K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Trebate nesto? Pitajte....

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
elaco77
Postovi: 36
Pridružen/a: sub lis 31, 2015 6:48 pm
Lokacija: Split

K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la elaco77 » sri stu 04, 2020 2:32 pm

Pozdrav,

razmatram opciju da prodam svoj HERMS sustav i kupim all-in-one (iskljucivo zbog nedostatka mjesta).

Zanima me da li netko prodaje Grainfather ili neki slican, alternativni/konkurentni sistem?

Hvala!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Puyol » sri stu 04, 2020 9:22 pm

Bas si profulao grainfather i prakticki cijelu home pivovaru, otislo pred 5 dana otprilike.

Budi svako malo na forumu, bude ljudi što prodaju, ali moras ili bit strpljiv inuporan, ili se odlucit za novi steoj. Pitanje je volumena, inpitanje je koliko si financijski spreman za nesto takvo. Imas i teme na forumu za razne all in one suatave, pa vidi sta tinodgovara. Ja imam i GF 30 i klarstein 50L, oba su dobra, eqzlika u kvaliteti izvedbe je ocita, ali je isto tako i cijena osjetno rqzlicita.

Avatar
elaco77
Postovi: 36
Pridružen/a: sub lis 31, 2015 6:48 pm
Lokacija: Split

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la elaco77 » čet stu 05, 2020 3:39 pm

Puyol je napisao/la:
sri stu 04, 2020 9:22 pm
Bas si profulao grainfather i prakticki cijelu home pivovaru, otislo pred 5 dana otprilike.

Budi svako malo na forumu, bude ljudi što prodaju, ali moras ili bit strpljiv inuporan, ili se odlucit za novi steoj. Pitanje je volumena, inpitanje je koliko si financijski spreman za nesto takvo. Imas i teme na forumu za razne all in one suatave, pa vidi sta tinodgovara. Ja imam i GF 30 i klarstein 50L, oba su dobra, eqzlika u kvaliteti izvedbe je ocita, ali je isto tako i cijena osjetno rqzlicita.
Hvala Puyole!
Citao sam malo teme i vidio onu pivovaru sto je otisla u komadu :) Koliko sam za sada istrazio, u igru dolaze GrainFather G30, Klarstein 50L, i Guten brew XL (52L), BrewZilla 35L i HopCat 45L. GF jedini dodje sa CFC-om za razliku od drugih, ali mi se brewzilla cini odlicna alternativa s obzirom na cijenu.

Mozes li mi reci koliko ti okvirno ovakvi sistemi olaksavaju i ubrazaju dan kuhanja? Ja nekako racunam da ce dobro hladjenje smanjiti i pranje za barem sat vremena u odnosu na HERMS. Iako, nisam siguran koliko je jednostavno prati grainfather... Svaki savjet, iskustvo i preporuka su dobrodosli :)

Thanks!

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Puyol » čet stu 05, 2020 5:55 pm

Ja sam poceo kuhat na GF, tako da ne znam nista o drugim sustavima. Sano da postoje 😂.

Ciscenje GF je macji kasalj u 95% skucajeva. Kao i ciscenje KS, ista stvar. Jedini akonimas hrpu brasna pa ako to zagori (jednom do sada u cca 100tinjak kuhanja).

Ja danas ne bih uzimao GF, vmvisto zbog razlike u cijeni. Plus je taj CFC, ja u njemunu jednom runu spustim sa 100tke na cca 25°c, u nekih 20-30 minuta, ovisnono kolicini smeca u sladovini koja vide ili manje stopa filter.

I jedan info, CFC od GF ide na onaj stari KS od 50L, kada se odsadafi gornji priključak za recirkulaciju, navoji odgovaraju idealno.

TripleS
Postovi: 42
Pridružen/a: sri srp 10, 2019 11:22 am

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la TripleS » pet stu 06, 2020 7:39 am

Kaj se tice ubrzanja brewdaya, ciscenje je fakat prava sitnica bar za mene (imam klarstein, zapravo submarine 50L), ali dajem ti hint da sam sad neki dan zagrijaval 33 litre vode 50 minuta do 67 c. Tak da i takve stvari uzmi u obzir, mada kuhanje u takvom sustavu je laganica

Avatar
elaco77
Postovi: 36
Pridružen/a: sub lis 31, 2015 6:48 pm
Lokacija: Split

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la elaco77 » pet stu 06, 2020 8:51 am

Hvala mladići!

Evo odradio sam par sati youtube usporedbi i odluka je pala na BrewZilla 35L (ova zadnja verzija 3.1.1).
Kada stigne, probam skuhat. Nakon toga, nesto ide na prodaju, il' HERMs il' BrewZilla :D

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la erda » sri stu 11, 2020 12:22 pm

Puyol je napisao/la:
čet stu 05, 2020 5:55 pm
Ja danas ne bih uzimao GF, vmvisto zbog razlike u cijeni. Plus je taj CFC, ja u njemunu jednom runu spustim sa 100tke na cca 25°c, u nekih 20-30 minuta, ovisnono kolicini smeca u sladovini koja vide ili manje stopa filter.

