BIAB

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » ned ožu 03, 2013 7:51 pm

sina022 je napisao/la:@petro: dal mjesas/recirkuliras sladovinu tijekom ukomljavanja
i kod ukomljavanja, koliko cesto trebas palit/gasit plin, ili se moze mozda izbjec to na nacin da se smanji plamen na minimum?
Prvih 20 min od kad usipam slad,mješam konstantno kuhačom odozdo prema gore,glumim nekakvu recirkulaciju.Kasnije do kraja ukomljavanja svakih 10 min promješam na par min.Nisam probal s plamenom na minimumu nego kad padne temp.zapalim na par min i tak cca 3 puta u 60-75 min koliko mi traje ukomljavanje.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto ožu 05, 2013 4:59 pm


Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto ožu 05, 2013 5:01 pm

odnosno na ovaj link sam mislio, sorry

http://hobbybrauer.de/modules.php?name= ... d&tid=6408

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » uto ožu 05, 2013 10:32 pm

tesko mi je ovo sad skuzit... neki put kad budem imao vise vremena cu proucit malo

a sta se tice ovog mog upravljanja plinom, odustao sam od toga, rucno cu upravljat

kroz ova 2-3 dana sta sam jos doma pokusat cu poslozit sve ovo da funkcionira kako bilo, da mogu kuhat iduci pu kad dodjem doma, za Uskrs ili kad vec to bude
a preko ljeta kad cu bit doma cu poslozit to malo bolje

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet ožu 07, 2013 7:04 pm

skinuo sam instalaciju za plin, i montirao pumpu, kutija za sklopku za pumpu je plasticna kutija u kojoj su kupljene obujmice, a kapa za pumpu od prepiljenog antifriza od 1L.
treba jos stavit na gumu od plina sigurnosni ventil s malo vecim protokom nego sto je ovaj sad
zalijepit ove priključke na pumpi i spojit crijeva (s ove lijeve pipe na pumpu i s pumpe u bacvu kroz gornji otvor)
i napravit neki poklopac za bacvu (vjerojatno od ovog otpiljenog gornjeg dijela)

slika
slika

i sto jos ne znam dal treba zamjenit ovu lijevu pipu i ovaj jedan prikljucak na pumpi jer kolko sam skuzio nisu od kroma, nego od mesinga pa kromirano

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » čet ožu 07, 2013 8:53 pm

bas od kroma nisu sigurno, jedino ako su inox. te kromirane nisu bas sretno rjesenje

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet ožu 07, 2013 8:57 pm

Kromirani komadi su ti u biti vecinom mesingani samo kromirani, ako sastruzes vidjet ces mesing ispod. :) Baci to van ako je krom, jer ce ti se poceti ljustiti komadici i to ce ti zavrsiti u fermentoru. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet ožu 08, 2013 1:39 am

ervin je napisao/la:bas od kroma nisu sigurno, jedino ako su inox. te kromirane nisu bas sretno rjesenje
gluposti pisem, to sam htio rec da nisu inox, da su kromirani (ili mozda niklovani, to meni sve izgleda isto)

i danas/jucer/prekjucer sam skuzio da je u sibeniku nemoguce kupit ista normalno, tako da cu u zagrebu kupit sve sto mi treba i onda pospajat kad se vratim i nadam se ic kuhat nesto

