Scotland - where men are men and ales are real

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderator/ica: Poljo

Odgovori
vatre

Scotland - where men are men and ales are real

Post Postao/la vatre » ned srp 28, 2013 10:14 am

Prije kakvih tjedan dana vratih se iz zemlje Škotske, te nakon nekog vremena koje mi je trebalo da sredim dojmove, odlučih podijeliti ih ovdje s vama.

Lijepa zemlja, dragi ljudi, imaju ta neka jezera i dvorce, svašta nešto, ali nije to bitno. Jer isto tako imaju puno malih craft brewerija, pa smo kolega koji mi je pravio društvo i ja odlučili probati koju. 8)

slika

Naveo bih piva koja smo probali a o kojima smo imali i nekakvo mišljenje kao prvo da se malo pohvalim ali i kao eventualnu referencu drugim putnicima koji će ići tamo i kao osnovu za raspravu o stilovima, ukusima itd.

Našu posjetu započeli smo na sjeveru, u Invernessu gdje smo prvi put došli u doticaj sa škotskom pub kulturom i njihovim lokalno spravljenim real aleovima. Kasnije smo se spustili u Edinburgh gdje je sve to još naglašenije i čak ide u određene ekstreme.

Pive:

Lion, special bitter, svjetlije, pomalo mutno, izuzetno kvasasto pivo.

Cairngorm Caillie, na prvu roastani okus usprkos tome što je svjetlo pivo, vrlo gorko. Kasnijim probavanjem čini mi se da je ono što sam prvo procjenio kao roastanost zapravo upravo ta gorčina na koju još nisam bio naviknut.

Loch Ness Light Ness, hmeljasto, voće, grejp i taj čuveni cat piss možda. Vrlo gorka, vrlo lagana. Ta cat piss nijansa kliže se od prezrelog, trulog voća do bazge.

Springhead Robin Hood, Tamnije pivo, crvenkasto. Lješnjak, u smislu one gorke unutrašnje ljuskice, čak zemlja. Neobično i interesantno ali kako se kaže, acquired taste.

Loch Ness Red Ness, slabo karbonizirano pivo vrlo nježnog okusa, gorčina jedva da balansira okus. Nije za mene.

An Teallach istoimene pivovare. Čita se ančelakh. Fantastičano smeđe pivo, kažu Scottish 80/-, balansiran, ne naročito gorak, punog okusa s natruhom nekakve mliječnosti prisutne kod cream stoutova. Ako je ovo zoran primjerak škotskog alea, onda znam u što sam se zaljubio.

slika

Hector, isto pivovara An Teallach, nježan stout, okus prženog slada koji možda daje i notu kiselkastosti. Blaga aroma voća od hmelja, u okusu daleka gorka čokolada i možda čak alkohol (rum). Gorčina tek za balans.

Black Isle Brewery Honey Heather Ale, specijalno pivo začinjavano vrijeskom (iako ne isključivo njim, sudeći po okusu ipak ima nešto hmelja). Nažalost smrdani želudac ne dopušta mi da ovo popijem do kraja. Slatko. Vrijesak ne volim baš ni u rakiji...

Red House Mild, ugodno ali izuzetno blago pivo, vodenastije nego neki bitter ili Scotch Ale. Nije za mene.

Duchess Anne, ne znam čiji uradak. Preporučeno kao zamjena za istočeni Caillie. Opet voćni i gorki pale ale, značajniji od Light Nessa, bez cat piss komponente.

Dragonhead stout, neka pivovara na Orkneyju, vrlo roasted, nimalo gorak, prilično vodenast, što mi se ovdje čini kao česta pojava kod tamnih piva. To mi se baš ne sviđa. Ovog izvlači ta prženost koja je stvarno naglašena pa je fora.

Cromarty Happy Chappy, dobar pale ale, očekivano gorak ali sa zanimljivim slatkastim aftertasteom. Od svih pale aleova možda čak i ponajbolji do sad.

Robinson´s Uncle Sam, balansiranije od prehodne, manje gorko, reklo bi se i jednostavnije pivo ali još uvijek s dovoljno arome i ugodnog okusa da ga doživljavaš tokom cijele pinte.

