Kritike samoga sebe!

... te subjektivne ocjene

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Kritike samoga sebe!

Post Postao/la Zedni » pon lis 24, 2011 3:16 pm

Ovaj topic bi trebao biti za kritike vasih prvih kuhanja, te kuhanja koja su slijedila nakon...

Ovu subotu cu flasirati prvu turu, te ju probati nakon tjdean, dva, tri, mjesec, a mislim i ostaviti nekolicinu boca neko duze vrijeme. Posto mi je to prva tura ne znam sto da ocekujem jer naravno naucio sam na komercijalna Piva, a domace pivo nisam nicije probao da bih mogao usporediti. (jesam pred cca 10god)

Podjelite svoja iskustva za prvu turu! I ocekivanja/ispunjenja istih.... te kako je sada, da li je sa iskustvom/vise kuhanja doslo do nekakve promjene i povecanja kvalitete domaceg piva, te da li vam se i isti recepti razlikuju od šarže do šarže?!

ŽIVJELI!!! :zivjeli2:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon lis 24, 2011 3:35 pm

Ako mozes, kupi si Vukovarsko. To ti je domace lager pivo.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon lis 24, 2011 3:51 pm

Bas i nema u Bjelovaru toga, a i lagere stalno pijem, ALE ne. Nisi odgovorio kako je ispala tvoja prva tura, druga, treca... :indianabeer:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon lis 24, 2011 4:02 pm

Sve se popilo :D

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » pon lis 24, 2011 4:03 pm

Moja je prva tura bila...hm pa baš i ne znam hehe! Dao sam dvojici prijatelja da probaju zajedno sa mnom a reakcije su bile baš kako sam i napisao...hm...hm :lol: Nije bilo za piti.Našao sam neki recept "naših baka",nikome ne preporučujem! :oops: Druga tura je već bila druga priča,onda sam već našao taj forum davne 2010.god u svibnju.Od druge ture pa nadalje su piva bila dobra i bolja ali tek sada počinju moja piva biti stvarno dobra i lijepo izbalansirana nakon nekih 30-ak i kusur šarži.Sve sam radio all grain,nikad nisam koristio ekstrakt.Eto toliko.
frici

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon lis 24, 2011 4:28 pm

ja sam prve dvije ture radio iz all grain kitova. prvi je bio pale ale, a drugi dunkelweizen.

dunkelweizen je bio srednja žalost, a pale ale je bio jako fin i pitak. sada znam da mi je učinkovitost u tim turama bila najviše 50%. tada nisam imao hidrometar.

nakon toga sam sam radio recepte, najviše kopirao sa stranih foruma.... napravio sam sigurno 7- 8 tura po 25 litara koje sam sve popio zelene. znači nakon 10 dana u bocama se pilo na veliko... mislio sam da je to to i da se nema šta čekati...

par mjeseci je prošlo i radili smo neko čišćenje po kući i ja u špajzu nađem jednu nepunu bocu (ona zadnja kod flaširanja kad nema dovoljno za punu bocu) i kažem sebi, ma ovo je za bacit.... to pivo sam flaširao najmanje tri mjeseca prije tog događaja...

bilo je ljeto i jaka vrućina... i stavim je sa strane s namjerom da se baci... u međuvremenu žena je tu bocu stavila u frižider jer je vidjela zatvorenu bocu piva....

idući dan mi je nekako drago bilo što je nisam bacio i kontam, ma idem probat, sigurno će bit neki kiseliš...

i ljudi...

u tom trenutku doživljavam svoju pivarsku renesansu... :D
I like the smell of fermentation in the morning

zlander
Postovi: 117
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 12:59 pm
Lokacija: lj - slo

Post Postao/la zlander » pon lis 24, 2011 6:19 pm

Genialno napisano 400d :)

moja prva tura bila je all grain od 20 litara. I bilo je tehnickih problema kod cijedzenja i hladzenja...
Za vrijeme kuhanja popili smo vise piva nego sto smo ga skuhali :(

A pivo je bilo je sasvim pitko. Bas sam ovaj vikend pronasao bocu te pive :)
4 mjecesa u podrumu. Jos uvijek OK al sam tom prilikom skuzio da sad pravim prilicno bolja piva nego sto je bilo to prvo ;)

T

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon lis 24, 2011 6:40 pm

Prva tura mi je bila ekstrakt sa kristalom.. meni je bilo izvrsno, imao sam mala očekivanja vodeći se onom starom "prvi mačići se u vodu.." tako da me ugodno iznenadilo (imalo je sve karakteristike piva), al samo mene- drugima je bilo ok i ništa više od tog.
Drugu sam fermentirao u kaci s vodom i ledom, tad sam shvatio koliko znači kolika-tolika kontrola temperature fermentacije, za treću sam napravio box od stiropora, osjetio još veću razliku i odlučio "kad uzmogem kupujem škrinju i stavljam kontroler"...

Šta se tiče kritika, glavna je da još nisam upoznao vlastitu opremu.
Teško da mogu završit s konstantnom količinom, uvijek mi negdje pobjegne/ispari pola litre-litra, nekad i više.. Sad sam išao u drugu krajnost, tako da sam jučer s Kolschom završio s litrom viška.

Najgore od svega je da kod svakog kuhanja vodim evidenciju sastojaka i procesa, ispunjavam tablicu s vrijednostima zapremine i gustoće. Još da uhvatim vremena i sve posložim možda bih već znao kako održat kontinuitet al ne.. ja skupljam te papire i ostavljam ih da se kisele.. :evil:
vidiš, stvarno bi ih morao proučit jer mi sve više u glavu sjeda da niti količina niti efikasnost nisu ni upola bitne koliko kontinuiranost i poznavanje vlastite opreme..

kakav demagog.. znam da će proć mnogi petci dok to i ne napravim :oops:

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon lis 24, 2011 9:23 pm

Moja kuhanja:
1. ekstrakt - dobro, previše alkohola
2.ekstrakt- dobro, previše alkohola
3.all-grain( SMASH ali tada nisam znao da se to tako zove) vrlo dobro, opet malo jače sa alkoholom ali ne kao prva dva, dosta gorko
4.all-grain- dodao malo svog prepečenog slada, pitko, odlično (nešto kao što amerikanci zovu lawnmower beer- ustvari pivo za svakondnevnu upotrebu
5. wit- prilično slično onome što je trebalo biti-meni se ne svidja previše
6. tamno- još se nije izgaziralo , prvi dojmovi da je odlično
7. opet tamno ali sa prilagodjenom vodom, prvi put u fermentor usuo planiranu količinu bez dodavanja vode
Općenito: zadovoljan ali težim ka boljem , od prve tri runde ostalo 8 flaša, čuvam ih da vidim kako će biti kad ostoje nekoliko mjeseci.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pon lis 24, 2011 10:11 pm

Do sada sam kuhao samo all-grain.
1. iznenađenje-dobro ali malo pregorko za mene
2. ekipa oduševljena, i zaista jako, dobro
3. ulazim u rutinu i polako upoznajem opremu
.
.
.
Dodajem i conterflow, mlin koji koliko-toliko odrađuje posao OK, nema problema sa cijeđenjem (Opec)
.
.
Zadnje ture su čisti gušt. Pokušavam napraviti BAŠ "ONO" po mom ukusu. Naravno uvijek nešto novo dodajem. DO sada nisam NIKAD 2x pravio isto. Ili je kvasac, ili ukomljavanje ili sastojci drugačiji.
Još se "tražim", a nadam se da ću tako još duuugo!!

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Post Postao/la lanko » pon lis 24, 2011 10:18 pm

BTW, da se nadodam.
Sada, kad čitam svoje prve postove, zapravo vidim kako su smiješni, ali eb`ga takav je početak. Bar je entuzijazam ostao.
Nakon 2-3 pročitane knjige, forum od glave do pete i dan danas nisam siguran da znam bar 70%.
Ali i dalje se radi na:
1. Mlin sa valjcima
2. nekakvo ukomljavanje gdje pijem pivo u birtiji dok se ukomljava
.
.
Uglavnom uvijek nešto novog pokušavam dodati i napraviti.

I za kraj:
Jedva čekam neko slavonsko druženje, da se i ovdje nas 5-6, koliko nas je već, sretnemo!

Odgovori