumpati ponovo ako nesmeta što je običan zrak...pomalo ronim i imam kompresor koji puni na 250 bari

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » čet pro 19, 2013 5:07 pm

ja presipam iz visine u inox bure i napravim pjenu od 15-20 cm i do sad je bilo super al zadnja dva puta mi pivo stalo jako visoko pa sad ne znam ni sam sta je uzrok i sumnjam na sve i htio bi poboljsat aeraciju. ovo s kantom isto nije lose.probat cu to sutra.
in fermantation we trust

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet pro 19, 2013 5:09 pm

Da se ne mučite previše s mikserima i napravama za aeraciju šaljem vam link
(sve je zanimljivo, a ove se teme tiče od 25:30)
http://www.youtube.com/watch?v=lEkwp_2Y ... re=related
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
anito
Postovi: 177
Pridružen/a: sri lip 13, 2012 9:01 pm
Lokacija: Krapina

Post Postao/la anito » čet pro 19, 2013 9:00 pm

ante-split je napisao/la:koliko je bari natlačena ova boca ..ja vam je mogu provati napumpati ponovo ako nesmeta što je običan zrak...pomalo ronim i imam kompresor koji puni na 250 bari
Mislim da je 120 bara

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet pro 19, 2013 9:48 pm

anito je napisao/la:
ante-split je napisao/la:koliko je bari natlačena ova boca ..ja vam je mogu provati napumpati ponovo ako nesmeta što je običan zrak...pomalo ronim i imam kompresor koji puni na 250 bari
Mislim da je 120 bara
Nema razlike izmedju aeracije pomocu komprimiranog zraka i aeracije pomocu obicne akvariske pumpe. Jednako neefikasno. Isti rezultati se postizu muckanjem sladovine. Metoda moze pomoci ljudima s bolesnom kicmom ili slavoncima koji kuhaju sarze po 100 litara pa ne mogu muckati fermetor.
Svoj fermentor stavim na rudle i muckam na kotacima oko minute.
Vise od 4-8 ppm(ovisno o temperaturi sladovine) kisika nije moguce postici aeriranjem zrakom bez obzira kolikodugo pumpali ili muckali sladovinu. Nakon 45 sekundi takve aeracije se postize zasicenje kisikom u ovim atmosferskim prilikama. 12-15 ppm kisika mozete postici aeriranjem cistim kisikom ili dizanjem tlaka i spustanjem temperature sladovine.
I zato Adminov RIS valja. :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pon pro 23, 2013 2:03 pm

Ferdo je napisao/la:Da se ne mučite previše s mikserima i napravama za aeraciju šaljem vam link
(sve je zanimljivo, a ove se teme tiče od 25:30)
http://www.youtube.com/watch?v=lEkwp_2Y ... re=related
Ferdo, mrzim te :shock: Nagovori me čojek na kvar, upravo sam si ubo kilu stlačenog kisika u kartuši s regulatorom. Sretan mi božić :twisted: hehe

E sad, ja nisam dobio crijevo gratis. Izgleda da je to 3-4mm il 1/8'', nisam ziher. Može ideja koje da crijevo ubodem za airstone? Koji da uopće airstone ubodem, inox, običan kameni ili? I gdje ste ga kupili (u kojem pet shopu, jel)?

Možda ovak nekaj?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon pro 23, 2013 5:02 pm

Oskar, crijevo i kamen možeš kupiti u bilo kojem pet shopu.
Kad aeriraš kisikom dosta je 80 sekundi, nakon toga ne raste količina otopljenog kisika.
Koliko te je to koštalo?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » pon pro 23, 2013 5:12 pm

Ferdo je napisao/la:Oskar, crijevo i kamen možeš kupiti u bilo kojem pet shopu.
Kad aeriraš kisikom dosta je 80 sekundi, nakon toga ne raste količina otopljenog kisika.
Koliko te je to koštalo?
* 130kn kartuša
* 130kn ventil

E sad, ako je svejedno jel kamen inox il ne, jel 0.5 mikrona, 2 mikrona il kolko god mikrona, onda ću uzet u pet shopu. Bio sam i nemaju inox. Ak nije svejedno, uzimam ovaj Norcal brewing. Volio bi napravit poso kak spada sad kad imam ovu bebu, ak me kužiš.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon pro 23, 2013 5:57 pm

Ja imam onaj kameni iz pet shopa i događaju se dvije stvari, pomalo se mrvi taj kamen a drugo je da upije sladovine što mi se nikako ne dopada...

Ja isto razmišljm o ovakvom inox komadau, damo skupim pare,,,

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pon pro 23, 2013 7:46 pm

Ferdo PostPostano: čet pro 19, 2013 5:09 pm Naslov:

--------------------------------------------------------------------------------

Da se ne mučite previše s mikserima i napravama za aeraciju šaljem vam link
(sve je zanimljivo, a ove se teme tiče od 25:30)
http://www.youtube.com/watch?v=lEkwp_2Y ... re=related


Ti vrapca kaj ovaj tip iz Wyeasta sve priča .... pa kak da to čovjek sve skuži ?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon pro 23, 2013 8:03 pm

Saša je napisao/la: Ti vrapca kaj ovaj tip iz Wyeasta sve priča .... pa kak da to čovjek sve skuži ?
Samo polako, osnovna znanja za skuhati vrlo dobro pivo se brzo steknu. Nadogradnja znanja je cjeloživotni proces, nikad nećemo sve naučiti.
Zato je ovo najbolji hobi na svijetu. A i pije se usput :lol:
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pon pro 23, 2013 8:12 pm

jesam li ja to dobro razumijo tog zanimljivog čovca ..
on kaže da se vrijeme primarne fermentacije netreba određivati vremenski ili od oka ako kipi treba još držat - nego prema ' Terminal ' Gravity ( 31 : 33 ). Dakle kada piva u sekundaru dosegne taj Gravity onda treba prebaciti u sekundar ?
Zadnja izmjena: Saša, dana/u pon pro 23, 2013 9:06 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon pro 23, 2013 8:46 pm

Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pon pro 23, 2013 9:15 pm

PostPostano: pon pro 23, 2013 8:46 pm Naslov:

--------------------------------------------------------------------------------

OG nakon fementacije postaje FG.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_%2 ... everage%29


?????????? Znao sam za FG ali ne i za to da se trajanje sekundara prekida u trenutku kada se izmjeri odprilike FG koji se očekuje!
To mi daje malo drukčiju sliku ... zanimljivo ... možda bi to drugi put i prakticirat !

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto pro 24, 2013 9:47 am

To ti je sve relativno. Isti soj kvasca, će u istim uvjetima postići jednaku atenuaciju. U nekom drugom trenutku ćeš možda imati malo manje fermentibilinih šećera pa će atenuacija biti slabija, nekada ćeš možda imati manje kisika pa će se kvasac sporije dijeliti itd... U pravilu, ako dva dana za redom ne pada FG, to je onda to, ali to je teško izmjeriti kvalitetno ako nemaš jako fini Areometar.
Po dosadašnjem iskustvu je meni nakon 10 dana bio primar gotov i prebacivao sam u sekundar te nakon još 5 dana u sekundaru i 2 dana cold breaka sam flaširao i to se pokazalo kao OK.

Odgovori