RateBeer vs Untappd

... i ostali korisni izvori informacija

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
sinco
Postovi: 194
Pridružen/a: ned sij 11, 2015 10:23 pm
Lokacija: Split

RateBeer vs Untappd

Post Postao/la sinco » čet svi 18, 2017 2:07 pm

Dakle pitanje... da li je RateBeer mrtav koncept... pitam iz perspektive nekog to povremeno pogleda sto se tamo pise o pivu i usporedjuje brojke.

Broj mjesecnih reviewa po RH pivovari je max 5-6 i to ako pivovara izbaci neko novo pivo.

Primjer LAB-a je da imamo na Untappd cca 200 checkinova mjesecno, npr 70:30 u korist stranaci vs domaci (u sezoni)... na ratebeer imamo 1!

Dakle ovde je uzorak ljudi koji ocjenjuje pivo poprilicno internacionalan a internacionalnih rejtinga na Rate Beer nema!

Spavas li mirno MarkoRB?! ili mozda bolje MarkoUNT :)
ono kad ti punica proba IPAu na koju si ponosan i kaze: mmmm vockasto isto ko i radler!!!

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » čet svi 18, 2017 2:34 pm

Meni je ratebeer samo za procitat nesto o pivi koju mislim kupit, ako je preskupa.
Untappd za vodit neku evidenciju, sta sam popija, bez da moram pisat esej ko na ratebeeru.
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » čet svi 18, 2017 2:42 pm

Nimalo, dokle god ima nas koji se trudimo oko toga. Untappd će radi jednostavnosti i društvena mreža/igrica konceptom uvik i imat puno više tapova nego šta će bit reviewova. S druge strane ako je korisnik kvalitetan, 1 review može bit informativniji od 200 tapova (ne mora bit, neki se trude tu svakako i na Untappdu, a i na RB ima klaunova). Naročito ako rirejta svako malo. Sve ima svoje pluseve i minuseve i sajt i dalje raste, a u nekim područjima i aspektima gazi i dalje sve druge.

I jedno i drugo su kul, bitni koncepti i trajat će.

PS. Nedavno bia topic na RB forumu jel RB mrtav. Odma nakupia tonu strana i hrpa ljudi se uključila. :D Nije.

PPS. Jebiga, neki imaju backlogove, doće i više ocjena za to pivo ;).

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » čet svi 18, 2017 2:45 pm

Ja koristim oboje, Ratebeer od 2013., Untappd od prošle godine. Mislim da Ratebeer nije mrtav koncept, i dalje će privlačiti određen broj ljudi, ali unos recenzije traje duže nego na Untappdu i većini se to neda. Puno je jednostavnije uslikati pivo, ocijeniti ga, eventualno tagirati prijatelje i to je to. :D
A na RB je potrebno posebno ocijeniti 5 parametara i napisati komentar. Mislim da je to ljudima manje prihvatljivo, pogotovo kada su u društvu.

S druge strane, nakon preko 1000 piva što sam probao RB poprilično pomaže kada se nekog piva pokušam prisjetiti ili nekome preporučiti, a sa Untappdom to baš i nebi mogao bez napisanih komentara :)


PS, RB ima dosta lošu mobilnu aplikaciju, to je sigurno jedan dodatni razlog. Ja koristim browser dok unosim recenziju, nije baš praktično :D

:pivo3:

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 18, 2017 2:55 pm

Nebi rekao da postoji, ili će nastat neki rat između dvije platforme.. dosta su različite i koriste se za različite stvari.

Untappd je live, trude se ući u birtije, imati aktualne cjenike, aktualno stanje, odvedi ma ne pivo u krugu od 200m i slično.
Ratebeer je nešto drugo. Ratebeer će ti pomoć da na polici vrutka izabireš jedno od 10 baladinovih butelja za poklon kad nemaš pojma o čemu se tu uopće radi. Ratebeer ukupna ocjena piva je nekako puno relevantnija od prosjeka ocjena na Untappdu.
slika

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » čet svi 18, 2017 3:56 pm

S druge strane poplava loših ocjena na Untappdu vezanih za neku lokaciju ili neko vrijeme može ukazati pivarima na problem puno brže. Ako ne dođe do šuma. Sve ima svoje prednosti i mane. Ja se osobno ne mogu pošteno izraziti unutar limita i dovoljno precizno dati ocjenu pivu kroz 0.25 skalu i to jedan stupac.

Također, preporučam RB uvik ljudima koji se misle baviti suđenjem i žele razviti i poboljšati stil i vokabular potreban za to. Loš engleski nije problem, smije se i hrvatski koristiti (osobno se izborio uz još par za dopuštanje takvih rejtova, kontra američkog kmečanja).