Bath Summer Hare, bitter, na prvu mi se učinilo da ima alkohola u mirisu što bi bilo čudno za tako slabo pivo. Tamnije, s izraženim okusom specijalnih sladova (karamelno, mozda i šaka nečeg prženog). Hm, i nakon nekog vremena još uvijek nešto čudno u mirisu, pomalo rumasto.

Naš lokalni pub u Invernessu, Blackfriars koji iznutra odiše tom autentičnom pubovskom atmosferom:

slika

Brewdog Punk IPA, boca 3 dcl, nekakav fast food u Edinburghu! Pristojan pale ale. Uz gorčinu i okus hmelja kao da se osjeti nesto orašasto, bademasto, marcipanasto. Srednje tijelo no jako malo utjecaja slada na sam okus. Suho hmeljeno, što se osjeti kao miris "sirovog" hmelja.

Caledonia Deuchars IPA, fino puno pivo, ali sa IPAom veze nema. Gorčina nije izražena, slabo u alkoholu 3,8 %, jedino što ga dijeli od standard bittera je boja koja je zlatna. Stilu ne odgovara ali po ostalim parametrima ugodno pivo koje ne odskače ni počemu. (Ovdje. E, da ga imam doma u nekoj birtiji...)

Williams Bros Joker IPA, slicno Punk IPA, vjerojatno isto suho hmeljeno. Možda čak kompleksnije i bolje od Punka. Nažalost točeno iz kega i prehladno i prekarbonizirano.

Prodigal Sun, aromatic golden ale (!?). Ni sluga ovome prije. U aftertasteu možda malo bora?

Alechemy 5 Sisters, tamnije pivo, crveno, vrlo gorko. Ta gorčina, čini se, ubija neke druge nijanse, kojih ima, ali ih je teško izvuči.

Ovaj pubić, Closters, bio nam je na pet minuta od smještaja u Edinburghu pa smo ga naučili smatrati svojim lokalnim pubom. Na pločama na zidu se (kao i drugdje) navode piva koja su trenutno na točionicima ali i ona koja su "Coming soon" :)

slika

A shot in the dark, tipičan njihov porterčić, zagoren a vodenast. Ne znam...

Thornebridge Old Ale. Neoprezno od mene; ovo je vjerojatno recept od prije nego su otkrili hmelj. Slatko kao teglica meda (ono što se zove cloying?) a u mirisu se osjeti kao kad vino dobije miris po "čepu".

St. Petersburg RIS. Slatko, intenzivno, hmelj zanemariv. Značajno se osjeti se barrique. Za razliku od tako tretiranih vina, ovdje u okusu nema gotovo ničega osim slatkoće i hrasta. Čudno. Nisam zamišljao Imperial Stoutove tako slatkima. Šteta.

Brewdog Dead Pony Club, tamni pale ale, ne gorak ali prekrasno mirisno, cvijeće i voće. Znatno bolji od Punka a lepršaviji od njihovog 5 A.M. Sainta.

Dalston Black IPA, pršti hmeljem, suho hmeljeno, očekivano gorko, lagani prizvuk prženog ječma. Puno tijelo, jako (7%), vrlo zanimljivo. Nakon druge probe, moram priznati da mi se ovo jako sviđa iako sam bio skeptičan prema konceptu tamne IPA-e. Izvrsno.

Tryst Stars & Stripes, pale ale, ne pregorak, ugodnog slatkastog okusa s aromom hmeljića. Ništa posebno.

Old Motor Oil, opet vodenasti porterčić. Za nešto ovako opakog naziva čak pomalo razočaravajuće (iako još uvijek vrlo pitko).

Rogue Hazelnut Brown Nectar, izvrsno pivo (iako nisam ljubitelj lješnjaka). Ovdje govorimo o onom svjetlijem dijelu Kinderlade koji proviruje iz inače skroz pristojnog, balansiranog tamnijeg alea.

Tryst Double Chocolate Porter. Tanko tijelo, neizbježna aroma čokolade, blagi roast kojeg je gotovo nemoguće razlučiti od gorčine hmelja koja balansira slad u nježnom, vrlo pitkom pivu. Još uvijek prerijetko...

