Klarstein - Loša iskustva sa servisom

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la erda » uto vel 11, 2020 8:01 am

matejdaruvar je napisao/la:
uto vel 11, 2020 7:24 am
Isto tako, imam problem kad dodam pšenicu u grain bill, 2 puta sam kuhao sa pšenicom i 2 puta mi je dno zagorilo. Nakon guglanja, ispalo je da se to dešava i drugim korisnicima i to navodno zbog proteina. Drugi put mi je toliko zagorilo da čak ni lužina nije uspjela otopiti talog pa sam morao žuljati sa nožem po dnu da bi to uopće mogao skinuti! Bojao sam se da ću oštetiti inox s tim i da će mi svako sljedeće kuhanje gorjeti na tim mjestima ali evo, nakon tog puta sam kuhao, bez pšenice, i nije bilo nikakvih problema.
Zaključak:
Realno, puno je lakše kuhati s njim i u njemu kad pređeš sa običnih lončića. Ima nekih nedostataka, naravno, ali sve u svemu mislim da i nije tako loš sistem.
Meni nikad nije zagorilo na dnu ali pri svakom kuhanju se vidi dolje na grijaču da sitne čestice tj. brašno sedimentira na dno i lagano se zaljepi za grijač. Sa spužvicom to skinem bez problema. I tako već 100 kuhanja....
Klarstein je zakon, za mene nema praktičnijeg sistema od ovoga...

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la kajser » uto vel 11, 2020 8:41 am

Uvijek nakon kuhanja ostane malo sedimenta na tom Ultra znaku grijaca, ali to se lako skine sa spuzvicom i nekim deterdzentom za sude. Meni je takoder zagorio Hefeweizen i to nije nikako islo dolje... natapanje u octu je nesto malo pomoglo, ali tek je limunska kiselina odradila posao, a sitne tockice koje su ostale sam uklonio sa onim "nozem" za ciscenje staklenih ploca stednjaka -> jako korisno u ovom slucaju! :D
Od tada mjesam malo po dnu grijaca svakih 10-15 min tokom boila iako nisam ponavljao Hefe...

Klarky/BrewDevil/Monk/Cat su dosta prakticni uredaji, ali daleko od savrsenog. Neki dan sam rastavljao pumpu jer se nakupila zrnja pa vise ni cirkulacija nije radila. Ali glavni negativac u cijeloj prici je kontroler. Osim sto fraer lagano laze sa temperaturom (vjerujem da se da kalibrirat, ako se dohvati manuala), zna tako zaglupavit da ga samo ugasim cijelog i krenem nove postavke montirat.
Tipa dode do 65°C kako i treba, cirkulira sa 400 W i onda se ne pali do 63°C i to se upali na 10 sekundi... Ovo mi se gotovo uvijek desi ako radim mash korake pa dizem na 70 pa mashout 75°C. Tu svaki put, bez iznimke poludi. Setpoint stoji na 75°C, on 10 minuta grije (odnosno ne grije jer je supak) sa 800 W da bi dosao sa 70°C na 72°C i to ga ne dira puno.
Ponekad bi mi ON/OFF opcija bolje dosla nego "kontroler".

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la Poljo » uto vel 11, 2020 8:57 am

kajser je napisao/la:
uto vel 11, 2020 8:41 am
Meni je takoder zagorio Hefeweizen i to nije nikako islo dolje...
I dalje ne priznaješ da si samo radio najavu za UltraEurope? :mrgreen:
slika

I moj hefe je slično zagorio. Zaključak je da je kod tih brašnastih piva vjerojatno pametno nakon masha ispustit sladovinu u neki wort receiver (WR), oprat klarkija od masha i tek onda nastavit prema kuhanju.
To vjerojatno nebi bilo loše radit i na svakom kuhanju za bolji worlauf efekt.
slika

Avatar
kajser
Postovi: 243
Pridružen/a: pet sij 18, 2013 10:57 am
Lokacija: Zagreb/Pula

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la kajser » uto vel 11, 2020 9:04 am

Poljo je napisao/la:
uto vel 11, 2020 8:57 am
kajser je napisao/la:
uto vel 11, 2020 8:41 am
Meni je takoder zagorio Hefeweizen i to nije nikako islo dolje...
I dalje ne priznaješ da si samo radio najavu za UltraEurope? :mrgreen:

I moj hefe je slično zagorio. Zaključak je da je kod tih brašnastih piva vjerojatno pametno nakon masha ispustit sladovinu u neki wort receiver (WR), oprat klarkija od masha i tek onda nastavit prema kuhanju.
To vjerojatno nebi bilo loše radit i na svakom kuhanju za bolji worlauf efekt.
Ma samo u drozi placaju pa nista od dila!
Vorlauf Poljo, sa F!
Da, sljedeci Hefe ce morati ici tako inace ce opet biti kiflarenje. A nekako sam presao sa Trokantnog sustava na Klarkya zbog jednostavnosti i manje kanti. Potreba za jos jednom kantom je korak nazad!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la Puyol » uto vel 11, 2020 3:06 pm