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet tra 04, 2013 1:10 am

slozio sam ovo do kraja i isprobao danas
dojmovi su da nije ispalo lose za prvi put
javili su se neki problemi, neke sam rjesavao u hodu a nekima nije bilo pomoci
na pocetku kad sam poceo ukomljavat problem mi je bio sta je vreca sa sladom blokirala dovod u pumpu, pa sam to rijesio da sam stavio letvu jednu u bacvu ispred pipe pa je radilo dobro
al onda kad je pumpa radila dobro onda je razina sladovine u vreci bila dosta visa nego izvan jer je pumpa brze pumpala nego sto moze vreca propustit i onda bi termometar ostao na suhom pa sam mjesao svakih 5min da se razine izjednace
i mucilo me to sta sam imao dojam da termometar pokazuje malo manje nego sto bi trebao, al mozda imam krivi dojam, mozda je i dobro pokazivao, ugl za drugi put treba jos jedan termometar da budem siguran
i ispiranje nije bas bilo najbolje, za ispiranje sam ugrijao vodu u manjoj bacvi (30L) i nakon ukomljavanja ubacio vrecu sa sladom u tu bacvu, i nekako je dojam da je to dosta nezgodno izmjesat u vreci i da se onda dobro ne ispere
dalje je sve islo kolko toliko dobro
kakav ce rezulat bit vidjet cu za 2-3 mjeseca
kuhao sam 5kg NG, 0.4kg munich, 0,15kg crystal i 0,15kg psenicni
a hmeljenje sam malo glupo napravio jer sam se sjetio da nisam bas do kraja smislio recept kad je vec trebalo hmeljit i stavio sam na pocetku 20g magnuma, i onda pri sredini kuhanja sam stavio 13g saaza i zadnjih 10min 15g saaza i zadnjih 2min 15g saaza... mozda je trebalo malo manje saaza
kvasac t-58, bio sam gotov s kuhanjem oko 21h, sad sam pogledao i pocinje fermentirat
OG je bio oko 1.48, ocekivao sam malo vise s obzirom da je 6.2kg slada i da je na kraju bilo oko 25L, al sad sta je tu je
na kraju mi je najvise zao sta sam isao ovako izmisljat neki recept, sto nisam uzeo neki provjereno dobar, al bit ce jos kuhanja
sto mislite kako bi ovo moglo ispast?
sad barem znam sta cu kuhat iducih puta pa se ne moram mislit, prije nekih 2 dana sam bio kod kolega ahrge i probao sam nekih 7-8 piva, sve odlicna piva, najbolji su mu bili SNPA i Wit i to je iduce na redu, vec sam uzeo recept za SNPA

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet tra 04, 2013 7:53 am

Po ovom šta vidim to je dobar recept, OG je dobar, mislim da nisi ni moga dobit veći za 25L, hmeljenje je OK, uglavnom za 2. put je odlično. Na kojoj si temp. ukomljava i kako si ohladija?
Nego, jesi zaboravija aerirat :D :D

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet tra 04, 2013 11:04 am

mislio sam ukomljavat na 64°C prema ovom mom termometru, al na kraju mi je temp bila izmedju 63 i 69°C, zaboravio sam jednom da sam ukljucio plin, pa dok sam se sjetio oslo je do 69°C, ostatak vremena je bilo 63-65°C
hladio sam tako da sam bacvu stavio u jedno mastelo i lijevao vodu nekih 15 min i onda jos 15min nisam mijenjao vodu nego ubacio nekih 7kg leda
nije bas najljepsi nacin za hladjenje
nisam nist zaboravio, valjda sto nisam nista pio dok sam kuhao :D

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet tra 04, 2013 11:23 am

Bit će bolje drugi put, samo se siti ugasiti plin i nabavi još jedan termometar. Vidija si kod mene da sve ima duplo, u slučaju trapavosti :)

Koliko je hlađenje trajalo?

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » čet tra 04, 2013 11:43 am

oko pola sata, nisam gledao tocno na sat koliko je proslo

i sad sam se sjetio jos neceg, ulijem vodu za ukomljavanje i pocnem ju grijat, kad ono pocne se voda kondenzirat na dnu bacve gdje je plamenk. kako je to moguce??
sreca jedino sto je dno bacve najnize na sredini i sto plamenik ima rupu u sredini, pa je kapalo kroz tu rupu i onda prestalo kad se ugrijala voda

Avatar
ahrga
Postovi: 430
Pridružen/a: pet kol 20, 2010 1:48 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la ahrga » čet tra 04, 2013 11:58 am

Ako je do pola sata to je ok,

kondezacija se i meni stvara, neznam zašto, valjda zbog razlike u temp.

Avatar
Senators
Postovi: 126
Pridružen/a: pet ožu 29, 2013 10:44 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Senators » sri tra 10, 2013 10:27 am

sina022 je napisao/la:oko pola sata, nisam gledao tocno na sat koliko je proslo

i sad sam se sjetio jos neceg, ulijem vodu za ukomljavanje i pocnem ju grijat, kad ono pocne se voda kondenzirat na dnu bacve gdje je plamenk. kako je to moguce??
Izgaranjem plina nastaju ugljikov dioksid i vodena para. S obzirom da ti je bačva bila hladnija od 100 stupnjeva, vodena para se hladi i kondenzira. Jednom kad se bačva ugrije, više se ne hladi vodena para nastala iz plamenika pa nema ni kondenzacije

Odgovori