Sjedimo mi tako u Bennet's Baru u Edinburghu i nevino pijuckamo Deuchars, koji je tamo uobičajen kao Žuja kod nas, gledamo golf, kad spazimo reklamni podmetač na stolu. Na istome piše Scottish Real Ale Festival 2013. Pogledamo bolje, kad, koincidencije li, datumi se slažu s našim boravkom tamo. Platismo, ustasmo, krenusmo. :P

slika

Naravno, stvar organizira CAMRA, platiš upad od nekih 5 funti, dobiješ čašu s oznakama 1/3, 1/2 i puna pinta i kreneš u obilazak. Tamo smo probali:

An Teallach Beinn Dearg Ale, najavljen kao balansirano pivo sa sladnim aftertasteom. Ne znam, meni je ovo pregorko a od aftertastea ni af.

Archerfield Dark Ale, best bitter koji mi je za taj stil preblag, pogotovo kad uzmemo u obzir opis koji se hvali notama prženog ječma i čokolade.

Barney’s Red Rye, ovo nije loše, voćkasto, osjeti se slad i kakve god da su žitarice unutra.

Burnside 3 Bullz, evo, pristojan bitter, taman gorko, sve ostalo slabašno ali sve u svemu zapravo dobro izbalansirano i pitko.

Carigorm Wild Cat, svaka čast, grožđe, možda rum, značajna aroma, blago slatko. Vrlo dobro. Nije baš za session ale, ali graniči sa izvrsnim.

Fyne Ales Maverick, vrlo dobar bitter, osjeti se prženi okus, lijepa smečkasta boja, bolji od 3 Bullz, baš dobro.

Kelburn Cart Blanche, tu navodno ima pšeničnog slada. Šta ja znam. Ti golden aleovi su mi preobični. Kažu ovdje da to koriste za preobraćenje lager cugera, tako da valjda imaju neku svrhu. Meni nije baš nešto.

Highland Brewing Old Norway, čisto da probam barley wine i odustanem. Desertno piće, slatko k’o sam vrag. Piše “natovareno američanskim hmeljima”. Kojim hmeljevima? Nit gorčine nit okusa. Fuj.

Tryst Sherpa Porter, da, čokolada, prženo, da, ukusno, ali opet prevodenasto. Spominju nekakvu laktozu? Možda, ali definitivno mi opet nedostaje tijelo. Ipak, stvarno ugodan okus.

Uz taj festival i domaće pubove bili smo par puta i u ovom bircu:

slika

Kažu tamo: NO SPORTS, NO SHOTS, NO STELLA! Šta ja znam, dečki rade OK pivo. Mahom su malo gorkasta i čini mi se da dosta mirišu na hmelj... :roll:

Sva sreća pa imaju i gostujuća piva, što engleska što američka, pa se ima što za probati... ;)

slika

Ispričavam se na podužem postu, ali tako to je kad si pun dojmova. Sve u svemu, pivska kultura na vrhuncu (uz, naravno, whisky koji je broj jedan, ali je skup i treba znati ponešto o njemu). Ljudi najnormalnije prihvaćaju real ale koncept, u većini pubova u koje smo zalazili bio je barem jedan ili dva takva točionika a u nekima i po desetak. Često (iako nažalost nije pravilo) sa barmenom možeš prokomentirati pivo, a posve je uobičajeno tražiti testere. Kad mi se to prvi put dogodilo u Castle Tavernu u Invernessu, skoro sam se rasplakao i zagrlio čovjeka.

To ide u te ekstreme da se na mjestima kao što je Brew Dogova birtija ili Hanging Bat u Edinburghu okupljaju ljudi koje mogu opisati samo kao beer snobovi, ljudi koji njuškaju čašice od deci i pol pive i znalački nešto komentiraju, mašu glavama, nose naočale i kravate i svašta nešto.

Uglavnom, neka su me oduševila (An Teallach, Wild Cat, Dark IPA) neka razočarala, ali ukupno ponuda i kvaliteta tih piva je (za naše pojmove) nevjerojatna.

Ono što me dosta iznenadilo je što se zapravo u njima slabo osjeti kvasac. Osim u dvije ili tri jedva da se može govoriti o snažnom kvasnom okusu koji bi kao trebao karakterizirati otočka piva; kod ovih što sam nabavljao kod nas u bocama krivio sam filtraciju, ali tamo smo ih pili direktno iz bačvica. Očekivao sam da će taj aspekt mirisa i okusa biti izraženiji.

Sad, napunjenih baterija i pun novih spoznaja, vraćen u realizam zemlje zlatnog Pana i Žuje, idem koncipirati recept za Best Bitter ili čak možda scottish 80 /-...

Živjeli!
fermentacija = civilizacija

plucica na kiselo

Re: Scotland - where men are men and ales are real

Post Postao/la plucica na kiselo » ned srp 28, 2013 11:56 am

vatre je napisao/la: Kažu tamo: NO SPORTS, NO SHOTS, NO STELLA! Šta ja znam, dečki rade OK pivo. Mahom su malo gorkasta i čini mi se da dosta mirišu na hmelj... :roll:

Sva sreća pa imaju i gostujuća piva, što engleska što američka, pa se ima što za probati... ;)

slika
Moram priznati pomalo sam iznenadjen komentarom o Brewdogu. Uz Mikkeller dozivljavam ih kao naj (bolju, uzbudljiviju, moderniju) europsku pivovaru. Probao sam 10-ak njihovih piva i većina su vrhunska.

Idem u Škotsku početkom listopada i imam u planu obići neke od pubova koja ste posjetili.

Odlična reportaža :)

mali badem

Post Postao/la mali badem » ned srp 28, 2013 12:27 pm

zanimljivo izvješće :pivo3:

od tolko probanih piva , samo dvije-tri izdvojene , govori da škotske pive nisu tvoj stil . nebi bile ni moj ! :wink:

uglavnom nisi spominjao ABV.

u neke stilove ide odstajali hmelj , ne znam da li još uvjek to rade ?

preostaje ti da ispraviš večinu njihovih grešaka -- kuhanjem vlastitog :zivjeli2:

vatre

Post Postao/la vatre » ned srp 28, 2013 1:13 pm

@plucica: opazi smajlije. Malo sam se šalio da isprovociram njihove fanboye ;). Brewdog je vrhunski, daleko od toga, iako ih ne bih stavio u vrh tamo probanoga. Malo se ponavljaju, vrte tu IPA priču u nedogled, ali s druge strane ja i nisam tražio inovativno već su me više zanimali tradicionalni stilovi. Brewdog je sad pustio van IPA is dead liniju piva koja su, kaže barman, četiri piva hmeljena samo jednim hmeljem. Ja sam naletio na Goldings verziju i tim su pivom otišli u drugu krajnost - ne bih preporučio. Beware of the prices u njihovom pubu. Paprene su, a ponekad se odnose na manje od pinte; Dalstonov Black IPA je bio 4.25 GBP za 2/3 pinte. Ako naletiš na išta Rogueovo tamo, probaj. Vrlo inovativno, vrlo vrlo fino.

@mali badem: ma nije to, većina piva su mi bila stvarno dobra, izdvojio sam samo ona koja su me posebno oduševila. Razočarali su me uglavnom mildovi i golden aleovi, i jako me začudila vodenost portera/stoutova što meni nikako ne odgovara.
Ostali njihovi tradicionalni stilovi mi odgovaraju, ali kad se sad jako puno proizvode različiti pale aleovi, IPA-e, new wave pale ale i kako ih već nazivaju. Ima i tu izvrsnih piva (Happy Chappy, recimo) ali nije to ono što sam očekivao i tražio. Što se ABV-a tiče, većina bittera/pale aleova je slaba (3.8 - 4.2) ali ima i izuzetaka. Ekstremi idu od saisona sa svježim krastavcem i mentom koji je bio 2,7 % do Old Norway barley wine koji je 9. Mislim da je kolega naletio na neki RIS koji je bio više od 10, ali se ne sjećam koji. Nije mi to nešto bitan podatak, pa ga nisam bilježio.

plucica na kiselo

Post Postao/la plucica na kiselo » ned srp 28, 2013 1:25 pm

vatre je napisao/la:@plucica: opazi smajlije. Malo sam se šalio da isprovociram njihove fanboye ;). Brewdog je vrhunski, daleko od toga, iako ih ne bih stavio u vrh tamo probanoga. Malo se ponavljaju, vrte tu IPA priču u nedogled, ali s druge strane ja i nisam tražio inovativno već su me više zanimali tradicionalni stilovi. Brewdog je sad pustio van IPA is dead liniju piva koja su, kaže barman, četiri piva hmeljena samo jednim hmeljem. Ja sam naletio na Goldings verziju i tim su pivom otišli u drugu krajnost - ne bih preporučio. Beware of the prices u njihovom pubu. Paprene su, a ponekad se odnose na manje od pinte; Dalstonov Black IPA je bio 4.25 GBP za 2/3 pinte. Ako naletiš na išta Rogueovo tamo, probaj. Vrlo inovativno, vrlo vrlo fino.
Za cijene znam, bio sam u 3. mjesecu u Londonu u njihovom baru na Camdenu. Smatram se poklonikom IPA tako da mi odgovara njihova orijentacija na taj stil.

Kad sam prosle godine u Pragu popio Hardcore IPA to mi je bilo otkrivenje. Prvi IPA koji sam probao, baš me prosvijetlio.

Iz IPA is dead serije sam probao El Dorado, nije me baš oborio s nogu.

Prije Škotske ću posjetiti Barcelonu, a tamo se na nekoliko mjesta može naći Rogue tako da ću ih vjerojatno tamo probati.

BanjoBrewer

Post Postao/la BanjoBrewer » ned srp 28, 2013 2:28 pm

Cool, dobra reportaža. Poslužit će čist fajn uz moju listu kad odem na GBBF u London za dva tjedna.

Artanis

Re: Scotland - where men are men and ales are real

Post Postao/la Artanis » ned srp 28, 2013 6:55 pm

vatre je napisao/la: Često (iako nažalost nije pravilo) sa barmenom možeš prokomentirati pivo, a posve je uobičajeno tražiti testere. Kad mi se to prvi put dogodilo u Castle Tavernu u Invernessu, skoro sam se rasplakao i zagrlio čovjeka.

To ide u te ekstreme da se na mjestima kao što je Brew Dogova birtija ili Hanging Bat u Edinburghu okupljaju ljudi koje mogu opisati samo kao beer snobovi, ljudi koji njuškaju čašice od deci i pol pive i znalački nešto komentiraju, mašu glavama, nose naočale i kravate i svašta nešto.
Svaka čast majstore! Mene zanima za koliko godina (ako uopće ikad) možemo očekivati bar jedan takav pub (npr. u Zagrebu) gdje ćeš se osjećati kao kad dijete uđe u slastičarnu ili lunapark :) pa ne zna koji da sladoled/igru odabere za početak.

Zedni

Post Postao/la Zedni » pon srp 29, 2013 10:35 am

TO JE TO... :D Odlicno!

Uz sve sto si napisao isto me iznenadilo za brewdog, al OK... P.S. sta nisi rekao da ides, bi ti dao pare da mi kupis KILT! :D hehe
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

vatre

Post Postao/la vatre » pon srp 29, 2013 8:48 pm

Šta će ti kilt? Samo bi ga zaflekao sa sladovinom. :) Skupi su k'o vrag. Oni pravi. A ako hoćeš kariranu suknjicu sa ciferšlusom, to je druga stvar, no to vjerojatno možeš nabavit i tu...

mali badem

Post Postao/la mali badem » pon srp 29, 2013 9:18 pm

vatre je napisao/la:Šta će ti kilt? Samo bi ga zaflekao sa sladovinom. :) Skupi su k'o vrag. Oni pravi. A ako hoćeš kariranu suknjicu sa ciferšlusom, to je druga stvar, no to vjerojatno možeš nabavit i tu...
kak šta će mu :roll: gušta se s kriglom u ruci i kiltom plašit simentalke na sajmu u Gudovcu :P

Svarrogh

Post Postao/la Svarrogh » pon srp 29, 2013 9:26 pm

Da ladi jaja :)

MarkoRB
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » pon srp 29, 2013 10:25 pm

Uisss... uopće nisam zavidan, ne :D.

Zedni

Post Postao/la Zedni » uto srp 30, 2013 12:14 pm

mali badem haha kreativno razmisljas, ali Svarrogh je pogodio... Vise da samo ladim jaja uz 'ladno pivo... haha :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Odgovori