kajser je napisao/la:
uto vel 11, 2020 8:41 am

Osim sto fraer lagano laze sa temperaturom (vjerujem da se da kalibrirat, ako se dohvati manuala), zna tako zaglupavit da ga samo ugasim cijelog i krenem nove postavke montirat.
Tipa dode do 65°C kako i treba, cirkulira sa 400 W i onda se ne pali do 63°C i to se upali na 10 sekundi... Ovo mi se gotovo uvijek desi ako radim mash korake pa dizem na 70 pa mashout 75°C. Tu svaki put, bez iznimke poludi. Setpoint stoji na 75°C, on 10 minuta grije (odnosno ne grije jer je supak) sa 800 W da bi dosao sa 70°C na 72°C i to ga ne dira puno.
Ponekad bi mi ON/OFF opcija bolje dosla nego "kontroler".
Ja ne rqdim programe, tipa ne namjestim unaprijed sve. Ja ga namjestim na mash, kad je mash gotov, iskljucim, dignem watazu na 3000, dignem.temp na mashout, 75-77, kako kad, i kada dosegne 76, gasim, pa kad upalim smanjim watazu na cca 1000wata. I onda kada krece sparge, opet ugasim, upalim i dignem.na 3000wata i na boil.

I naravno, uvijek, ali uvijek prije nego sto krenem ubacivat slad u vodu koja je na njegovih ajmorec 67°c, provjerim termometeom koja je stvarna temperatura, jer stvarna temperatura je u biti uvijek za 2.5-3 °c visa nego sto mi ekran prikazuje.

Uvjeravali su me da ga se kalibrira jednom, i da onda to ostane, ali ne ostane, ni na jednom od 3 koja sam koristio nije temperatura bilanok na drugom kuhanju nakon sto sam je jednom iskalibrirao.

Moj model je bio od submarinea, druhi je isti ali je klarstein i treci jenopet isti, ali je nes trece naljepljeno na njega. Znaci, to je onaj "mundschenk" tip, ne najnoviji.

mlaen
Postovi: 381
Pridružen/a: pet kol 25, 2017 2:35 pm
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la mlaen » uto vel 11, 2020 3:22 pm

tako je, kalibracija ne ostaje, i odstupanje nije linearno (na mom KS-u na 20tak stupnjeva je jako blizu, ali na 66 odstupa vec za stupanj i pol)...

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la Poljo » uto vel 11, 2020 3:35 pm

Puyol je napisao/la:
uto vel 11, 2020 3:06 pm
Ja ga namjestim na mash, kad je mash gotov, iskljucim, dignem watazu na 3000, dignem.temp na mashout, 75-77, kako kad, i kada dosegne 76, gasim, pa kad upalim smanjim watazu na cca 1000wata. I onda kada krece sparge, opet ugasim, upalim i dignem.na 3000wata i na boil.
Zasto ga gasis non stop? Nema podesavanja u hodu?
Ja na svom radim istim principom, ali bez gasenja. Samo riktam temperaturu i snagu kad mi kak treba i podizem timer.
slika

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la Puyol » uto vel 11, 2020 4:22 pm

Ne mogu dizat i spustat parametre dok ga ne ugasim, ne onu glavnu sklopku, nego onaj on/off gumbic kraj displeja.

A posebna je prica bio step.mash kaj sam ga neki dan radio, i jos sa thermapenom provjeravat temperaturu kod dizanja..

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la Poljo » sri vel 12, 2020 8:13 am

Onda je i to jedna od novotarija u novom modelu da se sad moze.
slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la erda » sri vel 12, 2020 8:31 am

Poljo je napisao/la:
sri vel 12, 2020 8:13 am
Onda je i to jedna od novotarija u novom modelu da se sad moze.
Ja ga podešavam u hodu, sve postavke odrađujem u Manual modu.
Prvo na 2800W radim grijanje vode, onda smanjujem na 400-500W i ukomljavam, pred kraj ukoimljavanja pojačavam opet na 2800W i povećavam temp na M.out.
Kad to završi, s 2800W uključujem boil i to je to.
Ovdje sam pročitao da ne bi trebalo raditi s punim kapacitetom (3000W) jer se tako skraćuje radni vijek stroja. https://www.youtube.com/channel/UC0IaUZ ... kjo7q33NOA

Avatar
commodore
Postovi: 5
Pridružen/a: sri svi 02, 2018 11:56 am
Lokacija: Čakovec

Re: Klarstein - Loša iskustva sa servisom

Post Postao/la commodore » čet vel 27, 2020 10:13 am

Poljo je napisao/la:
uto vel 11, 2020 3:35 pm
Zasto ga gasis non stop? Nema podesavanja u hodu?
Ja na svom radim istim principom, ali bez gasenja. Samo riktam temperaturu i snagu kad mi kak treba i podizem timer.
Točno tako i ja radim, usput provjeravam sa thermapenom.

Zadnji hefe sam radio bez da prvo pretočim mash da se riješim dijela taloga i odma zagorilo. (slika je nakon 5 min "hrdanja" čeličnom mrežicom, nadam se da ga nisam previše ogrebao)

Nakon toga sam našpricao par puta permetalom pa se otpustilo i puno lakše je dolje otišlo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori