Oprema za HERMS

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
karabajakit
Postovi: 3
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:52 am
Lokacija: istra

Oprema za HERMS

Post Postao/la karabajakit » ned srp 05, 2015 12:25 pm

Pozdrav ljudovi,
Evo krenuo sam u izradu sustava,pa pitam za sugestije.
Sustav će biti za 50 litara.
HLT-Koristiti cu posudu za kiseljenje zelja imam je doma (75 litara)
MLT-biti će bačva od pive (50 litara)
Lonac-od 50 litara

U HLT-u planiram staviti bakrenu cijev fi 20 imam je doma,samo me zanima dali ce to biti predebela cijev.Temperturu ukomljavanja cu regulirati preko arduina.vodu u HLT-u u miješati ručno u početku svako malo. Grijač nisam jos nabavio ali mislim si nabaviti jedan od 3,5 kw.Imam ga negdje doma samo ga moram potražiti.

U MLT u napraviti duplo lažno dno jedno od vrha bačve, a drugo od inox pletene cijevi. Sladovina ce cirkulirati preko pumpe od mašine za robu.

Na loncu neću moći raditi preinake jer je posuđen, pa cu hlađenje odraditi tako da cu lonac uroniti u maštel(ono za vino) koji je pun leda i jos cu u lonac ubaciti bakreni cijevni snop, napravio bi cfc ali posto nemogu raditi preinake na loncu odustajem od ideje dok ne nabavim još jednu bačvu.

Fermentaciju ću raditi u demižonu, stari mi se bavi s vinom tako da ima tih posuda za rakiju, nemojte me prijaviti :D
Fermentacija će se odvijati u staroj konobi gdje je temperatura stalno konstantna tako da to isto nije problem.

Pitanje je dali je je cijev u HLT predebela, dali je dobro da ja ručno mješam vodu.
Još me zanima gdje ste nabavili ventile,koljena i druge stvari koje mi trebaju. Gledao sam u bauhausu, samo smeće imaju tamo.
Za sada sam za ovu opremu potrosio ravno nula kuna, sve imam doma.
Termometre imam isto,plinski plamenik također.
Vrenjaču, areometar i ostale sitnice koje mi trebaju to cu lako kupiti.
ajmo uništite mi ideju :P
Šalim se naravno, recite mi šta bi mogao promijeniti ili sta bi mogao dodati.
Hvala,
Pozdrav iz pretople Istre

Odgovori