Művész Presszó, Pećuh - mađarska craft brew scena

... probali ste egzotično pivo? Pohvalite se... Pošaljite etiketu

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Művész Presszó, Pećuh - mađarska craft brew scena

Post Postao/la vatre » čet lis 10, 2013 7:21 am

Redovito odlazim u Pećuh jer mi je relativno blizu a radi se o ugodnom gradu gdje se uvjiek može nešto fino pojesti i popiti, malo landrati uokolo i općenito prodavati zjake. Ono što do sad nisam znao je da tamo postoji "specijalizirani" birc koji drži piva mađarskih craft brew pivovara.

Radi se o ovom establishmentu: Művész Presszó, nažalost nemaju web stranicu ali imaju facebook: https://www.facebook.com/MuveszPresszo

Uglavnom je sve na mađarskom pa i nije čudo da mi je trebalo dosta vremena da pronađem informacije na Internetu.

Radi se o pubu uređenom u stilu "pitaj prijatelje i rodbinu da donesu šta imaju od starih stvari na tavanu a da im ne treba" i to, nažalost, bez puno stila i smisla, ali to je manje bitno. Ono što je bitno je da su u trenutku kad sam ušetao unutra imali 5 točenih piva i nekih 15-tak flaširanih piva domaće, mađarske prozvodnje. Ponuda je uglavnom pod utjecajem angloameričkih stilova, iako se zaletio i schwarzbier, zweckl i još poneka egzotična zvijerka. Cijene, u mađarskom stilu, nisu pretjerane.

Mađari se, inače, busaju da su "izumili" HopLager, stil koji smatraju svojim odgovorom na APA, što je, naravno, nategnuto, ali nek im bude.

Tako sam probao primjer toga, pod nazivom Kesery Mez i nisam se baš nešto oduševio (recimo, primjeri zahmeljenih lagera na okupljanju u rujnu bili su bolji). Dalje smo još pili Ir Voros (irish red) koji mi se nije svidio nimalo, čak mislim da je nešto tehnički bilo pogrešno s njim. S druge strane tu je bio James Brown Ale, hoppy brown ale, vrlo ukusan, roastani slad, lagana kiselkastost, hmelj u mirisu a prisutniji u okusu i gorčini.

Cingulus, porter od svojih 6% nije loš ali i tu je prisutna nekakva kiselost koja mi u ovom kontekstu ne odgovara.

Fekete Korso, koji nam je poturen kao stout a zapravo se tehnički radi o schwarzbieru je prilično zanimljiv, meni prvo pivo tog stila i moram priznati da mi se specifična mješavina okusa i mirisa prilično sviđa.

Uz Anonymus IPA koji se hvali sa svojih 100 IBU-a, posebno bih izdvojio kao kvalitetne uratke Pokerface (pale ale - balansiran i meni izvrstan) te Sherwood Ale (koji je zapravo stout ali ne dry već punog tijela kakvo ja voim i dobro složenog okusa).

U razgovoru s konobaricom saznali smo da u Pećuhu osim kod njih, craft piva ima i u jednom dućanu na glavnom trgu koji inače drži mađarsku robu u smislu džemova, rakija i šunki a eto - i piva.

Od pivovara čini se da su najjače Legenda (koja proizvodi navedeni Pokerface, a uz to još nekoliko Pale Ale derivata), Bors (Sherwood ale) te Kezmuves. Tu je i Bekesszentandras koji, recimo, proizvodi gore navedeni Fekete Korso.

Pa eto, ako se nađete tamo, svakako posjetite. Nije daleko a uz sve ostalo što nudi Pećuh, može se izkombinirati poučan studijski vikend... :)
fermentacija = civilizacija

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » čet lis 10, 2013 12:59 pm

Mi imamo to i još dva... uredih upravo, nisu bile mape na par njih. Moran priznat da taj na Google maps djeluje dosta derutno izvana, jebeno da je unutra tako :D.
http://www.ratebeer.com/Places/Country/ ... ecs/94.htm

Kézműves ti nije ime pivovare, znači jednostavno "Craft". 2 pivovare imaju "Kézműves Sörfőzde" u imenu, Fóti (u kojoj se radi Keserű Méz među ostalim) i Csóbankai (Fekete Bárány, Betyár, Öreg, Pastorale itd.).


Keserű Méz je zanimljivo probat - jedan od začetnika i organizatora Főzdefeszta, Daniel Bart, ga je probao, možda i slučajno u Fótu i nahuškao pivara da ga radi na većoj razini - brendirao ga tako i u startu ga prodavao mislim čak samo u Szimpla Kertu. Koliko ga je nahvalio i ja sam očekivao ludilo, objektivno i je masu dobar lager - i boja mu je prilično jedinstvena bila tad, totalno al totalno neprozirna žuta, divno nešto, al nije najbolji šta ćete probat. Šta sad izvodi s tom bajkom o hoplageru ne znam, al lik je kul skroz.

Legenda (čiji je James Brown Ale) je jako nova pivovara, ako se ne varam, prvo su pod imenom Olaszházi radili pivo u Csóbankaiu i bilo je na jednom od F-Festova inficirano skroz, pokušavaju zanimljive stilove, al nisu me nikad uspili oduševit skroz, al valjda imaju manje grešaka otkad su svoji.

