Slavonija slad

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

paski
Postovi: 41
Pridružen/a: uto tra 14, 2009 2:28 pm
Lokacija: ZG/ST

Slavonija slad

Post Postao/la paski » pon vel 08, 2010 1:49 pm

pitanje jedno za one koji znaju
koliko moze trajat ovaj nas slad koji se moze kupiti u NG (to je ovaj slavonija slad ako se ne varam)?
pitam zato jer koliko cujem imamo samo pakiranje od 50kg sto mi je previse za
jednu turu ali ako moze trajati par mjeseci onda bi cak uzeo i cijelu vrecu
isto tako on nije mljeven ili....

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon vel 08, 2010 2:15 pm

nije mljeven, a trajati ja mislim da može bar godinu! Jedino možda nevalja mljeti veću količinu...

paski
Postovi: 41
Pridružen/a: uto tra 14, 2009 2:28 pm
Lokacija: ZG/ST

Post Postao/la paski » pon vel 08, 2010 2:23 pm

fantasticno
dakle nemam brige :lol:
hvala

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » pet srp 02, 2010 1:08 pm

Mislim da u originalnom pakiranju u kojem ga dobiješ, slad može teoretski stajati dok god je dobro zatvorena vreća na suhom, hladnom, tamnom mjestu i više od godinu dana, što ti, ako misliš piti samo svoju pivu, nećeš dočekati s istim sladom, već ćeš potrošiti barem tri vreće. Samo skladištenje nije problem koliko žitni moljac. Ja sam do sada radio sam svoj slad kojeg sam odmah trošio. No imao sam uvijek zalihu suhog ječma kojeg su mi moljci znali napasti, i jednu količinu sam morao baciti, jer je žito stajalo predugo nekorišteno, zbog pauze u proizvodnji.
Mislim da taj gad moljac ide i na slad, no nisam 100% siguran. Može se provjeriti tako da se mala količina suhog slada (1 dl) ostavi u plastičnoj čaši na otvorenom, pa se nakon tjedan do dva provjeri da li je živina napala i slad. Ako tko može, neka to provjeri, pa objavi.
Ako moljac ipak napada i slad, trebalo bi sladu u vreći, na vrh postaviti npr. karton (koji je originalno namazan nekakvim feromonima koji privlače i zalijepe moljce pa se više ne razmnožavaju i ne uništavaju slad, proizvođač je RAID, ili koji drugog proizvođača za sakupljanje moljaca) kojeg treba zaštititi da se ne zalijepi vreća za njega, dobro zatvoriti vreću i svakih dva do tri tjedna provjeriti da li ima moljaca unutra, i da se slad malo provjetri. Ako u nečemu griješim, slobodno nek' me kompetentniji ispravi.
Toliko o tome, za sada.

Živjeli!!!!!!!!!!!
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » pet ruj 24, 2010 1:57 pm

AnteKnj je napisao/la:Mislim da u originalnom pakiranju u kojem ga dobiješ, slad može teoretski stajati dok god je dobro zatvorena vreća na suhom, hladnom, tamnom mjestu i više od godinu dana, što ti, ako misliš piti samo svoju pivu, nećeš dočekati s istim sladom, već ćeš potrošiti barem tri vreće. Samo skladištenje nije problem koliko žitni moljac. Ja sam do sada radio sam svoj slad kojeg sam odmah trošio. No imao sam uvijek zalihu suhog ječma kojeg su mi moljci znali napasti, i jednu količinu sam morao baciti, jer je žito stajalo predugo nekorišteno, zbog pauze u proizvodnji.
Mislim da taj gad moljac ide i na slad, no nisam 100% siguran. Može se provjeriti tako da se mala količina suhog slada (1 dl) ostavi u plastičnoj čaši na otvorenom, pa se nakon tjedan do dva provjeri da li je živina napala i slad. Ako tko može, neka to provjeri, pa objavi.
Ako moljac ipak napada i slad, trebalo bi sladu u vreći, na vrh postaviti npr. karton (koji je originalno namazan nekakvim feromonima koji privlače i zalijepe moljce pa se više ne razmnožavaju i ne uništavaju slad, proizvođač je RAID, ili koji drugog proizvođača za sakupljanje moljaca) kojeg treba zaštititi da se ne zalijepi vreća za njega, dobro zatvoriti vreću i svakih dva do tri tjedna provjeriti da li ima moljaca unutra, i da se slad malo provjetri. Ako u nečemu griješim, slobodno nek' me kompetentniji ispravi.
Toliko o tome, za sada.

Živjeli!!!!!!!!!!!

Da napada ,ja sam bacio skoro 10 kg raznih sladova.Cak su gadovi i u przenom jecmu bili imam sliku ostavio sam jednu teglu.Kad je promuckam crvi i neke letece baje izadju na povrsinu,a na okoizgleda super.

Ja skladistim slad u onome kontenjeru kao sto bukyiu sluzi kao fermentor.Nema nikakvih problema ,ako je ne mljeven...Za sad...

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » pon ruj 27, 2010 8:41 am

meni su napali onaj neslađeni ječam što smo kupovali :x Čitam da treba staviti napadnuto sjeme u zamrzivač na 48 sati i da pocrkaju svi stadiji te napasti! Na sladu ih još nisam primjetio ali i njega ću smrznit za svaki slučaj. A i ti mamci od raide zna netko kako se točno zove?

