Hopcat 65L

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

asgard
Postovi: 3
Pridružen/a: uto stu 20, 2018 10:56 pm

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la asgard » pet ruj 20, 2019 9:39 am

MadZebra je napisao/la:
pet ruj 20, 2019 9:00 am
Budući da prelazim s BIAB metode (gdje sam hladio lonac u kadi) i sad ide novi način hlađenja s (immersion chiller metoda), koja crijeva za vodu koristiti da se pripaše na inox cjevčicu promjera 9,5mm (ako sam dobro izmjerio). Može li to biti obično PVC crijevo bez pojačanja ili treba biti neko "armirano" ...
Danke
Do sada nisam ni ja koristio immersion chiller, osim jednom s frendom koji tako hladi. Samo nismo spojili na vodu nego smo u posebnu posudu stavili led, smrznute boce vode i vodu te smo posebnom pumpom recirkulirali kroz chiller. S tim da smo imali onda malo piva nekih 18L. Tako da smo koristili takva tanja crijeve. Iskreno mislim da je dovoljno imati obično PVC crijevo.
Meni je plan posebnom pumpom kroz pipu progurati sladovinu kroz CFC od grainfathera. S njim direktno iz kotla dobijem u fermentor 18C.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la dbunic » čet lis 31, 2019 11:15 am

Već smo imali 2 kuhanja s novim Hopcat-om i skroz sam zadovoljan. Kod prvog kuhanja je bila pretpostavka da će "losses to grain" biti 0,57l/kg (a nije bilo), pa je ispalo jače pivo (jer je u konačnici bilo manje sladovine). Kod drugog kuhanja smo računali s 1l/kg i onda su mjerenja s količinama sladovine i kuhanog piva bili točniji.

Za drugo kuhanje s 10kg baznog slada, 0,75kg specijalnog slada i 0,7kg zobenih pahuljica te ukupnom količinom vode od 62l, u konačnici smo dobili 48l za pretakanju u fermentor s OG 1,062. I ovo će biti malo jače pivo pa u sljedeće kuhanje idemo s 64l vode.

Ono što sam primjetio je da se na grijaču napravi "zagoreno" koje se teško skida kad se sve skupa pere. Na kraju sam morao uzeti onu žicu za skidanje ostataka u loncima kako bi se to počistilo (i da, malo je pogrebalo grijač) - možda griješimo negdje u procesu. Koji je ustvari "anti-burn" ili "anti-scorching" postupak? Potražio sam na Internet-u i piše da treba paziti na mljevenje slada (da ne bude previše fino mljeveno) i da ovisi o tzv. "heating density" elementu. Bolji uređaji imaju "low density" grijač - mislim da Hopcat to nema.

Pazili smo kako raspodijeliti snagu grijača tako da to radimo ovako:

1. Zagrijavanje vode za ubacivanje slada
71C, 1min, 3000W

2. Ukomljavanje
67C, 65min, 500W

3. Tijekom ispiranja (da se ne ohladi)
80C, 1min, 1500W

4. Zagrijavanje sladovine za kuhanje
98C, 1min, 3000W

5. Kuhanje
100C, 60min, 2700W

Treba li pumpa raditi i u još nekom dijelu procesa osim kod ukomljavanja ...
Hvala!

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la mlaen » čet lis 31, 2019 11:23 am

ja na 50l verziji, ispiranje radim na nekih 2.8kW da mi se cim prije zagijre... tokom boila jednom/dvaput postruzem to dno na sredini i nikad nije problem za ocistit, obicna spuzvica za sude

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la dbunic » čet lis 31, 2019 11:29 am

mlaen je napisao/la:
čet lis 31, 2019 11:23 am
ja na 50l verziji, ispiranje radim na nekih 2.8kW da mi se cim prije zagijre... tokom boila jednom/dvaput postruzem to dno na sredini i nikad nije problem za ocistit, obicna spuzvica za sude
OK, a s čim se postruže dno tijekom kuhanja - možda s onom metalnom "špatulom" za kuhanje piva koja je došla zajedno u paketu ...

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la mlaen » čet lis 31, 2019 1:24 pm

MadZebra je napisao/la:
čet lis 31, 2019 11:29 am
mlaen je napisao/la:
čet lis 31, 2019 11:23 am
ja na 50l verziji, ispiranje radim na nekih 2.8kW da mi se cim prije zagijre... tokom boila jednom/dvaput postruzem to dno na sredini i nikad nije problem za ocistit, obicna spuzvica za sude
OK, a s čim se postruže dno tijekom kuhanja - možda s onom metalnom "špatulom" za kuhanje piva koja je došla zajedno u paketu ...
Da, moja je neka kineska od inoxa, samo da je dovoljno velika da ide do dna

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la erda » pet stu 01, 2019 6:05 am