Ír Vörös (Irsko Crveno) je od Stari Sörfőzdea iz Tapolce kraj Balatona - tipičan primjer starog tipa mađarskog microa, di su piva tu i tamo znala bit i lošija od macroa il na toj razini, ali su ok. Crveno im je najbolje od onih koje san proba, solidno skroz, ništa posebno. Takav je, samo niiijansu bolji bia i Fóti (pod imenom Osterbräu Fót) prije nego šta su mu kapacitet počeli koristit "mladi, ludi" pivari i revolucija je krenila.

Takav je bia i Bors - svijetlo-tamno, filtrirano-nefiltrirano. I pšenično aj. Samo šta su oni i tad nešto sitno odskakali, prije nego šta su krenuli putem Robina Hooda i zapadnih stilova. :D Njihov Tuck Barát je bia mislin prvo pivo belgijskog stila pravljeno u Mađarskoj, fino skroz a "tvoj" Sherwood je meni isto bia jako dobar. Baš želim probat i Anonymus IPA :). Ima tu i muda i talenta.

Fekete Korsó je iz pivovare pamtljivog imena Békésszentandrási - najbolje nekoć u državi sa svojim legendarnim Black Roseom prije nego šta su neki tamo počeli koristit neke čudne američanske hmeljove na C. Tu i tamo im se zalomi neko dobro pivo još, FK je jedno od lošijih... previše su zaglibili u razno voće i opiru se modernim stilovima.

Cingulus je Rizmajerov - pivovarica u Csepelu, otoku-predgrađu Budimpešte. I takav kakav kažeš im je najbolje pivo što ga probah, mada su sad izbacili nekakav Maibock koji je navodno odličan. Napokon, reka bi. Kad se sitin da im je ponuda bila, osim portera obični lager, kao posebni specijalitet "kukuruzni lager" (užas) i med/naranča/đumbir pivo (moglo i gore). Njihov je ipak najveći doprinos mađarskoj sceni to šta je Tamás Kiss (Hopfanatic) koristia njihov kapacitet za contract brewanje prije osamostaljivanja :).


Eto, čisto da "malo" pozadine stavim iza onog šta si probao :).

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » čet lis 10, 2013 3:59 pm

Isuste, ima l' gdje da ti nisi išao i tamanio pive? :)

Enivejz, da, što se imena piva i pivovara tiče, s mađarskim nikad nisi na sigurno tako da bilježim primjedbe. Što se tiče drugih pubova navedenih na ratebeeru, Murphy's je tipični "irski" pub gdje se toči klasični irski Erdinger, recimo i tako to. Forme radi, imaju i Guiness. Uglavnom, bezvezno mjesto i zamka za turiste na glavnoj promenadi. Bohemia Sorkonyha je, kako ime kaže, mjesto za ljubitelje češke pive i osim svjetlog, rezanog i tamnog točenog imaju i čitav niz flaširanih čeških pivica. To mi sad trenutno nije u filmu pa nisam previše istraživao, ali imaju dobru hranu. I stalno je gužva.

Za ovo ostalo, moj ukupni dojam je da se tu ima što za obećat iako ima i bezveznih stvari. No čak i tako, mi u HR možemo samo gledati i plakati (za sad). Ne znam koji su zakonski parametri unutar kojih oni rade i koje su razlike u odnosu na nas, ali poanta je da se našlo ljudi s mudima da krenu sa craftom i da se očito našlo dovoljno zainteresiranih mušterija koje to zanima.
fermentacija = civilizacija

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » sub lis 12, 2013 9:35 pm

vatre je napisao/la:Murphy's je tipični "irski" pub gdje se toči klasični irski Erdinger, recimo i tako to.
"klasični irski Erdinger"? Nije li to njemačko pivo?
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » ned lis 13, 2013 9:00 am

Zato je "irski" u navodnicima. Taj bircuz pripada onoj kategoriji umjetno dizajniranih pubova koji izgledaju kao otočki pubovi, ali ponuda piva je obično razočaravajuća (ili barem neadekvatna).
fermentacija = civilizacija

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » ned lis 13, 2013 6:17 pm

vatre, kako rade vikendom ako znaš i ako znaš gdje je otprilike trgovina gdje se mogu ova piva kupiti, flaširana?

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » ned lis 13, 2013 9:28 pm

HopFanatic mi je imao dvije najbolje pive na zadnjem Fozdefestu, NoHopLimit DIPA i west coast APA s kokosom koje se ne sjećam imena. Općenito nije da im je craft scena ludilo od kvalitete i raznolikosti, no i takva je godinama ispred nas, a od Fozdefesta sumnjam da ima boljeg festivala u susjedstvu.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » pon lis 14, 2013 8:03 am

@t32: Muvesz Presszo vikendom radi kako je i očekivati od birtije, u subotu vjerojatno do ponoći a u nedjelju su nas potjerali oko deset navečer. Što se dućana tiče, postoji taj koji sam naveo na Szecheny trgu, na južnom dijelu. U izlogu su im proizvodi tipa rakije i pekmezi. Evo karta gdje je označeno i jedno i drugo, birtija je crvena, trgovina je zelena:

https://mapsengine.google.com/map/edit? ... XsxdkSdbSo

@BanjoBrewer: da, to su točno moji dojmovi, neke od piva su mi izgledale kao moj homebrew nad kojim si češem glavu i pitam se "zašto je to ispalo tako?" ali ima i vrlo kvalitetnih pivi. Od susjeda su nam definitivno najjači, pogotovo što, kao neke druge bliske zemlje, nisu opterećeni naslijeđem lagera koje nekakva Slovenija i Austrija (s potpunim pravom) njeguju. Biti će zanimljivo promatrati kako će se to kod njih razvijati i da li će se (u ovom EU kontekstu) možda nešto od toga preliti preko grane na nas. :)
fermentacija = civilizacija

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » pon lis 14, 2013 5:36 pm

Ni slučajno ne podcjenjivat ni Sloveniju ni Austriju, posebno ako se uzme broj stanovnika Slovenije. Osim fenomenalnog Bevoga koji dijele, u Sloveniji je tu Human Fish, navodno je i Carniola dobra točena, a stiže i Pelicon.

U Austriji je tu, uz, opet Bevog, Forstner (kod Graza) koji radi npr. odlične i belgijske stilove. Pa 1516 u Beču koji je najbolji brewpub u ovećem krugu oko nas, a "glavni" mu je jedan Imperial IPA. Pa Gusswerk, Engelszell, itd. Još i neke fenomenalne pivovare za pšenična (koja nisu lageri). Kad makneš taj mali sloj novih luđaka (Hopfanatic, armando, Legenda i Bors), ostalo se ne može ni blizu nosit sa Austrijom.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto lis 15, 2013 12:24 am

Pio Carnoliu iz boce u Ljubljani prosli vikend i straaaaasno. ESB pun klorofenola, mutan potpuno nepitko, ostavio sam pune case. IMP, porter valjda nesto bolji no i dalje jako lose...

Bevog izvrstan!

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » uto lis 15, 2013 1:41 am

Imp. san i ja pia dvaput iz boce, oba puta inficiran, al mi se kunu ljudi da su im točena, kad su u normalnom stanju, jako dobra.

Avatar
vatre
Postovi: 231
Pridružen/a: uto tra 16, 2013 10:07 am
Lokacija: bjelovar

Post Postao/la vatre » uto lis 15, 2013 8:45 am

I stand corrected. Nisam baš ni upoznat sa scenom u SLO i Austriji, više sam svoju izjavu bazirao na općem dojmu da se tamo i u mikroima i gostioničkim pivovarama kuhaju lageri (što izgleda nije baš tako). Moram malo više posjećivati ratebeer, to je. :)

Ovaj Bevog mi izgleda interesantno, jel ima išta od toga navedenog u prodaji u SLO u trgovinama ili plasiraju isključivo kroz pubove?
fermentacija = civilizacija

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » uto lis 15, 2013 12:42 pm

Ima, oni drže Za Popen't trgovinu na Starom Trgu u Ljubljani. Osim njihovih ima i odličan izbor nasumičnih stranih.


Mađarska ima najveći postotak jednostavno loših microa/brewpubova reka bi - što objašnjava zašto je i Vukovarsko takvo pošto su učili od njih. :lol: Dok nisu krenuli sa svojim većina ih je bila smiješna čak i usporedbi s boljim macroima tamo. :?

skizlin
Postovi: 8
Pridružen/a: čet svi 08, 2014 12:50 pm
Lokacija: Donji Miholjac

Post Postao/la skizlin » čet svi 08, 2014 1:03 pm

Prije svega pozdrav forumskom pučanstvu. ovo je moje prvo javljanje, nakon mjeseci, ma godina lurkanja foruma anonimno. Zahvala svima koji su svo ovo vrijeme dijelili iskustva. Garantiram da ne postoji tema koja se tiće hombrewera koju ovaj forum ne pokriva.

Javljam se u ovom topicu iz jednog razloga.

Od 15.5.-18.5. u Pečuhu se održava nešto što se zove 2. Magyar Kézműves Sörök Fesztiválja
https://www.facebook.com/events/5582776 ... l_activity

Bit će 13 njihovih craft pivovara tamo sa 50ak vrsti piva.

S obzirom da ja zivim i radim u Zagrebu nudim mogućnost zainteresiranima da povezem nekoga (max 3 osobe) za Pečuh u petak 16.5. i vratim nazad za Zagreb ili negdje usput u nedjelju. Smještaj vam nažalost ne mogu ponuditi jer ću ja biti kod staraca u Donjem Miholjcu (na samom festivalu ću biti sa svojim društvom u subotu, a mogu ostati i s vama u petak :)), ali postoji jedan hostel gdje se za 100tinjak kuna može noćiti. Pečuh sam po sebi je odličan grad za weekend break i osim samog festivala ima se što za proći.

Trošak prijevoza simboličnih 50kn po glavi stanovnika.

Odgovori