Početnik [ Pomoć | Savjeti]

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Početnik [ Pomoć | Savjeti]

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 3:16 pm

Lijep pozdrav!

Dugo lurkam na forumu, ali evo danas sam se okuražio da se registriram i zatražim dosta savjeta. Cijenim ekipu sa foruma, upija san dosta savjeta i svega, ali san isto tako pogubljen šta se tiče nekih stvari. Pa evo par pitanja.

Zapravo, prije pitanja evo lagani background. Kuva san par tura sa ekstraktima, nadodava hmelja za dry hop i slično. Ture su mi ispadale malo lagane previše, ko da su lagano izvitrene. Iako šta san ih dulje ostavlja da odstoje ( više od 6,7 tjedana ) bile bi puno bolje pive. Iman sumnje na to da je temperatura fermentora bila premala, da je možda chemipro preloš za čišćenje ili možda da jednostavno boce nisu dovoljno dobro začepljene ( star neki vrag za zatvaranje san koristia do sad ). Također san tek kasnije sazna da bi triba prokuvat vodu jerbo san blesav.

U svakon slučaju sad namjeravan preć na starsan, naručit termometar i novi ovaj vrag za zatvaranje boca i započet kuvat partial mash. Nisan u financijskon niti u prostornoj mogućnosti za radit išta približno all grain metodi.

Sve šta znan o pivama je self-taught tako da ikakvi savjeti su dobrodošli.

Evo sad par pitanja, molia bi pomoć :)

1. Neman lonac nikakav za kuvanje, a tia bi radit ture za oko dvi gajbe otprilike. Zanima me gdje je najbolje i najisplativije nabavit lonac ( lokacija Split , NIRS možda ? ). Također san primjetia ovo kuhalo koje me itekako zaintrigiralo. https://www.konzum.hr/klik/#!/products/ ... l-kwb-7104
Jedan side-note je da plamenik ne dolazi u obzir jer san u centru u malome stanu i nemam di sa njime. Tako da ili kuhalo nekakvo ili obični štednjak

2. [Rješeno] Održavanje temperature fermentora. Zanima me na koji način i kako bi preporučili održavat samu temperaturu? Vidia san razne pojaseve koji griju bačve i slično, zanima me koliko je to sigurno i kvalitetno. Nebi tia se probudit u plamenu jednu noć :D Čita san o ovim STC-1000 uređajima i slično al koliko vidin oni se svi baziraju na malo većen prostoru, teško do mogu igdi postavit u mene doma.

3. [Rješeno] Ikakve ideje zašto mi je pivo ispadalo malo izvitreno?Sugestije?


Znan da san roman napisa, ispričavan se radi toga i zahvaljujen unaprid svakome na sugestijama, pomoći i uopće ako pročitate ovi moj monolog :)

EDIT: Naručen dio nove opreme. Ostalo je uzet lonac / kuhalo te napravit nekakav chiller od bakra.
Zadnja izmjena: Don, dana/u pet vel 17, 2017 11:33 am, ukupno mijenjano 1 put.

hpastar
Postovi: 85
Pridružen/a: pon kol 03, 2015 2:52 pm
Lokacija: Split,Hrvatska
Kontakt:

Post Postao/la hpastar » čet vel 16, 2017 3:20 pm

Moga si se javit nama u Udrugu Hmelj, taman imamo radionicu kuvanja za 9 dana u prostorima udruge. Pa svrati na čašicu razgovora. Možeš se javit na mail udruga@hmelj.hr ili na FB https://www.facebook.com/udrugahmelj
Od početka čvrsto.

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 3:44 pm

Bia sam već par puta gore, i priča sa ekipon, čak san doša bia i čistit prostor kad se useljavalo ;)
Dolazin kad bude radionica tokon dana jer moran doć platit članarinu i to sve :)

Čisto san ovdi postavia ova sva pitanja jer je ekipa raznolikija i volia bi imat ove odgovore napismeno jer san tek počea se bavit ovime, a ograničen san prostoron najviše.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 16, 2017 4:01 pm

Dobar ti je nick :) prati chat, znaju te ljudi spominjat iz cista mira...

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 16, 2017 4:11 pm

I pitanje - planiras raditi biab ili ces imati mlt?
O tome ovisi prvi odgovor...