MadZebra je napisao/la:
čet lis 31, 2019 11:15 am
Ono što sam primjetio je da se na grijaču napravi "zagoreno" koje se teško skida kad se sve skupa pere. Na kraju sam morao uzeti onu žicu za skidanje ostataka u loncima kako bi se to počistilo (i da, malo je pogrebalo grijač) - možda griješimo negdje u procesu. Koji je ustvari "anti-burn" ili "anti-scorching" postupak? Potražio sam na Internet-u i piše da treba paziti na mljevenje slada (da ne bude previše fino mljeveno) i da ovisi o tzv. "heating density" elementu. Bolji uređaji imaju "low density" grijač - mislim da Hopcat to nema.
Treba li pumpa raditi i u još nekom dijelu procesa osim kod ukomljavanja ...
Hvala!
Na Klarsteinu od 50l nikad nisam imao "zagoreno" na grijaču. Ako ne računaš malo sedimenta koje se pri pranju ispere spužvicom, nikako žicom jer ćeš stvoriti ogrebotine i sitne pore koje će dodatno omogućiti zagaranje i hvatanje taloga za dno.
Pumpu koristim isključivo kod ukomljavanja.

Avatar
dbunic
Postovi: 80
Pridružen/a: ned svi 22, 2016 7:47 pm
Lokacija: Zagreb (Dubrava)
Kontakt:

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la dbunic » pet stu 01, 2019 7:05 pm

Hvala na savjetima. Pokušat ćemo tako na sljedećem kuhanju i stavim slike kako izgleda grijač prije pranja.
Možda je sve OK pa nema brige - tnx!

Ales
Postovi: 8
Pridružen/a: pon lis 02, 2017 8:33 pm

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Ales » ned vel 02, 2020 6:07 pm

MadZebra je napisao/la:
uto srp 30, 2019 8:25 am
MadZebra je napisao/la:
pon srp 29, 2019 10:01 am
... a u Guten sam poslao mail pa ću vidjeti što će odgovoriti.
Samo da napravim update. Dobio sam odgovor iz GutenBrew (nalaze se u Sloveniji) vezano uz 65L model i rekli su da im je u planu te da će biti u ponudi početkom prosinca ove godine. Ako vam se ne žuri, to će možda biti najbolja opcija (ako se u međuvremenu ne pojavi neki novi Klarstein). Link na njihov site je:

https://gutenbrew.eu/en/
Sada je na zalihi. Dostava za dva radna dana.

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la miljek » ned svi 31, 2020 1:09 pm

Pozdrav!
Razmišljam o kupnji all in one lonca, pa me zanima, da li realno postoji razlika između gutenbrew hopcat i klarsten lonca? Da li se može reći da je neki od njih bolji?
BREWeRAJ

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Poljo » ned svi 31, 2020 1:40 pm

Prolistaj malo po forumu, već su uspoređeni oko 74 puta.
slika

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la miljek » ned svi 31, 2020 2:51 pm

Čitam već dugo po kojekakvim temama, al pošto svako tolko iziđe neki novi s novim kontrolerom, pumpom ovdje ili ondje, zanimalo me da li trenutno ima neki koji odskače od ostatka u tom cjenovnom rangu, pa da bi se reklo da je best buy.
Pošto nisam nikad koristio i nemam neko direktno iskustvo, pitam i nadam se odgovoru koji nije "pročitaj otprilike 15 tema i 3894 komentara" jer sam to već napravio kroz par mjeseci i samo mi je košmar u glavi.
Iskreno, čini mi se da je to sve isto, samo da je razlika u parsto kuna i možda dodatnoj opremi koja dođe u paketu. Da li sam u pravu ili postoji značajna razlika među njima? Ima neki model koji bi preporučili?
BREWeRAJ

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Poljo » ned svi 31, 2020 2:56 pm

Po meni je Klarstein Brauheld best buy, i zato sam si njega i uzeo.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Puyol » ned svi 31, 2020 8:33 pm

Ja imam grainfather i klarstein mundschenk. Oba su mi sasvim dobra. Poljo ima noviju verziju klarsteina, ovaj brauheld, koji je po funkcionalnosti blizi grainfatheru. I zato je vjerojatno best buy.

Ponekad se na forumu nadje neki od ovih mojih klarsteina, starije generacije, i to se onda moze tak povoljno kupiti.

Pogledaj specke kod svakog, pogledaj koja je zapremnina lonca, ali racunaj da kotao od 45 litara ne napravi 45 litara pive, nego prije nekih 35. Nek me poljo ispravi ako grijesim, ali ovaj moj 50litarski naprabi nategnuto 41 litru sladovine. Jer moras imati par centimetara od vrha lonca da mozes promijesat posteno na pocetku boila. Jucer sam se bas fino izjebo, morao sam par litara maknut sastrane da uspijem promijesat da mi ne iskipi pjena van..

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Poljo » ned svi 31, 2020 8:37 pm

Napravi i 40 ako je nesto do 5% abv
slika

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Hopcat 65L

Post Postao/la Stefano » ned svi 31, 2020 9:16 pm

Puyol je napisao/la:
ned svi 31, 2020 8:33 pm
...morao sam par litara maknut sastrane da uspijem promijesat da mi ne iskipi pjena van..

Moraš trenirati :mrgreen:
Ja sam iz njega vukao 52 L.
Fakat!!!
...dobro uz još jedan manji lonac :pivo:

Odgovori