AnteKnj
Postovi: 234
Pridružen/a: uto sij 13, 2009 7:31 pm
Lokacija: Beerland

Post Postao/la AnteKnj » pon ruj 27, 2010 1:30 pm

Našao sam da lavanda jako uspješno tjera moljce iz prostora. Samo ju treba zamijeniti svježom kad ishlapi. Ja ću je staviti u kante s žitom, da ne ulaze u kante (s poklopcem). Bilo je priče i o luku, češnjaku, strugotinama od cedrovine, kamforu, naftalinu, orahovom lišću, ali nekako najviše o lavandi.
Lijenost, politika i nasilje čovjekovi su najveći neprijatelji!
Čovjek bi trebao čovjeku biti bolji nego brat bratu!

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Re: Slavonija slad

Post Postao/la Deda Mile » uto ruj 28, 2010 1:00 pm

[quote="paski"]pitanje jedno za one koji znaju
koliko moze trajat ovaj nas slad koji se moze kupiti u NG (to je ovaj slavonija slad ako se ne varam)?
pitam zato jer koliko cujem imamo samo pakiranje od 50kg sto mi je previse za
jednu turu ali ako moze trajati par mjeseci onda bi cak uzeo i cijelu vrecu
isto tako on nije mljeven ili....[/quote]
Prema literaturi dobar slad, ali nesmije biti mljeven, treba trajati dvije godine. Ja sam najduže imao slad godinu i pol, i to baš slavonija - slad. I moram priznati da je i nakon tog vremena dobro radio. Jodna proba je bila potpuno OK.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » uto ruj 28, 2010 1:10 pm

[quote="AnteKnj"]Našao sam da lavanda jako uspješno tjera moljce iz prostora. Samo ju treba zamijeniti svježom kad ishlapi. Ja ću je staviti u kante s žitom, da ne ulaze u kante (s poklopcem). Bilo je priče i o luku, češnjaku, strugotinama od cedrovine, kamforu, naftalinu, orahovom lišću, ali nekako najviše o lavandi.[/quote]

Ja slad i sve sjemenke držim u plastičnoj bačvi koju sam prije sipanja sada napunio sa ugljičnim dioksidom iz boce aparata za točenje pive. Pustim da teče ugljični dioksid i nakon nekog vremena provjerim sa upaljačem dali je puna-upaljč se ugasi kad ga unesem u bačvu. Do sada nisam imao problema sa moljcima ili sličnom gamadi. U početku su mi miševi pravili probleme pa sam sve prebacio u bačve.

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » pon tra 18, 2011 1:14 pm

Ako se kuvanjem ubija sve živo, zašto onda brinuti da li moljci napadaju slad?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pon tra 18, 2011 1:59 pm

scorpioX je napisao/la:Ako se kuvanjem ubija sve živo, zašto onda brinuti da li moljci napadaju slad?
zato što polaže jaja u samom zrnu. ako nećeš "kajgana ale" onda ne bi bilo dobro raditi pivo sa kontaminiranim zrnom :D

također koliko znam proizvodi i neugodan miris, tako da.....ne dolazi u obzir

Avatar
Pupo
Postovi: 19
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 8:31 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Pupo » sri srp 20, 2011 2:17 pm

Da li mi netko može opisat proceduru kupovanja slada tamo. Da li samo odem na portu il di već na njihovu adresu i kažem ja bih kupio vreću-dve-tri slada ili je potrebno poznavat nekoga tko zna nekoga tko radi u Slavonija sladu. Ošao bih tamo po slad, al opet, nije mi NG baš toliko blizu da odem tamo pa saznam da ipak nemogu kupit slat il nešto treće.

Hvala

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » sri srp 20, 2011 2:48 pm

mi inače stavljamo lišće oraha u pšenicu i ječam mislim baš zbog toga, kao miris tjera moljce. Pokazalo se ok. Mada ja imam pola vreće belgijskog pale malta već dugo i ne pokazuje nikakve probleme. Samo ga dobro treba zatvorit. Hermetički zatvorene bačve od 200 l s brtvom na poklopcu funkcioniraju dobro.

Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » sri srp 20, 2011 2:54 pm

Pupo je napisao/la:Da li mi netko može opisat proceduru kupovanja slada tamo. Da li samo odem na portu il di već na njihovu adresu i kažem ja bih kupio vreću-dve-tri slada ili je potrebno poznavat nekoga tko zna nekoga tko radi u Slavonija sladu. Ošao bih tamo po slad, al opet, nije mi NG baš toliko blizu da odem tamo pa saznam da ipak nemogu kupit slat il nešto treće.

Hvala


samo dođeš i kažeš da trebaš slad i to je to. Možeš se najaviti prije telefonom, ali ja to više ne radim

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » sri srp 20, 2011 3:22 pm

Pupo je napisao/la:Da li mi netko može opisat proceduru kupovanja slada tamo. Da li samo odem na portu il di već na njihovu adresu i kažem ja bih kupio vreću-dve-tri slada ili je potrebno poznavat nekoga tko zna nekoga tko radi u Slavonija sladu. Ošao bih tamo po slad, al opet, nije mi NG baš toliko blizu da odem tamo pa saznam da ipak nemogu kupit slat il nešto treće.

Hvala
Obavezno nazovi i najavi se. Ja sam jednom došao i nisu imali slada u vrečama, mada sam se najavio, i onda su uzeli od nekog drugog.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Odgovori