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 4:17 pm

Primjetia san da ima jedan starosjedioc sa sličnin/istin nickon :)

Iskreno namjerava san koristit biab, jer mi pari da bi mora koristit previše toga i da bi mi zauzimalo previše prostora kojeg trenutno neman ako krenen sa sa mlt. Neznan di bi sa toliko lonaca i svega. Al ako se da dobro organizirat sve je moguće.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 16, 2017 4:36 pm

20l batch sam uspio skuhati u loncu od 30l biab, na stednjaku elektricnom, partial boil je bio uz dodavanje na kraju ostatka kao 'mrzle' vode radi istovremenog hladjenja, ali uz katastrofalnu iskoristivost jer sam lose odradio ispiranje
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 5444#55444


Btw obavezna lektira, uz primjer kuhanja allgrain biab 20l u tekstu
http://www.muzejuloncu.com/spajza/prva- ... pivo-pivan

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet vel 16, 2017 5:12 pm

Ako ne misliš raditi komoru za hlađenje/grijanje (stari hladnjak+stc) imaš rekao bih dvije opcije:

1. jednostavna i jeftina: fermenter u banjici s vodom i hlađenje bocama leda + stara majica/ručnik preko fermentora kojeg ćeš održavat mokrim kako bi dobio hlađenje evaporacijom (slično znojenju). Za grijanje istom metodom nisam baš siguran.

2. skuplja i komplicirana: termoelektrični sustav hlađenja na dobro izoliranom fermentoru. Basic idea: https://www.homebrewersassociation.org/ ... ic=18452.0
Ne pokušavaj na staklenom fermentoru, a pitanje je i koliko je izvedivo na plastici.
slika

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 5:27 pm

@Vjeko Znači odbacuješ kuhalo totalno i preporučaš inox/emajl lonac? Mene jedino strah da je struja na štednjaku možda nepouzdana pa sam zato gledao na ova kuhala. Hvala na linkovima :)

@Poljo Hvala! Što se tiče hladnjaka + stc možda jednog dana kad se preselim izvan grada di ću imat svoj mir. Sad je nemoguće totalno. Što se tiče hlađenja i mislio sam na sličnu ideju sa ledom, a što se tiče grijanja nabasa san na ovakve stvari, samo neznan jeli valjaju. http://www.majstor-pivar.com/shop/ostal ... 10%C2%B0-c#

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet vel 16, 2017 5:32 pm

Nikad koristio, ali kad će ti grijanje fermentora uopće bit potrebno? Nemoj radit saisonove po zimi i miran si :D
slika

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 5:35 pm

Ma i to šta kažeš. Zapravo mi najbitnije ljeti, imaš ti pravo.


Okej, jedna stvar rješena. Ikakve ideje za lonac/kuhalo?

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » čet vel 16, 2017 10:50 pm

Čak gledan da za ovo kuhalo iz konzuma da je možda ga dobro uzet i iskoristit ovu špinu na njemu za stavit cijev. Za protok dok se kuva.

Al nisan siguran jel to dobra/losa ideja.

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet vel 16, 2017 11:02 pm

uf nemam iskustva s tim pa ti ne mogu ništa reći na tu temu.
nisam niti ništa pametno rekao ovim odgovorom, al kad me već pitaš :)

ono što ti mogu reći iz mog iskustva, i sa strujom ćeš se ispatiti na tu količinu, ne znam jesi čitao moj link (iako naravno ovisi kakav štednjak imaš).
a nemaš nekakvu bocu plina i plamenik, ili netko od ekipe? uvijek netko ima pri ruci ako iznenada uleti savršena prilika u prirodi za brudet/fiš/čobanac..pivo?

Avatar
Brekulja
Postovi: 46
Pridružen/a: pon stu 30, 2015 4:28 pm
Lokacija: st

Post Postao/la Brekulja » čet vel 16, 2017 11:41 pm

Ako bude tribalo javi se imam ti ja lonac 28 l, bacvu od 50 l i plinski plamenik za posudit, sad do sredine treceg mjeseca dok ne pocnem opet s kuhanjem. :wink:

Avatar
Don
Postovi: 32
Pridružen/a: čet vel 16, 2017 2:52 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la Don » pet vel 17, 2017 8:38 am

Fala na ponudi :)

Čisto gledan na dugoročnija rješenja čisto da ne ovisin o nikome nego da mogu doma napravit kad meni odgovara :D

@vjeko
Iman neke iz ekipe sa plamenikon, bilo je i toga. Al čisto gledan alternative za u vlastita 4 zida.

Odgovori