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet svi 18, 2017 10:29 pm

ratebeer je puno ozbiljnija platforma gdje se pivo ocijenjuje prema stilu, a ne prema subjektivnoj ljubavi za određeni stil - tipa: nikako mi ne štima ovaj stil ali je tip top i bez greske pa evo dobre ocijene...

Dok je untappd onak... igrica za ekipu :lol: Najjače kad su mi ocijenili stout, a ispod ocijene prijateljica joj napiše - e ali mi uopce nismo pile to pivo! :lol: :lol: tak da...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Poljo » čet svi 18, 2017 11:12 pm

slawoner je napisao/la:ratebeer je puno ozbiljnija platforma gdje se pivo ocijenjuje prema stilu, a ne prema subjektivnoj ljubavi za određeni stil - tipa: nikako mi ne štima ovaj stil ali je tip top i bez greske pa evo dobre ocijene..
Pa nije baš tako.. ocjenjuješ jednom.. i nitko ti ne brani da posereš najbolji blond ale na svijetu.. Samo je algoritam takav da iz te jedne ocijene nekako normira ocijenu u stilu i ukupnu ocijenu.
Od osobe do osobe je želi li pivo ocjeniti po BJCPu ili po nekom svom doživljaju tog piva bez obzira na stil.
slika

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pet svi 19, 2017 9:53 am

bit cu iznimno pametan ovim postom pa cu napisat...

to ti je ko da usporedjujes daprostis gumicu nakurnjak vs mišlinke nove za tvoju mečku, pardon jahtu da ne udara u molove...

obje su gume al tu prica staje :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

plucica na kiselo
Postovi: 50
Pridružen/a: pet sij 11, 2013 7:47 pm

Post Postao/la plucica na kiselo » pet svi 19, 2017 11:45 am

Intezivno koristim obje aplikacije 5 odnosno 3 godine. Svaka ima svoje prednosti i mane. Očite prednosti su brojnost usera i rejtova/tickova na untappdu i kvaliteta rejtova za RB.

Još nekoliko stvari koje su mi upale u oko


Ratebeer kažnjava/favorizira prve batcheve kod piva sa lokalnom distribucijom jer je koncept re-ratea slabo razvijen. Događa se da ekipa rejta prvi batch i ostane na tome. Untappd zbog koncepta i broja usera bolje hvata oscilacije kroz vrijeme.

Untappd ima problema s kvalitetom baze i gomilom stilova. Je li baš potrebno 11 IPA stilova? Također priča s godištima raznih piva i duplićima je clusterfuck. Na RB admini odrađuju ogroman posao i drže bazu čistom. Untappd ipak profitira od broja usera pa se dosta piva prvo otvori tamo. HR je iznimka jer Marko jako ažuran.

Ratebeer ima jako korisnu Places sekciju. Bila bi još bolja da više usera rejta mjesta, ali i ovako je riječ o najboljem svjetskom pivskom vodiču, nezaobilaznom kod putovanja. Untappd se ubacio u priču s mapom i ažurnim pivskim menijima za one koji investiraju. Potencijalno jako korisno.

Iako ne izgleda tako socijalna komponenta je jača strana RB-a. Ako se putuje negdje vrlo je lako naći pomoć, nekoga za trade ili pub crawl. Upoznao sam stvarno super ljudi preko RB-a, a ima i dosta ljudi koji s pivom zarađuju za život. Na untappdu se sve svodi na toastanje i povremeni komentar.

Untappd je našao način kako monetizirati podatke koje ima i mislim da se to reflektira na promjene. Untappd se puno brže mijenja i to pozitivno, na RB-u to ide neusporedivo sporije. Mislim da im treba intuitivna user friendly aplikacija.


I jedan i drugi imaju neki svoj koncept i za sad se čine održivima. Untappd ima ogroman potencijal čisto zbog broja usera i posljedično kvantitete podataka. RB tjera usere da promisle o onome što piju i potencijalno mijenja način na koji se pivo doživljava.


Samo ispravak - na RB-u se ne ocjenjuje samo prema stilu, dapače upravo suprotno RB u svojem FAQ-u kaže kako bi se pivo na RB-u trebalo ocjenjivati prema osobnim preferencijama nevezano uz stil.

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » pet svi 19, 2017 4:23 pm

Zapravo, ocjenjuješ kako hoćeš unutar gabarita koje ti je postavio. Neki idu BJCP rutom, neki striktno hedonističkom.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet svi 19, 2017 5:11 pm

MarkoRB je napisao/la:Zapravo, ocjenjuješ kako hoćeš unutar gabarita koje ti je postavio. Neki idu BJCP rutom, neki striktno hedonističkom.
eto onda moja greška...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori