Uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » ned ožu 25, 2012 7:28 pm

Don Genovese je napisao/la:Ferdo je napisao za ebrew. Ja sam također prošle godine naručio i dobio četiri rizoma. Na žalost, preslabi su bili za direktnu ugradnju u majku Zemljicu pa su se osušili i krepali, a ja se nisam sjetio prvo ih posaditi u tegle.
Svaki rizom je oko 3,83$ (23 kn), poštarina je 12 ili 14 $ (80 kn), pa nek si svako naručuje koliko hoće. Paketi do 160 kn (s poštarinom) ne podliježu nikakvoj carinskoj gnjavaži, a rizomi bi trebali proputovat' kroz carinu samo s deklaracijom od ebrew-a. Ovo važi za HR.

Naručio sam i ove godine, ali im "štekaju" dobavljači. Bit će valjda uskoro nešto.
kako mislis preslabi? ja planiram iskopat rupe i u te rupe koje cu ih sadit nasipat kvalitetnije zemlje za cvijece. zar to nije isto kao i u tegli?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ožu 25, 2012 8:02 pm

Ja sam radio slično za pripremu tla (mješavina pijeska, zemlje za cvijeće i kombinacija ilovače i neke normalne zemlje). Prvo sam posipao dosta pijeska po tlu. Onda sam preštihao cca 6m2, svakom redu štiha dodao zemlje za cvijeće. Kad se priprema slegla, napravio sam humke i u njih usadio rizome i zatrpao ih. U koso oko 5 -6 cm u dubinu (cca 2").

Izdanci, na svakom rizomu po jedan veći ili dva manja nisu uspjela održati korjen na životu. I zalijevao sam ih vrlo obzirno, no nije pomoglo. I došli su mi već relativno kasno, sredinom svibnja. I već je bilo jakog sunca, a ja sam se nadao da im to upravo odgovara. ... Inače imam peh s biljkama i životinjama. Više me vole poluvodići i žičice. :)

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » ned ožu 25, 2012 8:15 pm

mislim da ja necu mijesat nista, samo cu stavit cistu zemlju za cvijece ph 6,0 - 6,2

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon ožu 26, 2012 1:44 pm

jel netko od vas kojima vec raste hmelj ima napravljene neke pergole ili tako nesto?

Avatar
strunki
Postovi: 81
Pridružen/a: sri lip 16, 2010 9:18 pm
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la strunki » pon ožu 26, 2012 3:46 pm

ervin je napisao/la:jel netko od vas kojima vec raste hmelj ima napravljene neke pergole ili tako nesto?
Moja ideja je ove godine postaviti 4m visoke stupove i između sajlu. Na sajli će visjeti konopci po kojima će se penjati hmelj.
Kad zagorca pitaš kaj mu je kljet, mam ti bu rekel to celi je svet...

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon ožu 26, 2012 4:14 pm

strunki je napisao/la:
ervin je napisao/la:jel netko od vas kojima vec raste hmelj ima napravljene neke pergole ili tako nesto?
Moja ideja je ove godine postaviti 4m visoke stupove i između sajlu. Na sajli će visjeti konopci po kojima će se penjati hmelj.
ja sam planiram isto tako napraviti. nasao sam doma dvije cijevi od 5 m, pa bi zakopao sidra i napeo stupove sajlom. mozda cak i neki sistem za spustanje, ali to tek kada i ako krenu rizomi. da mi se ne dogodi da napravim stupove, a hmelj uvene :lol:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon ožu 26, 2012 5:07 pm

Hehehe... ja bi o tome razmišljao tek dogodine. Zasad ću im napraviti nekakve potpore cca 2m visine.

Šta kažu iskusni?
Koliki rast možemo očekivat prve godine?

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » pon ožu 26, 2012 5:34 pm

Mislim da on svake godine krene od nule, tako da je svejedno je li prva ili peta godina. Ne znam mozda nisam u pravu ali tako mi se cini.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon ožu 26, 2012 6:42 pm

Prve godine je rast slabije bujan jer korjenov sistem nije razvijen da bi tjerao biljku. To je opet relativno, i ovisi o veličini samog rizoma, kvaliteti tla, hranjivima i vodi. Kad se ukorjeni raste 7-10 m u vis. Idealno bi bilo dati mu špagu za oslonac po kojem će se penjati. Pri berbi se samo odreže špaga na vrhu i cijela biljka se spusti na tlo, raspetljavanje je nepotrebno. Špaga i isprepletene stabljike mogu zajedno u smeće ili u vatru. Nemojte stavljati u kompost da se ne udomaće neki nametnici ili bolesti hmelja. Još bi nam samo špricanje trebalo.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

zlander
Postovi: 117
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 12:59 pm
Lokacija: lj - slo

Post Postao/la zlander » uto ožu 27, 2012 2:47 pm

Bas sam pricao sa djevojkom na Institutu za Hmeljarstvo u Zalcu i kaze da oni prodaju rhizome.
Za domaci uzgoj predlaze sortu Aurora a imaju i druge.
Cijena je 3,60 po sadnici.
Ako je potraznja dovoljna, mogu ja skoknuti do Zaleca i nabavit sadnice.
A onda se vi organizujete i netko dodze da ih preuzme kod Otoceca (Novo mesto)
Ja bih eventuelno mogao ici ovaj cetvrtak. A preuzet bi ih morao netko doci od cetvrtka do nedelje.

Znaci ako ima zainteresiranih, javi te mi tu ili na pm.


T

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto ožu 27, 2012 3:38 pm

ja mogu za vikend preuzeti a i da neko pivo popijemo :)
daj javi koje sve sorte imaju pa se dogovorimo
mogu ponjeti neku razumnu količinu rizoma jer ne želim probleme na granici :)

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto ožu 27, 2012 3:55 pm

ja bi uzeo po dva rizoma od svake sorte koju imaju ako ima admin volje skocit po nijh

zlander
Postovi: 117
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 12:59 pm
Lokacija: lj - slo

Post Postao/la zlander » uto ožu 27, 2012 4:20 pm

admin je napisao/la:ja mogu za vikend preuzeti a i da neko pivo popijemo :)
daj javi koje sve sorte imaju pa se dogovorimo
mogu ponjeti neku razumnu količinu rizoma jer ne želim probleme na granici :)
Odlicno.
Samo mi reci kolko je razumna kolicina rhizona ?
Cu ih nazvat sutra da tacno pitam koje imaju al sam 99% siguran da imaju :
Styrian Savinjski golding
Styrian golding - Celeia
Styrian B (Bobek)
Aurora
mozda i Magnum

Mogu ti donjet i one 3 kg Hallertaurea ako te jos interesuju ?

Daj mi molim te broj tvog mobitela na pm. da te zvrcnem danas ili sutra. Nekako sam ga uspio izgubiti ;)

T

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » uto ožu 27, 2012 4:28 pm

Jel moze meni 2 sadnice Styrian Savinjski golding ?

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » uto ožu 27, 2012 5:57 pm

ako nije kasno, pribilježio bih se za 2 aurore i 2 goldingsa... hvala unaprijed. Javite mi, molim vas, detalje na PM pa ćemo sve riješit.

Odgovori