I jedan info, CFC od GF ide na onaj stari KS od 50L, kada se odsadafi gornji priključak za recirkulaciju, navoji odgovaraju idealno.
Nisam znao da GF ima CFC.
Btw, CFC se da napraviti za 300ak kn, planiram ga uskoro i ja riješiti jer inox spirala mi slabo hladi.
Jedina je dvojba smije li ta mala plastična pumpa od KS tjerati sladovinu s početnih 100C? Ili uzeti vanjsku metalnu pa sam miran?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Puyol » sri stu 11, 2020 1:57 pm

Na pumpi pise da ide 100tka, ja sam dno odsarafljivo bio, al da budes siguran, ako vec radis cfc, napravi i par zavoja za imersion chiller, pa njime spusti na 95, pa dalje sa cfc-om, tak sam ja mislio mozda, al sam na zadnjem kuhanju spojio GF cfc na KS, i pustio prvo vodu za hladjenje, i o da pumpu nakon sto sam ugasio KS, nakom 2 minutr mozda, inodmah je pocelo hladit i spustat. Prvo sam recirkulirao do cca 80°c, onda sam stavio da ide u fermentore, trajalo je kao kod GF, malo sporije, al.je ohladilo bas jako.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la erda » sri stu 11, 2020 7:09 pm

Puyol je napisao/la:
sri stu 11, 2020 1:57 pm
Na pumpi pise da ide 100tka, ja sam dno odsarafljivo bio, al da budes siguran, ako vec radis cfc, napravi i par zavoja za imersion chiller, pa njime spusti na 95, pa dalje sa cfc-om, tak sam ja mislio mozda, al sam na zadnjem kuhanju spojio GF cfc na KS, i pustio prvo vodu za hladjenje, i o da pumpu nakon sto sam ugasio KS, nakom 2 minutr mozda, inodmah je pocelo hladit i spustat. Prvo sam recirkulirao do cca 80°c, onda sam stavio da ide u fermentore, trajalo je kao kod GF, malo sporije, al.je ohladilo bas jako.
Ma to mi je komplicirano.
Mislim da će ići ova pumpa:
HRK 217.61 | 10W MINI Stainless Steel Head Food grade home Brew Magnetic Drive Pump MP-15RM
https://a.aliexpress.com/_mqSikxf

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Poljo » sri stu 11, 2020 10:25 pm

Ja na origigi klarki pumpu vrtim vise manje cijeli boil bez problema. Ako mi se posreci s whirlpoolom i ne zastopa pumpa onda s njom i pretocim.
slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la erda » čet stu 12, 2020 5:27 am

Poljo je napisao/la:
sri stu 11, 2020 10:25 pm
Ja na origigi klarki pumpu vrtim vise manje cijeli boil bez problema.
Pumpa ti radi za vrijeme boila?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Poljo » čet stu 12, 2020 8:55 am

Pa da. Ima donji izlaz protiv zagaranja koji nema pretjerano smisla s ugasenom pumpom.
slika

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Pemac » čet stu 12, 2020 10:24 am

Poljo je napisao/la:
sri stu 11, 2020 10:25 pm
Ja na origigi klarki pumpu vrtim vise manje cijeli boil bez problema. Ako mi se posreci s whirlpoolom i ne zastopa pumpa onda s njom i pretocim.
Ja ju upalim kad-kad tokom boila (zadnjih 10min boila tjeram kroz cfc i vraćam nazad za dezinfekciju), ali do sada svaki put hladio sa njom normalno.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la Puyol » čet stu 12, 2020 3:47 pm

Ja sam zadnji put prebacio cfc od GF na KS, i prije pocetka samog boila, na nekih 90°c, sam ju upalio da odvrti i da se pocisti, ugasii nakon sto je doslo do cca 97°c, i tak ostavio do kraja, do hladjenja. Jer svaki puta kada idem taj cfc dezinficirat, spusti mi boil na 97°c na GF, pa dok se oprt digne na 100tku, prodje i 10minuta, pa mi se ne da cekat i gubit vrijeme na to.

Avatar
elaco77
Postovi: 36
Pridružen/a: sub lis 31, 2015 6:48 pm
Lokacija: Split

Re: K: Grainfather ili slican all-in-one brew system (30-50 L)

Post Postao/la elaco77 » čet stu 12, 2020 4:13 pm

Ljudi, drago mi je da ste jos tu, jer imam jos jedno pitanje.

Kako cistite i perete svoje all-in-one sustave? Vidim da se preporucuje nakon kuhanja sve isparti i onda napuniti 5-10 litara vode i doadti PBW (https://www.northernbrewer.com/products ... ewery-wash) i pustiti da tako cirkulira kroz pumpu. Nakon toga jos jednom sve isprati i glavni kotao bi trebao biti dobar za iduce kuhanje.

Sto se tice grain basketa, laznog dna i ostalih spojeva/crijeva, mislim da nema puno mudrovanja, oprati spuzvicom i vodom, eventualno malo deterdzenta.

Kako vi radite?
Imate li ideju gdje kupiti ovakav PBW ili alternativu?

Fala!

Odgovori