pranje kvasca - tutorial

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub sij 21, 2012 11:15 am

Zato sto je kvascu hrana maltoza a ne sukroza. Kada bi napravio starter od secera kvasac bi se razmnozio ali bi dobio "off flavors" sto ne zelis.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub sij 21, 2012 1:21 pm

Tako je. Osim toga velika je mogućnost da se kvasac "ulijeni" i zapne pri fermentaciji maltoze.

strebjesanin
Postovi: 48
Pridružen/a: sub lis 30, 2010 2:32 pm

Post Postao/la strebjesanin » ned ožu 25, 2012 10:02 pm

a kako da vadim talog iz demizona precnika od samo nekoliko santimetara?
sveto

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » pon ožu 26, 2012 12:08 am

Prokuhas vodu, pusti da se ohladi, nalijez u demizon, izmuckas sve to i pretocis u neku teglicu.

Avatar
amras
Postovi: 74
Pridružen/a: uto svi 08, 2012 3:46 pm

Post Postao/la amras » čet svi 17, 2012 12:41 pm

mi može reć netko za kolko tura je ovo kvasca? meni se čini da je dosta za dve, al sam prvi put prao kvasac i dva puta kuhao pivo do sad pa sam prilični noob još uvijek :D
kvasac je S05 i tjedan dana je u frižideru, mislio sam ga još jednom isprat i na dan kuhanja stavit na sobnoj temperaturi u malo ohlađenog slada od kuhanja, jel to ok?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » čet svi 17, 2012 3:47 pm

Talog (kvasac)koji ostane poslje fermentacije 20l piva ti je dovoljan za 100 litara novog piva,znaci da ti trebas nekih 50-70 ml taloga za novu turu,jos ga par puta isperi dok ti voda ne bude bistra,uzmi 50-70 taloga a ostalo spremi u frizider.
Ako bi to stavio na dvije ture mogu ti se desiti nezeljene posljedice od previse kvasca...

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » sri kol 22, 2012 10:58 pm

U nedjelju flaširam dusseldorf alt kojeg sam radil sa us-05 i planiram probati opet oprati kvasac ali da ga kasnije stvarno i koristim a ne da ga bacim ko zadnji put.
Svugdje piše da je poželjno oprati kvasac od svijetlije pive i sa manje alkohola pa me zanima jel mogu oprati ovaj kvasac,OG je bio 1.054,alkohol će biti cca 6% ili je to pretamno za prvo pranje.S tim kvascem mislim ponoviti ovu pivu ili neku slične boje.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sri kol 22, 2012 11:07 pm

Ma to ti je OK. Male razlike u boji piva nisu bitne.Naglašavam male.
Volim ih zahmeljene.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » sri kol 22, 2012 11:11 pm

Mislim da boja piva toliko bitna koliko sastav piva...da ne ulazimo u diskusiju o sastavu tamnog piva...

Kvasac slobodno operi kao i za svijetlo pivo,ali ga prije dodavanja sladovini malo aktiviraj( kad dobiš željenu gravitaciju odvoji litru -dvije sladovine ohladi i dodaj 50-70ml taloga)dok ti ispereš slad ,dok skuhaš pivo,dok ga ohladiš ovaj mini starter če bit u punom zamahu i kad ga dodaš sladovini za 8 sati imaš pjenu 5cm debelu...

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet kol 23, 2012 9:04 am

Ne znam zašto se svi hvataju na boju piva iz kojeg peru kvasac, čitam slično i po stranim forumima...
Boja nije toliko važna kao OG jer ne utječe na vitalnost stanica, uz pretpostavku da ne stavimo čitav ostatak fermentacije tamnog piva (jer će on dodat boju).

Ja sam bez problema prao kvasac iz tamnih i koristio ga za svjetlija piva, najvažnije je dobro isprat kvasac i dodat dovoljnu količinu kvasca koji će isfermentirat novo pivo.
Šta se OG-a tiče, nije preporučljivo koristit kvasac iz piva OG-a iznad 1.070 zbog stresa pod kojim je kvasac bio a koji će mu umanjit vitalnost.
baltazar je napisao/la: Kvasac slobodno operi kao i za svijetlo pivo,ali ga prije dodavanja sladovini malo aktiviraj( kad dobiš željenu gravitaciju odvoji litru -dvije sladovine ohladi i dodaj 50-70ml taloga)dok ti ispereš slad ,dok skuhaš pivo,dok ga ohladiš ovaj mini starter če bit u punom zamahu i kad ga dodaš sladovini za 8 sati imaš pjenu 5cm debelu...
Iako sam ljubitelj jednostavnosti ovo ne bih preporučio. Bez prokuhavanja sladovine riskiraš infekciju il u worst-case scenariju botulizam.
S druge strane, količina slurry-a ovisi o količini i OG-u piva kojeg kuhamo.
Moja preporuka je nakon ispiranja spremiti kvasac u dezinficiranu staklenku, prije kuhanja izračunati potreban broj stanica i ovisno o količini početnih stanica napraviti starter određene zapremine ili ga step-at do potrebnog broja stanica (u prokuhanoj i ohlađenoj sladovini).

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet kol 23, 2012 11:04 am

diS je napisao/la:Ne znam zašto se svi hvataju na boju piva iz kojeg peru kvasac, čitam slično i po stranim forumima...
Boja nije toliko važna kao OG jer ne utječe na vitalnost stanica, uz pretpostavku da ne stavimo čitav ostatak fermentacije tamnog piva (jer će on dodat boju).

Ja sam bez problema prao kvasac iz tamnih i koristio ga za svjetlija piva, najvažnije je dobro isprat kvasac i dodat dovoljnu količinu kvasca koji će isfermentirat novo pivo.
Šta se OG-a tiče, nije preporučljivo koristit kvasac iz piva OG-a iznad 1.070 zbog stresa pod kojim je kvasac bio a koji će mu umanjit vitalnost.
baltazar je napisao/la: Kvasac slobodno operi kao i za svijetlo pivo,ali ga prije dodavanja sladovini malo aktiviraj( kad dobiš željenu gravitaciju odvoji litru -dvije sladovine ohladi i dodaj 50-70ml taloga)dok ti ispereš slad ,dok skuhaš pivo,dok ga ohladiš ovaj mini starter če bit u punom zamahu i kad ga dodaš sladovini za 8 sati imaš pjenu 5cm debelu...
Iako sam ljubitelj jednostavnosti ovo ne bih preporučio. Bez prokuhavanja sladovine riskiraš infekciju il u worst-case scenariju botulizam.
S druge strane, količina slurry-a ovisi o količini i OG-u piva kojeg kuhamo.
Moja preporuka je nakon ispiranja spremiti kvasac u dezinficiranu staklenku, prije kuhanja izračunati potreban broj stanica i ovisno o količini početnih stanica napraviti starter određene zapremine ili ga step-at do potrebnog broja stanica (u prokuhanoj i ohlađenoj sladovini).
Ma sve to mi je komplicirano u 3pm zato nastavljam dalje sa novim kvascem svaki put a ne da strahujem jesam li kaj sjebo.

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet kol 23, 2012 12:49 pm

diS je napisao/la:...
Moja preporuka je nakon ispiranja spremiti kvasac u dezinficiranu staklenku, prije kuhanja izračunati potreban broj stanica i ovisno o količini početnih stanica napraviti starter određene zapremine ili ga step-at do potrebnog broja stanica (u prokuhanoj i ohlađenoj sladovini)...
Ja isto imam dileme o previše/premalo kvasca iz slurrya pa me zanima da li ih ti brojiš mikroskopom ili koristiš neki isprobani kalkulator ili formulu. Jer kad mi npr. veli toliko ml slurrya ima toliko stanica kvasca kak kalkulator zna koja je meni gustoća slurrya u staklenki :roll:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet kol 23, 2012 1:50 pm

petro je napisao/la: Ma sve to mi je komplicirano u 3pm zato nastavljam dalje sa novim kvascem svaki put a ne da strahujem jesam li kaj sjebo.
Ako paziš na dezinfekciju nemaš šta zahebat, u principu je jednostavno do bola... npr. radiš 37L piva OG-a 1.052 i treba ti oko 360 biliona stanica:
1. procjeniš koliko stanica imaš po ml slurry-a (recimo 1.5 B/ml)
2. preko yeastcalc.com vidiš trebaš li stepat ili možeš od jednog startera dobit potrebnu količinu stanica
3. zavrtiš starter na stirplate-u, dan prije staviš u frižider, sutra dekantiraš tekućinu s vrha i to je to.
BanjoBrewer je napisao/la: Ja isto imam dileme o previše/premalo kvasca iz slurrya pa me zanima da li ih ti brojiš mikroskopom ili koristiš neki isprobani kalkulator ili formulu. Jer kad mi npr. veli toliko ml slurrya ima toliko stanica kvasca kak kalkulator zna koja je meni gustoća slurrya u staklenki :roll:
Pretpostavljam da radiš preko mr.malty-a; na tabu "Repitching from slurry" imaš 2 scrolla: koncentracija (biliona/ml) i postotak otpada u slurry-u, preko tih podataka se izračuna količina slurry-a.

Ne koristim mikroskop nego procjenjujem koncentraciju. Ispiranjem u većini slučajeva dobiješ 1-2 (max. 3) B/ml, ja većinom koristim sredinu (1.5 B/ml) i prema tome određujem veličinu startera i broj step-ova.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet kol 23, 2012 2:01 pm

Ako paziš na dezinfekciju nemaš šta zahebat, u principu je jednostavno do bola... npr. radiš 37L piva OG-a 1.052 i treba ti oko 360 biliona stanica:
1. procjeniš koliko stanica imaš po ml slurry-a (recimo 1.5 B/ml)
2. preko yeastcalc.com vidiš trebaš li stepat ili možeš od jednog startera dobit potrebnu količinu stanica
3. zavrtiš starter na stirplate-u, dan prije staviš u frižider, sutra dekantiraš tekućinu s vrha i to je to.

Jednostavno je tebi i svima koji ste već uhodani u to.Meni je jednostavnije razmutit novi suhi kvasac i pljusnut ga u sladovinu.Ni nemam stirplate nit ga namjeravam raditi.Mislio sam eventualno oprati i takav kvasac staviti u sladovinu bez ikakvih čudesa sa stirplateom,ovim,onim jer sam tak vidio na netu u videu da tak rade i funkcionira im.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet kol 23, 2012 2:06 pm

petro je napisao/la:Jednostavno je tebi i svima koji ste već uhodani u to.
To sam i ja rekao kad sam vidio da ljudi kuhaju pivo doma :)
Možeš i bez razmnožavanja/stirplatea al trebaš imat dovoljnu količinu kvasca.... rekli bi ameri "to each his own".

Odgovori