Pranje i reciklaža kvasca.

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
ikka1982
Postovi: 327
Pridružen/a: pon srp 29, 2013 3:39 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la ikka1982 » uto kol 06, 2013 8:29 am

http://braukaiser.com/blog/blog/category/uncategorized/

Evo, netko se igrao s rastom kvasca i šećerima, sladovinom,... Zaključci iz ovih eksperimentiranja su bili - najbolja je "čista" sladovina (ječmena), izbjegavati sladovinu s jako velikim udjelom prženog slada i hmelja, itd.

Avatar
Mogwai
Postovi: 542
Pridružen/a: sub sij 21, 2012 3:41 pm
Lokacija: Sveta Nedelja/Samobor

Post Postao/la Mogwai » uto kol 06, 2013 8:35 am

Zanimljiv blog, tu ima dosta korisnih informacija za nas!
Hvala!
:malosamsipopil:

ikka1982
Postovi: 327
Pridružen/a: pon srp 29, 2013 3:39 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la ikka1982 » uto kol 06, 2013 8:41 am

nnč :) ako pogledaš na desnu stranu, imaš listu - Other brewing blogs

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » uto kol 06, 2013 12:43 pm

Baš gledam njegov članak u stirplate-u gdje je koristio PWM modulaciju za kontrolu vrtnje. Ono što mi je upalo u oči je da koristi male magnete za stirplate. Meni je s tim magnetima stalno magnetski štapić skakao okolo :). Ali super članak i kada dođem doma si slažem jedan PWM kontroler za ventilator :)

matijas
Postovi: 39
Pridružen/a: pon pro 16, 2013 10:31 am

Post Postao/la matijas » pet sij 31, 2014 6:50 pm

jel zna netko koji je rok rehidriranog kvasca koji stoji u frizideru?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet sij 31, 2014 11:41 pm

Zakaj bi to radio? Suhi kvasac rehidriraš na dan kuhanja pive, ne prije

matijas
Postovi: 39
Pridružen/a: pon pro 16, 2013 10:31 am

Post Postao/la matijas » sub vel 01, 2014 10:03 am

krivo sam se izrazio...
poslije kuhanja sam ga isprao i stavio u frizider.
Koliko moze sad stajat u frizideru prije nego sto ga ponovo koristim?

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » ned vel 02, 2014 1:00 pm

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html. staviš repiching from slurry, stavi dan kad si ih vadio i videl buš kolko ih moraš stavit bez startera. ak duže stoje u friđu ondak moš i starter radit, al ja bih reko da 5. tjedan je neki zadnji rok da moš stavit bez startera.

matijas
Postovi: 39
Pridružen/a: pon pro 16, 2013 10:31 am

Post Postao/la matijas » pon vel 03, 2014 10:02 am

starter radim isto kao suhi?
Znaci 2,5dcl vode?
jel izbacim pivo sa vrha ili sve u starter?

matijas
Postovi: 39
Pridružen/a: pon pro 16, 2013 10:31 am

Post Postao/la matijas » pet vel 07, 2014 12:39 pm

Nema odgovora? Mozda da pojasnim:
Imam reciklirani kvasac koji stoji u frizideru nekih mjesec dana. Kako da provjerim jel ziv?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet vel 07, 2014 12:46 pm

U loncu napraviš sladovinu od slada, gustoće 1.030. Sladovina se radi kao piva. Ukomiš, procijediš prokuhaš (ovaj put bez hmelja), ohladiš i dodaš kvascu. Ne čepiš posudu s kvascem i sladovinom jer kvasac mora sisati kisik iz atmosfere, pa otvor prekriješ sterilnom tkaninom radi prašine. Za detalje pronađi sladovina za starter, ili samo starter. Ako se počne pjeniti ili na koji drugi pristojan način odavati znakove života, kvasac ti je živ, a i ponovo je počeo raditi, pa ga tako aktiviranog možeš dodati u novoskuhanu sladovinu (buduću pivu) odmah, kada ti se količina kvasca neće bitno povećati, ili za dan - dva - tri, dok ne pojede hranu kad će ti se količina kvasca povećati shodno dodanoj hrani (šećer), tj. masi hrane iz dodane sladovine.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

matijas
Postovi: 39
Pridružen/a: pon pro 16, 2013 10:31 am

Post Postao/la matijas » pon vel 10, 2014 10:11 am

znaci, staro pivo (sa vrha tegle) odlijem i ubacim novo, promuckam i cekam da pocne pjenit?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri vel 12, 2014 12:45 pm

Tak nekak. Ali bi trebao izračunati koliko imaš kvasca u teglici. Najbolje uzmi neki kalkulator sa weba, MR. Malty ili neki pa probaj izračunati.

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » sri vel 25, 2015 3:32 pm

Da li je po vama bolje nakon fermentacije pokupiti kvasac, oprati ga i staviti u frižider ili da se napravi starter za kvasac, razmnoži se kvasac, doda u pivu koliko ga treba, a ostatak se stavi u frižider da se prekine razmnožavanje? Nako kaj se opet ide na kuhanje, opet se napravi starter da se taj kvasac razmnoži, ulije u pivu koliko treba, a ostatak pospremi.
Kaj tak ne rade velike firme koje cijelo vrijeme razmnažaju kvasac konstantno mu dodavajući hranu? Nije to bolje nego pranje ili sam na krivom putu?

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri vel 25, 2015 6:20 pm

U krivu si :). Velike pivovare imaju banku nasađenih kvasaca koji se čuvaju u tekućem dušiku i tako mogu stajati po par godina.
Većinom kvasac recikliraju direkt iz fermentora na vrhu konusa gdje se nalaze najvitalnije stanice i ne trebaju se zezati sa pranima i to nakon što odbace primarni kvasac i proteinski lom kada u fermentoru ostane samo kvasac i piva. Tako reciklirani kvasac koriste par generacija i onda bacaju i rade novi kvasac iz one iste banke kvasca i to principom stepanja. Ono što si ti napisa da stalno dohranjuju kvasac nije sigurno jer takav kvasac gubi vitalnost i nakon par puta poćne mutirati.
Velike pivovare ne riskiraju sa mutiranim kvascima.

Neke pivovare stalno kupuju novi kvasac, neke koriste WL ili WY kvasac, to većinom craft pivovare, a neki možda i peru kvasac ali mi je to vrlo teško za pomisliti. Možda ti Svarrogh može reći kako oni čuvaju kvasayc, makar mislim da mi je rekao da za svaku šaržu koriste novi.

Odgovori