lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

teddybeer
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 20, 2020 2:10 pm

lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la teddybeer » sri vel 19, 2020 3:50 pm

Pozdrav forumu!

Kuham pivo par mjeseci. Setup mi je lonac od 20l na indukcijskoj ploci :D

E sad malo bi povecao proizvodnju jer na ciklus ukomljavanja/kuhanja/flasiranja od 5-6 sati mi je stvarno previse vremena za krajnji rezultat od 12-13l piva.

Optimalno bi to vjerojatno bilo nekakav Guten Brew XL ili Brew Monk Magnus ili neka slicna kucna pivovara od 50-60l ali nisam siguran da bi u ovoj fazi iso na investiciju 4-5k kn.

Zanima me dali je izvedivo/ isplativo / moguce skuhat pivo u ne dediciranom loncu za napitke tipa :
https://www.electronic-star.hr/Domacins ... 0-Ltr.html

Ili ima neka druga poor man's brewery opcija koja vam pada na pamet? (50-60L bruto)

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sharkyboy » sri vel 19, 2020 4:00 pm

pa ovaj ajmo ovak analizirat pitanje...

taj lonac koji si linkao je ekvivalent loncu na kojem ti kuhas i indukcijskom plocom integriranom u isti uređaj...ako to kupis, kuhanje ce osim sto ce bit veca sarza bit jednako tj postupak ce bit jednak (pretpostavljam kuhas BIAB metodom)...

usporedba tog s all in one uređajem je u tome kaj kod ovih uređaja dobiš pumpu za recirkuliranje sladovine, lažno dno tj mash/grain basket u kojem ukomljavas i kasnije ga izvadis da ti u tom uređaju ostane sladovina i slicno...

je li moguce, je...je li isto ko i u all in one nop, već je puno sličnije trenutnom kuhanju samo eto nemas lonac kojeg u slobodno vrijeme koristis i za skuhat sarmu, i ne koristis šparet iz kuhinje vec imas dedicirani uređaj s kojim mozes to isto raditi i u npr garaži ako imas struje :D

p.s.
starije verzije all in one uređaja su jeftinije ali s njima dolaze/ostaju mane koje su otkrivene zbog kojih su nastale nove verzije istih uređaja

p.p.s.
ako se nevaram netko je prodavao nedavno (nezz jel prodao) za 2-2.5k rabljeni all in one
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Pemac » čet vel 20, 2020 7:39 am

Taj lonac je trenutno 1150kn, lažno dno za njega bude 300kn, inox ventil sa spojkama na lonac ti bude još 100, najobičnija pumpa iz kine još 100kn, silikonska crijeva 50. I to je već 1700kn. Dalje, rupa za ventil je postavljena dosta visoko, što znači da ti i lažno dno mora biti više ili ćeš ga spustiti pa spojkama nekim dovesti izlaz na ventil (to je još 100kn). Ne vidim koliko je wata, ali savršeni boil 60min možeš zaboraviti jer se pali i gasi kad dosegne 100C (ne često, ali radi to, ne smeta u konačnici, ali da znaš što možeš očekivati). Ako ti se lažno dno ne "zalijepi" do stijenki lonca, one male kineske (crne) pumpe ti se budu štopale. Grijač je stavljen u dno i brašno se bude lijepilo i lagano zagaralo na dnu (opet ništa strašno , ali bude). Automatska regulacija temperature također nije dobra jer ima sigurno raspon od 5C za regulaciju (znači 67C za mash ti bude palo na 64C pa se bude upalilo i graijalo na 69 pa još i dalje dok se ne izjednači temperatura grijača i sladovine) znači moraš biti uz uređaj non stop. Znači za običnu automatiku (stc+ssr) još 100kn (kinesku). Da ga dovedeš u pristojno stanje ti u startu treba 2000kn i opet imaš polovni uređaj koji je eto tvoj, ti ga voliš, maziš i paziš, al opet izgleda kao da ga proizvela Dacia. Ako ga želiš dotjerati u top stanje digni troškove još 50-60% (pumpa kak treba, elektornika koja nije kina, inox koji je pic pic spojen, sight glass) i dodeš do troškova od 3000kn što je gotovo kao novi all-in-one.

Nije dati pišem bezveze, ja sam si uzeo onaj manji od 30l, ali sve ostalo sam imao doma i kuham na vreću pa nisam imao dodatnog troška.

EDIT; s tim da moraš ispustiti sladovinu iz njega nekuda, izvaditi zrnje, izvaditi lažno dno, oprati i vratiti sve u njega da se zakuha, jer košara za mash košta puno više od 300kn.

teddybeer
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 20, 2020 2:10 pm

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la teddybeer » čet vel 20, 2020 9:58 am

@sharkyboy hvala na brzom i konkretnom odgovoru. da kuzim da je all in one bolja solucija, cisto me zanimalo dal se fizicki da skuhat pivo na ovom gore :)

@Pemac za ovu soluciju sam mislio koristiti BIAB metodu bez laznog dna i pumpe i sveg ostalog. Najvise me brinulo to sto kazes, max temperatura od 100c, a o rasponu od 5C nisam uopce razmisljao. da to bi mogo bit problem :D (da ne pricamo o tome da se nigdje ne spomilje stvarna snaga grijaca)

