Livanjsko pivo

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Livanjsko pivo

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 7:36 pm

Upravo se vratih iz Livna, a tamo sam naišao na Livanjsko pivo. Koliko sam uspio shvatiti radi se o mikro pivari koja flašira pivo i također ga prodaje kao točeno na raznim događanjima. Ljudi mi rekoše da je pivara mlada i da tek neko vrijeme postoji, a ja sam po gradu naišao na bilborde sa reklamom za ovo pivo.

U lokalnom supermarketu sam kupio nekoliko svijetlih i nekoliko tamnih piva, pa ću pokušati reći nekoliko riječi.


Prvo sam probao tamno i već nakon nekoliko gutljaja naišao na nešto što se u svakom slučaju može nazvati off-flavor. Pivo ima primjetnu i ne baš ugodnu kiselost. Pjena je čvrsta i konzistentna, a lacing je ostao na cijeloj čaši. Kompleksnost okusa odmah se povezuje sa kvascem gornjeg vrenja i iako na ambalaži ne piše, mislim da bez sumnje to jest ale kvasac. Gorčina na nekih 35-40 IBU bez završnih hmeljenja i bez primjetne arome hmelja. U finišu se prožimaju ugodna hmeljna gorčina i prženi slad. Što se te kiselosti tiče, ono što mi je prvo palo na pamet, već nakon nekoliko gutljaja je da taj kraj najvjerovatnije ima poprilično alkalnu vodu i da su morali kiselinama spuštati pH u prihvatljiv okvir. Po svemu sudeći trebalo im je dosta kiseline, pa su jednostavno ili prešli prag okusa ili su na samom rubu tog praga. Možda i griješim, ali po svemu sudeći to bi ovdje bio slučaj. Također nedostaje mi u ovom pivu sladne kompleksnosti i po mojoj procjeni ovdje je rađeno samo sa baznim sladom i tek toliko chocolate-a da bi boja došla na nekih 15-20 SRM. Kristala mislim da nema nikako ili ga je jako malo i taj nedostatak se osjeti.

Drugo je bilo njihovo svijetlo pivo. Nisko karbonizirano u odnosu na komercijalu, rekao bih na nekih 1,9 - 2,2 vol CO2. Boja je zlatno žuta, pivo je mutno od kvasca kojeg ima poprilično u boci, a pjena je nešto slabije konzistencije od one na tamnom pivu i brzo se povukla.

Ono što prvo moram reći je da sam već prilikom točenja u čašu osjetio jaku aromu Aurora hmelja. Sasvim sam siguran da je isključivo Aurora korištena u ovom pivu i to sa velikodušnim dozama hmelja u zadnjih 15 minuta. Gorčina po mojoj procjeni ide na nekih 40IBU. Pivo ima ugodan okus i lijepo je balansirano, međutim i u ovom svijetlom pivu primjetna je ta kiselost, a u nosu se osjeti jedan čudan miris koji zaista nisam mogao definirati i još uvijek se dvoumim da li mu je uzrok kvasac ili famozni DMS. Taj miris koji se osjeti jednostavno ne bi trebao biti tu i mislim da bi trebali duže kuhati sladovinu ili možda poraditi na temperaturama fermentacije. Da nema tog mirisa, mislim da bi ovo bilo jedno jako dobro pivo koje bi se moglo mjeriti sa solidnim ale pivima. Taj miris je toliko specifičan i odskače toliko da ostavljam mogućnost da je jednostavno nešto loše bilo sa skladišenjem ili da je bila neka greška u proizvodnji samo u toj turi.

Oba piva su nefiltrirana i nepasterizirana i rok trajanja im je 3 mjeseca. Ambalaža je 0,33 l, a smatram da su mogli malo inventivnije odraditi etikete, ali dobro....

Sve u svemu, ja danas sigurno radim bolja piva od ova dva koja sam probao, međutim jako sam sretan što sam naišao na neke pomake ovdje u BiH što se tiče pivarstva. Također, bez obzira na sve mane koje sam spomenuo, uvijek bih odabrao ovo pivo i popio bih ga radije nego ožujsko ,karlovačko ili sarajevsko. Vjerujem da još uvijek eksperimentiraju s receptima i da ova dva recepta nisu fiksni, te da će usavršiti proces i otkloniti ove neke sitne mane. Uglavnom, ako vas nekad put nanese u Livno, probajte livanjsko pivo!

(jako su loše slike, ali čisto da otprilike vidite kako to izgleda)

slika


slika
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » ned kol 12, 2012 10:34 pm

Super review! Sto se tice slika, probaj skinuti poklopac sa mobitela i onda uslikati. Ako bude bolja slika, u pitanju je zastitna plastika koja ide preko kamere. Uzmi malo paste za zube, cackalicu za usi i dobro ispoliraj tu zastitnu plastiku. Razlika bi trebala biti primjetna! Zivio

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » ned kol 12, 2012 11:06 pm

Svarrogh je napisao/la:Super review! Sto se tice slika, probaj skinuti poklopac sa mobitela i onda uslikati. Ako bude bolja slika, u pitanju je zastitna plastika koja ide preko kamere. Uzmi malo paste za zube, cackalicu za usi i dobro ispoliraj tu zastitnu plastiku. Razlika bi trebala biti primjetna! Zivio
nije do toga, ja nemam na poklopcu tu plastiku, nego samo rupu kroz koju prođe objektiv. ma nije do toga, na početku su mi bile super slike to mi nije ispao mobitel nekoliko puta... nešto se sjebalo unutra i to je to... dok ne nabavim nešto bolje na ovom sam....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » pet kol 17, 2012 8:49 pm

Odlične vijesti, hvala!

Izgleda da ću se malo zaletit do Livna. Nisan nikad bia, evo i opravdanja za ić. :D

Odgovori