najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

... boca ili bačva pitanje je sad

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la bijeli prah » uto tra 05, 2022 10:43 am

vaše preporuke gdje i kako najlakše i najednostavnije držat temperaturu potrebnu za fermentacije?

ako imate kakve savjete, od neznam posuda do elektronike, bio sam ovdje prije par godina na forumu, zagrijao se dosta za pivarstvo pa sa životnim okolnostima se odgodilo, pa se sad opet vratio da počnem napokon sa kućnim pivarstvom. trenutno mi je najveća boljka kako riješit kontroliranu fermentaciju bez nekih ogromnih ulaganja. ovo ostalo imam od opreme, vjerojatno ću krenit sa BIAB metodom.

hvala unaprijed.

edit, možda sam ovu temu trebao otvorit u diy dio. to neka moderatura odredi

Kamen
Postovi: 14
Pridružen/a: čet lis 22, 2020 1:51 am
Lokacija: Đakovo

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la Kamen » uto tra 05, 2022 2:43 pm

Najbolje fermentacijska komora, uzmes staru skrinju (zamrzivac, duboki, kako god), nabavis STC-1000, on je nekih 70-ak kuna
Na njega spojis zarulju za pilice, cim temperatura padne ispod recimo 18° (mozes sam postaviti zeljenu temperaturu) on pali zarulju, kad temperatura naraste gasi zarulju. Ili ako je pretoplo ukopcast skrinju koja se pali cim prede 21° ili neku tvoju vrijednost koju postavis
Komoru mozes napravit od bilo cega sto drzi temperaturu, moze i neka soba bez svjetla sa stalnom temperaturom, al preporuke su na skrinji jer dugo zadrzava temperaturu, mracno je a odmah je rijeseno i hladenje ako su visoke temperature
Zivio

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la bijeli prah » uto tra 05, 2022 9:40 pm

A može li mali frižider? Ili baš škrinja mora bit?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la Poljo » sri tra 06, 2022 11:10 am

Može ako ti fermentor stane u njega. :D
slika

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la bijeli prah » ned svi 08, 2022 7:40 pm

da pitam oko frižidera za fermentaciju, što je s ledenicom ako je bude ima? oće je sjebat gašenje paljenje? jel ima tko iskustva s frižiderima?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la Puyol » ned svi 08, 2022 8:58 pm

Ledenica normalno radi sa stc-om meni vec godinama. Neka stara, prastara, dovro drzi.

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la Jonas » pon svi 09, 2022 11:24 am

bijeli prah je napisao/la:
ned svi 08, 2022 7:40 pm
da pitam oko frižidera za fermentaciju, što je s ledenicom ako je bude ima? oće je sjebat gašenje paljenje? jel ima tko iskustva s frižiderima?
Na stc-u stavis vrijeme na tipa 5 minuta , malo ce ti biti fluktuacije temperature , ali ce ti kompresor biti zahvalan

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la bijeli prah » pon svi 09, 2022 3:41 pm

Jonas je napisao/la:
pon svi 09, 2022 11:24 am
bijeli prah je napisao/la:
ned svi 08, 2022 7:40 pm
da pitam oko frižidera za fermentaciju, što je s ledenicom ako je bude ima? oće je sjebat gašenje paljenje? jel ima tko iskustva s frižiderima?
Na stc-u stavis vrijeme na tipa 5 minuta , malo ce ti biti fluktuacije temperature , ali ce ti kompresor biti zahvalan
Hvala, ma gledam po njuškalu, nećkam se dali škrinja ili frižider, a možda čak budem trenutni frižider doma prenamijenio pa kupio novi za kuhinju.

ninoid
Postovi: 303
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la ninoid » sub svi 14, 2022 10:56 am

Ljeti koristi belgijske kvasce ili kveik, a zimi standardne ale kvasce i ne treba ti nikakva regulacija. Istina, ograničen si s stilovima piva, ali to i nije nešto loše, ako praviš pivo samo za sebe i društvo.

To ti je za početak dovoljno.

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: najbolje opcije za održavanje temperature fermentacije?

Post Postao/la Zlatko87 » čet svi 19, 2022 10:38 am

Najbolja opcija za održavanje temperature ljeti/zimi je podpultni točionik sa pumpom i spirala u fermentoru ili fermentor sa duplim stijenkom. Pumpa se odvoji od kompresora da može tjerati vodu bez uključivanja kompresora. Grijač za akvarij za dizanje temperature. Arduino za mozak cijelog sistema. Svašta sam probal a opcija sa friziderom ili škrinjom mi se nikad nije dopala. Više košta ali kad se složi nema boljeg.
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

Odgovori