Budem jos malo pricekao, vidio sto se rabljeno nudu pa iso na sigurnu opciju all in one :)

hvala svima!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sharkyboy » čet vel 20, 2020 11:24 am

samo jos da dodatno napomenem, ako mislis radit biab, neznam kakve si građe al računaj da je vreču sa 4-5 kila zrnja (suhog) iz tekučine jebački teško dignut kad radis 20L šarže (znam iz iskustva) a još nedaj bože da ga dižeš iz nečega što je na nekom stolcu, štokrlu,... tj nije sa poda... za 50-60L mash vreču dići tj vreće dići će biti superjebački teško osim ak nemas 300kila i 3 metra što vjerujem da nemaš...nekakva dizalica tu sasvim sigurno igra dobru ulogu...
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Poljo » čet vel 20, 2020 11:51 am

slika
200l BIAB, samo 11000€ :wink:
slika

Avatar
Jonas
Postovi: 356
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Jonas » čet vel 20, 2020 1:05 pm

Slažem se s pričom dizanja vreče , nije lagano ,
ja radim u ofset biab-u pa kada dizem vrecu van nakon što sam isprao slad teška je do zla boga ,
koristim stari fermentor i recirkuliram u keg
slike tu
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... =12&t=8411

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Poljo » pet vel 21, 2020 9:03 am

Sklepas odvojeni MLT, moze i od plasticne kace. Slozis neku vrstu laznog dna i spojis recilkulaciju kroz ovakvo kuhalo. Idealno u 2 razine da se iz MLTa u kuhalo cijedi gravitacijski i onda pumpa iz kuhala dize u MLT.

Dobijes prakticki klarstein samo je mash vani.

Biab na tu kolicinu je samoubojstvo.
slika

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sharkyboy » pet vel 21, 2020 9:48 am

ako se prica o tom takvom ukomljavanju i slicno mozda nije lose bacit oko i na ovo:
https://supergoldy.eu/proizvodi/jumbo-l ... -kvaliteta

i kupi se onaj "super duper plamenik s njuskala" i mos rokat kaj oces...u loncima se "relativno lagano" zbusi rupa za pipu ako mislis ugrađivat pumpu i slicno...

ne velim da treba prec na takav sistem, al samo velim ako je cilj usteda novca da se razmotri i ova opcija... dapace s ovakih par lonaca pumpom i slicno da se napraviti jebacki herms...

na forumu dosad ljudi imaju pozivtivna iskustva s ovaim loncekima :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Poljo » pet vel 21, 2020 10:10 am

Mislim da bilo koji herms na kraju izadje puno skuplje od gotovog all in one sistema.
slika

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la sharkyboy » pet vel 21, 2020 10:28 am

Poljo je napisao/la:
pet vel 21, 2020 10:10 am
Mislim da bilo koji herms na kraju izadje puno skuplje od gotovog all in one sistema.
moguce, al mozda ispadne isto il jeftinije ak sam mozes ove majstorke radnje švasanja, lemljenja, busenja i slicno radit, a radis npr 100 litara i slicno jer all in one je najveci 60L afaik?!?
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

teddybeer
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 20, 2020 2:10 pm

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la teddybeer » pet vel 21, 2020 10:39 am

sharkyboy je napisao/la:
pet vel 21, 2020 10:28 am
moguce, al mozda ispadne isto il jeftinije ak sam mozes ove majstorke radnje švasanja, lemljenja, busenja i slicno radit, a radis npr 100 litara i slicno jer all in one je najveci 60L afaik?!?
E to je sad sljedece pitanje. U opciji All in one sustava, na koliko litara ici da se komotno moze napraviti 40L gotovog piva?
Petpostavljam da su solucije od 50L :

https://www.electronic-star.hr/Domacins ... W-50l.html

pre male? koje All in one sustave ( prvo proizvođaće, pa kasnije modele ) preporucujete?

svabac
Postovi: 250
Pridružen/a: sri tra 13, 2016 2:45 pm
Lokacija: Zagreb/Slavonski Brod

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la svabac » pet vel 21, 2020 11:41 am

na tome od 50L ja dobijem 42L u fermantoru nekog piva normalnog OG-a, 1050

teddybeer
Postovi: 4
Pridružen/a: pon sij 20, 2020 2:10 pm

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la teddybeer » pet vel 21, 2020 11:43 am

svabac je napisao/la:
pet vel 21, 2020 11:41 am
na tome od 50L ja dobijem 42L u fermantoru nekog piva normalnog OG-a, 1050
Konkretno taj model? I ako da, kolko si zadovoljan s njim?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: lonac za zakuhavanje/spremnik za napitke

Post Postao/la Puyol » pet vel 21, 2020 1:10 pm

Ja na tom od 50 litata dobijem max 42 litre u fermentoru, a sad, to je na kraju 2-4 litre pive manje zbog kvasca, zbog hmelja i slicno..

Za ipu sam.dobio recimo 36 litara u fermentorima, ne vise. Za ris bi islo jos i manje svakako.

Odgovori