Uzgoj vlastitog kvasca

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy


baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Re: Uzgoj vlastitog kvasca

Post Postao/la baltazar » pon kol 09, 2010 8:54 am

Ako pogledaš ove zadnje slike koliku čovijek ima kolekciju kvasca ili ima mikro pivovaru ili je fanatik,jer sa onolikom opremom može uzgojiti more kvasca..

Ali evo ideje da i mi sebi(kao forum)napravimo banku kvasca pa kome treba samo ga umnoži.Evo kako bi to izgledalo...
(kada netko naruči neki suhi ili tekući kvasac, pošaljemo mu hranjivu podlogu uzme uzorke te ih pošalje pošiljatelju i on uzgoji taj i spremi ,kada nekom treba bilo koji kvasac može dobiti ,pod uvijetom da je donirao jedan uzorak dok nemamo večinu kvasaca u banci...)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon kol 09, 2010 10:00 am

O tome vrijedi razmisliti.
Vrlo domišljato.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri kol 11, 2010 2:46 pm

definitivno bi bilo dobro to da o tome raspravimo na nekom jesenskom druzenju a i tu na forumu za one koji nam se nisu u mogucnosti pridruziti...

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » čet kol 12, 2010 12:44 am

Nešto mi nije jasno u toj priči o uzgoju kvasca .Jednostavnije bi bilo od paketića suhog kvasca napraviti starter i raspodijeliti ga u više malih posuda i spremiti u hladnjak .Dan dva prije kuhanja piva reuzgojiti taj kvasac do potrebne kolićine .Moja baka kada je pekla kruh nije koristila svaki put svježi kvasac već je ostavljala jednu manju lopticu tijesta za sljedeći kruh , kao što mi koristimo kvasac iz primarne fermentacije .Razlika je u tome da kvasci prilikom fermentacije mutiraju pa ako od originala napravimo više manjih uzoraka pa ih reuzgojimo opet od svakog uzorka imamo dovoljnu količinu originalnog kvasca . Koliko sam pročitao najbolje bi blio sarter napraviti sa sladovinom ili ekstraktom i hmeljom koji se namjerava koristiti jer će se kvasac već prilagoditi budućim uvjetima .

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Re: Uzgoj vlastitog kvasca

Post Postao/la jux » ned kol 15, 2010 11:06 am

baltazar je napisao/la:
Ako pogledaš ove zadnje slike koliku čovijek ima kolekciju kvasca ili ima mikro pivovaru ili je fanatik,jer sa onolikom opremom može uzgojiti more kvasca..

Ali evo ideje da i mi sebi(kao forum)napravimo banku kvasca pa kome treba samo ga umnoži.Evo kako bi to izgledalo...
(kada netko naruči neki suhi ili tekući kvasac, pošaljemo mu hranjivu podlogu uzme uzorke te ih pošalje pošiljatelju i on uzgoji taj i spremi ,kada nekom treba bilo koji kvasac može dobiti ,pod uvijetom da je donirao jedan uzorak dok nemamo večinu kvasaca u banci...)

Ja sam samo pipetu platio 400 kn :=)

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » ned vel 12, 2012 11:14 am

napravio sam dva startera u utorak. Jednom kvascu je prošao rok a drugom je bio pri kraju. Oba su fino odradila, lager nešto sporije ali fino. Pitanje je sljedeće: koliko sam im produžio život? Koliki im je sad rok trajanja. Na original bočici piše da je best before 4 mj. poslje pakovanja...

Inače kvasci su Cz. Budejovice lager i Irish Ale

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned vel 12, 2012 11:39 am

Rok trajanja je vezan za broj stanica. U tvom slučaju si vjerojatno započeo s malom količinom živih stanica koje su se razmnožile.
Imaš na mr.malty kalkulator di možeš otprilike vidit koliko si stanica dobio nakon stirplatea.
Problem može bit vitalnost i zdravstveno stanje stanica, tako da svaka živa nije 100% zdrava, al uz dobre uvjete fermentacije i nešto hranjiva možeš i taj negativan učinak svest na minimum.

Ja kvasce zamrzavam (u mješavini glicerina) i tako radim banku kvasaca.
Zasad imam 5 vrsta i količinu dovoljnu za nekih pola godine kuhanja (iz prve generacije), ako ih nastavim prati i razmnožavat bit će i za duže vremena..

Bilo bi kul kad bi se shreali za druge vrste.. al ne znam kako bi podnijeli shipping.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » ned vel 12, 2012 12:33 pm

kako kako? ja posaljem tebi ti posaljes meni :D

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » ned vel 12, 2012 3:55 pm

E!
A možemo i iz ruke u ruku :D

Mogli bi pokušat i vidit kako će izdržat poštarenje.. iako je lakše slati slantove nego smrznute kvasce, no meni se ne da zafrkavat sa slantovima.. bar ne zasad..

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pon vel 13, 2012 9:45 am

http://www.tigereye.net.au/bluedog/slants.html

Čitam malo o uzgoju kvasaca, pa mi nije jasno kaj je "gelatin".
Zašto se to dodaje u wort za uzgoj kvasaca i gdje to ima za kupiti kod nas.
Gdje ima za kupiti dray malt extrakt?

Hvala
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon vel 13, 2012 10:29 am

gelatin je želatina... služi da bi ukrutila hranjivu podlogu...

zašto? ja vidim nekoliko razloga...

1) puno bolje vidiš koloniju kvasaca na krutoj nego na tekućoj podlozi
2) bilo kakvu infekciju je puno lakše zamijetiti golim okom
3) pošto je podloga kruta i kvasci ne mogu "plivati" u njoj i odmah sve pojesti te se zatim istaložiti na dno, već fino malo po malo papaju i bivaju cijelo vrijeme vitalni

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon vel 13, 2012 11:00 am

zrinski je napisao/la:Gdje ima za kupiti dray malt extrakt?

Hvala
Ja ga nisam našao u HR osim neko pakiranje koje je jedva dosta za 2l startera a košta preko 40kn. sad sam naručio iz Hop and grape.

Nego gledam malo po netu kalkulatore za kvasac. Ovaj na Mr.Malti se čini dobar ali ne kužim kako to da se beersmith i ovaj drastično razlikuju u izračunu količine startera - vidi slike -
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

zrinski
Postovi: 355
Pridružen/a: pet kol 13, 2010 1:21 pm
Lokacija: Zagorje zelene

Post Postao/la zrinski » pon vel 13, 2012 11:03 am

Hvala.

Gdje se to kupi?
Znam da ima neka želatina za kolače, da li je to ta ili ima neka posebna?
Stvarnost je iluzija nastala nedostatkom alkohola u krvi.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon vel 13, 2012 11:28 am

to je ta :)

Odgovori