voda iz pipe

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

voda iz pipe

Post Postao/la mišo » ned ruj 01, 2013 8:56 am

Dali se moze kuhat pivo vodom iz pipe. Odnosno dali moze utjecat drasticno na okus pive

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » ned ruj 01, 2013 10:30 am

Dođi na druženje 21.9.2013.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3659
Nas nekolicina pripremamo predavanja o hmeljevima i hmeljenju, o vodi i pripremi vode, čini mi se da će biti nešto o proizvodnji u upotrebi belgijskog šećera.
Biti će i pive. :D
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » ned ruj 01, 2013 11:18 am

Ferdo je napisao/la:Dođi na druženje 21.9.2013.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=3659
Nas nekolicina pripremamo predavanja o hmeljevima i hmeljenju, o vodi i pripremi vode, čini mi se da će biti nešto o proizvodnji u upotrebi belgijskog šećera.
Biti će i pive. :D
pa al za druzenje nemam pive svoje imam jedino crnu koja ce tad biti u flasama tek mjesec dana. I imam neku mislim pokvarenu jer mislim dq je kvasac bio pokvaren. Al sto se tice vode iz pipe neda mi se ici na izvor pa bi koristio vodu iz pipe ak to valja

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » ned ruj 01, 2013 1:00 pm

Voda iz pipe ti je OK za tamna piva, za svijetla piva bi trebalo dodatno razvodniti sa destiliranom vodom, barem pola pola i dodati malo kiseline da ti spusti PH. Samo vodu ostavi preko noći da ispari klorid ili prokuhaj prije uporabe.
Mjesec dana piva u flašama je već i više nego dobra za piti, ja svoju već nakon 10 dana poćnem trgati jer nemam preveć pive pa mi je čekanje od mjesec dana previše :).
Inaće, vidim da si u blizini Zaprešića pa ti preporučam da si uzimaš vodu na Stalnjaku, ta voda je vrlo meka voda i super je za svijetla piva samo što je dobro pri kuhanju dodati malo kalcija, ja većinom ubacim 2g gipsa za nekih 30 litara i dodam 1g soli za kiseljenje koja nema joda u sebi da povećam sastav klorida pošto sa gipsom povećavaš sulfate pa piva može biti gorka preveć.

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » ned ruj 01, 2013 2:29 pm

Hm zanimljivo.
Cemu sluzi kalcij i dali mjesto gipsa ide vapno moze ici?
A cemu sluzi jod?
Kako znat koliko kiseline ubacit.
Moram ja doci sa svojom crnom pivom i raspitat se za pijedinosti

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » ned ruj 01, 2013 3:02 pm

http://www.howtobrew.com/section3/chapter15-4.html

pročitasj si tu malo oko soli, ali kako je Ferdo napisao, ako će stvarno imati predavanja oko vode i minerala i tih stvari, isplati se poslušati pošto se tri puta bolje nauči kada ti netko to konkretno objasni.

Vapno nije čisto i otrovno je pa ne može ići u pivu. Sve što stavljaš u vodu mora biti deklarirano kao prehrambeni proizvod. Istina Bog, ljudi stavljaju modelarski gips u pivu, ali to ne znači da je zdravo :)

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » ned ruj 01, 2013 4:14 pm

pklicov je napisao/la:http://www.howtobrew.com/section3/chapter15-4.html

pročitasj si tu malo oko soli, ali kako je Ferdo napisao, ako će stvarno imati predavanja oko vode i minerala i tih stvari, isplati se poslušati pošto se tri puta bolje nauči kada ti netko to konkretno objasni.

Vapno nije čisto i otrovno je pa ne može ići u pivu. Sve što stavljaš u vodu mora biti deklarirano kao prehrambeni proizvod. Istina Bog, ljudi stavljaju modelarski gips u pivu, ali to ne znači da je zdravo :)
pa ti si napisao da se stavlja gips i to ostalo.
Al nekuzim razloge a volio bi znat tak da znam zakljucit jel mi to odgovara

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pon ruj 02, 2013 11:01 am

pa napisao sam da se stavlja gips, ali postoji prehrambeni gips koji nema dodanih aditiva u sebi, čisti CaS04. Vapno nije gips i nemam pojma kako se ponaša u pivi. Pročitaj članak koji sam ti naveo ili što bi bilo još pametnije, dođi na druženje i poslušaj čiku Ferdu kaj ti ima za reći :).
Postoji i jedan dobar podcast od Johna Palmera gdje objašnjava sve o vodi. Nema baš praktične primjene, ali se ponešto da čuti i tamo http://www.youtube.com/watch?v=zWG8TQ1m7GE

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » pon ruj 02, 2013 1:00 pm

Ja fakat mislio malerski gips.
Hvala ljudi na pomoci ali je meni najjednostavnije do stanjnjaka i s tom vodom kuhat

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » sri ruj 04, 2013 1:21 pm

Vidim da se tema rasplamsala, a u međuvremenu sam nabavio gips, doduše, modelarski i to baš ovaj:

slika

sad, na njemu piše da treba pričekati 10-15 minuta da se stvrdne što bi po vokaciji bio čisti gips. Inače, gips se stvrdne za 2-3 minute onaj električarski pa prema tome ovaj ne bi trebao sadržavati nikakve aditive.

Modelarski gips od Knaufa je na deklaraciji čisti gips, a sad da li se koristi za prehranu možda mu i nije namjena u bauhausu, ali moguće da ima više namjena.

Kakva su vaša iskustva? Don Genovese je to davno opisivao, ali se ja ne sjećam, no vidim i mišljenja da to nije zdravo jer se koristi u građevinarstvu.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri ruj 04, 2013 3:15 pm

ja sam koristio takav i niko crko nije... tek nedavno sam nabavio prehrambeni....

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri ruj 04, 2013 3:22 pm

Vidim da se priča o vodi. Pa da pitam. Koju demineraliziranu vodu iz trgovine ste do sada koristili za pivo, a da nije štetna? (kaufland, lidl, offertissima)

U biti mislim da ni jedna ne bi trebala biti štetna, no kad vidim da piše da je za akumulatore i glačala, pitam se.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri ruj 04, 2013 3:27 pm

Svaka demi voda je štetna i nije za piće (ovdje govorimo da konzumiraš danima samo demi vodu i ne jedeš ništa, ne znam kome bi to palo na pamet no očigledno postoje ljudi koje treba upozoriti) i teško ćeš naći neku na kojoj to ne piše.
Ova za peglu i akumulatore je sasvim ok za pivo...

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » sri ruj 04, 2013 6:00 pm

A kalcijev karbonat mi je ipak u nekim pivima potreban pa se pitam gdje ga nabaviti. Alkaloid skopje proizvodi u tabletama sad ne znam da li je čisti i da li se može iskoristiti u vodi međutim iz krede onaj ne bi uzimao jer sadrži aditive stoga mislim i da je nepoželjan za prehambene svrhe. Ovaj prehrambeni ne znam gdje bi u bližoj okolici nabavio barem da ne naručujem sa neta.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » sri ruj 04, 2013 6:24 pm

Koju vodu koristiš? Imaš li izvješće o mineralnom sastavu vode u tvojoj okolini?
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Odgovori